Πώς μπορούμε να καθαρίσουμε τους κρυστάλλους.

Μια άλλη ζωή...
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Re: Πώς μπορούμε να καθαρίσουμε τους κρυστάλλους.

Δημοσίευση από Giwrgos »

dimitrios έγραψε: Αν και τα ορυκτά της Νέας εποχής και οι κρυσταλλοι χαλαζία αφυδατώνονται με το αλάτι.
Αφυδατωνονται??? Εγω με αλατονερο τους καθαριζω παντα. Εχει επιπτωσεις???
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Δημοσίευση από Alexandros »

Προτίμησε να τους καθαρίζεις με άλλο τρόπο.

;) @};-
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Πώς μπορούμε να καθαρίσουμε τους κρυστάλλους.

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Γνωθι σαυτον έγραψε:
dimitrios έγραψε: Αν και τα ορυκτά της Νέας εποχής και οι κρυσταλλοι χαλαζία αφυδατώνονται με το αλάτι.
Αφυδατωνονται??? Εγω με αλατονερο τους καθαριζω παντα. Εχει επιπτωσεις???
Ναι όντως αφυδατώνονται και επίσης υπάρχουν κάποιοι κρύσταλλοι που δεν κάνει καθόλου να τα αποφορτίσεις με αλατόνερο.

αν έχεις ρέικι είναι ότι καλύτερο ,μπορείς να έτσι να τα καθαρίσεις και να τα φορτίσεις με ενέργεια ;)

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Ο ροζ χαλαζίας μου έχει αποφορτιστεί έντονα μετά από καθάρισμα με αλατόνερο. :?
Πολέμα και Οραματίσου
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

εχω καθαρισει με αλατονερο τους εξης κρυσταλλους
νεφριτη, αμεθυστο, κιτρινη, λαβραδοριτη, ροδοχαλαζια και λευκο χαλαζια.

επηρεαζεται κανενας απ αυτους?
κι αν ναι, μπορω να κανω κατι?
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

έχεις ρέικι έτσι δεν είναι :-? γιατί δεν τα καθαρίζεις με ρέικι :-?
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Giwrgos
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: 18 Ιουν 2010 5:48 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονικη

Δημοσίευση από Giwrgos »

ναι εχω... καλη ιδεα...
η έλλειψη βρίσκεται στο αντικείμενο. Έχω ή δεν έχω κάτι. Όταν χρησιμοποιείς το "είμαι" αποδέχεσαι όλες τις καταστάσεις μέσα σου...χωρίς διαχωρισμό...στο πιο βαθύ σου επίπεδο "είσαι" και αυτό δεν έχει αντικείμενο για να προκαλέσει αντιστάσεις...
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Μπορείς δηλαδή την πρώτη φορά που θα τους καθαρίσεις να τους καθαρίσεις με ρείκι (α'βαθμού)ε??? Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος???? Γιατί κάπου διάβασα ότι υπάρχει μέθοδος στον α’ βαθμό που αφορά τον καθαρισμό κρυστάλλων. Δεν μου έχουν διδάξει όμως κάτι τέτοιο…:-?

Και μετά θα πρέπει να τους αφήσω στον Ήλιο για μια μέρα…

Και μετά??? Που θα πρέπει να τους έχω αποθηκευμένους???

Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις, αλλά είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να γίνουν και όλα αυτά σε διαφορετικές περιπτώσεις που χιλιομπερδεύτηκα…:-o :-o :-o :-o

Θα μπορούσε κάποιος/α που ασχολείται με αυτά και μας καταλαβαίνει εμάς τους αρχάριους να μας γράψει ένα manual με τα βασικά που να το καταλαβαίνουμε??? Το βιβλίο με μπέρδεψε πολύ… είμαι και ξανθιά!!!!:D :D
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αντωνία μου εγώ προσωπικά όσο είχα τον πρώτο βαθμό τους έδινα ρέικι με την πρόθεση να τα καθαρίσω και στον δέυτερο βαθμό χρησιμοποιούσα το άναλογο σύμβολο για να τα καθαρίσω.

δεν τα αποθηκέυω κάπου ,τα έχω απλά σε ένα φωτεινό σημείο του σπιτιού ,επίσης δεν είναι απαραίτητο νομίζω να τα αφήνεις και όλη μέρα στον ήλιο.

αν έχεις αμέθυστο μην τον εκθέσεις στον ήλιο γιατί χάνει το χρώμα του.

επίσης αντί να τα αποφορτίσεις με αλατόνερο ,μπορείς να το κάνεις και με φασκόμηλο η με ορυκτό αλάτι Ιμαλαίων.

αν έχεις και άλλες απορίες εδώ είμαστε @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Ιωάννα μου τους έδινες ρείκι και στον πρώτο καθαρισμό τους αντί για αλατόνερο??? Με ποιο τρόπο????

Όταν τα προγραμματίζεις τι λες από μέσα σου???

