μηνύματα

΄Ενας ιδιαίτερος κόσμος στον φυσικό κόσμο! Γιατί δεν υπάρχει τίποτα ανεξήγητο στην ζωή μας!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

μηνύματα

Δημοσίευση από Vasoula »

Απλά ήθελα να δείτε τον κόσμο μου τον όμορφο που μου προκαλεί και συγχρόνως θλίψη και μιά πικρή νοσταλγία.

Ο κοσμος σου και ο κόσμος μου είναι ίδιος.
Δεν έχουν διαφορά παρά μόνο σε ένα σημείο του χώρου, που ακτινοβολεί στην καρδιά μας από διαφορετική οπτική.

Οι κόσμοι μας είναι θεϊκοί και γεμάτοι αγάπη…
Ο ένας είναι δύσκολος και χρειάζεται υποστήριξη και ανοχή, για να αναγνωρίσεις σ’ αυτόν την αγνότητα.
Αυτή όμως είναι και η πρόκληση της ψυχής σου.

Ο άλλος είναι γεμάτος ομορφιά, αλλά χρειάζεται υποστήριξη και εμπιστοσύνη για να αναγνωρίσεις σ’ αυτόν την αλήθεια.
Αυτή όμως είναι και η πρόκληση της ψυχής μου…

Βρεθήκαμε μαζί σε ένα μονοπάτι του χρόνου, όπου οι προκλήσεις μας μάς προσκαλούν σε υπέρβαση.
Εσύ να παλέψεις με την ασχήμια, αφήνοντας την αγνότητα να οδηγήσει την ψυχή σου σε έργα ένωσης.
Εγώ να βιώσω την ασχήμια, αφήνοντας την ομορφιά να οδηγήσει την ψυχή μου σε έργα ένωσης.

Βλέπεις? ΄Ιδιος ο στόχος, ίδια και τα «όπλα» μας…

Η θλίψη δεν είναι «όπλο»…είναι αδυναμία. Την βίωσα και την γνωρίζω καλά. Με αποσυντόνισε για πολύ καιρό…

΄Όμως ναμαι! ΄Ομορφη, όσο ο κόσμος σου!

Και εσύ? Αγνή, όσο ο δικός μου!

Χρειάζονται λες κάτι περισσότερο, οι κόσμοι μας, από την ομορφιά και την αγνότητα, για να γίνουν ένας?

:D

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ANDROMEDA
Δημοσιεύσεις: 84
Εγγραφή: 15 Μάιος 2008 4:08 am
Τοποθεσία: Αθήναι

Δημοσίευση από ANDROMEDA »

Ωραία.Τώρα έχω ένα κόμπο στο λαιμό.
Με έκανες και δάκρυσα πάλι.Δεν θα σχολιάσω το μήνυμα που μου έδωσες,πάνω σε αυτό θα σου πώ πως ένιωσα πολύ βαθειά τα λόγια σου και όχι μόνο τα ένιωσα,τα ξαναέζησα(αν μπορείς να με καταλάβεις,που σίγουρα καταλαβαίνεις τι λέω)...
Φώναξα την μαμά μου να διαβάσει τα λόγια σου και δάκρυσε κι εκείνη.
Η πρώτη της κουβέντα ήταν,είναι η αδερφή ψυχή σου.
Δεν ξέρω πως της βγήκε αυτό,αλλά εγώ το ένιωσα με το που μπήκα στο φόρουμ και είδα την φωτογραφία σου.
Με πλημμύρισε μια γαλήνη...ένα πράγμα και σκέφτηκα με μιάς,σε ξέρω...
(Γίνετε πιο μεγάλος ο κόμπος)...
Ένα θα σου πώ....τελευταίο....ευχαριστώ τον δρόμο...που με έφερε κοντά σου...
Ευχαριστώ το φώς που μου έδειξε εσένα..
Είσαι εδώ και αυτό μου φτάνει...
Θα σε παρακαλούσα όμως να κάνεις κάτι να δείς το screensaver που έχω βάλει θα καταλάβεις αρκετά.
Φιλικά Ανδρομέδα~!

Μέσα στο σκοτάδι μου βρήκα το φώς
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γλυκιά μου Ανδρομέδα...
Κάποιος φίλος πριν καιρό, μου είπε ότι ζω σε μια ουτοπία...Οι απόψεις μου περί αγάπης, ξαφνιάζουν γιατί περιέχουν έννοιες που οι άνθρωποι, δυστυχώς, έχουν ξεχάσει... Και οι αξιες μου γίνονται εμπόδιο στο να με προσεγγίσουν...΄Ετσι, πολυ εύκολα, μου βάζουν χαρακτηρισμούς! Μα είμαι άνθρωπος!

