Κιτρίνης

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι Δωρούλα, έτσι είναι...

αν ένας άνθρωπος έρθει ασυνείδητα σε επαφή με κάποιο κρύσταλλο, αν τον αγγίξει από αφέλεια, δεν θα ενεργοποιηθεί τίποτα σε πληροφορώ...Καμία ιδιότητα του κρυστάλλου δεν θα εργαστεί με τα έπίπεδα του ανθρώπου αυτού, αφού είναι ασυνείδητος ως προς την πρόθεση...

Είναι πολύ σημαντικό, ο θεραπευτής, λοιπόν, να είναι συνειδητός, καταρτισμένος και νοήμων, για να προβεί σε οποιαδήποτε θεραπεία...όχι μόνο με κρυστάλλους, αλλά και με ένα απλό εκκρεμές!!!

:x :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:-?

βρε τι μας ενέπνευσε ο κιτρίνης! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
μάλλον η πρόθεση του θεραπευτή, που μεσολαβεί μεταξύ "θεραπευόμενου" και κρυστάλλου, δημιουργεί την διαφορά...
Τελικά όλα εκεί καταλήγουν μου φαίνεται!!
:-?


Θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ τελικά!!
Οσες ενέργειες,όσες και όποιες θεραπείες κι αν γίνουν.....η στήριξη του θεραπευτή ,λογω δικης τους εσωτερικής στήριξης και πληρότητας ,είναι αυτο που καθορίζει περισσότερο το αποτελεσμα. @};-
Η προθεση και η εσωτερική πληρότητα του θεραπευτή καθορίζει και την ποιότητα και το αποτέσμα μιας "θεραπείας"
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή μπορούμε να καθοδηγούμε την ενέργεια με την πρόθεση μας..
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

VasilisM έγραψε:Δηλαδή μπορούμε να καθοδηγούμε την ενέργεια με την πρόθεση μας..
θα έλεγα να γινόμαστε αγνό κανάλι ενέργειας με πρόθεση ;)
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Νομιζω οτι εκτος απο τον θεραπευτή , πρεπει να ειναι και δεκτικό και το αλλο μελος που συμμετέχει.
Διαφορετικά αντι για κατι σημαντικό θα βλέπει χρωματιστά γυαλιά,,,
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

aetos έγραψε:Νομιζω οτι εκτος απο τον θεραπευτή , πρεπει να ειναι και δεκτικό και το αλλο μελος που συμμετέχει.
Διαφορετικά αντι για κατι σημαντικό θα βλέπει χρωματιστά γυαλιά,,,
Ελένη είναι ένα θέμα που με απασχόλησε πολύ.
Το πόσο δεκτικός είναι ο θεραπευόμενος εξαρτάται μόνο από τον ίδιο.
Από την στιγμή που ζητήσει συνεδρία σημαίνει ότι είτε συνειδητά είτε υποσυνείδητα αναγνωρίζει την ενέργεια.
Το ποσοστό που θα <χρησιμοποιήσει> καθώς και ο τρόπος, δεν έχει να κάνει με τον θεραπευτή.
Ο θεραπευτής είναι αγνό κανάλι ενέργειας και δεν θα έπρεπε να εμπλέκεται με την δεκτικότητα του θεραπευόμενου.

Πιστεύω όμως ότι ο θεραπευτής θα πρέπει να του εξηγήσει ότι εξαρτάται από τον ίδιο κατά πόσον θα βιώσει τα οφέλη της ενέργειας και ότι δεν επέρχεται θεραπεία εαν ο ίδιος δεν εργαστεί με συνέπεια και αφοσίωση.
Επίσης ο θεραπευτής πρέπει να είναι σε θέση να υποστηρίξει το έργο του και να βοηθήσει τον θεραπευόμενο, εφόσον το επιθυμεί, να εργαστεί με το θέμα του.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ελισαβετί, ο άνθρωπος που θα έρθει για συνεδρία έχει ένα πρόβλημα...είτε φανερό, είτε κρυφό, έίναι μια "διαστρέβλωση" της φυσικής ροής της ενέργειας, που μπορεί να φέρει εμφανη συμπτώματα, ή τα συμπτώματα να είναι ασυνείδητα στην συνείδησή του...Η ατονία ή οι κρίσεις πανικού δεν είναι εμφανή συμπτώματα πχ.

Ο θεραπευτής, λοιπόν, εκτός από την ενέργεια που θα του δώσει, χρειάζεται να έχει και γνώση να αποκαταστήσει αυτήν την "βλάβη" αιθερικά...

