Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Μια άλλη ζωή...
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4574
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Γεια σου Αλέξανδρε! @};-

Μια μικρη τελετουργία και με την τοποθέτηση των κρυστάλλων λοιπόν. Πολύ ωραίο.

Ενδιαφέρον θα είχε πάντως να γράψεις ενα παράδειγμα, αν όχι πολλά.

Δεν ξέρω αν οι κρυσταλλοι θα με πηγαιναν μακρια απο τη δουλειά. Επιλέγω να αποδέχομαι αυτό που συμβαίνει εχοντας να μάθω απο αυτό.

Επίσης μπας και υπάρχει κανένας κρυσταλλάκος που να βοηθάει στην εξισορρόπηση απο ακτινοβολίες κινητών, η/υ κλπ και να μην επηρεάζεται ασχημα ο ίδιος;

>:d< >:d< >:d< @};- @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 3116
Εγγραφή: 15 Μάιος 2010 11:04 pm

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Alexandros »

Έτσι είναι φίλε Παναγιώτη…
Αν είσαι ανοιχτός σίγουρα θα ανακαλύψεις πολλά!!
Θα προτιμήσω να κρατήσω την συζήτηση όμως σε ένα πιο σφαιρικό επίπεδο.
Για αυτό και πιο πάνω δεν έκανα κανένα σχόλιο για το είδος των κρυστάλλων που χρησιμοποίησες και για το σημείο του σώματος που τους τοποθέτησες. Έτσι θα αποφύγω και τα παραδείγματα μέσα από τις εμπειρίες μου.

Θα προσπαθήσω να συμπυκνώσω τις αποψεις μου μένοντας στην ουσία.
Πολλοί κρύσταλλοι θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν στην προσπάθεια σου για εξισορρόπηση του ενεργειακού σώματος σου και περισσότερο από όλους ο λευκός χαλαζίας.
Η χρησιμοποίηση όμως συγκεκριμένου είδους κρύσταλλου σε συγκεκριμένο σημείο του σώματος απαιτεί την καθοδήγηση θεραπευτή και συνεδρίες.
Η ολιστική αντιμετώπιση για μένα είναι απαραίτητη και απαιτεί μερικές φορές αρκετό χρόνο.
Ο χρόνος εξαρτάτε κυρίως από την θέληση του θεραπευόμενου .

μπας και υπάρχει κανένας κρυσταλλάκος που να βοηθάει στην εξισορρόπηση απο ακτινοβολίες κινητών, η/υ κλπ και να μην επηρεάζεται ασχημα ο ίδιος;
Όλοι τους επηρεάζονται άσχημα από κάθε είδους τεχνητής ακτινοβολίας.
Σε αντίθεση θα σημειώσουμε ότι γεμίζουν ενέργεια και δυναμώνουν όταν βρίσκονται σε φυσικό περιβάλλον λαμβάνοντας τις καθαρές αιθέριες ενέργειες των φυσικών σωμάτων.
Στην ύπαιθρο, όπως λέει και η ίδια η λέξη βρίσκονται υπό τον αιθέρα.

Τα δέντρα και τα φυτά, τα καθαρά νερά, τα αρώματα της φύσης και οι ήχοι της , οι ακτινοβολίες των ουράνιων και επίγειων σωμάτων και ουσιών συνθέτουν όσα αγαπά κάθε φυσικός οργανισμός και εναρμονίζετε μαζί τους.

Αυτές οι ενέργειες τρέφουν και το ενεργειακό σώμα του ανθρώπου χωρίς να θέλω να αφήσω απ’ έξω την αξία των τροφίμων στα γεύματα μας. Όταν όμως καταφέρει ο άνθρωπος να είναι εναρμονισμένος και αποδίδει τα ανάλογα στην φύση τότε μπορεί να φτάσει σε σημείο που η τροφή δια στόματος να είναι μια μικροποσότητα την ημέρα μέχρι και τίποτα χωρίς αυτό να επιβαρύνει την υγεία του (αν και αυτό το τελευταίο δε κλείνει έτσι επιγραμματικά).