Η αποφόρτιση τους με φασκόμηλο πως γίνεται??? Προσπάθησα μια φορά να κάψω φασκόμηλο στο σπίτι και μύριζε σαν «άλλο» χόρτο…:? :?
Αποφόρτιση πότε είπαμε ότι πρέπει να κάνουμε??? Οχ… έχουν γίνει όλα σαλάτα στο μυαλό της ξανθιάς… :-o :-o :-o
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Αντωνία γίνεται με τον ίδιο τρόπο που δίνεις ρέικι και στον εαυτό σου η σε κάποιον άλλων ,εγώ τουλάχιστον έτσι το έκανα ,δηλ κρατούσα τον κρυσταλλο στα χέρια μου και του έδινα ρέικι με την πρόθεση να τα καθαρίσω.

προσωπικά δεν τα προγραμματίζω ,απλά δουλέυω μαζί τους.

για να τα αποφορτίσεις με φασκόμηλο μπορείς η να απλώσεις σε κάποια επιφάνεια φασκόμηλο και να αφήσεις εκεί τους κρυστάλλους σου η να το κάνεις αφεψιμα και να βουτήξεις τους κρυστάλλους σου μέσα ( αφού έχει κρυώσει ε :D )
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Ωραία αυτά που μου γράφεις Ιωάννα μου!!! Γιατί από τις πολλές πληροφορίες που διάβασα αυτές τις μέρες για τα πετρώματα μπερδεύτηκα απίστευτα!!!! Οπότε δε χρειάζομαι ούτε αλάτι, ούτε σπρέι σπόρους και άλλα πράγματα…

Το μόνο που μου έμεινε… είναι να καταλάβω τι κρυστάλλους έχω…
’μα προλάβω σήμερα να τους βγάλω φωτογραφία, θα με βοηθήσετε στην ονομασία τους???:D

Να κάνω και μια τελείως χαζή ερώτηση??? Μη γελάσετε please….:oops:

Πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά των ορυκτών από τα βότσαλα???? Έχουμε μαζέψει πολλές πέτρες από τη παράλια που η μορφή τους μοιάζει πάρα πολύ με τα ορυκτά που έχω δει σε διάφορες φωτογραφίες…

Μη γελάτε… σας βλέπω!!!!!:P
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Namaste έγραψε: Να κάνω και μια τελείως χαζή ερώτηση??? Μη γελάσετε please….:oops:

Πως καταλαβαίνουμε τη διαφορά των ορυκτών από τα βότσαλα???? Έχουμε μαζέψει πολλές πέτρες από τη παράλια που η μορφή τους μοιάζει πάρα πολύ με τα ορυκτά που έχω δει σε διάφορες φωτογραφίες…

Μη γελάτε… σας βλέπω!!!!!:P
μην ανησυχείς Αντωνία μου κανένας δεν θα γελάσει γιατί κανένας μας δεν γεννήθικε ξέροντας τα πάντα :D

στην ερώτηση σου μία πολύ καλή και σωστή απάντηση θα την πέρναμε από έναν γεμμολόγο.

η μία διαφορά είναι στην ενέργεια σίγουρα ,ένας ορυκτός κρύσταλλος έχει σαφώς πολύ πιο ισχυρή δόνηση από ένα βοτσαλάκι,το δοκίμασα μία μέρα βάζοντας στο ένα χέρι βοτσάλακι και στο άλλο έναν κρύσταλλο :D

επίσης μία άλλη διαφορά είναι στο ότι οι ορυκτοί κρύσταλλοι δημηουργούνται μέσα βαθιά στη γή.

@};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Namaste
Δημοσιεύσεις: 78
Εγγραφή: 03 Φεβ 2011 8:24 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Namaste »

Λογικό μου ακούγεται… αν και τα συγκεκριμένα βότσαλα τα μαζέψαμε από νησιά που είναι πλούσια σε ορυκτό πλούτο… Όπως λες όμως και έχεις απόλυτο δίκαιο, μόνο ένας γεωλόγος μπορεί να μας δώσει μια σωστή απάντηση… Που να τον βρούμε όμως… Γεωπόνους έχω πολλούς στο σπίτι μου. Γεωλόγους κανέναν…

Πάω τώρα, να χτυπήσω λίγο το κεφάλι μου στον τοίχο… (σπούδαζα κάτι παρεμφερεί και τα παράτησα) και επανέρχομαι!!!~x(

Εχτές έκατσα και έβγαλα φωτογραφίες τα κρυσταλλάκια μου και ότι άλλο μου φαίνεται ότι έχει σχέση με ορυκτό (μιας και δε ξέρω να τα ξεχωρίζω). Σε ποιο θέμα μπορώ να τις ανεβάσω προκειμένου να μην είμαι off topic??? Θα με βοηθήσετε μετά με την ονομασία τους??? :D [-o<
नमस्ते
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Αντωνία σε κάθε πόστ που έχει αναρτηθεί εδω μέσα και αφορά κάποιον κρύσταλλο υπάρχουν και αντίστοιχες φωτογραφίες!!μπορείς να τις συγκρίνεις αρχικά και να καταλάβεις!!!κάποια είναι αρκετά εμφανή!!

:x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”