Δεν έχω πλάσει κανέναν μυθικό κόσμο, και ζω την πραγματικότητα με ότι κι αν περιέχει...

Ξέρεις...Για να βρεις την ομορφιά, δεν χρειάζεται παρά να κοιτάξεις το βάθος...
Και εγώ μόνο αυτο μπορώ πια να αντιληφθώ από τους ανθρώπους!

Καμιά φορά χτυπάω πάνω στον τοίχο, που έχουν υψώσει για να περιφρουρήσουν το βάθος από τον ίδιο τους τον εαυτό!!!
Ζαλίζομαι, αλλά ξανασηκώνομαι...
Με "μπερδευει" λίγο ο τοίχος, αλλά και πάλι τον αντιλαμβάνομαι!! Αργά πολλές φορές, αλλά τελικά, σημασία έχει, ότι τον "παίρνω είδηση"...

Σε σένα μπήκα σαν "νερό"... Καμία αντίσταση, και αυτό μου έδωσε μηνύματα!!!
Και σ' ευχαριστώ πολύ που είσαι εδώ! Γιατί την αγνότητα την προσεγγίζεις δύσκολα στους ανθρώπους...Είναι πολύ βαθύ το επίπεδο και καμιά φορά "με πονάει"!!!!

Στην αρχή, ίσως και εσυ με "παρεξήγησες"...
Κάπου εκεί, σ' αυτά που έγραψα στα βιβλία, περί της ψυχής!!
΄Ομως ξέρω ότι δεν μένεις στην επιφάνεια...Δεν είναι χαρακτηριστικό του κόσμου σου, αυτό!
Ηξερα, ότι ήταν ζήτημα ενός λεπτού, να αντιληφθεις και τον δικό μου κόσμο! :D :D


Προσπάθησα να δω το screensaver, αλλά δεν τα κατάφερα! :cry:

Μην ξεχνάς...ξανθιά... :D :D :D :D

Θα προσπαθήσω όμως ξανά και ξανά...Που θα πάει, θα τα καταφέρω! :D Στο υπόσχομαι!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Για πολλούς από τους σημερινούς ενήλικες η ιδέα της φώτισης είναι σημαντική!
Την αναζητούν, όλο και περισσότεροι άνθρωπου άνδρες και γυναίκες.
Παρακολουθούν σεμινάρια...
Γράφουν βιβλία......
Αναζητούν πνευματικούς δασκάλους.....

....όλα όμως για έναν μοναδικό σκοπό: να "φτάσουν" ή να "κατορθώσουν" ή να "προσεγγίσουν" ή να "βρεθούν" σε αυτόν τον μυστικό τόπο!
Ένα βασίλειο που αποκαλύπτει τελικά την αλήθεια????

Καμιά φορά οι ενήλικες (κάτι που τα παιδιά δεν μπαίνουν καν σε διαδικασία να το κάνουν) παρανοούν την ίδια την Φ Ω Τ Ι Σ Η!

Τα αιθέρια όντα ή ο "κόσμος" τους δεν βρίσκεται κάπου "εκεί", "αλλού", "άλλη διάσταση" κλπ!
Στην πραγματικότητα πρέπει κανείς να στραφεί προς την γη, προς το χώμα.
Η "φώτιση" σύμφωνα με τον ορισμό της ύπαρξης (αντίληψης) των νεράιδων είναι μια "εμβάθυνση"!

Είναι μια βύθιση μέσα στον εαυτό και μπορούμε να την παρομοιάσουμε με αυτό που νιώθει κανείς όταν βυθίζει το κουρασμένο και γυμνό σώμα του στο καυτό νερό του μπάνιο που τον γεμίζει ανακούφιση!
Είναι κάτι που κάνεις σίγουρα αργά!
Κάτι που απολαμβάνεις κάθε βήμα της διαδικασίας.

Η εκπληκτική μαγεία αρχίζει όταν ένας ενήλικας δείχνει την ΘΕΛΗΣΗ να αποδεχθεί αυτήν την αργή και πανέμορφη διαδικασία!