Επειδή όμως δεν έχουμε όλοι την πολυτέλεια να μπορούμε να βρεθούμε σε τέτοιο περιβάλλον μαζί με τους κρυστάλλους μας υπάρχουν κάποιες λύσεις. Μία πολύ γνωστή από αυτές είναι και ο διαλογισμός.
Το θέμα πάλι του διαλογισμού είναι τόσο απλό και τόσο πολύπλοκο ταυτόχρονα. Σίγουρα όμως επιδρά θετικά στα κύτταρα, το DNA, στα εγκεφαλικά μας κύματα, στο ενεργειακό μας σώμα και γενικός παντού… εντός και εκτός. Αυτό συμβαίνει πιο έντονα όταν στο διαλογισμό αφήνουμε στην άκρη την μιζέρια και τις προσδοκίες και γεμίζουμε με ηρεμία και Αγάπη.

Η Αγνότητα και η Αγάπη είναι τα δομικά υλικά και το κλειδί κάθε θεραπείας και κάθε επικοινωνίας- σύνδεσης γιατί δημιουργεί εναρμόνιση και συντονισμό με τις ιδιότητες της μιας και μοναδικής Θεϊκής Δημιουργικής Αρχής των πάντων.

Αν ο άνθρωπος Αγαπούσε και είχε Αγνότητα εντός του τότε όντας γυμνός θα τα είχε όλα!

Αυτά θα έδινα πολύ γενικά σαν απάντηση για την εξισορρόπηση των ενεργειακών κέντρων που δεν γίνετε απλά με την τοποθέτηση ενός ή περισσοτέρων κρυστάλλων πάνω στο σώμα μας αλλά χρειάζεται ολιστική δράση.
-Της γης παιδί είμαι και του έναστρου ουρανού αλλά το γένος μου είναι βεβαίως (μόνον) ουράνιο...

-Η Αγάπη υπερβαίνει το φόβο και την μοναξιά, Οδηγώντας πέρα από τα ρηχά αισθήματα, στις ακτές της απέραντης Ύπαρξης…

http://youtu.be/kHJDhPVpI1s" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4574
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Οκ Αλέξανδρε,
ευχαριστώ πολύ. :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Vasoula »

:romance-inlove:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Μάνος »

Δεν έχω καμία σχέση με τους κρυστάλλους. Ποτέ δεν είχα μέχρι τώρα...
...Μέχρι τη στιγμή που δέχτηκα με μεγάλη μου χαρά για δώρο, έναν κρύσταλλο! Δεν ήξερα καν τι κρύσταλλος είναι και χρειάστηκε να ρωτήσω για να μάθω. Ήρθε λοιπόν στα χέρια μου ένας Πυρίτης...
Μπήκα λοιπόν μέσα σε αυτή την ενότητα και ξεκίνησα να διαβάζω ακούραστα... Όλα τα τόπικς!




Δωρούλα έγραψε:το μόνο που γνωρίζω γιαυτόν είναι ότι έχει πολύ έντονη την αρσενική ενέργεια με ότι αυτη σημαίνει,δηλαδή, δράση, εξωστρέφια, ακεραιότητα, και είναι κυρίως για το κέντρο βάσης!!για χαρά στην καθημερινότητα και αποδοχή της ζωής, της Γήϊνης πραγματικότητας και της ανθρώπινης υπόστασης με ότι αυτη εμπεριέχει!!!
Για τον Πυρίτη η αλήθεια είναι πως δεν βρήκα και πολλά πράγματα σε σχέση με τις ιδιότητες του. Διαβάζοντας όμως το παραπάνω, πείστηκα πως δεν ήρθε καθόλου τυχαία στα χέρια μου τη δεδομένη στιγμή... Αν στο μέλλον βρω επιπλέον στοιχεία για τον Πυρίτη, θα τα μοιραστώ μαζί σας στο σωστό τόπικ...





