Κιτρίνης

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αυτό που θα ήθελα να μην αγνοηθεί πάντως, είναι ότι η εργασία με τους κρυστάλλους δεν αντικαθιστά την εργασία με τον εαυτό μας...
θα άναφέρω εδώ τι μου έτυχε τώρα τελευταία και ίσως τελικά μεταφέρουμε αυτά τα πόστ στην "εμπειρία με τους κρυστάλλους" γιατί είναι πολύ ενδιαφέροντα και με την επικεφαλίδα "κιτρίνης" δεν φαίνονται.

φορούσα στον λαιμό μου για πολύ καιρό έναν αμέθυστο, όταν τον έβγαλα απο πάνω μου γιατί έτσι ένιωσα πως έπρεπε να γίνει, άρχισα να μην έχω στην αρχή τόσο μεγάλη συγκέντρωση στους διαλογισμούς και παρατηρούσα πως το νοητικό μου κάνει πάρτυ χωρίς τον αμέθυστο στο λαιμό !!!φυσικά και βοηθήθηκα πολύ όσο τον φορούσα αλλά άν συνέχιζε να είναι το "χαπάκι'' μου για να νιώθω ήρεμη νοητικά δεν ξέρω κατα πόσο θα οφελούσε αυτό την εξέλιξή μου!!γι αυτό και έπαψα να φοράω για πολύ καιρό κάτι στο λαιμό και επιλέγω, αν το νιώσω, κάποιον, την ώρα της αυτοθεραπέιας ή του διαλογισμού απλά να βρίσκεται σε κοντινή εμβέλεια με εμένα!!πραγαμτικά εγώ προσωπικά δεν μπορώ φορώντας κάτι στο λαιμό για καιρό να ξεχωρήσω τι ανήκει στην δική μου κατάκτηση και τι είναι απλώς η ιδιότητα του κρυστάλλου!! @};- @};- :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:thumbsup:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η θεραπευτική τους ιδιότητα τότε μόνο έχει αξία, όταν κατανοηθεί βαθύτερα η θεραπεία των εσωτερικών πεδίων μας και εργαστούμε με τις "πληγές" μας κοινώς με τα μπλοκαρίσματά μας...Οι κρύσταλλοι μπορούν να μας ενισχυσουν σ' αυτήν την εργασία, αλλά όχι ερήμην μας!
@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εγώ δεν έχω φτάσει σε σημείο να μου είναι "απαραίτητος", αλλά τον χρησιμοποιώ αρκετά.. Δώρα μάλλον συνήθισες τόσο καιρό με τον αμέθυστο στο λαιμό γι αυτό.. δεν νομίζω δηλαδή ότι σου είναι απαραίτητος, απλά θέμα συνήθειας. :x
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

SoulSeek έγραψε:Καλό είναι να αναφέρετε και τα βιβλία αυτά όταν παραθέτετε αυτές τις απόψεις, για να αξιολογούμε παράλληλα και τα ίδια τα βιβλία (και να ξέρουμε να προφυλασσόμαστε). Έχω παρατηρήσει ότι δίνονται πολλά στοιχεία στο φόρουμ χωρίς παράθεση πηγών, κι αυτό είναι άδικο τόσο για τους "δημιουργούς" όσο και για τους "αποδέκτες" αυτών των στοιχείων. :wink:
Συγνώμη που γράφω τώρα και σε αυτό το τοπικ αλλά τώρα το είδα.
Όσα γράφω για τα κρύσταλλα είναι από το βιβλίο Η Βίβλος των Κρυστάλλων της Judy Hall εκδόσεις Ισορροπον και από σημειώσεις από κάποια σχολή κρυσταλλοθεραπειας που τελείωσα φέτος.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:
Κατά τη γνώμη μου η ανισορροπία σε έναν άνθρωπο δεν μπορεί να προκληθεί απο έναν κρύσταλλο, τοποθετημένο σε "λάθος" σημείο του σώματος
Συμφωνω απόλυτα με το παραπάνω!

