Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Μια άλλη ζωή...
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από orpheas »

Ηθελα να σας θεσω την γνωμη μου συμφωνα με τις ερωτησεις του τι να κανουμε τους κρυσταλλους οταν ραγισουν...
Προσωπικα θελω να σας θεσω καποιες πληροφοριες τις οποιες ελαβα προχτες.
Σας εχει συμβει ποτε να ''χασετε'' ενα κρυσταλλο. Λοιπον, μονο το οτι τον χασατε δεν ισχυει. Θα σας το εξηγησω σε πολυ λιγο. Ο κρυσταλλος οταν φορτωθει ενεργειακα πολυ... τοτε ραγιζει. Παρ' ολα αυτα μετα το ραγισμα εξακολουθει να εκπεμπει ενεργεια και να εχει ολες τις θεραπευτικες και γενικως ''μεταφυσικες'' αν θελετε λειτουργιες ενος κρυσταλλου. Ομως αν φορτωθει παρα πολυ ενεργειακα, τοτε μπορει να εξαφανιστει! Αυτο σημαινει οτι δεν αντεξε αλλο τις δονησεις αυτες και εφυγε για μια καινουρια ζωη. ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΤΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ ΕΧΟΥΝ ΨΥΧΗ ΑΚΡΙΒΩς ΣΑΝ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ. Και αυτοι ειναι σε ενα μονοπατι εξελιξης. Οποτε τουλαχιστον μια φορα να καθαριζετε, να εξαγνιζετε και φορτιζετε θετικα οοοοοοοοοοοοοολους τους κρυσταλλους σας. Κι αν δειτε οτι ραγισαν να επαναλαμβανετε αυτην την διαδικασια περισσοτερο απο μια φορα την βδομαΔΑ. Και... κατι τελευται πολυ σημαντικο ειναι να ευχαριστειτε νοητικα τους κρυσταλλους σας και να εκπεμπετε θετικες δονησεις, συναισθηματα και σκεψεις για αυτους. Μην ξεχνατε οτι τα αρνητικα συναισθηματα εχουν δημιουργησει οτι εχουν δημιουργησει στους κρυσταλλους σας!


Με αγαπη, Ορφεας
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Δεν ξέρω κατά πόσο οι κρύσταλλοι έχουν "ψυχή σαν την δικιά μας"... Ίσως έχουν ομαδική ψυχή, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ο κάθε κρύσταλλος έχει και από μία ψυχή...

Ιδού ένας "γρύφος": σε ένα λατομίο ανακαλύπτουν έναν όμορφο κρύσταλλο, αρκετά μεγάλο, σαν πέτρα. Έστω λοιπόν ότι αυτός αποτελεί μία οντότητα, που έχει μία ψυχή, όπως είπες. Στο λατομίο, όπως και σε κάθε λατομίο, σπάνε την πέτρα σε πολλούς πολλούς κρυστάλλους. Τι συμβαίνει λοιπόν; Κομματιάζεται και η ψυχή του, η οντότητά του; Ή μήπως με κάθε σπάσιμο, έρχεται και μία άλλη ψυχή και μπαίνει στον καινούργιο κρύσταλλο που σχηματίζεται; :-??

Πιο πολύ βλέπω τους κρυστάλλους ως εργαλεία, παρά ως ψυχές, χωρίς να θεωρώ ότι κάτι τέτοιο τους μειώνει.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
orpheas
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: 10 Ιουν 2012 8:27 pm

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από orpheas »

Η μεγαλη πετρα ειναι μια ομαδικη ψυχη οταν την κοψουν γινεται το καθε κομματιο μια μοναδικη ψυχη. Η δικη μου αποψη παντα, ευχαριστω!
Και αν σε επαινούν,
Και αν σε κατηγορούν,
Εσύ προχωρά ήρεμα
Και προχωρά!

-Komyo Reiki Kai Motto
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Παιδάκια, οι κρύσταλλοι, όπως και τα ζώα, εξελίσσονται ομαδικά. Ναι, έχουν ομαδική "Ψυχή".

Όλα τα αποσπασμένα κομμάτια ενός Κρυστάλλου (ας τον ονομάσουμε για επικοινωνιακούς λόγους "Μάνα" ή "Πυρήνα" επικοινωνούν τηλεπαθητικά μεταξύ τους και γι' αυτό το λόγο δεν χάνουν καμία από τις ιδιότητες του κεντρικού Κρυστάλλου.
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

και εγώ αυτό που λές Δημητρούλα ξέρω
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

ARTYADIS έγραψε:ι γι' αυτό το λόγο δεν χάνουν καμία από τις ιδιότητες του κεντρικού Κρυστάλλου.
Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό; :scratch: Δηλαδή όταν βρεθεί ένας χαλαζίας και τον σπάσουν σε μικρότερους, τα χαλαζιάκια δεν έχουν τις ιδιότητες του αρχικού χαλαζία;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από ARTYADIS »

τα χαλαζιάκια δεν έχουν τις ιδιότητες του αρχικού χαλαζία;
Μα και βέβαια τις έχουν Θοδωρή μου. Δεν χάνουν καμία από τις ιδιότητες τους. Φυσικά όσο πιο μεγάλο είναι το αποσπασμένο κομμάτι τόσο πιο έντονη είναι η ενέργεια του. Αλλά μάλλον κατάλαβα πού είναι η απορία σου.

Κοίτα, όπως το ανθρώπινο σώμα, το φυσικό, χωρίς το αιθερικό του διπλότυπο (το ζωτικό του δηλ. σώμα) δεν μπορεί να ζήσει, κι αυτό γιατί όπως ίσως ξέρεις, από κει αντλεί την ζωτική ενέργεια από το περιβάλλον για να ζήσει, έτσι και οι κρύσταλλοι έχουν ένα αιθερικό αντίγραφο. Υπάρχει δηλ. ένας κεντρικός Κρύσταλλος, ένας Πυρήνας ή "Μάνα" που βρίσκεται στο αιθερικό περιβάλλον.

Απ' αυτόν τον κεντρικό Κρύσταλλο ή "Μάνα", ας πούμε ότι είναι ένας τεράστιος αιθερικός λευκός χαλαζίας, αντλούν την "ζωή" τους και όλες τις ιδιότητες τους ΟΛΟΙ οι αποσπασμένοι, μικροί ή μεγάλοι, φυσικοί λευκοί χαλαζίες! Το ίδιο συμβαίνει και με τους άλλους όπως π.χ. ο αμέθυστος.

Γι' αυτό λέμε ότι όλοι οι κρύσταλλοι έχουν ομαδική "Ψυχή". Γιατί παρ'όλο που στο φυσικό επίπεδο υπάρχουν αμέτρητοι, στην ουσία, η "ζωή" τους, οι ιδιότητές τους και η εξέλιξή τους είναι άμεσα συνδεδεμένη με αυτόν τον κεντρικό αιθερικό Πυρήνα, ο οποίος επικοινωνεί με τα φυσικά "παιδιά" του μέσω των δονήσεων του Φωτός που περικλείουν.

Ελπίζω να μη σε μπέρδεψα! :) >:d< >:d< >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καθόλου δεν με μπέρδεψες. Μου αρέσει πολύ σαν εικόνα. :x :x Σ'ευχαριστώ >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Re: Κρυσταλλοι και ζωη μετα... θανατον

Δημοσίευση από ARTYADIS »

O:-) O:-) >:d<
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”