Πριν ξεκινήσω με τις απορίες μου και τα συμπεράσματα στα οποία οδηγήθηκα, θα ήελα να ξεκινήσω με αυτή την παράθεση που πραγματικά με άγγιξε πολύ!
Βασούλα έγραψε:Στην αρχή, όταν άρχισα να μαθαίνω για τους κρυστάλλους, οι ιδιότητες που τους αποδόθηκαν ήταν «θεραπευτικές»…
Η έννοια «θεραπεία» για μένα δεν νοείται μόνο στο σώμα και έτσι προσπάθησα να μπω λίγο βαθύτερα στην ζωή τους.

΄Ισως τους έγινα ενοχλητική… :wink:

΄Όμως κατάλαβα ότι είναι όντα και όχι συμπαγής ύλη.
΄Ότι έχουν «αισθήματα», διαφορετικά μεν από τα δικά μας, αλλά όταν αγαπάς κάτι προσπαθείς να το κατανοήσεις…Να κατανοήσεις τα δικά του συναισθήματα και τον τρόπο που έχει να αγαπάει…
Στάθηκαν μεγάλοι δάσκαλοι για μένα.

Μου έδειξαν ότι τα αισθήματα δεν περιέχουν εγωισμό, παρά μόνο γνώση.
Χάρισα τον αγαπημένο μου χαλαζία, που περιείχε τον σοφό μου «Ζαμζα»… :D

Μου έδειξαν, ότι σ’ αγαπώ δεν σημαίνει σε θέλω μοναδικά δικό μου. Με παρακάλεσαν να τους χαρίσω…Σ’ έναν νέο τους «έρωτα», σε κάποιον που θα χρειαζόταν να «μιλήσει» μαζί τους

Με έμαθαν να σέβομαι τον εαυτό μου και να απομακρύνομαι από όσους δεν μπορώ να συμβαδίσω…΄Ένα τέτοιο μάθημα, μου έδωσε ο αιματίτης! :cry:

Μου έδωσαν πλούτο και αφθονία και με αγάπησαν με πάθος!
Τους έβλεπα να «μαραίνονται» όταν τους ξέχναγα…Και να ανθίζουν όταν τους έπαιρνα στα χέρία μου.

Με έμαθαν να είμαι αυτόνομη και να σέβομαι την ελευθερία τους, και σταμάτησα να τους κουβαλάω από τσέπη σε τσέπη…

Η ευγνωμοσύνη μου για όσα έμαθα και μαθαίνω μέσα από αυτούς δεν σταματά στα όμορφα χρώματα ή στις ιδιότητες…
Εχει αναπτυχθεί μια ιδιαίτερη σχέση μαζί τους και μιλάμε πια με τα «μάτια»…

Τους έχω δει να «αυτοκτονούν» και να σωπαίνουν από θλίψη
Βασούλα μου :romance-kisscheek:
:x :x :x





Όταν ξεκίνησα να διαβάζω, μου δημιουργήθηκαν απορίες αν ο κρύσταλλος που έχω στα χέρια μου είναι αληθινός ή τεχνιτός... Μπήκα σε δαιδαλώδη μονοπάτια αναρώτησεις, όμως τα σταμάτησα με συνοπτικές διαδικασίες, γιατί σκέφτηκα πως ότι είναι "θα φανεί στο χειροκρότημα". Σαφώς και είναι επεξεργασμένος, γιατί έχει χρώμα στην πάνω μεριά, όμως δεν άφησα να με απασχολήσει ούτε αυτό για την ώρα...

