μοβ αχατης

Μια άλλη ζωή...
marianna
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 14 Απρ 2013 2:09 pm

μοβ αχατης

Δημοσίευση από marianna »

Γεια σας!

Σας είχα πει πως είχα αγοράσει ροζ χαλαζία, για την ακρίβεια ήταν μία καρδούλα ροζ χαλαζία την οποία έχασα.
Τέλος πάντων, μιας και την έχασα πήγα να πάρω κάτι άλλο.
Αγόρασα μια ακατέργαστη πέτρα ροζ χαλαζία και ένα μοβ αχάτη σε οβάλ κάπως σχήμα που άμα θέλω το φοράω και στο λαιμό. Δεν τα καθάρισα/ενεργοποίησα αμέσως αν και θα έπρεπε. Παρόλα αυτά δεν είχα κανένα πρόβλημα. Μετά από λίγες μέρες τα καθάρισα και τα ενεργοποίησα.
Αλλά το θέμα δεν είναι εκεί. Το θέμα είναι ότι αισθάνομαι ΑΠΑΙΣΙΑ.
Μάλλον θα φταίει ο μοβ αχάτης, γιατί με τον ροζ χαλαζία έχω πια εξοικιωθεί και εκτός από ένα πρόβλημα στον ύπνο που είχα για λίγες μέρες και σας το είχα αναφέρει μετά ήταν όλα τέλεια και μια χαρά.
Αλλά τώρα αισθάνομαι χάλια. Είδα περίεργα (όχι τρομαχτικά ή ανησυχητικά) όνειρα.
Και σήμερα είμαι ΟΛΗ μέρα χάλια. Αισθάνομαι απαίσια με έναν περίεργο τρόπο. Σαν να έχω αναγούλα χωρίς να έχω όμως. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω. Μήπως πρέπει να πετάξω τον αχάτη;
marianna
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 14 Απρ 2013 2:09 pm

Re: μοβ αχατης

Δημοσίευση από marianna »

Είμαι χάλια πραγματικά...από ότι καταλαβαίνω αυτό φταίει.
Δεν ξέρω τι λέτε να κάνω; :-(
Αν κάποιος ξέρει ας βοηθήσει.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Re: μοβ αχατης

Δημοσίευση από Danielli »

Μαριάννα μου καλημέρα,
δεν πιστευω ότι μια πετρούλα έχει τη δυναμη να σε κάνει να νιώσεις ασχημα σωματικά ή σε κάποιο επίπεδο.
Ισως μόνο αν έχεις επενδύσει πολύ στην ιδέα ότι θα σε κάνει να νιώσεις όμορφα, και δημιουργεις στον εαυτό σου πίεση και αγχος...

Στη θέση σου θα την άφηνα στην άκρη για λίγο μεχρι να δω πως αισθάνομαι γιαυτην και θα φρόντιζα να κάνω για τον εαυτό μου άλλα μικρά μικρά πραγματάκια που να με κάνουν να νιώσω όμορφα!

>:d< >:d< >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
marianna
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 14 Απρ 2013 2:09 pm

Re: μοβ αχατης

Δημοσίευση από marianna »

Οχι δεν εχω επενδύσει πολύ. Καμία σχέση.
Όντως αισθάνομαι απαίσια. Αν και σήμερα είμαι λίγο καλύτερα. Αν ξανα έρθω σε επαφή με την πέτρα και πάλι έχω πρόβλημα τι να πω.
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: μοβ αχατης

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μαριάννα μου >:d<

Κοίταξε, αν κρίνω από την επιμονή σου να πάρεις κάποιον κρύσταλλο για να βρεις σύντροφο, και από την αγωνία σου για το όλο ζήτημα, η άποψή μου είναι πως ναι, έχεις επενδύσει πολύ σε όλο αυτό. Αυτό που ένοιωσα εγώ, είναι ότι έχεις κάποιο πρόβλημα, για το οποίο ψάχνεις μία λύση εκ των έξωθεν, και όταν αποφάσισες να πάρεις κάποια πέτρα για να σε βοηθήσει, έστρεψες όλο σου το άγχος και την αγωνία σε αυτήν την πέτρα. Και μαζί με αυτά, και όλη σου την πίστη ότι μία πέτρα μπορεί να σου αλλάξει σε υπερβολικό βαθμό την ζωή.

