Κερτ Βόννεγκατ - Ένας άνθρωπος χωρίς πατρίδα

Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Κερτ Βόννεγκατ - Ένας άνθρωπος χωρίς πατρίδα

Δημοσίευση από Apostolis »

Εκδόσεις Πατάκη
Μετάφραση: Θανάσης Γιαννακόπουλος
Προλογίζει η Σώτη Τριανταφύλλου

Χωρίς προλόγους και εισαγωγές, σας παραθέτω ένα απόσπασμα από το βιβλίο του θέματος:

"Παρεμπιπτόντως, είμαι επίτιμος πρόεδρος της Ένωσης Αμερικανών Ανθρωπιστών, έχοντας διαδεχτεί σε αυτή τη θέση που δεν έχει καμιά απολύτως αρμοδιότητα, ένα σπουδαίο συγγραφέα επιστημονικής φαντασίας, τον ’ιζαακ Ασίμοφ. Πριν από μερικά χρόνια, κάναμε ένα μνημόσυνο για τον ’ιζαακ και, διαβάζοντας το λόγο, κάποια στιγμή είπα: "Ο ’ιζαακ είναι τώρα στον παράδεισο". Ήταν το πιο αστείο πράγμα που θα μπορούσα να πω σε κοινό ανθρωπιστών. Τους έκανα να κυλιούνται στους διαδρόμους από τα γέλια. Πέρασαν αρκετά λεπτά μέχρι να επανέλθει η τάξη. Και άν ποτέ πεθάνω -Θεός φυλάξοι!- ελπίζω να πείτε "Ο Κερτ είναι τώρα στον παράδεισο. Είναι το αγαπημένο μου ανέκδοτο.

Τι πιστεύουν οι ανθρωπιστές για το Χριστό; Εγώ πιστεύω για το Χριστό, όπως όλοι οι ανθρωπιστές, ότι "Αν αυτά που είπε ήταν καλά, και τόσο πολλά από αυτά τόσο πραγματικά όμορφα, τι σημασία έχει εάν ήταν Θεός ή όχι;"

Εάν όμως ο Χριστός δεν είχε εκφωνήσει την "Επί του όρους ομιλία" με το μήνυμά της για οίκτο και έλεος, δε θα ήθελα να ανήκω στο ανθρώπινο είδος.

Ας ήμουν καλύτερα κροταλίας. Το ίδιο θα ήταν
".

_____________________________________________


Με την ευκαιρία της αναφοράς, παραθέτω παρακάτω την "Επί του όρους ομιλία", άλλως αποκαλούμενη και "Οι μακαρισμοί", ένα έξοχο κείμενο που παρά τις διαφοροποιήσεις μου με αρκετούς από σας σχετικά με το Θεό, δεν μπορώ παρά να του βγάλω το καπέλο...

Μακάριοι όσοι νιώθουν τον εαυτό τους φτωχό
μπροστά στο Θεό,
γιατί δικός τους είναι ο καινούριος κόσμος
της βασιλείας του Θεού.
Μακάριοι όσοι θλίβονται για το κακό
που κυριαρχεί στον κόσμο,
γιατί αυτοί θα παρηγορηθούν από το Θεό.
Μακάριοι όσοι απεχθάνονται τη βία,
γιατί αυτοί θα κληρονομήσουν τη γη της επαγγελίας.
Μακάριοι όσοι λαχταρούν να κυριαρχήσει το θέλημα
του Θεού,
γιατί ο Θεός θα ικανοποιήσει την επιθυμία τους.
Μακάριοι όσοι δείχνουν έλεος στους άλλους,
γιατί σ' αυτούς θα δείξει ο Θεός,
το έλεός Του.
Μακάριοι όσοι έχουν καθαρή καρδιά,
γιατί αυτοί θα δουν το πρόσωπο του Θεού.
Μακάριοι όσοι επιδιώκουν την ειρήνη,
γιατί αυτοί θα ονομαστούν παιδιά του Θεού.
Μακάριοι όσοι διώκονται
για την επικράτηση της βασιλείας του Θεού,
γιατί δική τους θα είναι αυτή η βασιλεία.
Μακάριοι είστε όταν σας χλευάσουν και σας καταδιώξουν και σας κακολογήσουν με ψεύτικες συκοφαντίες εξαιτίας μου. Να αισθάνεστε χαρά και αγαλλίαση, γιατί ο Θεός θα σας ανταμείψει με το παραπάνω. Έτσι καταδίωξαν και τους προφήτες πριν από σας.

Κατά Ματθαίον 5:3-12
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τι είναι Ανθρωπιστης , Αποστόλη?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

Όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο μεταφραστής στις σημειώσεις, στο τέλος του βιβλίου:

Οπαδοί της ελεύθερης σκέψης (απόδοση του free thinkers). Όρος που χαρακτήριζε (και χαρακτηρίζει) όσους συλλογίζονται ελεύθερα, ενάντια στο δογματισμό που επέβαλε ο χριστιανισμός κατά το 17ο και 18ο αιώνα. (Στη Βρετανία ήταν γνωστός με τον όρο "ντεϊσμός".)

Ωστόσο, Danny μου, εγώ έγραψα το απόσμασμα πιο πολύ για αυτά που αναφέρονται στα κόκκινα γράμματα και που το περιεχόμενό τους μου τράβηξε το ενδιαφέρον, ασχέτως με το αν το πιστεύουν οι οπαδοί της ελεύθερης σκέψης, οι ανθρωπιστές, οι βεδουίνοι ή κάποιες φυλές του Αμαζονίου και γιατί μου έδωσε την αφορμή να παραθέσω την επί του όρους ομιλία...

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”