Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από VasilisM »

Ας θέτουμε εδώ τις ερωτήσεις/απορίες μας για τους κρυστάλλους.

Και αρχίζω..

Με αφορμή ένα ποστ της Ναταλί
γιατί ευθυγραμίζει και τα τρία αυτά τσάκρας
Τι σημαίνει αυτό; το έχω συναντήσει σε διάφορα βιβλία αλλά σε κανένα δεν εξηγεί.. :-?
Πολέμα και Οραματίσου
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Δυστυχώς Βασίλη μου δεν είμαι απολύτως βέβαιη για το πως γίνεται μια τέτοια ευθυγράμμιση. Ξέρω τι ενοείς, για αυτό που γράφω για τον Κουζνίτη. Αλλά διαβάζοντάς το διαισθάνθηκα ότι επειδή το τσάκρα της καρδιάς και το τσάκρα του λαιμού συνεργάζονται αρκετά στενά μεταξύ τους θα ήθελα έναν κρύσταλο που να τα εναρμονίζει. Αφού βρήκα τον Κουζνίτη που πολύ πιθανά να με βοηθήεσει και για το τρίτο μάτι σκέφτηκα ότι καλό θα ήταν να τον ψάξω και να δω.....θα πειραματιστώ και θα σου πω τι επιροή είχε επάνω μου!!! Πάντως το ρέικι μαζί με τους κρυστάλους παίρνει μια ιδιαίτερη μαγεία ή....εμένα μου φαίνεται γιατί αρχίζω να ερωτεύομαι τους κρυστάλους;;;; Δεν ξέρω!!
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Δηλαδή εξισορροπούνται ενεργειακά.. όχι το ένα πιο πολύ και άλλο λιγότερο;
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τα ενεργειακά μας κέντρα αποτελούν μια πορεια προς τον εσωτερικό μας κόσμο και δεν είναι απλή η ευθυγράμμιση και η εξισορρόπησή τους, μέσα από κρυστάλλους...

Η ενεργειακή συμβολή των κρυστάλλων στην εσωτερική μας εργασία έχει μόνο θεραπευτικές ιδιότητες ως προς τις επιγνώσεις...
που κι αυτές χρειάζονται διερεύνηση και κατανόηση...

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Vaso έγραψε:τα ενεργειακά μας κέντρα αποτελούν μια πορεια προς τον εσωτερικό μας κόσμο και δεν είναι απλή η ευθυγράμμιση και η εξισορρόπησή τους, μέσα από κρυστάλλους...

Η ενεργειακή συμβολή των κρυστάλλων στην εσωτερική μας εργασία έχει μόνο θεραπευτικές ιδιότητες ως προς τις επιγνώσεις...
που κι αυτές χρειάζονται διερεύνηση και κατανόηση...

:x
:cheers: :cheers: :cheers: :bounce: :bounce: :bounce: Αυτό το πρώτο που είπες το πιστεύω ακράδαντα Βάσω μου!! Αλλωστε για ν α μπλοκαριστεί κάποιο κέντρο θα πρέπει να συνυπήρξαν πολύ λόγοι και ένας κρύσταλος πως θα μπορούσε απλά να ξεμπλοκάρει......Πολύ δύσκολο.....Ομως όταν διαλογίζομαι και όταν κάνω ρέικι μαζι με τους κρυστάλους μου νιώθω ένα γλυκό συντρόφευμα στο δρόμο που δροσίζει κατά κάποιον τρόπο την αύρα μου και με γεμίζει πόλύ όμορφη γλυκήτητα. Να ας πούμε όποτε βάζω τον ροζ χαλαζία μου στο τσάκρα της καρδιάς και τον κιτρίνη μου στο ηλιακό νιώθω σαν να είμαι σε μια ζεστή αγκαλίτσα!!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δώρα μου, κάθε πότε πρέπει να καθαρίζονται οι κρύσταλλοι?
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δήμητρα είναι ανάλογα πόσο συχνά τους χρησιμοποιείς και ανάλογα επίσης τις ιδιότητές τους!!θα σου έλεγα μια φορά τον μήνα ή και λίγο παραπάνω είναι εντάξει αλλά θα τους νιώσεις και εσύ, ειδικά οι πιο διαφανείς φαίνονται γιατί θαμπώνουν, όπως ο διάφανος χαλαζίας, ο αμέθυστος, ο κιτρίνης!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

@};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Δώρα μου , Δημήτριε έχω έναν άσπρο χαλαζί σε ράβδο με δύο μύτες!