Κατά την ανάγνωση, διάβασα περί καθαρισμών και φορτίσεων κρυστάλλων... Εξακολουθώ όμως να μην καταλαβαίνω τη διαφορά του ενός από του άλλου. Αν θα μπορούσε κάποιος να μου εξηγήσει...;

Επίσης ποια είναι η διαδικασία φόρτισης με το ρέικι; Βασούλα μου γράφεις κάπου ότι είναι λίγο δύσκολο να περιγράψεις με λόγια την κίνηση και ότι καλό θα ήταν να γίνει απο κοντά... Μέσω skype ίσως; ;;) Έψαξα στο βιβλίο του ρέικι του α' βαθμού, μα δεν είδα τίποτα.

Ποια είναι η διαδικασία καθαρισμού με το ρέικι; Φαντάζομαι είναι άλλη από εκείνη της φόρτισης.

Αυτό που δεν θέλω σίγουρα είναι ούτε να τον βρέξω με χοντρό αλάτι, αλλά ούτε να τον αφήσω στον ήλιο, γιατί δεν γνωρίζω κατά πόσο ο κρύσταλλος θα επηρεαστεί από αυτές τις συνθήκες ή θα τον "χαλάσω". Άσε που το μπαλκόνι μου δεν το βλέπει συνέχεια ο ήλιος. Βλέπει μόνο κάποια συγκεκριμένα σημεία τα οποία αλλάζουν καθώς μετακινείται ο ήλιος. Ε, και όπως καταλαβαίνεται δεν μπορώ να κάθομαι όλη μέρα να μετακινώ τον κρεύσταλλο ώστε να μην είναι σε σκιά. Διάβασα επίσης και για το serapis αν δεν κάνω λάθος, αλλά εδώ που είμαι δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολο να βρώ. Πιστεύω το ρέικι θα με καλύψει μια χαρά...
Βασούλα έγραψε:Δεν ξέρουμε τι βλάπτει και τι οφελεί έναν κρύσταλλο σε έναν καθαρισμό, και γι' αυτό η ενέργεια θεωρώ ότι είναι ακίνδυνη και ουδέτερη... Φυσικά και το ρέικι καθαρίζει τις ενέργειες όσο βαριές και αν είναι...Γι' αυτό είμαι σίγουρη! ;)
Θα ήθελα να ξέρω επίσης πόσο συχνά μπορούμε να καθαρίζουμε / φορτίζουμε τον κρύσταλλο; Κάπου διάβασα πως εξαρτάται την χρήση του... Ενδεικτικά ένα παράδειγμα θα μπορούσα να έχω; Επίσης κάπου πήρε το μάτι μου πως καλό θα ήταν να μην το χρησιμοποιύμε καθημερινά, γιατί ο κρύσταλλος μπορεί και να ραγίσει ή ακόμα και να σπάσει αν τον πάμε κατευθείαν στα βαθιά.

Για την ώρα τον κρυσταλλάκο μου τον έχω τοποθετήσει πάνω στο κομοδίνο μου, καθώς δεν ξέρω ακόμα πως να του κόψω την παλιά του ενέργεια και να το φορτίσω από εμένα... (ελπίζω στο κομοδίνο μου, δίπλα από το κρεβάτι που κοιμάμαι, να μην υπάρχει θέμα. Μέχρι στιγμής τουλάχιστον δεν έχω κάτι εντοπίσει) :x :x :x




Βασούλα έγραψε:,"Αφού καθαρίσετε τον κρύσταλλο, κρατήστε τον στα χέρια σας για μερικά λεπτά. Είναι απαραίτητα να του δηλώσετε ξεκάθαρα ότι εργάζεται μόνο για την αγάπη και το φως έχοντας στο νου σας το σκοπό για τον οποίο τον έχετε επιλέξει και τις ιδιαίτερες ποιότητες που θέλετε να σας βοηθήσει να εκδηλώσετε στη ζωή σας μέσα απο την ποικιλία των ποιοτήτων που διαθέτει.¨

Εγώ προσωπικά επικαλούμε και τους αγγέλους και τον Ανώτερο Εαυτό μου και όλους τους πνευματικούς μου οδηγούς, να συνεργαστώ με τους κρυστάλλους για το ανώτερο καλό της ψυχής μου!
"
Μου άρεσε πολύ Βασούλα μου και αυτά που έγραψες για τον προγραμματισμό των κρυστάλλων... :x :x :x






