Αιματίτης

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Αιματίτης

Δημοσίευση από angela_al »

Ο αιματίτης έχει το γκρίζο χρώμα του ατσαλιού προς το μαύρο, σπανιότερα κοκκινωπό.
Θεωρείται πολύ καλή πέτρα για νομικές υποθέσεις. Τονώνει την αυτοεκτίμηση και την αυτοπεποίθηση.
Μια γυαλιστερή πέτρα ιδανική για γείωση και κεντράρισμα. Βοηθά στον συντονισμό με τις ενέργειες της Γης.
Οι Ατζέκοι κατευνάζουν τον πυρετό, τοποθετώντας ένα κομμάτι αιματίτη στο μέτωπο του ασθενή να τραβά την αρρώστια έξω από το σώμα.
Φέρνει συναισθηματική ηρεμία και διαύγεια. Θεραπεύει νευρολογικές παθήσεις, κατάγματα στα οστά, τις κράμπες των ποδιών, βοηθά την ευθυγράμμιση της σπονδυλικής στήλης και στην κυκλοφορία του αίματος. Πολύ καλή πέτρα για παθήσεις του αίματος όπως αναιμία, βοηθά στην απορρόφηση του σιδήρου.
Στο φενγκ σούι θεωρείται λίθος της ευτυχίας και λένε ότι προλαμβάνει την είσοδο των αρνητικών ενεργειών στην αύρα.

Εικόνα
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Είναι και εξαιρετικός για Γείωση ;)
Ευχαριστώ την Κυρία που μου τον χάρισε!
Ότι και να πω είναι λίγο. @};-
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Έχει και μαγνητικές ιδιότητες αν τον βάλετε κοντά σε πυξίδα θα καταλάβετε! Ξέρει κανείς αν μπορούμε να τον φοράμε πάνω μας μόνιμα; Γενικά έχει δυνατή δράση..γι αυτό ρωτάω.
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αααα Βασίλη έχω βίωμα!
Όχι μόνιμα επάνω σου!!!!!! (μην γελάτε το έκανα και αυτό)
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Έχει και μαγνητικές ιδιότητες αν τον βάλετε κοντά σε πυξίδα θα καταλάβετε! Ξέρει κανείς αν μπορούμε να τον φοράμε πάνω μας μόνιμα; Γενικά έχει δυνατή δράση..γι αυτό ρωτάω.
Βασίλη μου όπως τον νιώθεις εσύ, απλά για τον ύπνο είμαι λίγο επιφυλακτική, όμως εσύ ξέρεις καλύτερα!!! :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Οκ θα το δοκιμάσω ;) :x
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

σημερα καθαρισα τα κρυσταλακια μου!!

Ολα τους μετα απο λιγα λεπτα κατω απο το νερο ,τα ενιωθα πεντακαθαρα στην αφη..

Ο Αιματιτης ομως οσο κι αν τον καθαριζα ,η αφη του ηταν τοσο βρωμικη <νταγκομενη>.
Δεν καθαρισε τελικα και εκτος αυτο ,δεν ειναι πια οπως ηταν λειος..
Γεμισε λακουβιτσες :-(
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

επειδη πολλεσ φορεσ ειμαι υπερβολικη,οταν πηρα τον πρωτο βαθμο ρεικι εκανα στον εαυτο μου ρεικι σε συνδιασμο με αιματιτη για το πρωτο τσακρασ,τι το ηθελα?τισ επομενεσ 2 μερεσ δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου γιατι πονουσα παρα πολυ.εννωειται οτι δεν το ξαναδοκιμασα το εγχειρημα. :D :x :-D :))
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω εχω μια νεραδια πολυ κουκλαρα και το δωρεματης κατω εχει ενα κοματι αιματιτη ειναι πλ ομορφω ..το φωραω συνεχια πανω μου γιατι ειναι μενταγιον.Ειδα ποιο πανω οτι λετε οτι δεν κανει να φωραμε συνεχια τν αιματιτι και ειδικα το βραδυ στον υπνο μας.Γιατι?
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Εικόνα

Η σκληρότητα του αιματίτη είναι από 5 έως 7 στην κλίμακα Moh’s.

(από 5 και πάνω μπαίνει σε νερό)

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”