Μπορείτε να μου πείτε πως χρησιμοποιείται? Μου είπαν ότι η μία μύτη είναι η είσοδος της ενέργειας και η άλλη η έξοδος της ενέργειας :-? , αλλά δεν κατάλαβα και πολλά .. :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δώρα μου , Δημήτριε έχω έναν άσπρο χαλαζί σε ράβδο με δύο μύτες!
Δήμητρα έχω δουλέψει μόνο με μιας αιχμής!!αν θέλω να στραφεί η ενέργεια προς τα μένα στρέφω την αιχμή πάνω μου και νιώθω φόρτιση ενεργειακή, γέμισμα, αλλιώς στην αντίθετη περίπτωση την στρέφω προς τα έξω και νιώθω αποφόρτιση και άδειασμα!! :x

Αυτά γράφονται στη βίβλο των κρυστάλλων για τις ράβδους διπλής αιχμής,"Οι κρύσταλλοι διπλής απόληξης έχουν σαφώς προσδιορισμένες αιχμές/μύτες και στα δύο άκρα τους. Ορισμένες είναι φυσικές και άλλες τεχνητά κατασκευασμένες. Μια διπλή απόληξη εκπέμπει ή απορροφά ενέργεια ταυτόχρονα και απο τις δύο πλευρές. Είναι μια πέτρα που ισορροπεί και ενσωματώνει το πνεύμα με την ύλη. Οι κρύσταλλοι αυτοί είναι χρήσιμοι στη θεραπέια, καθώς απορροφούν την αρνητική ενέργεια και τα παλιά πρότυπα. Μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για την ενσωμάτωση μερών του εαυτού, που μέχρι πρότινος είχαν μπλοκαριστεί. Τοποθετημένος πάνω στο τρίτο μάτι, ένας κρύσταλλος διπλής απόληξης μέχρι να τονώσει την τηλεπάθεια. "
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Όταν λοιπόν τον τοποθετήσω πάνω στο σημείο που με ενδιαφέρει πρέπει να΄χει κάποια συγκεκριμένη θέση? Δηλαδή έστω ότι τον τοποθετώ στο γ' μάτι πρέπει οι μύτες του να κοιτάνε πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά ή δεν παίζει ρόλο?

Κι έστω ότι θέλω να αποφορτιστώ ή να φορτιστώ με τον συγκεκριμένο ράβδο αρκεί η πρόθεσή μου μόνο?
Γιατί απ' ότι μου είπες όταν έχει μία μύτη τη στρέφεις προς τα σένα ή προς τα έξω, αλλά με δύο μύτες δεν είναι το ίδιο.. @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δημητρα ειναι ενα απο τα αγαπημενα μου εργαλεια ο διπλής αιχμης και τους χρησιμοποιω συνεχεια.
Αυτος ο τυπος κρυσταλλου ειναι γεφυρα εχει πολλες δυνατοτητες, φαντασια να εχεις.
Να σου δωσω ενα παραδειγμα, μπορεις να το βαλεις αναμεσα σε δυο τσακρα οπου δεν υπαρχει ροη ενεργειας, εχω δοκιμασει να τους βαλω και σε καθε τσακρα μου τελεια εξισορροπηση.
Αλλη τεχνικη για τονωση του οργανισμου ειναι να βαλουμε το ορυκτο που χρειαζομαστε στο καθε τσακρα και αναμεσα τους και στην κορυφη καιστην βαση ενα διπλης αιχμης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Επισκέπτης την 24 Αύγ 2009 2:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ARTYADIS έγραψε:Όταν λοιπόν τον τοποθετήσω πάνω στο σημείο που με ενδιαφέρει πρέπει να΄χει κάποια συγκεκριμένη θέση? Δηλαδή έστω ότι τον τοποθετώ στο γ' μάτι πρέπει οι μύτες του να κοιτάνε πάνω-κάτω ή δεξιά-αριστερά ή δεν παίζει ρόλο?

Παιζει ρολο το πως θα το τοποθετησεις γιατι δινεις κατευθυνση της ροης


Κι έστω ότι θέλω να αποφορτιστώ ή να φορτιστώ με τον συγκεκριμένο ράβδο αρκεί η πρόθεσή μου μόνο?
Γιατί απ' ότι μου είπες όταν έχει μία μύτη τη στρέφεις προς τα σένα ή προς τα έξω, αλλά με δύο μύτες δεν είναι το ίδιο.. @};-
γραψε και μια αλλη τεχνικη για αποφορτηση μπορεις να τον κρατησεις ορθιο πανω απο το ηλιακο εχε προθεση το τι θελεις να απελευθερωσεις αν θελεις οραματισου να εχει καποια μορφη και αστο να διαλυθει στον αερα
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δημήτρη >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< μάλλον θα αγοράσω και εγώ κανέναν διπλής αιχμής να πειραματιστώ!! :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nαταλία-Νεφέλη

Δημοσίευση από Nαταλία-Νεφέλη »

Βασικά οι κρύσταλοι με τις αιχμές δεν ειναι μόνον χαλαζίες; Υπάρχουνε κι άλλοι;

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”