:wink:

Μπορούμε να βιώσουμε μια στιγμή φώτισης με πολλούς τρόπους!
Δικούς μας τρόπους!
Δεν είναι ανάγκη να το βιώνουν όλοι σαν την βύθιση σε ένα μπάνιο ούτε το γράφω σώνει και καλά ερμηνεύοντας το ανερμήνευτο.
Αποτυπώνω μια εμπειρία αισθήσεων και ειλικρινά δεν με απασχολεί αν καλύπτει, επεξηγεί, αποδέχεται κανείς το ίδιο καθώς η φύση σε τυλίγει στην αγκαλιά της η στιμγή εκείνη είναι απόλυτα μοναδική και δεν μπορεί άλλη οντότητα να την αντιληφθεί με τα μάτια της δικής μου ψυχής.

Κάποιες φορές η αλήθειες που σου αποκαλύπτονται είναι σημαντικές και εκπληκτικές....

Το γράφω αυτό σαν σχόλιο και στο προηγούμενο τόπικ όπου θέλω να πω μόνο αυτό και ειδικά σε σένα Ανδρομέδα που χάρη σε σένα έχουμε την χαρά να απολαμβάνουμε ΚΑΙ αυτό το θέμα!

Αφουγκράσου αυτό το "τραγούδι εμβάθυνσης" που θα ακούσεις τυχαία μια ασήμαντη - σημαντική μέρα να βγαίνει σαν φως από μέσα σου και Θεέ μου! Μην χάσεις αυτήν την στιγμή ερμηνεύοντας..........................

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για πολλούς από τους σημερινούς ενήλικες η ιδέα της φώτισης είναι σημαντική!
Την αναζητούν, όλο και περισσότεροι άνθρωπου άνδρες και γυναίκες.
Παρακολουθούν σεμινάρια...
Γράφουν βιβλία......
Αναζητούν πνευματικούς δασκάλους.....

....όλα όμως για έναν μοναδικό σκοπό: να "φτάσουν" ή να "κατορθώσουν" ή να "προσεγγίσουν" ή να "βρεθούν" σε αυτόν τον μυστικό τόπο!
Ένα βασίλειο που αποκαλύπτει τελικά την αλήθεια????

Καμιά φορά οι ενήλικες (κάτι που τα παιδιά δεν μπαίνουν καν σε διαδικασία να το κάνουν) παρανοούν την ίδια την Φ Ω Τ Ι Σ Η!
Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι σημαίνει ΦΩΤΙΣΗ...
Τι σημαίνει για τον καθένα...
Τι είναι αυτό που αναδύεται με αίσθημα, από αυτήν την λέξη?

Τα παιδιά Χριστίνα μου δεν την έχουν ανάγκη, γιατί απλά ΕΙΝΑΙ!!!
Και αυτό που ψάχνουν οι ενήλικες, τελικά, είναι να βρεθούν στο πεδίο τους, αυτό της αθωότητας...

Να μιλήσουν με τις "νεράιδες", που για τα παιδιά είναι φυσικό!
Να μιλήσουν με τον Εαυτό τους, που για τα παιδιά είναι φυσικό!!!

΄Οταν έρχονται στο σεμινάριο νεαρά άτομα, η ψυχη μου αγαλλιάζει...
Γιατί έχω ελπίδα, ότι αυτά τα νεαρά άτομα, θα αφήσουν τα παιδιά τους να είναι αθώα...Και να μην τα κάνουν σαν τα "μούτρα" μας!

Η αμφισβήτηση είναι εργαλείο της λογικής, αλλά και εργαλείο της τεκμηρίωσης. Επιλέγεις από ποιά μεριά θα κοιτάξεις την Φώτιση...

Και φυσικά ο καθένας μας την απολαμβάνει, είτε με τις αισθήσεις του, είτε με τις σκέψεις του...
Με την αλήθεια της όμως, λίγοι...

Νεράιδες δεν είναι τα πλάσματα της φαντασίας των ανθρώπων, φορείς των δυσιδαιμονιών και κάτοικοι του δάσους, των λιμνών, των ποταμών, του χώματος!
Ο κοσμος τους είναι υπαρκτός και αυτό δεν έχει να κάνει με τήν αλήθεια της φώτισης, αλλά με την αλήθεια της ζωής!
Δεν ξερω αν είναι στο χώμα και αν εννοείται η εμβάνθυση στην γλώσσα των σκεπτικιστών...
Για μένα είναι η ζωή που υπάρχει παντού...Και για να βρω αυτό το "παντού", έφτασα πρώτα στον εαυτό μου και ξέφυγα από αυτόν!
Μόνο έτσι ήμουν ικανή να αντικρύσω την ζωή, ακόμα και στην πέτρα...Μόνο έτσι μπόρεσα να βρω την δική τους αλήθεια και να την σφραγίσω με αγάπη στην καρδιά μου, που δεν χτυπάει πια ανάμεσα στα στήθη μου, αλλά σε όλο το σύμπαν!

