Ο δρόμος του ειρινικού πολεμιστή

Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Κοριτσάκια σας ευχαριστώ πολύ!!!Μου φτιάξατε τη μέρα :x :x :x >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ωραία το δικό μου λοιπόν θα στο πω αύριο, για να σου φτιάξουμε και την αυριανή... :-D :-D :-D :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17532
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Vaso έγραψε:ωραία το δικό μου λοιπόν θα στο πω αύριο, για να σου φτιάξουμε και την αυριανή... :-D :-D :-D :-D
:)) :)) :)) :)) :)) Βάσω είσαι απίστευτη!!! :x
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Σας γρλαφω άλλο ένα ωραίο απόσπασμα του βιβλίου :x

< Σωκράτη,νιώθω μισοκοιμισμένος ,σαν να πρέπει να μπώ κάτω από κρύο νερό για να ξυπνήσω,είσαι σίγουρος ότι αυτό το τελευταίο ταξίδι δεν μου έκανε ζημιά?>

< Οχι Ντάν η ζημιά έγινε κατά την διάρκεια πολλών ετών,με τρόπους που θα ανακαλύψεις μόνος σου.>

<Εκείνο το μέρος ήταν ο κύπος του παπού μου ,νομίζω.Ηταν σαν τον κύπο της Εδέμ.>

< Πολύ ακριβής περιγραφή ,Ντάν ,ήταν ο κύπος της Εδέμ.Ολα τα βρέφη ζούνε μέσα σε έναν λαμπερό κύπο,όπου αισθάνονται τα πάντα απευθείας ,χωρίς την μεσολάβηση της σκέψης.
Η ''πτώση '' συμβαίνει σε όλους μας όταν αρχίσουμε να σκεφτόμαστε,όταν αρχίσουμε να κολλάμε ταμπέλες και να μαθαίνουμε.Δέν ήταν μόνο ο Αδάμ και η Ευα βλέπεις ,συνέβη σε όλους μας.
Η γέννηση του μυαλού είναι ο θάνατος των αισθήσεων ,πτώση δεν είναι να φάς ένα μήλο και να γίνεις σεξουαλικός.>

< Μακάρι να μπορούσα να πάω πίσω ,ήταν τόσο λαμπερά,τόσο ξεκάθαρα ,τόσο ευχάριστα !>

< Ντάν αυτά που απολάμβανες όταν ήσουν νήπιο μπορούν να ξαναγίνουν δικά σου.
Ο Ισούς από την Ναζαρέτ ,ένας από τους μεγάλους πολεμιστές είπε κάποτε ,ότι πρέπει να είσαι σαν μικρό παιδί για να μπείς στην Βασιλεία των Ουρανών,τώρα καταλαβαίνεις ?>

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Θα παω να το παρω μεθαυριο αν το βρω δηλαδη εδω στην Δραμα.. @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βασίλη, αν θες μπορώ να στο δανίσω όποτε βρεθούμε, αν δεν το βρίσκεις!!!

>:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ενταξει Δωρουλα ευχαριστω :x

Θα το ψαξω λιγο αν δεν το βρω θα σου πω @};-
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Τα παραγγειλα σημερα και τα δυο.. :D
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

τέλεια!!! >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
nikosprimal
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 2:35 pm

Δημοσίευση από nikosprimal »

Γεια σας,

πρώτη φορά γράφω στο forum σας, έχετε πολύ ωραία θέματα για συζήτηση.
Θα θελα να δώσω κι εγώ την οπτική μου για τον δρόμο του Ειρηνικού πολεμιστή αλλά και για τα υπόλοιπα βιβλία του ίδίου συγγραφέα.

Το είχα αγοράσει πριν 6-7 χρόνια γιατί ήθελα να αλλάξω την ζωή μου, να αισθάνομαι καλύτερα, να συμπεριφέρομαι με θάρρος. Η θεματολογία του αλλά και το εξώφυλλο που έλεγε με μεγάλα γράμματα:" Το βιβλίο που θ αλλάξει την ζωή σας με έκαναν να το αγοράσω". Μπορώ να πω πως η αναγνωσή του μου χάρισε πολλές ψευδαισθήσεις ευτυχίας. Ήμουν αγχωμένος, στεναχωρημενος από γεγονότα με παλιές ρίζες και γω προσπαθούσα να με πείσω διανοητικά ότι ήμουν καλά! Και το κατάφερνα, αλλά η ψυχή μου έβραζε υπόκωφα. ’λλωστε αυτό τονίζει ο Dan Milman στο πάρον αλλά και στα υπολοιπα βιβλία του με λόγια του στιλ:"Να σαι ευτυχισμένος χωρίς λόγο", "’σε το παρελθόν, αυτό δεν υπάρχει, ζήσε το τώρα", "’σε τις αρνητικές σκέψεις, ξέχνα το μυαλό σου"

Υπάρχει κάτι που λέγεται ασυνείδητο και αν αυτό περιλαμβάνει επώδυνα βιώματα τότε καμία σκεψη ή πράξη δεν μπορεί να το χαλιναγωγήσει. Δεν κανει λόγο γι αυτό όμως ο Dan Milman.
Αν τα βιβλία του ήταν απλώς μυθιστορήματα τότε εντάξει, θα ήταν ωραια αναγνώσματα, γιατί είναι καλός ως συγγραφέας και με χιούμορ, αλλά ο σκοπός του είναι να βοηθήσει τους ανθρώπους σε ψυχολογικό επίπεδο. Η προσπάθειά του αυτή, αν και αξιοσέβαστη, έχει λάθος τρόπο.
Βρίσκεται και αυτός μέσα στο γνωστικό εκείνο πεδίο που θεωρούν ότι η σκέψη έχει τόση δύναμη που μπορούμε να καθορίσουμε τα συναισθήματα και την ζωη μας με αυτή. Έχει καταντήσει μαζική ψύχωση αυτό το πράγμα.

