Αγάπησε τον εαυτό σου

Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Αγάπησε τον εαυτό σου

Δημοσίευση από Apostolis »

Παρακαλώ, επιτρέψτε μου να αναφερθώ σε ένα βιβλίο που διαβάζω τώρα και το βρίσκω ιδιαίτερα ενδιαφέρον.

http://www.dioptra.gr/page.aspx?itemID=PPG177_1106

>:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ενδιαφέρον φαίνεται Αποστόλη @};- Τελευταία με έχει πιάσει μια μανία να διαβάζω ό,τι έχει σχέση με ασθένειες,αλλά όχι από τη σκοπιά της κλασικής ιατρικής.
’σε που στη δική μου πορεία ως τώρα τα "ψυχοσωματικά" δίνουν και παίρνουν, ευτυχώς πλέον όχι σε μεγάλη έκταση O:-)
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

χμ, in that case κι εφόσον δεν το έχεις πάρει χαμπάρι, θα ήθελα να σε παραπέμψω σε ένα βιβλίο που έχει ήδη συζητηθεί στο φόρουμ:

viewtopic.php?t=977

Συμπτωματικά, ήταν το μόνο βιβλίο που υπήρχε στο σπίτι για το ρέικι, πριν καν μάθω τι είναι αυτό, μάλλον δώρο από εκδοτικό οίκο που συνεργαζόταν με τη γυναίκα μου στην προηγούμενη δουλειά της... Το αντιλήφθηκα όταν πλέον έμαθα γιθα το ρέικι (το καλοκαίρι που πέρασε) κι έψαξα μπας και υπάρχει τίποτε για το θέμα στο σπίτι. Απίστευτο, ε;

Παρεμπιπτόντως, στο βιβλίο "Αγάπησε τον εαυτό σου", η συγγραφέας κάνει την εξής μνεία, στην εισαγωγή, περί του όρου που αναφέρεις:

"Επέλεξα να χρησιμοποιώ τη λέξη μεταφυσικά αντί ψυχοσωματικά, εξαιτίας των υπονοούμενων που πιθανόν να προκαλεί αυτός ο όρος. Ψυχοσωματικό ορίζεται εκείνο που "αφορά ή προκαλείται από φαινόμενα και φυσιολογικά και ψυχολογικά". Ο όρος ψυχοσωματικό μεταφέρει μια γνωστή παρανόηση, ότι σχετίζεται με ασθένεια που βρίσκεται "στο κεφάλι κάποιου" ή "στη φαντασία του". Γι' αυτό προτιμώ να εξετάσω την ασθένεια ή την πάθηση από μια ισορροπημένη μεταφυσική προοπτική".

Σου εύχομαι ολόψυχα να απαλλαγείς σύντομα εντελώς από τα ψυχοσωματικά ή μεταφυσικά που σε ταλαιπωρούν. :x

>:d< >:d< >:d<
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Ωραία θα το κοιτάξω και αυτο το βιβλίο, προς το παρόν διαβάζω ένα άλλο που έχει επίσης αναφερθεί στο φορουμ. "Η Ασθένεια ως γλώσσα της Ψυχής".
Ευχαρσιτώ για τις ευχές σου >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Apostolis
Δημοσιεύσεις: 186
Εγγραφή: 11 Ιαν 2011 2:23 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Apostolis »

χαρά μου, κι εγώ σε παρεμφερή φάση βρίσκομαι :-D

Βα είσαι καλά :x :x :x
Για έναν άνθρωπο που στερείται τροφής, θεός είναι το ψωμί.
_____________
Μαχάτμα Γκάντι

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”