Όσο για τον τρόπο με τον οποίο δουλεύουμε τους κρυστάλλους, κατόπιν αυτού:
Δωρούλα έγραψε:δεν υπάρχει συνταγή!!αφέσου και βίωσε την ενέργειά του όπως σου βγαίνει, ακούμπα τον πάνω σου, κράτα τον στα χέρια, βάλτον κάπου κοντά σου την ώρα της αυτοθεραπέιας σου ή την ώρα του διαλογισμού!!!δεν σχετίζονται απαραίτητα τα χρώματά τους με τα χρώματα των ενεργειακών μας κέντρων, είναι όμω ςμια καλή αρχή για να αρχίσεις απο καπου, αλλά και πάλι θα σου πω βάλτον όπου νιώσεις καλύτερα!!
Είμαι έτοιμος για πειραματισμό!!! O:-) O:-) O:-)





Και κάτι τελευταίο: CHKR ή Καρούνα μπορούμε επίσης να χρησιμοποιούμε; Διάβασα μόνο για Αρχαγγελικές ενέργειες και Ανώτερο Εαυτό...
O:-) O:-) O:-)





Ευχαριστώ πολύ παιδάκια!
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Μανούλι βρήκα αυτές της πληροφορίες για το πυρίτη

• Το όνομα του προέρχεται από τον όρο «πυρίτης λίθος». Το συνθετικό Πυρίτης υποδεικνύει την ιδιότητα του να βγάζει σπίθες φωτιάς όταν χτυπηθεί με σιδερένιο εργαλείο.
• Ήταν πολύ δημοφιλής στην αρχαία Αίγυπτο, αργότερα το 18ο αιώνα ήταν δημοφιλής στη Γαλλία και κατά τη Βικτωριανή εποχή στην Αγγλία.
Ένα κομμάτι Σιδηροπυρίτη τοποθετημένο στο γραφείο ενεργοποιεί την περιοχή γύρω του και φέρνει έμπνευση και θάρρος στους επαγγελματίες.
• Η πέτρα αυτή διδάσκει πώς να βλέπετε αυτό που υπάρχει πραγματικά πίσω από τη μάσκα και προωθεί τη διπλωματία.
• Έχει την ιδιότητα να ανασύρει χρήσιμες πληροφορίες από το παρελθόν και τονώνει την εμπιστοσύνη στον εαυτό μας και στο πεπρωμένο.
• Αυξάνει την ενέργεια και ξεπερνά την κόπωση. Χαρίζει θετικές σκέψεις, πίστη, δύναμη, δημιουργικότητα και δράση για κάθε νέα αρχή ή μετάβαση, διαλύοντας τα παλιά πρότυπα συμπεριφοράς.
• Τονώνει την αίσθηση της προσωπικής αξίας, αυτοπεποίθησης και αυτοεκτίμησης.
Είναι μια εξαιρετική ενεργειακή ασπίδα, η οποία μας παρέχει προστασία. Μπλοκάρει την αρνητική ενέργεια και τους ρύπους σε όλα τα επίπεδα, συμπεριλαμβανομένων και των μολυσματικών ασθενειών.
• Φορεμένος γύρω από το λαιμό, εκτρέπει το κακό και τον κίνδυνο.
• Είναι χρήσιμος για τους άνδρες που αισθάνονται κατώτεροι, καθώς ενδυναμώνει την εμπιστοσύνη στους ίδιους και τον ανδρισμό τους.
• Βοηθά τις γυναίκες να ξεπεράσουν τη δουλική στάση και τα συμπλέγματα κατωτερότητας.
• Διαλύει το άγχος, τη μελαγχολία, το λήθαργο, τους φόβους, τις συγκρούσεις και την απόγνωση.
Ευθυγραμμίζει τους μεσημβρινούς και βοηθά στον ύπνο όταν είναι ανήσυχος λόγω γαστρικών αναταραχών.
• Ξεπερνά την απραξία και το αίσθημα της ανικανότητας. Διευκολύνει την εξερεύνηση νέων δεξιοτήτων και δυναμικού, ενεργοποιώντας τη ροή ιδεών.
• Διευρύνει και δομεί τις νοητικές ικανότητες, εξισορροπώντας το ένστικτο με τη διαίσθηση.
• Εμποδίζει τις διαρροές ενέργειας από το υλικό σώμα και από την αύρα.
Βοηθά τα οστά, ενεργοποιεί το σχηματισμό των κυττάρων και επανορθώνει τις βλάβες του DNA.
• Ενδυναμώνει την πεπτική οδό και εξουδετερώνει τις τοξίνες που έχουμε προσλάβει.
• Ευεργετεί το κυκλοφορικό και αναπνευστικό σύστημα, τονώνει το οξυγόνο στο αίμα και ανεβάζει τη λίμπιντο.
• Ο Σιδηροπυρίτης είναι ευεργετικός για τους πνεύμονες, ανακουφίζοντας το άσθμα και τη βρογχίτιδα.
• Αυξάνει τη ροή του αίματος στον εγκέφαλο και βελτιώνει τη μνήμη.