Μου φαίνεται ότι κάθε λέξη είναι λιγη για να περιγράψω τα αισθήματα μου για τους άλλους "κόσμους"...Τόσο λίγη που ντρέπομαι και γι' αυτά που είπα! :oops:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

Η Φώτιση (samadhi) επιτυγχάνεται μέσω της σωστής χρήσης του λόγου και τη διακοπή του φαύλου κύκλου της αναποφασιστικότητας και των αμφιβολιών.

και φυσικά είναι δικαίωμα της κάθε οντότητας (ορατής και αόρατης) να την αντιλαμβάνεται όπως μπορεί.

Η ομιλία είναι σπουδαία αλλά η σιωπή είναι ακόμα πιο σπουδαία.
Η σιωπή είναι ο ιερός ναός των θεϊκών σκέψεων.
Αν η ομιλία είναι ασήμι η σιωπή είναι χρυσός, αν η ομιλία είναι ανθρώπινη η σιωπή είναι θεϊκή.
Η σιωπή είναι η καλύτερη και η πιο μοναδική μορφή τέχνης της συζήτησης.

Αυτό σε σχέση με το ότι δεν υπάρχουν ποτέ αρκετά λόγια να περιγράψει κανείς ένα συναίσθημα.....

Επειδή η ανθρώπινη φύση μας μέσα από την οποία βιώνουμε την φώτιση γιατί με αυτό το σώμα ζούμε και πορευόμαστε είναι αρκετά ισχυρή ώστε να παραβλέπεται. Βλέπεις κάποιες φορές μιλάμε με προσωπικά κριτήρια και δεδομένα και αυτό δεν είναι αρκετό στην προσπάθεια προσέγγισης της αλήθειας που περιγράφεις.

Ό,τι φαίνεται για αλήθεια σε εσένα ή εμένα μπορεί να είναι απόμακρο στοιχείο για κάποιον άλλον.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως η εκφραση του λόγου έχει μία μαγεία.

Όλοι όσοι επιθυμούν να ασκηθούν πνευματικά μπορούν να βοηθηθούν από τον έλεγχο της ομιλίας. Κι αυτό με στόχο την αυτοπαρατήρηση και αυτοανάλυση.

ϊσως όχι αυτοπροβολή.
Σίγουρα ναι αυτοέκγραση την οποία και σε ευχαριστώ που ενισχύεις σε αυτό το φόρουμ και μπορούμε να γράφουμε ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ μας.

Καλό είναι λοιπόν να ακούγονται οι γνώμες που εκπληκτικά συγκεντρώνουν την σωματική και πνευματική ενέργεια μαζί!
Την γηινη και την αιθερική ενεργεια σε μια ισορροπημένη προβολή.





:)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

α, Χριστινάκι, η σιωπή είναι η θεϊκή μας πραγματικότητα, μέσα στην οποία ωριμάζει η δυναμική του λόγου!

Η ανθρώπινη έκφραση έχει μετά τα ισόποσα "συστατικά" αλήθειας, αγάπης, φωτός και λέξεων, που γίνεται μοίρασμα εσωτερικό!

Θα ενισχύω με όλες μου τις δυνάμεις το δικαιωμά μας να είμαστε αληθινά ο εαυτός μας...
΄Οχι μόνο σ' αυτό το φόρουμ, αλλά και στην ζωή μας εδώ!
Να είμαστε η αλήθεια μας...όποια και να είναι...

Να είσαι σίγουρη, ότι καμία "αυτοπροβολή" δεν έχει χώρο δίπλα μου! Νιώθω, βαθιά αγάπη για τον Εαυτό, σε όποια θεΪκή εκδήλωση και αν μου παρουσιάζεται... Και η ανθρώπινη, είναι μία ακόμα!

