Θεραπεία με την βοήθεια των Αγγέλων της Doreen Virtue.

Nαταλία-Νεφέλη

Θεραπεία με την βοήθεια των Αγγέλων της Doreen Virtue.

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Θεραπεία με την βοήθεια των αγγέλων
Σύγγραφέας Doreen Virtue
εκδοσεις Κρύων
Και να δείτε για πότε θα αποκτήσετε πολλά καινούρια φιλαράκια όταν διαβάσετε αυτό το βιβλίιο.
Εμένα έγινε και το έναυσμα για να πάρω και το Αγγελικό Ρέικι και έχω βάλει για τα καλά τους αγγέλους τις νεράιδες και τα ξωτικά στην ζωή μου. Όι ουράνιοι φίλοι είναι πάντα χρήσιμοι είδικά όταν αρχίζεις να τους γνωριζεις από πρώτο χέρι!! :-D :?
Mprida
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: 27 Μαρ 2009 11:13 pm

Δημοσίευση από Mprida »

Eχω αρκετα βιβλια της συγγραφεας και το συγκεκριμενο είναι πολυ ωραιο. ;)
Το μονο που δεν μου αρεσει ειναι ο τροπος που διαφημιζει τα διαφορα προιοντα της αλλα και μερικα βιβλια της στο site που εχει φτιαξει. :-(
Valia

Δημοσίευση από Valia »

Και γω την βρίσκω ενδιαφέρουσα την Doreen V., αλλά όντως το site της είναι πολύ "αμερικανιά"... Εγώ μόλις τελείωσα τη "Θεϊκή Καθοδήγηση" (δικό της επίσης). @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και εχω αυτα τα βιβλια τα διαβασα περσι αλλα προβληματιζωμαι λιγο...τι απο ολα αυτα ειναι αληθεια? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-? :-?
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι απο ολα αυτα ειναι αληθεια?
τίποτα Ιωάννα μου!! Ανακάλυψε την δική σου! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

αλλά όντως το site της είναι πολύ "αμερικανιά"...
Γειά σου ρε Βάλια!! =)) =)) =)) =))
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βρε παιδιά....χωρίς να θέλω βέβαια να θίξω κανέναν ούτε αμφισβητώ άτομα...όπως ας πουμε τον Lee Rand, αλλά σχεδόν όλα τα site αμερικάνων και μη που ασχολούνται με το ρείκι είναι περίπου στο ίδιο στυλ!! Δεν ξέρω αν σας έχει τύχει να μπείτε κι αλλού αλλά εγώ το ίδιο εισπράττω και με τον Lee Rand αλλά και από το Angel House Unisversity, εδώ στην Ελλάδα!! Ωστόσο ξέρω πως ο Lee Rand είναι αυτός που έφερε το Καρούνα! Δεν έχει να κάνει βέβαια με το άτομο...αλλά να ρε παιδί μου έχω διαβάσει αυτόν και τον Αrjava Peter και για να είμαι ειλικρινής τον Arjava δεν τον αλλάζω με τίποτα ακόμα κι αν δεν είναι εμπνευστής κάποιου συστήματος! Δίνει σε όλα την πραγματική πνευματική τους διάσταση!!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ένα βιβλίο του Arjava που έχω πάντως είναι πολύ καλό, και προσγειωμένο. Τον Lee Rand δεν τον ξέρω..
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Ακόμα δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά κάτι του Lee Rand, αλλά εγώ διάβασα στα αγγλικά το Reiki touch. Ηταν απλά οι τεχνικές που παρουσίαζε για τους τρεις βαθμούς του ρέικι, και φυσικά έχω και το βιβλίο στα αγγλικά που είναι για τους δασκάλους του ρέικι! (το εγχειρίδιο του Master δηλαδή) Σε αυτό, φυσίκά και θα γράφει και για τεχνικές όμως στο πρώτο που ανέφερα δεν μπορώ πω ότι δίνει την παραμικρή έμφαση στην αυτογνωσία και στο ρέικι σαν πνευματικό μονοπάτι!! Επειδή όμως λένε ότι το Καρούνα είναι δυνατό σύστημα δεν θα ήθελα να κάνω την πολύξερη!! Απλά λέω πως νιώθω από αυτά που έχω ήδη δεί!! Αλλωστε είναι κι αυτός παγκόσια αναγνωρισμένος δάσκαλος του ρέικι!!! Ποιός μπορεί να το αμφισβητήσει; Είναι η δικές μου ανάγκες από ένα δάσκαλο του ρέικι που με κάνουν να ψάχνω και το πνευματικο μέρος, κι όταν πάρω το Καρούνα του θεραπευτή, (δηλαδή τα πρώτα δύο επίπεδα) θα ήθελα πάλι όποιος μου τα δώσει να ξέρει να με κατατοπίσει όχι μόνο στις τεχνικές αλλά και σε ότι αφορά την πνευματική πορεία μου με αυτό!!! Να μου δώσει δηλαδή χρόνο και την δική του εμπειρία και γνώση σε ότι αφορά τα σύμβολά του ως προς την πνευματική εξέλιξη!!!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

έχεις δίκιο γι' αυτό που εντόπισες για τον Ραντ, Ναταλί!

Βλέπεις το ρέικι στην Δύση, είναι σωματική ευεξία-θεραπεία, όπου η θεραπεία αφορά αποκλειστικά το φυσικό επίπεδο.
Δεν ξέρω αν οι καθάρσεις των μυήσεων αρκούν, για να έρθεις σε επαφή με το βαθύτερο είναι σου και να μετασχηματίσεις τα βαριά συναισθηματικά μπλοκαρίσματα, που εμποδίζουν την πνευματική ουσία να καταλάβει την συνείδησή σου. Θεωρώ ότι η διαδρομή αυτή χρειάζεται και γνώση. Αλλά έτσι είμαι εγώ...Μπορεί κάποιος άλλος να θεραπεύεται αλλιώς...Τι να πω?