για το καθαρισμό συμφωνώ με την Βασούλα ότι το ρείκι είναι ο καλύτερος τρόπος ,εγώ προσωπικά τα καθαρίζω με chkr και μετά χρησιμοποιώ το σύμβολο καρούνα χαρθ .

>:d< >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Μάνος »

Πω πω Ιωαννούλα μου, ευχαριστώ πολύ!!! :romance-kisscheek:
Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που μου έδωσες...
Αχ ο Πυριτάκος μου... Τι καλός που είναι μωρέ... :romance-inlove: :romance-inlove: :romance-inlove:

Θα τις αντιγράψω στο σετικό τόπικ του Πυρίτη...
:romance-heartstiny: :romance-heartstiny: :romance-heartstiny:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Μάνος »

...Όμως ακόμα έχω απορίες:

Πότε χρησιμοποιούμε την φόρτιση του κρυστάλλου και πότε τον καθαρισμό; Ποιά η διαφορά τους; Αυτό που μου περιέγραψες Ιωαννούλα μου έχει να κάνει με τον καθαρισμό. Από ότι κατάλαβα η Βασούλα μίλησε για κάτι πιο "περίπλοκο"...
Τι γίνεται με την διαδικασία της φόρτισης όμως;

Επίσης, για πρώτη φορά πριν ξεκινήσω να τον χρησιμοποιώ τι από τα δύο να κάνω; Καθαρισμό ή φόρτιση; Ή και τα δύο;

Και τέλος, πόσο συχνά μπορούμε να καθαρίζουμε / φορτίζουμε έναν κρύσταλλο; Κάπου διάβασα πως εξαρτάται την χρήση του... Ενδεικτικά ένα παράδειγμα θα μπορούσα να έχω;

Ευχαριστώ πολύ
:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Vasoula »

Μανούλη μου δεν έχω skype για να σου δείξω την κίνηση με την οποία καθαρίζουμε έναν κρύσταλλο, ίσως θα μπορούσα να σου δείξω μέσω ενός άλλου φίλου που έχει skype.
Δεν είμαι καθόλου ειδική στους κρυστάλλους, θα σου πω όμως πως το έχω νιώσει εγώ με την σχέση μου μαζί τους.