Με συμπάθεια στους
θαυμαστές των βιβλίων του
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νίκο καλώς ήρθες στην παρέα μας :-D :-D :-D

Αυτό που θα ήθελα μόνο να παρατηρήσω σε όσα αναφέρεις πάνω, είναι ότι ποτέ δεν περιμένουμε από ένα βιβλίο να μας αλλάξει την ζωή μας...

Μπορείς να πάρεις πολλές επιγνώσεις από ένα βιβλίο, ποτέ όμως δεν θα πάρεις μια "μαγική" συνταγή για να να μετασχηματίσεις τον φόβο σε Αγάπη...
Αυτή η διαδικασία ειναι μέρος του προσωπικου μετασχηματισμού...Η επιγνωση για να γίνει συνειδητοποίηση χρειάζεται πνευματική ωριμότητα, γιατί αλλιώς δεν μπορείς να δεχτείς τα ψυχικά σου περιεχόμενα και έτσι διασπάς την ολότητά σου!

Εδώ μέσα έχεις πολλά τόπικ να διαβάσεις για το ασυνείδητο...Εύχομαι να βρεις κάτι ενδιαφέρον!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Νικόλα καλώς ήρθες!
Η δική μου άποψη είναι πως κάθε βιβλίο,κάθε συγγραφέας,κάθε διδάσκαλος,μπορεί να σου δώσει μια γεύση της Αλήθειας,την οποία μόνος σου θα οικοδομήσεις μέσα σου,παίρνοντας οτιδηποτε χρησιμο μόνο!
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Πόσο συμφωνώ μαζί σου Νικόλα!
Αυτό είναι ένα λάθος που κάνει η συντριπτική πλειοψηφία. Περιμένει να αλλάξει η ζωή της μαγικά. Στάσου και κοίτα για μια στιγμή γύρω σου…
Κοίτα τον διπλανό σου…
Περιμένει… Περιμένει μια δουλειά, έναν σύντροφο, ένα εξοχικό, ένα σπίτι, χρήματα, μία κυβέρνηση, ένα κόμμα, ένα βιβλίο, έναν θεό ή ό,τι άλλο να του αλλάξουν την ζωή.
Η ζωή όμως και αυτό είναι το δύσκολο να κατανοήσουμε, είναι αυτό που είναι.
Και συμβαίνει…όσο εμείς κάνουμε σχέδια και την περιμένουμε να συμβεί.

Κι αυτό γιατί μάθαμε να φοβόμαστε και όχι να αγαπάμε.
Μάθαμε να ελέγχουμε και όχι να αφηνόμαστε.
Να αναλύουμε και όχι να αισθανόμαστε.
Μάθαμε να διαχωριζόμαστε , ζούμε έτσι και το έχουμε ορίσει ως μοναδική αλήθεια. Αυτό όμως είναι ενάντια στην φύση του ανθρώπου. Αδυνατεί να αντιληφθεί την ολότητά του κι έτσι βρίσκεται σε διαρκή πόλεμο με τον ίδιο του τον εαυτό.

Ένα βιβλίο επ’ ουδενί δεν είναι ένα ραβδάκι ευχών. Μπορεί όμως να προσφέρει, μία σπίθα, μία αφορμή για ένα ταξίδι που έτσι κι αλλιώς είναι ατομικό και δύσκολο. Τέτοιες σπίθες, ανάβουν συνεχώς γύρω μας αλλά δυστυχώς συνήθως κοιτάμε αλλού…

Καλώς ήρθες κι από μένα. :-D
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:
Μπορείς να πάρεις πολλές επιγνώσεις από ένα βιβλίο, ποτέ όμως δεν θα πάρεις μια "μαγική" συνταγή για να να μετασχηματίσεις τον φόβο σε Αγάπη...
Αυτή η διαδικασία ειναι μέρος του προσωπικου μετασχηματισμού...Η επιγνωση για να γίνει συνειδητοποίηση χρειάζεται πνευματική ωριμότητα, γιατί αλλιώς δεν μπορείς να δεχτείς τα ψυχικά σου περιεχόμενα και έτσι διασπάς την ολότητά σου!
:x @};-

καλώς ήρθες Νίκο :-D @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
nikosprimal
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: 20 Μάιος 2011 2:35 pm

...

Δημοσίευση από nikosprimal »

Ευχαριστώ για το καλωσόρισμα, χαίρω πολύ κι από μέρους μου 8) @};-

Ναι, νομίζω ότι είχα εναποθέσει πολύ τις ελπίδες μου στα βιβλία αυτού του συγγραφέα. Όταν δεν βρίσκεις διέξοδο πουθενά αλλού, μπορεί να καταπιαστεις από κάτι και να το θεοποιήσεις!

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”