Η θεραπεία δεν είναι τέχνη, ούτε γίνεται μέσω τεχνικής. Είναι βαθιά αλλαγή προς την ουσία της ύπαρξής μας.

Εύχομαι, με όλη μου την ψυχή, να βρεις αυτό που αναζητάς... :x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Πως γίνεται να δίνει κανείς σημασία μόνο στο φυσικό σώμα.. το ρεικι έχει άμεση επίδραση σε όλα τα επίπεδα..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βασίλη μου, και οι δύο δασκάλες μου στο ρέικι δεν αναφέρθηκαν καθόλου στα άλλα επίπεδα, σαν πνευματική διαδρομή.

Μου εδόθη σαν κάτι που αυτόματα θα έλυνε κάποια μπλοκαρίσματα και θα ισορροπούσε τα κέντρα. ΄Οχι μέσα από την αυτογνωσία, αλλά μέσα από την δύναμη της πνευματικής ενέργειας...

Και γενικά το ρέικι έτσι δίνεται. Ο τομέας της αυτογνωσίας είναι κάτι που ο καθένας εντάσσει οικειοθελώς. Και δεν λέω για τα απλά μπλοκαρίσματα, αλλά για εκείνα τα βαθύτερα που επηρεάζουν την ζωή σου και χρειάζονται υπομονή, αφοσίωση και κυρίως εργασία με τον Εαυτό σου και τα πάθη σου! @};-

Εξαρτάται από το σημείο που θέλεις να φτάσεις βέβαια! :-D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:Δεν ξέρω αν οι καθάρσεις των μυήσεων αρκούν, για να έρθεις σε επαφή με το βαθύτερο είναι σου και να μετασχηματίσεις τα βαριά συναισθηματικά μπλοκαρίσματα, που εμποδίζουν την πνευματική ουσία να καταλάβει την συνείδησή σου. Θεωρώ ότι η διαδρομή αυτή χρειάζεται και γνώση. Αλλά έτσι είμαι εγώ...Μπορεί κάποιος άλλος να θεραπεύεται αλλιώς...Τι να πω?

Εύχομαι, με όλη μου την ψυχή, να βρεις αυτό που αναζητάς... :x :x :x
Μα ακόμα κι αν αρκούσαν οι καθαρισμοί βρε Βάσω μου δεν έπεται και μια συνέχεια επίπονης θεραπείας; Ας πούμε λοιπόν ότι σε φέρνουν οι καθαρισμοί σε αυτό το βαθύτερο επίπεδο ύπαρξης και άρχιζει κάποιος μετασχηματισμός στα βαθύτερα συναισθηματικά μπλοκαρίσματα που εμποδίζουνε την εξέλιξή σου, δεν θα πρέπει αυτά τα μπλοκαρίσματα να βρεθούν συνειδητά και να τους δοθεί ένα όνομα για να συνεχίσει με επίγνωση και συνειδητότητα το ξεμπλοκάρισμα που φέρνει προς τον δρόμο της εξέλιξης;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μα ναι! ναι!
αυτή είναι η δική μου έρευνα και η τεκμηρίωσή της με έφερε στο συμπέρασμα ότι η βαθύτερη θεραπεία χρειάζεται και βαθύτερη γνώση. Μιλώντας για θεραπεία, εννοώ πάντα την δυνατότητά μας να είμαστε πληρως συνειδητά όντα και εκείνη την εσωτερική ελευθερία που δεν εμποδίζει την φυσική ροή των πραγμάτων να εκδηλώνεται όπως είναι...

Ευρύτερα, θεωρώ ασθένεια οτιδήποτε μας δεσμεύει σε ρόλους και συμπεριφορές που "εκβιάζουν" την πραγματική μας εικόνα για την ζωή, τοποθετώντας τον εαυτό μας στο επίκεντρο μιας, χωρίς ουσία, επίδειξης!

Το δηλητήριο των συναισθημάτων, μπορεί να γίνει ελιξήριο για την ζωή μας, αν δεν το καταπίνουμε με οργή, αλλά το μετασχηματίζουμε με αγάπη. Αλλά γι' αυτό χρειάζεται να αντικρύσουμε τις ίδιες τις εμμονικές μας αυτοκαταστροφικές συνήθειες και αυτό πονάει! Δεν αντέχεται, Ναταλί, παρά μόνο από όσους είναι ώριμοι γι' αυτό!

Πολλοί άνθρωποι θέλουν να θεραπευτούν, αλλά δεν μπορούν να μείνουν σε σιωπή, μη τυχόν και βρεθούν μόνοι τους με τον θεό!
Φοβούνται να μπουν βαθιά στον εαυτό τους, γιατί τότε θα δουν πόσο λίγη συνείδηση έχουν και τρομάζουν μηπως την χάσουν κι αυτήν!

΄Ετσι το ρέικι αρκεί για όση διαδρομή θέλουν να διανύσουν!

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Το δηλητήριο των συναισθημάτων, μπορεί να γίνει ελιξήριο για την ζωή μας, αν δεν το καταπίνουμε με οργή, αλλά το μετασχηματίζουμε με αγάπη
^:)^ ^:)^ ^:)^
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.

Επιστροφή στο “ΒΙΒΛΙΑ”