Αυτό μόνο εννοούσα, λέγοντας
Είναι πολύ σημαντικό, ο θεραπευτής, λοιπόν, να είναι συνειδητός, καταρτισμένος και νοήμων, για να προβεί σε οποιαδήποτε θεραπεία...όχι μόνο με κρυστάλλους, αλλά και με ένα απλό εκκρεμές!!!
΄Ενας άνθρωπος που δίνει ενέργεια, χωρίς συνειδητή επέμβαση στα αιθερικά πεδία του "θεραπευόμενου", αποκαθιστά την ενέργεια του στιγμιαία μεν, αλλά η "αγωγή" χρειάζεται "συνέπεια" και από τον ίδιο τον θεραπευόμενο και κυρίως συνεργασία με το συναισθημα του...

Ενας θεραπευτής όμως δεν δίνει απλά ενέργεια, επεμβαίνει και στα λεπτοφυέστερα πεδια του θεραπευόμενου, γιατί έχει την γνώση να το κάνει...Του δημιουργεί ανοίγματα προς την εσώτερη ύπαρξη και ενισχύει την δυναμική του, να αναγνωρίσει το μπλοκάρισμα του και να το θεραπεύσει, μέσα από την ίδια την μεταστοιχείωσή του...

Αλλο λοιπόν είναι δίνω ρέικι, πχ. και άλλο είναι θεραπεύω....

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Αλλο λοιπόν είναι δίνω ρέικι, πχ. και άλλο είναι θεραπεύω....
Νομίζω ότι ο θεραπευτής στην ουσία δεν μπορεί να θεραπεύσει αλλά μόνο να βοηθήσει.
Καταλήγω ότι είναι λάθος ο όρος <θεραπευτής> που χρησιμοποιούμε κατά κόρο.

Μιλάς για συνειδητή επέμβαση στα αιθερικά πεδία.
Μου ακούγεται μάλλον δύσκολο ή ίσως δεν το καταννοώ πλήρως.
Μιλάμε για πλήρη σύνδεση του θεραπευτή με το πνεύμα του ?
Υποθέτω ότι ο θεραπευτής θα πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει εντελώς το αστρικό του πεδίο δλδ τα συναισθήματά του και να έχει ξεπεράσει τον διπολισμό.
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Συγνώμη μόλις συνειδητοποίησα ότι γράφουμε στο θέμα <κιτρίνης>.

Μπορείς να τα μεταφέρεις ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μιλάς για συνειδητή επέμβαση στα αιθερικά πεδία.
Μου ακούγεται μάλλον δύσκολο ή ίσως δεν το καταννοώ πλήρως.
Μιλάμε για πλήρη σύνδεση του θεραπευτή με το πνεύμα του ?
Υποθέτω ότι ο θεραπευτής θα πρέπει να έχει ξεκαθαρίσει εντελώς το αστρικό του πεδίο δλδ τα συναισθήματά του και να έχει ξεπεράσει τον διπολισμό.
Φυσικά, χρειάζεται ο θεραπευτής, όχι να έχει ξεκαθαρίσει με τα πεδία του, αλλά να τα έχει "πνευματοποιήσει"...

Και φυσικά είναι δύσκολο και χρειάζεται συνεπή και αφοσιωμένη εργασία...

Και γι' αυτό λέω, ας θεραπεύσουμε τον εαυτό μας πρώτα...

Η ενέργεια που διοχετεύουμε μέσα από την τεχνική ρέικι δεν μας κάνει θεραπευτές, αλλά συντονιστές, θα έλεγα...

Δηλαδή μπορούμε να συντονίσουμε τα κέντρα και να δώσουμε ενέργεια στα σημεία που έχουν μπλοκάρισμα, φέρνοντας ψυχική και σωματική ανακούφιση...
Η διάρκειά της εξαρτάται πια από το πόσο ο "λήπτης" θα φροντίσει τον εαυτό του...

Ναι είμαστε στον κιτρίνη :-D ...Γι' αυτό είπα...
βρε τι μας ενέπνευσε ο κιτρίνης!


Γιατί να το μεταφέρω? Η κρυσταλλοθεραπεία, ενεργειακή θεραπεία δεν είναι?

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Δηλαδή μπορούμε να συντονίσουμε τα κέντρα και να δώσουμε ενέργεια στα σημεία που έχουν μπλοκάρισμα, φέρνοντας ψυχική και σωματική ανακούφιση...
Η διάρκειά της εξαρτάται πια από το πόσο ο "λήπτης" θα φροντίσει τον εαυτό του...
αυτό τα λέει όλα
συντονιστές λοιπόν που φέρνουν ανακούφιση :-?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

εμ τι άλλο?

αν ήταν όσοι άνθρωποι έχουν ρέικι να ήταν θεραπευτές, θα είχε σωθεί η ανθρωπότητα από τα πάθη της! :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Πολλή έμπνευση ο κιτρίνης!!! :-D O:-) O:-) O:-) O:-) O:-)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Γιατί όμως Βάσω επιμένουμε στο όνομα θεραπεία και όχι συνεδρία ?
Και γιατί δεν εξηγούμε από την αρχή τους μαθητές ότι στην ουσία είμαστε συντονιστές ?
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”