Οργονίτης

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Οργονίτης

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Έψαξα και δεν βρήκα να έχουμε μιλήσει για αυτόν τον κρύσταλλο. Οπότε θέλω να ρωτήσω τους γνώστες του θέματος: τί είναι; τί ενέργεια έχει; πως λειτουργεί;

Βάλτε και καμιά φωτογραφιούλα άμα έχετε.

Ευχαριστώ!
:x :x >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Οργονίτης

Δημοσίευση από Alexandros »

Ο οργονίτης δεν είναι κρύσταλλος αλλά μια κατασκευή που περιέχει και κρύσταλλο. Στην μοντέρνα της έκδοση αυτό γιατί όταν τον έφτιαξε ο Βιλεμ Ραιχ δεν περιείχε κρύσταλλο.
Ουσιαστικά είναι μια κατασκευή που έλκει την οργόνη γύρο της παρέχοντας θεραπευτικές ιδιότητες.
Η οργόνη είναι ο αιθέρας, το Τσι, το Πράνα, με άλλα λόγια είναι η ζωτική ενέργεια που υπάρχει και ρέει μέσα στο σύμπαν.

Η συγχρονη κατασκευή αποτελείτε από ρητίνη, μέταλλα και (πλέον) κρύσταλλο χαλαζία αλλά έχω δει και τέτοιες κατασκευές με διάφορα είδη κρυστάλλων… ο καθένας κάνει ότι του έρθει στο κεφάλι. Δεν έχω κανένα θέμα με το πειραματισμό όταν έχει στόχο την θεραπευτική αποτελεσματικότητα αλλά δυστυχώς οι πειραματισμοί γίνονται κυρίως για λόγους εμφάνισης. Ο καθένας κάνει ότι μπορεί για να πουλήσει και προωθεί την δικιά του κατασκευή ως σωστή και των άλλων ως λάθος!
Από οτι έχω καταλάβει θα έλεγα ότι ελάχιστοι από αυτούς που τους κατασκευάζουν χρησιμοποιούν τις σωστές αναλογίες υλικών και μια κακή κατασκευή οργονίτη μπορεί να φέρει τα αντίθετα αποτελέσματα από τα επιθυμητά.

Αν επιθυμείς να μάθεις περισσότερα (ή οποιοδήποτε άλλος) στείλε μου πμ για να σου δώσω σχετικό υλικό σε ψηφιακή μορφή.

Βάζω και ένα απόσπασμα από ένα site.

Η ανακάλυψη της οργόνης έγινε μέσω της συνεπούς και λεπτομερούς μελέτης των ενεργειακών λειτουργιών, πρώτα στον ψυχικό τομέα και αργότερα στον τομέα των βιολογικών λειτουργιών. Δεν υπάρχει αμφιβολία για την ύπαρξη μιας ενέργειας που κατέχει μια εξαιρετικά υψηλή βιολογική δραστηριότητα. Μένει μόνο να ανακαλυφθεί ποιά είναι η φύση της και πως μπορεί να μετρηθεί.” Wilhelm Reich

Ο Αιθέρας ως υπαρκτό στοιχείο στο σύμπαν, έχει γίνει αντιληπτός από αρχαιοτάτων χρόνων και από πολλούς διαφορετικούς φιλοσοφικούς ανθρώπους. Τις δεκαετίες του 1930 – 1940, ο δρ. Βίλχελμ Ράιχ εντόπισε και μέτρησε την αιθερική ενέργεια (ενέργεια της ζωής, τσι, πράνα), την οποία ονόμασε ‘οργόνη’.

Ο δρ. Ράιχ τοποθετώντας εναλλάξ στρώματα Ακατέργαστου Βαμβακιού μία οργανική ουσία, και Ακατέργαστες Λαμαρίνες μία ανόργανη ουσία, όλο καλυμένο με κόντρα πλακέ Θαλλάσης, μπορούσε στην πραγματικότητα να προσελκύσει και να συλλέξει την οργόνη (πράνα ή αιθερική ενέργεια), τόσο αυτή που ήταν πλεονεκτική για τη ζωή, την οποία ο Ράιχ ονόμαζε “OR”, όσο και την βλαβερή αρνητική αιθερική ενέργεια «θανατηφόρα οργόνη» ή “DOR”.

Κατασκεύασε, μεγάλα κουτιά που ονόμασε «συσσωρευτές» ή “oracs”, χρησιμοποιώντας απλώς την αρχή των εναλλασσόμενων στρωμάτων. Κατασκεύασε συσσωρευτές αρκετά μεγάλους για να μπορεί να κάτσει ένας άνθρωπος και το 1941 ξεκίνησε τις πειραματικές του θεραπείες με καρκινοπαθείς ασθενείς. Ήταν όλοι τους στο τελευταίο στάδιο. Ο Reich δεν υποσχέθηκε ίαση ούτε χρέωσε χρήματα, όπως φαίνεται από την υπεύθυνη δήλωση που έπρεπε να υπογράψουν οι ασθενείς και/ή οι οικογένειές τους...

...Με τον τρόπο αυτό κατάφερε να θεραπεύσει ασθενείς με σοβαρά προβλήματα, όπως διάφορες μορφές καρκίνου, βάζοντας τους να κάτσουν μέσα στο κουτί για συγκεκριμένα χρονικά διαστήματα...


http://peri-planomenos.blogspot.com

-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οργονίτης

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Οπότε δηλαδή δεν υπάρχει ένα είδος οργονίτη, αλλά πολλά και διαφορετικά; Γνωρίζεις εάν πουλάνε πουθενά εδώ στην Αθήνα τέτοιους;

Σ'ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
>:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Οργονίτης

Δημοσίευση από Alexandros »

Θοδωρή θα σου απαντήσω σύντομα με πμ >:d<
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
gman
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: 09 Μαρ 2012 6:48 pm

Re: Οργονίτης

Δημοσίευση από gman »

εγω εδω κ λιγο καιρο ψαχνω το θεμα των οργονιτων .γνωρισα εναν που ασχολειται απο την πρωτη
στιγμη που οι οργονιτες αρχισαν να γινονται γνωστοι εδω στην ελλαδα. μου ειπε οτι κ ο αλεξανδρος
πως δυστυχως πολλοι που φτιαχνονται εδω στην ελλαδα ειναι μαπα ......

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”