Ο καθαρισμός ενός κρυστάλλου είναι απαραίτητος 1) όταν στον χώρο σου έχεις πολύ κόσμο και 2) όταν εσύ εργάζεσαι εσωτερικά, γιατί έχει την ιδιότητα να μαζεύει την αρνητική ενέργεια και σαν αρνητική ενέργεια εδώ εννοώ τα συναισθήματα που κινούνται με χαμηλή δόνηση και να την μετασχηματίζει. Λύπη, θυμός, φόβοι, ντροπή, μνησικακία, εκδικητικότητα κλπ απορρέουν σαν ενέργεια στον χώρο και ο κρύσταλλος είναι ευαίσθητος σ' αυτήν την ενέργεια, οπότε να γιατί χρειάζεται και ο καθαρισμός. Νομίζω ότι μια φορά στους δύο μήνες αρκεί.

Μετά τον καθαρισμό τον φορτίζεις πάλι με ρέκι κρατώντας τον ανάμεσα στα χέρια σου και δίνοντας φως από το κέντρο της καρδιάς
Μπορείς να βρεις και εσύ τρόπους με τους οποίους θα φορτίζεις τον κρύσταλλο σου, τρόπους που αφορούν την αγάπη και τις όμορφες σκέψεις, όταν τον κρατάς στα χέρια σου και του δίνεις ρέικι.
Σαν σύμβολο θα πρότεινα το Chkr όταν τον φορτίζεις που είναι ουδέτερο
Επίσης μπορείς να τον εκθέσεις στον ήλιο για μισή ώρα και είναι αρκετός χρόνος για να φορτίσει ο κρύσταλλος, δεν χρειάζεται να τον αφήσεις όλη την ημέρα έξω.
Εγώ τον άφηνα όλη την ημέρα, γιατί ήθελα να φορτιστεί και από τον ήλιο και από την σελήνη, αλλά δεν είναι απαραίτητο να το κάνεις έτσι, μια και αυτό αφορά μια δική μου μυστικιστική διαδρομή.

Ο Σέραπις είναι καθαριστική πεμπτουσία του Αύρα-Σώμα και μπορείς να το παραγγείλεις και από το ιντερνετ. 100% έχει shop στην Αυστραλία...
Αν το βρεις, μια δύο σταγόνες αρκούν για να κάνουν όλη την δουλειά.

Αυτά...Ίσως κάποιος από τους φίλους μας που είναι πιο ειδικός στους κρυστάλλους, σε διαφωτίσει περισσότερο. Για εμένα είναι προσωπική εμπειρία η σχέση με τους κρυστάλλους και η επαφή μου μαζί τους περισσότερο βασιζόταν στην ενστικτώδη διαίσθηση, παρά σε οδηγίες.

Ελπίζω λίγο να σε βοήθησα :romance-heartstiny:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Μάνος »

Βοήθησες Βασούλα μου και με το παραπάνω! :romance-kisscheek:
Σ' ευχαριστώ πολύ!!!
>:d< >:d< >:d<


Βασούλα έγραψε:Μανούλη μου δεν έχω skype για να σου δείξω την κίνηση με την οποία καθαρίζουμε έναν κρύσταλλο, ίσως θα μπορούσα να σου δείξω μέσω ενός άλλου φίλου που έχει skype.
Λες να μην ξέρω Βασούλα μου μετά από τόσα χρόνια την σχέση σου με την τεχνολογία; Αν είναι δυνατόν! Όταν πρότεινα μέσω skype στο μυαλό μου είχα να γίνει μέσω ενός φίλου. Αυτό ακριβώς που λες κι εσύ. :x :x :x

...Όμως δεν θα χρειατεί! Ο Θοδωράκος μας, μου έστειλε βιντεάκι με την συγκεκριμένη κίνηση.
Ευχαριστώ πολύ Θοδωράκο μου :romance-kisscheek:
:x :x :x
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88498
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Vasoula »

O:-) O:-) O:-) O:-)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δεκατριούλης
Δημοσιεύσεις: 4574
Εγγραφή: 29 Ιαν 2011 1:10 pm

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Δεκατριούλης »