Αν ήταν τόσο απλό να προκληθεί από έναν κρύσταλλο ανισορροπία, Γιώργο, θα ήταν τόσο απλό επίσης να έρθει με έναν κρύσταλλο η ισορροπία...

Και μεταξύ μας, εντελώς ειλικρινά, ξέρουμε και οι δύο, ότι αυτό δεν γίνεται, μακάρι να μπεις σε ένα νταμάρι με κρυστάλλους!

Η ανισορροπία υπάρχει ήδη και είτε με τον κρύσταλλο, είτε χωρίς αυτόν θα εκδηλωθεί...΄Ασε που στους περισσότερους ανθρώπους είναι ήδη εκδηλωμένη, απλά η κατανόηση αργεί να έρθει στην συνείδηση...

:x

Θέλω να γράψω κάτι πάνω σε αυτό και είναι καθαρά δικιά μου γνώμη, το να εφαρμόσεις μια κρυσταλλοθεραπεια σε έναν δέκτη είναι μια δύσκολη υπόθεση και απαιτεί σωστή διάγνωση, γνώση και πείρα γιατί δεν είναι μόνο ένας κρύσταλλος σε κάποιο σημείο στο σώμα αλλά μια σύνθεση από αυτούς, και όλοι μαζί δημιουργούν ένα αρκετά δυνατό μαγνητικό πεδίο, μια μάνταλα στο σώμα δηλ, που προσωπικά εγώ δεν την έχω κατανοήσει ακόμα, και προς το παρον πορεύομαι με απλές τεχνικές που μου είναι κατανοητές και τις έχω δουλέψει πάνω μου αρκετό καιρό.
Τώρα εγώ πιστεύω πως αν κάποιος θεραπευτής δώσει μια συνεδρία κρυσταλλοθεραπειας μπορεί να προκαλέσει ανισορροπία (το εχω δει να σημβαινει) στο σύστημα του δέκτη που όμως είναι παροδική καθώς και στην άλλη περίπτωση που τον ισορροπήσει πολύ σύντομα θα έρθει στην αρχική του κατάσταση, και αυτό συμβαίνει σε όλες τις ενεργειακές θεραπείες.
Αυτα.... @};-
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τώρα εγώ πιστεύω πως αν κάποιος θεραπευτής δώσει μια συνεδρία κρυσταλλοθεραπειας μπορεί να προκαλέσει ανισορροπία (το εχω δει να σημβαινει) στο σύστημα του δέκτη που όμως είναι παροδική καθώς και στην άλλη περίπτωση που τον ισορροπήσει πολύ σύντομα θα έρθει στην αρχική του κατάσταση, και αυτό συμβαίνει σε όλες τις ενεργειακές θεραπείες.
:thumbsup: :-D
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δημήτρη μήπως εννοείς ανισορροπία, τον καθαρισμό που μπορεί να προκύψει? :-?

για πες μου ένα παράδειγμα ανισορροπίας που προκλήθηκε από ενεργειακή θεραπεία... :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

vaso
Δημήτρη μήπως εννοείς ανισορροπία, τον καθαρισμό που μπορεί να προκύψει? Hmm...

Οχι δεν λεω αυτο στην προκειμενη περιπτωση, αυτο ειναι το φυσιολογικο, μετα απο εναν καθαρισμο, αλλο αν καποιος το αντιληφτει διαφορετικα , μεγενθυνετε κατα καποιο τροπο το θεμα που βγαινει στην επειφανεια για να δουλευτει.

και οπως εγραψες παραπανω,
Η ανισορροπία υπάρχει ήδη και είτε με τον κρύσταλλο, είτε χωρίς αυτόν θα εκδηλωθεί...΄Ασε που στους περισσότερους ανθρώπους είναι ήδη εκδηλωμένη, απλά η κατανόηση αργεί να έρθει στην συνείδηση...