Όμως αυτή η έντονη πίστη, μαζί με το άγχος και την αγωνία, μου φαίνεται σαν να σου γύρισαν μπούμεραγκ. Με αποτέλεσμα να είσαι σε μία κατάσταση τώρα, όπου κατηγορείς μία άλλη πέτρα, ότι σε επιρρέασε σε τέτοιο μεγάλο βαθμό, μόνο που αυτήν την φορά όχι θετικά, όπως το περίμενες, αλλά αρνητικά.

Και εγώ έχω αισθανθεί κάποια "δυσαρμονία" με συγκεκριμένες πέτρες στο παρελθόν. Θυμάμαι λ.χ. ότι ένας λίθος μου είχε προκαλέσει ζαλάδες. Πολύ απλά λοιπόν σταμάτησα να τον φοράω, και μέσα σε λίγες ώρες είχε λυθεί η δυσλειτουργία. Σεβάστηκα το γεγονός ότι δεν χρειαζόμουν την ενέργειά της αυτήν την συγκεκριμένη στιγμή, και την έβαλα στην άκρη με σεβασμό και αγάπη.

Μου φαίνεται απλά ότι οι αντίδρασή σου είναι κάπως υπερβολική. Τα "βάζεις" με μία πέτρα, της φορτώνεις όλο το θέμα του "νιώθω χάλια", και στο τέλος λες "μήπως να την πετάξω". Η εμπειρία μου με τους κρυστάλλους είναι, πως έχουν μία πολύ όμορφη και απαλή ενέργεια, θέλουν να σε βοηθήσουν, αλλά όταν δεν μπορούν, σου δείχνουν με απαλό τρόπο ότι δεν "κάνουν" για σένα. Σε καμία περίπτωση όμως δεν σε "ρίχνουν" με τέτοιον τρόπο όπως τα λες.

Οπότε οι αιτίες της κατάστασής σου είναι άλλες, και αυτό προσπάθησα να σου εξηγήσω κάπως εδώ.

Η εσωτερική μας συναισθηματική κατάσταση, αλλά και όλη μας η ύπαρξη τελικά, εξαρτάται και επιρρεάζεται μονάχα από εμάς. Το ερώτημα είναι εάν θέλουμε να πάρουμε την ευθύνη της κατάστασής μας και να την αλλάξουμε, ή εάν θέλουμε να μεταφέρουμε αυτήν την ευθύνη σε εξωτερικούς παράγοντες και επιρροές, κατηγορώντας τους άλλους για ό,τι καλό ή κακό μας συμβαίνει.

@};- >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
elenaki
Δημοσιεύσεις: 7152
Εγγραφή: 08 Φεβ 2010 6:10 pm

Re: μοβ αχατης

Δημοσίευση από elenaki »

Θοδωρη μου,τα ειπες ολα.. @};- :x >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
"Ευχαριστώ που βρίσκομαι μεσα στην Ανάσα Σου"!
----------------------------
Πολεμα και Οραματισου!
marianna
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: 14 Απρ 2013 2:09 pm

Re: μοβ αχατης

Δημοσίευση από marianna »

Δεν έχω επενδύσει σε αυτήν την πέτρα και δεν την ενεργοποίησα ΚΑΝ για την εύρεση συντρόφου.
Η αλήθεια είναι πως απλά μου έκανε κλικ όταν την είδα εμφανισιακά, αλλά και σε αυτό που μου έβγαζε και την πήρα.
Και δεν είμαι καμία τρελή για να μην μπορώ να καταλάβω βασικά πράγματα. Ούτε ήταν τυχαίο που όταν είχα πάρει τον πρώτο κρύσταλλο ροζ χαλαζία είχα από την αρχή άσχημο ύπνο με κάτι ιδιαίτερα όνειρα τα οποία δεν είχα ποτέ ξαναδει. Στην συνέχεια όμως ηρέμησα.

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”