Η έκφρασή σου, ακόμα κι αν μου είναι "άγνωστη", μέσα από την αγάπη της ανιδιοτέλειας, μου γινεται γνώριμη...
Και τόσο, μα τόσο αποδεκτή... :D

Γιατί εδώ μέσα...δεν θα μας κρίνει κανείς! ΜΑ ΚΑΝΕΙΣ...

Μπορεί να διαφωνήσουμε, να δούμε τα πράγματα από διαφορετική προοπτική, ανάλογη του σταδίου ωριμότητας που βρισκόμαστε, να νιώσουμε άγνωστες τις λέξεις που διαβάζουμε...
΄Ομως...

Η κριτική, είναι ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!!!!

Δεν της επιτρέπουμε την είσοδο, σ' αυτό το φόρουμ!!
Και φυσικά, ούτε στην ζωή μας... :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΒΑΣΟΥΛΑ!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΝΕΡΑΙΔΟΥΛΕΣ!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Katrin
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 18 Απρ 2008 9:49 am

Δημοσίευση από Katrin »

Vaso έγραψε: Η κριτική, είναι ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΜΑΣ!!!!!!

Δεν της επιτρέπουμε την είσοδο, σ' αυτό το φόρουμ!!
Και φυσικά, ούτε στην ζωή μας... :D
Γιουπίιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D
Μάκια
Άβαταρ μέλους
dino
Δημοσιεύσεις: 212
Εγγραφή: 28 Σεπ 2007 7:09 pm

Δημοσίευση από dino »

Κάποιος νεροκουβαλητής φωτίστηκε.
Ολη του την ζωή ανεβοκατέβαινε ένα βουνό με τους κάδους του γεμάτους νερό.

Πώς είναι τώρα που φωτίστικες τον ρωτούν, γιατί κάνεις ακόμα και τώρα αυτή την δουλειά;

Κοιτάχτε είπε, όλη την ζωή ήμουν νεροκουβαλητής, κουβαλούσα νερό ... τώρα όμως και πάλι αυτό κάνω ... αλλά τώρα είναι διαφορετικά.
... όποιος ψάχνει ... βρίσκει.
stardust
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 12 Ιουν 2008 11:41 am

Δημοσίευση από stardust »

ANDROMEDA έγραψε:Ωραία.Τώρα έχω ένα κόμπο στο λαιμό.
Με έκανες και δάκρυσα πάλι.Δεν θα σχολιάσω το μήνυμα που μου έδωσες,πάνω σε αυτό θα σου πώ πως ένιωσα πολύ βαθειά τα λόγια σου και όχι μόνο τα ένιωσα,τα ξαναέζησα(αν μπορείς να με καταλάβεις,που σίγουρα καταλαβαίνεις τι λέω)...
Φώναξα την μαμά μου να διαβάσει τα λόγια σου και δάκρυσε κι εκείνη.
Η πρώτη της κουβέντα ήταν,είναι η αδερφή ψυχή σου.
Δεν ξέρω πως της βγήκε αυτό,αλλά εγώ το ένιωσα με το που μπήκα στο φόρουμ και είδα την φωτογραφία σου.
Με πλημμύρισε μια γαλήνη...ένα πράγμα και σκέφτηκα με μιάς,σε ξέρω...
(Γίνετε πιο μεγάλος ο κόμπος)...
Ένα θα σου πώ....τελευταίο....ευχαριστώ τον δρόμο...που με έφερε κοντά σου...
Ευχαριστώ το φώς που μου έδειξε εσένα..
Είσαι εδώ και αυτό μου φτάνει...
Θα σε παρακαλούσα όμως να κάνεις κάτι να δείς το screensaver που έχω βάλει θα καταλάβεις αρκετά.
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

σας ευχαριστώ γαι αυτήν την συνομιλία

μου ήρθε μια πολύ σημνατική απάντηση που περιστέρφονταν αλλά δεν μπορούσα να την συγκεκριμενοπιοησω :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

Vaso έγραψε:
Για πολλούς από τους σημερινούς ενήλικες η ιδέα της φώτισης είναι σημαντική!
Την αναζητούν, όλο και περισσότεροι άνθρωπου άνδρες και γυναίκες.
Παρακολουθούν σεμινάρια...
Γράφουν βιβλία......
Αναζητούν πνευματικούς δασκάλους.....

....όλα όμως για έναν μοναδικό σκοπό: να "φτάσουν" ή να "κατορθώσουν" ή να "προσεγγίσουν" ή να "βρεθούν" σε αυτόν τον μυστικό τόπο!
Ένα βασίλειο που αποκαλύπτει τελικά την αλήθεια????