Χθες μου χάρισε η Έλλη (μου) εναν Χαροίτη. Πολύ όμορφος και ξεχωριστός, ούτε το όνομά του δεν είχα ξανακούσει! Διαβαζοντας για αυτόν είδα ότι προέρχεται μόνο απο μια περιόχη του κόσμου στην Σιβηρία. Συγκεκριμένα απο τον ποταμο Χάρα ή Χάρο που πήρε και το όνομά του. Αναρωτήθηκα απο που προέρχονται όλοι αυτοί οι κρύσταλλοι. Εκτός από τις συνθήκες εργασίας (παιδική εργασία σε Κινα , Ρωσία κλπ) που αυτή μπαίνει σε πολλά προιόντα, σκεφτομαι αν όλος αυτή η απομάκρυσνη και ο διαμοιρασμός τους, κανει κάλό στον Πλανήτη. Είναι αλλη μια ακομα ληστρική παράμβαση του ανθρώπου στην Γη ή είναι ενα μοιρασμα όμορφης και προστατευτικής ενέργειας και σε άλλες μεριές του πλανήτη; Σας έχει απασχολήσει κάτι τέτοιο;

:romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: :romance-heartbeating: @};- @};- @};-
Ας αφησουμε την κριτική για τους ανθρώπους γύρω μας και ας ακολουθησουμε τον δρόμο που δείχνει η καρδιά μας.
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27291
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Ellaki »

Τον έψαξα και είναι κούκλος :romance-heartsthree:
Εισαγωγή στη σημασία και στις χρήσεις του Χαροΐτη
Ο Χαροΐτης (εσφαλμένα χαροίτης), είναι ένας υπέροχος λίθος της Βιολετί Ακτίνας με μια σχεδόν αισθητή κίνηση της ενέργειας που ρέει σε μαγευτικές δίνες και κυματισμούς στα χρώματα του βιολετί, του ιώδους και του μωβ. Είναι σχετικά εύκολο να βρεθεί και σε φυσική μορφή εξάγεται μόνο από ορυχεία στη Ρωσία. Ο Χαροΐτης είναι ένας από τους καλύτερους λίθους στη φύση για τα όνειρα, είναι μια πηγή φωτός, επιτρέποντας την πρόσβαση σε διδάγματα από προηγούμενες ζωές, την επούλωση των συναισθηματικών φόβων ζώντας στο παρόν και το άνοιγμα προς την πνευματική καθοδήγηση για το μέλλον.
https://psychonautic-xperisense.blogspo ... tites.html
Με έχει απασχολήσει αρκετά η εξόρυξη από το εσωτερικό της γης.
Πιστεύω ότι η γη το αντέχει μέχρι ενός ορισμένου σημείου γιατί χρειάζεται χρόνο να αντικαταστήσει την ενέργεια.
Είμαι σίγουρη (χωρίς απτές αποδείξεις) ότι σαν οντότητα έχει και τον ρόλο να μοιράζει τα διάφορα είδη ενέργειας αλλά δυστυχώς ο άνθρωπος είναι άπληστος και έχει ξεχάσει τι σημαίνει σεβασμός και παίρνω-δίνω.

>:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18594
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Μάνος »

Ελλάκι έγραψε:δυστυχώς ο άνθρωπος είναι άπληστος και έχει ξεχάσει τι σημαίνει σεβασμός και παίρνω-δίνω.
Πόσο πολύ συμφωνώ με αυτό Ελλάκι μου... Έτσι είναι δυστυχώς... :-(
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33517
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: Ερωτήσεις - Απορίες - Απαντήσεις για τους κρυστάλλους

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Συμφωνώ πολύ με το Ελλάκι, για όλα όσα προσφέρει η Γη θεωρώ ότι χρειάζεται Σοφία ως προς την άντλισή τους και όχι απληστία, όπως Σοφά χρειάζεται να αντλήσουμε απο τους άλλους πόρους της, το ίδιο ισχύει και για τους κρυστάλλους :romance-heartstiny:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΚΡΥΣΤΑΛΛΟΙ”