Τωρα παραδειγμα ε? να θυμηθω.
Εχουμε μια κοπελα που εχει ενα συνεσθηματικο θεμα ειχε χωρισει προσφατα και ειναι πολυ πληγωμενη.
Και στην καρδια αντι για ροδωνιτη (πχ) που ειναι ποιο ηπιος
της βαζω ενα ροζ χαλαζια που σαν αποτελεσμα ειναι λιωσει στο συναισθημα, η να μην εχω βαλη κατι μεσα στην συνθεση κατι για να την στηριξουμε απο ολο αυτο που θα βγει.
Θελω να πω και κατι αλλο εδω οτι παιζει ρολο μεγαλο το ποσο ευαίσθητος ειναι ο δεκτης.
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Η δική μου εμπειρία ανισορροπίας την οποία είχα βιώσει διόλου τυχαία, γιαυτό άλλωστε και επέλεξα αυτόν τον θεραπευτή, ήταν η στήριξη σαν σύνολο κατα τη διάρκεια των συνεδριών κρυσταλλοθεραπείας που είχα κάνει. Επειδή μια συνεδρία συνήθως συνοδεύεται και απο συζήτηση, εκεί θυμάμαι να βίωσα την "έλλειψη" του θεραπευτή να στηρίξει την όλη διαδικασία!! @};- @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

μμμ...αυτό όμως συμβαίνει σε όλες τις ενεργειακές θεραπείες Δωρούλα... Λίγοι "θεραπευτές" έχουν ερευνήσει την ψυχή τους για να μπορούν να πάρέχουν στήριξη και μετά...
Συνήθως τελειώνει η συνεδρία και γειά σας! ΄Η όχι?

δηλαδή και στο ρέικι δεν γνωρίζεις πόσο έντονα θα βιώσει ο άνθρωπος το συναίσθημα που θα αναδυθεί, και δεν έχει να κάνει με κρυστάλλους, αλλά με ενέργεια...

Θέλω να πω με αυτό ότι η ανισορροπία μήπως φαίνεται έτσι, από έλλειψη δυνατότητας στήριξης μετά την θεραπεία?

Οι κρυσταλλοι ενεργοποιούν τα συναισθήματα, ανάλογα με την σύστασή την δική τους ή ανάλογα με τις ανάγκες του "θεραπευόμενου"? :-?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Κάθε ξεχωριστός κρύσταλλος πιστεύω ότι ενεργοποιεί ανάλογα με τις ιδιότητές του, απλά και μόνο άν αγγιχθεί ή βρίσκεται κάπου κοντά μας!!όταν όμως αρχίζει ο συνδιασμός όπου εκεί επεμβαίνει πλέον ο εκάστοτε θραπευτής τότε μάλλον αρχίζει να ισχύει το δεύτερο!! :-?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Βέβαια και στην πρώτη περίπτωση υπάρχει συνεργασία μεταξύ κρυστάλλου και ''θεραπευόμενου"!!! :-?

Είναι πάντως πολύ πλοκη διαδικασία αν το καλοσκεφτούε καθώς έχουμε να κάνουμε με την "σύσταση" του κάθε κρυστάλλου ξεχωριστά!!δεν είναι το ίδιο με το Ρέικι!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

γιατί?

εγώ δεν βρήκα διαφορά παρά μόνο στην ταχύτητα των επιγνώσεων...

μάλλον η πρόθεση του θεραπευτή, που μεσολαβεί μεταξύ "θεραπευόμενου" και κρυστάλλου, δημιουργεί την διαφορά...

άλλη δεν βλέπω εγώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

μάλλον η πρόθεση του θεραπευτή, που μεσολαβεί μεταξύ "θεραπευόμενου" και κρυστάλλου, δημιουργεί την διαφορά...
Τελικά όλα εκεί καταλήγουν μου φαίνεται!!
:-?
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”