Καμιά φορά οι ενήλικες (κάτι που τα παιδιά δεν μπαίνουν καν σε διαδικασία να το κάνουν) παρανοούν την ίδια την Φ Ω Τ Ι Σ Η!
Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι σημαίνει ΦΩΤΙΣΗ...
Τι σημαίνει για τον καθένα...
Τι είναι αυτό που αναδύεται με αίσθημα, από αυτήν την λέξη?

Τα παιδιά Χριστίνα μου δεν την έχουν ανάγκη, γιατί απλά ΕΙΝΑΙ!!!
Και αυτό που ψάχνουν οι ενήλικες, τελικά, είναι να βρεθούν στο πεδίο τους, αυτό της αθωότητας...

Να μιλήσουν με τις "νεράιδες", που για τα παιδιά είναι φυσικό!
Να μιλήσουν με τον Εαυτό τους, που για τα παιδιά είναι φυσικό!!!

΄Οταν έρχονται στο σεμινάριο νεαρά άτομα, η ψυχη μου αγαλλιάζει...
Γιατί έχω ελπίδα, ότι αυτά τα νεαρά άτομα, θα αφήσουν τα παιδιά τους να είναι αθώα...Και να μην τα κάνουν σαν τα "μούτρα" μας!

Η αμφισβήτηση είναι εργαλείο της λογικής, αλλά και εργαλείο της τεκμηρίωσης. Επιλέγεις από ποιά μεριά θα κοιτάξεις την Φώτιση...

Και φυσικά ο καθένας μας την απολαμβάνει, είτε με τις αισθήσεις του, είτε με τις σκέψεις του...
Με την αλήθεια της όμως, λίγοι...

Νεράιδες δεν είναι τα πλάσματα της φαντασίας των ανθρώπων, φορείς των δυσιδαιμονιών και κάτοικοι του δάσους, των λιμνών, των ποταμών, του χώματος!
Ο κοσμος τους είναι υπαρκτός και αυτό δεν έχει να κάνει με τήν αλήθεια της φώτισης, αλλά με την αλήθεια της ζωής!
Δεν ξερω αν είναι στο χώμα και αν εννοείται η εμβάνθυση στην γλώσσα των σκεπτικιστών...
Για μένα είναι η ζωή που υπάρχει παντού...Και για να βρω αυτό το "παντού", έφτασα πρώτα στον εαυτό μου και ξέφυγα από αυτόν!
Μόνο έτσι ήμουν ικανή να αντικρύσω την ζωή, ακόμα και στην πέτρα...Μόνο έτσι μπόρεσα να βρω την δική τους αλήθεια και να την σφραγίσω με αγάπη στην καρδιά μου, που δεν χτυπάει πια ανάμεσα στα στήθη μου, αλλά σε όλο το σύμπαν!

Μου φαίνεται ότι κάθε λέξη είναι λιγη για να περιγράψω τα αισθήματα μου για τους άλλους "κόσμους"...Τόσο λίγη που ντρέπομαι και γι' αυτά που είπα! :oops:

Ισως φωτιση να ειναι να συνειδητοποιησουμε οτι ολα ειναι σχετικα. Τα παντα και σε καθε επιπεδο. Και εκει ερχεται και η αθωοτητα των παιδιων, εκει μετα ερχεται φυσικα η αγνοτητα. Μα πανω απ ολα ερχεται η πραγματικη ελευθερια της βουλησης, που υπαγορευει οτι ο καθενας δημιουργει τον κοσμο οπως τον θελει και με τους κανονες που θετει, αρα ολα ειναι σχετικα!
Για μενα Φωτειση ειναι η πληρης ελευθερια απο τα παντα...
Ισως αυτο να ειναι η υπερβαση της δυαδικοτητας...
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ

Δημοσίευση από O_ΑΣΥΝΕΙΔΗΤΟΣ »

Ενταξει το εμπεδωσαμε ρε george δεν χρειαζεται 3 φορες :P
Πατα και κανα delete.. :D
Άβαταρ μέλους
Ελενίτσα
Δημοσιεύσεις: 11510
Εγγραφή: 16 Μαρ 2010 8:35 pm

Δημοσίευση από Ελενίτσα »

:)) :)) :))

Επιστροφή στο “ΜΙΑ ΝΕΡΑΪΔΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΜΑΣ”