Απόψεις...

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Μαιρη
Δημοσιεύσεις: 1561
Εγγραφή: 02 Ιαν 2009 12:51 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από Μαιρη »

τι εγινε τωρα γιατι πηρε τετοιες διαστασεις το θεμα;; :-( :-( :-(
Ακολουθω την εσωτερικη πυξιδα μου και απορριπτω οποιες πεποιθησεις δεν με εξυπηρετουν πλεον...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν είπα ότι λές ψεματα ξανθουλα.. ούτε ότι είσαι για γέλια..

όσο για αυτό που λές για το 2012.. εκεί είναι λίγο διαφορετικό το θέμα γιατι δεν μιλάμε για καταστροφές..

τις θεωρίες που λένε ότι το 2012 έρχετε το τέλος του κόσμου επιλέγω να μην τις πιστεύω...

αυτό που λές εσύ επίσης επιλέγω να μην το πιστεύω είναι κακό;;;

αν σου έλεγα εγώ ότι μπορω να προβλέψω τις πυρκαγιες ας πούμε.. ότι τις νοιώθω .. θα ήσουν αναγκασμένη να με πιστεψεις επειδή το είπα;;;
Δεν το καταλαβαίνω αυτό...

Είναι δικαίωμα του καθενός να πιστεύει αυτό που θέλει...

Είπα ότι δεν σε κρίνω...

απλά επιλέγω το τι θα πιστέψω και τι όχι...

Αυτό που έγραψες ναι ηταν χοντρό.. αν το διαβάσεις και το δείς απο τη σκοπιά ενός τρίτου ξανθουλα...
εσύ μπορεί να το είπες αθώα ή με την καλή σου την καρδιά αλλα κάποιος τρίτος που το διαβάζει .. διαβάζει τις λέξεις που έγραψες!
εν πάει το μυαλό του τι μπορεί να εννοεί αυτός που το έγραψε...

Κάτι ακόμα... ποτε δεν είπα ότι δεν ανήκεις εδώ...

ποτέ δεν είπα ότι ακολουθείς το ψέμα

ούτε ότι είσαι για γέλια..

Αυτός ο χώρος είναι ανοιχτός για όλους...

Συγνώμη αν είπα κάτι που σε προσέβαλε..
δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου...

Σκοπος μου ήταν να σου δώσω να καταλάβεις ότι ο καθένας μπορεί να νευριάζει και να εκφράζεται ανοιχτά πάνω στα λεγόμενα κάποιου άλλου

όπως επίσης τι ο καθένας είναι ελέυθερος να πιστεύει ότι εκείνος επιλέγει...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Εγω μια και ακολουθω το ψεμα οπως λες Ηλια τοτε ειμαι για γελια .....και δεν ανηκω εδω!
Μαράκι διάβασα τα πόστ και δεν βλέπω πουθένα και απο κανέναν να ισχυρίζεται τα παραπάνω, ότι δηλαδή ακολουθείς το ψέμα, είσαι για γέλια και δεν ανήκεις εδώ.Το "ψέμα" και η "αλήθεια" είναι έννοιες υποκειμενικές!!ανάλογα απο πια όψη τις βλέπει ο καθένας μας!!κατι που για σενα είναι αλήθεια όχι μόνο θεωρητική, αλλά και βιωματική, για έναν άλλο άνθρωπο δεν είναι!!και αυτό είναι κατι που σεβόμαστε όλοι εδω πέρα, γιαυτό και συνυπάρχουμε ενέχοντας τα πάντα!!και το θυμό μας και την τσατίλα μας και την κακοκεφιά μας και τα πάντα!!

Μαράκι, πως μιλάς για αγάπη και εσύ απο την μεριά σου κατα καιρούς και δεν αποδέχεσαι το γεγονός ότι κάποιοι απο εδώ δεν μπορούν να ταυτιστούν με τη δική σου μοναδική αλήθεια που κατα τα άλλα είναι σεβαστή!! @};-
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω επειδή "δεν τα παιρνω στο κρανίο" Ξανθούλα μου, αλλα --ακριβολογώντας- λέω "θυμώνω" ,σου ανέφερα επακριβώς τι ήταν αυτό που με θύμωσε παραθέτοντας τα λόγια σου....μαζί με τα συνοδευτικά εικονίδια....

Το να διαβάζω ό,τιδήποτε γράφεται εδώ και μετά να στέλνω αγκαλίτσες ΄, φιλάκια και γελάκια τρανταχτά για να φανώ συμπαθής και γλυκειά, προσωπικά δεν μου λέει τίποτα και θεωρώ πολύ σοβαρό τον εαυτό μου για να συμπεριφέρομαι έτσι... Εξάλλου έχω αυτοσεβασμό και αρνούμαι τα λόγια μου και οι΄πράξεις μου να είναι ανακόλουθα με το βαθύτερο κομμάτι του εαυτού μου.

Κανείς δεν σου απέδωσε χαρακτηρισμό και δεν έκρινε τον χαρακτήρα σου, κανείς.

Επίσης.....ΑΓΑΠΩ δεν σημαίνει ότι αποδέχομαι χωρίς να διϋλίζω , ο,τιδήποτε αντιλαμβάνονται οι πέντε αισθήσεις μου.....Αλλοίμονο μου....ειλικρινά......
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευχομαι να εισαστε παντα καλα και να βαδιζετε στο μονοπατι της αληθειας...
Εγω μια και ακολουθω το ψεμα οπως λες Ηλια τοτε ειμαι για γελια .....και δεν ανηκω εδω!
Σε ευχαριστω παντως ....
Μαράκι είναι η δεύτερη φορά που αισθάνεσαι ότι αμφισβητείσαι...
Η πρώτη ήταν στο θέμα "αγάπη"...
και τώρα στο "ό,τι ενδιαφέρον"...

Δεν με ενδιαφέρει, σε πρώτη φάση, μόνο το ρέικι, γιατί απλά ανοίγει δρόμο για την επανασύνδεση με το πνευματικό μας μέρος, που οι άνθρωποι έχουν "ακουμπήσει" στον θεό, έξω από αυτούς.
Δεν αναγνωρίζουν την ευθύνη τους για την ζωή τους, γιατί είναι βολικό κάποιος άλλος να ευθύνεται γι' αυτήν...

Με ενδιαφέρει κυρίως η συναισθηματική και νοητική ισορροπία των ανθρώπων, που αναγνωρίζουν ότι δεν είναι διαχωρισμένοι από τα συναισθήματα και τις σκέψεις τους, ακόμα και αν θεωρούν ότι οι άλλοι τα δημιουργούν...

Η "ασθένεια" που έχεις είναι η αυτο-αμφισβήτηση...
Δεν εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου και κατ' επέκταση φοβάσαι να ζήσεις με αυτόν!
Μαράκι ο θυμός και η απόρριψη δεν είναι κάτι που στο δίνουν οι άλλοι, αλλά είναι συναισθήματα που περιέχεις...

Αν δεν ανήκεις εδώ, αν νιώθεις έτσι, δεν είναι γιατί η Τζίλντα και ο Ηλίας θύμωσαν και σε αμφισβήτησαν...
Είναι γιατί εσύ η ίδια το νιώθεις, περιμένοντας από εμάς να σε πείσουμε για την αγάπη και την αποδοχή μέσα από μικρές ή μεγάλες πράξεις.

Κανείς όμως, ούτε εδώ, ούτε σ' όλη την γη, δεν θα σε πείσει ότι σ' αγαπάει, με τον τρόπο που εσύ θέλεις για να νιώσεις ασφαλής.

Ο καθένας έχει και τον χαρακτήρα του και το δικαίωμα να αμφισβητεί, να θυμώνει, να νιώθει πληγωμένος, προδομένος, και να μοιράζεται μεταξύ των συναισθημάτων του, χωρίς να μπορεί να κρατήσει την ακεραιότητά του γι' αυτά που νιώθει...

Παρατηρώντας τον εαυτό μας, αναδύονται σκέψεις που παρεμβάλλονται σ' αυτήν την παρατήρηση και αποδυναμώνουν την ανίχνευση των βαθύτερων φόβων μας.

Προσπαθώντας να σε βοηθήσω να αντιληφτείς την αυτο-απόρριψη σου, θα σε συμβούλευα να αναγνωρίσεις τις διεκδικήσεις σου και την ανάγκη σου να σε αποδέχονται οι άλλοι, για αυτά που εσύ δεν μπορείς να αποδεχτείς στον εαυτό σου...

Καμιά φορά δεν αντέχουμε τον εαυτό μας και γι' αυτό μετατοπίζουμε στους άλλους αυτήν την κατάσταση...

Κανείς μας εδώ μέσα, δεν έχει την ανάγκη να σε κρίνει...
Να διαφωνήσουν όμως είναι, θεωρώ, δικαίωμά...και όχι έλλειψη αγάπης...

Το αν ανήκεις ή όχι εδώ, δεν είναι μια δική μας απόφαση...Είναι καθαρά δική σου, γιατί μια ομάδα δεν έχει σαν σκοπό να ενισχύει την αυτοπεποίθηση μόνο, αλλά και να μας δίνει κίνητρα να δουλέψουμε με τα θέματά μας...

Δεν είμαστε εδώ για να συμφωνούμε όλοι με όλους...Ούτε για να αγκαλιαζόμαστε και να στέλνουμε φιλάκια ο ένας στον άλλον!
Είμαστε εδώ, για να αποκτήσουμε την ισορροπία με τον εαυτό μας, παρατηρώντας τις εναλλαγές μας στα συναισθήματά μας και τις βαθύτερες αιτίες τους, που είναι αποκλειστικά δικές μας πεποιθήσεις και όχι των άλλων...

Δεν είμαστε ομάδα αγάπης, με την έννοια που η αγάπη μοιράζεται, χωρίς όρια και όρους...Αυτό είναι μια πλασματική θεωρία της θρησκείας...

Είμαστε ομάδα εργασίας, που αποτελείται από ανθρώπους που ανοίγονται στην απεριόριστη αγάπη, χωρίς να την φοβούνται ή να την διεκδικούν με απαίτηση...Κάθε απαίτηση έχει αιτία, το αποτέλεσμα της οποίας φαίνεται στην δυσκολία να την αποδεχθούμε...

Τα κίνητρα που έχει ο καθένας μας για την ζωή του, είναι διαφορετικού βάθους και εκτίμησης. Και αυτά προσπαθούμε εδώ μεσα να ανιχνεύσουμε, για να βιώσουμε την ζωή μας, χωρίς κίνητρα και χωρίς να έχουμε ανάγκη να την αποδείξουμε...

Γιατί όπως και να είναι, η ζωή είναι θαυμάσια και δεν χρειάζεται να μας το αποδείξει κανένας άλλος, εκτός από τον εαυτό μας!

Αυτά, με όλη μου την αγάπη και την εκτίμηση σε σένα και στις δυσκολίες σου! :x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Hλίας
όπως το ότι είμαστε ένα φόρουμ αγάπης δεν σημαίνει ότι χαιδεύουμε τον κόσμο μόνο.. ξέρεις πόσοι έχουν φάει "σφαλιάρες" στο φόρουμ συναισθηματικές και νοητικές...
Βασω
Δεν είμαστε ομάδα αγάπης, με την έννοια που η αγάπη μοιράζεται, χωρίς όρια και όρους...Αυτό είναι μια πλασματική θεωρία της θρησκείας
Με τις παραπανω προτασεις ο Ηλιας και η Βασω με καλυψαν απολυτα, αλλα θα ηθελα να προσθεσω δυο λεξεις ακομα για την αποψη μου πανω σε αυτο που ονομαζουμε φορουμ της Αγαπης.

Σε αυτη την πορεια που βαδιζω τελευταια δεν εχω σαν απωτερο σκοπο να γινω αγιος ανθρωπος, να αγαπω ολο τον κοσμο και να κανω "καλες" πραξεις.
Προσπαθω να τιναξω τα παλια προτυπα απο πανω μου και να σκαλιζω τον εαυτο μου , ν ανοιξω την καρδια μου και την ψυχη μου, για να δινει αλλα και να λαμβανει αγαπη οπως τη νιωσω , αν το νιωσω και με οποιον τον νιωσω.
Ολα αυτα με την προσωπικη και την ομαδικη εργασια και με μεγαλο εφοδιο αυτο το υπεροχο πραγμα που λεγεται ρεικι.

Και καπως ετσι με κερδισε αυτο το φορουμ... το reiki center, το φορουμ την Αγαπης με τις απιστευτες τηγανιες! :-D

Υπαρχουν κι αλλα φορουμ. Απειρα φορουμ αγαπης, οπως αυτα των ορθοδοξων χριστιανων ,των μωαμεθανων των μαρτυρων ιεχωβα και δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Κι εκει για αγαπη μιλουν και ολοι ειναι αδελφια... κανουν φιλευσπλαχνιες , μοιραζουν χαμογελα και.. χρηματα αν χρειαστει.

Εκει δεν θυμωνουν. Εκει αμα τους χαστουκισεις θα γυρισουν και το αλλο μαγουλο για να κερδισουν μια θεση στον παραδεισο.

Εκει Μαρακι ψαχνουν με αγωνια ολα τα θεματα μπας και αρρωστησε ο πατερας κανενος μην τυχον αμελησουν να του ευχηθουν.

- ΤΟΚ ΤΟΚ

- ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ?

- ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

- ΔΩΣΑΜΕ, ΔΩΣΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Εκει Μαρακι ψαχνουν με αγωνια ολα τα θεματα μπας και αρρωστησε ο πατερας κανενος μην τυχον αμελησουν να του ευχηθουν.
σεβαστη η γνωμη ολων σας......Γιαννη...Βασω....Ηλια...gilda...
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Υπαρχουν κι αλλα φορουμ. Απειρα φορουμ αγαπης, οπως αυτα των ορθοδοξων χριστιανων ,των μωαμεθανων των μαρτυρων ιεχωβα και δεν ξερω και εγω τι αλλο.
Κι εκει για αγαπη μιλουν και ολοι ειναι αδελφια... κανουν φιλευσπλαχνιες , μοιραζουν χαμογελα και.. χρηματα αν χρειαστει.

Εκει δεν θυμωνουν. Εκει αμα τους χαστουκισεις θα γυρισουν και το αλλο μαγουλο για να κερδισουν μια θεση στον παραδεισο.

Εκει Μαρακι ψαχνουν με αγωνια ολα τα θεματα μπας και αρρωστησε ο πατερας κανενος μην τυχον αμελησουν να του ευχηθουν.

- ΤΟΚ ΤΟΚ

- ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ?

- ΕΡΥΘΡΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ

- ΔΩΣΑΜΕ, ΔΩΣΑΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!
Εσυ γιαννη μη δωσεις μάτια μου στον ερυθρο σταυρο αν σου χτυπησουν......

Οπως και δε χρειαζεται να ευχηθεις σε καποιον για τον πατερα του αν αυτο δε το νιωθεις..
(Βλεπω οτι δε μπορεσες να μην αναφερθεις στο θεμα του πατερα...)

Οσο για τον αν υπαρχουν διαφορα αλλα φορουμ αυτο δε ξερω γιατι το ανεφερες...
Σε αυτη την πορεια που βαδιζω τελευταια δεν εχω σαν απωτερο σκοπο να γινω αγιος ανθρωπος, να αγαπω ολο τον κοσμο και να κανω "καλες" πραξεις.
Αυτο νομιζω αφορα εσενα και ο καθενας ξερει για πιο λογο ειναι εδω μεσα..

ΘΥΜΩΣΑ με την gilda poy ΘΥΜΩΣΕ ....που ειναι η διαφορα???
εκφραστηκε και εκφραστηκα .......ελευθερα....
Καλά λοιπόν έκανες που τα πήρες στο κρανίο, καλά κάνει και η Τζίλντα που θύμωσε...
Τοτε προς τι ολα αυτα τα ποστ σε μενα?????

Οσο για το θεμα της Αγαπης....ειναι δικαιωμα του καθ΄ενος να πιστευει οτι θελει και να αγαπαει με τον τροπο που θελει.....

Για μενα η Αγαπη ειναι μονο μία. και οχι σαν τα αποτυπωματα των ανθρωπων..αυτη που μπορει να συχωρει..αυτη που μπορει να γυριζει και το αλλο μαγουλο ..αυτη που δε δινει τηγανιες αλλα αγκαλια...αυτη που ποναει για τον συνανθρωπο και εχει παντα μια γλυκει κουβεντα για παρηγορια.....

Αυτη ειναι για μενα η ΑΓΑΠΗ και μπορει να υπαρξει παντου,ειτε αυτο λεγετε ιαχωβας,ορθοδοξος ,ρεικι....μωαμεθανος.
Δεν αγαπαω απο φοβο ουτε με εδιαφερει μια θεση στον παραδεισο..

Μονο για σημερα λοιπον δε θυμωνω..
Μονο για σημερα αποδεχομαι και σεβομαι τους συνανθρωπου μου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τοτε προς τι ολα αυτα τα ποστ σε μενα?????
Το ποστ που εγραψα δεν ειναι για σενα βρε Μαρακι. Φορουμ ειμαστε και κανουμε ανοικτη συζητηση λεγοντας την αποψη μας.

Οσο για τον αν υπαρχουν διαφορα αλλα φορουμ αυτο δε ξερω γιατι το ανεφερες...
Για μενα η Αγαπη ειναι μονο μία. και οχι σαν τα αποτυπωματα των ανθρωπων..αυτη που μπορει να συχωρει..αυτη που μπορει να γυριζει και το αλλο μαγουλο ..αυτη που δε δινει τηγανιες αλλα αγκαλια...αυτη που ποναει για τον συνανθρωπο και εχει παντα μια γλυκει κουβεντα για παρηγορια.....

Αυτη ειναι για μενα η ΑΓΑΠΗ και μπορει να υπαρξει παντου,ειτε αυτο λεγετε ιαχωβας,ορθοδοξος ,ρεικι....μωαμεθανος.
Ακριβως γι αυτο το λογο το ανεφερα... για να τονισω οτι το ρεικι για μενα δεν ειναι θρησκεια.. ουτε καν υποκαταστατο θρησκειας..
Ειδες πως μαλλον επιτηδες το πεταξες αναμεσα τους?

Τα παραπανω που γραφεις για την αγαπη ειναι πολυ ομορφα και φυσικα τα εχω ακουσει και τα εχω διαβασει χιλιαδες φορες.
Απο μωρο παιδακι την ιδια καραμελλα, την ιδια πλυση εγκεφαλου..
Πειραζει που δεν θα παρω πια ?
@};-
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Aπό αυτήν την αγάπη, που αναφέρεις Μαράκι, ούτε εγώ θα πάρω πια...

Νομίζω ότι αρκετά άφησα τα θρησκευτικά πρότυπα να τρώνε τον εσωτερικό μου κόσμο και να καταλήξω να μην αγαπάω τον εαυτό μου, γιατί απλά δεν ήθελα να γυρίσω και το άλλο μάγουλο!

Ούτε ο Ιησούς το γύρισε...σε διαβεβαιώνω...
Γιατί αγαπούσε αυτό το υπέροχο θεϊκό ον, που λέγεται ΕΑΥΤΟΣ!

Δεν σε μαλώσαμε, διάλογο κάνουμε...Δεν προσπαθούμε, εγώ τουλάχιστον, να σε πείσω για τίποτα, γιατί δεν είναι αυτή η ανάγκη μου...

Ούτε θέλω να κρίνω τι είναι η αγάπη για σένα...και τον τρόπο που εσύ την νιώθεις...
Μπορώ να σου πω όμως, τι είναι η αγάπη για μενα και τον τρόπο που εγώ την νιώθω...

Αν θέλεις το κρατάς, αν θέλεις το πετάς...

Για μένα λοιπόν αγάπη, είναι να σέβομαι την ζωή, όπως ακριβώς προκύπτει...
Να είμαι γεμάτη από τον Εαυτό μου και να μην χρειάζομαι άλλους να μου αποδείξουν ότι υπάρχω
Να ευγνωμονώ κάθε στιγμή που ανακαλύπτω τον Εαυτό μου και τον θεό, όχι μέσα στους συνανθρώπους μου, αλλά πρωτίστως μέσα σε μένα...
Να μην φοβάμαι να ζήσω
Να μην κρίνω την ζωή σύμφωνα με τα πρότυπα που μου έμαθαν, και να μην είμαι μόνο ένα κοινωνικό ον, που κάνει αγαθοεργίες, αλλά να είμαι ένα πνευματικό ον που επέλεξε να ενσαρκωθεί.

Μπορώ να σου γεμίσω μια λίστα με το τι είναι αγάπη για μένα, αλλά δεν νομίζω ότι έχει νόημα...

Το τι είναι αγάπη για σένα, θα το βρεις μόνη σου, όταν παρ' όλες τις πεποιθήσεις περί αγάπης που έχεις, δεν μπορείς να αντικρίσεις την ζωή, παρά μόνο μέσα στους τοίχους του σπιτιού σου... :-( :-( :-(

Φυσικά ο θεός βρίσκεται παντού...Αλλά αν τον "απομονώνεις" και τον περιορίζεις, τότε σίγουρα θα τον ψάχνεις στους άλλους, γιατί ούτε εσύ η ίδια δεν πιστεύεις ότι η ζωή μας είναι ένα θαυμάσιο ταξίδι που στο χέρι μας είναι να το κάνουμε και αιώνιο...

Στον Ερυθρό Σταυρό και εγώ έδωκα...
Η φιλανθρωπία είναι ο εξιλασμός για όσα έχουμε ενοχικά αποκομίσει από μια θρησκεία που κρίνει τον άνθρωπο και το καλό, σύμφωνα με όσα δίνει...
Ποτέ δεν του είπε να πάρει...Γιατί αν πάρει, αν προσπαθήσει να πάρει, δεν θα τον ελέγχει πια...

Το μόνο σίγουρο είναι, Μαράκι, ότι η ζωή είναι μόνο ευθύνη του καθενός μας, πως θα την περάσει...Αν την περάσει παρακαλώντας, ή αν την περάσει ζώντας, κανείς δεν θα του το πει, παρά μόνο η ψυχή του...

Η τηγανιά, είναι η μέγιστη πράξη φιλανθρωπίας, γιατί μέσα από αυτήν, ανακαλύπτεις τον εσωτερικό κόσμο και την αλήθεια του...
Το χάιδεμα είναι η διαιώνιση των ψευδαισθήσεων και η αγκαλιά, αν δεν περιέχει αλήθεια, είναι μια πλασματική παρηγοριά που δεν ικανοποιεί, παρά μονο για λίγο...
Να θεραπεύσει όμως σε βάθος δεν μπορεί...

Γι' αυτό μέτρα τις αγκαλιές που έχεις πάρει...με αυτές που έχεις δώσει εσύ σε εσένα...

@};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
zefira
Δημοσιεύσεις: 3587
Εγγραφή: 18 Δεκ 2007 6:25 pm
Τοποθεσία: Επανωμή

Δημοσίευση από zefira »

Πάντως αν κάποιος έχει ένσταση σε αυτά που λέμε ή έχει τη δική του άποψη δε σημαίνει ότι μας απορρίπτει ή ότι δεν μας αγαπάει απαραίτητα. Ίσως κάποιες φορές από κάτι που θα ακούσουμε που δεν το είχαμε σκεφτεί να δούμε κάποια πράγματα και από άλλη πλευρά.

Αν όλο αυτό ξεκινάει με την άποψη του Ηλία που είπε ότι δεν πιστεύει αυτό που άκουσε είναι δικαίωμά του.

Σε αυτό που είπε να προσέχουμε τι γράφουμε εδώ για να μην τρομάξουμε τον κόσμο που μας διαβάζει είναι υποχρέωσή μας. Όλοι μας οφείλουμε να προστατέψουμε τον χώρο αυτό.
Εικόνα


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΣΑ
Η ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΛΣΑΜΟ ΖΩΗΣ.
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Δεν νομιζω οτι μονο ο Ηλιας ειναι που δεν πιστευει αυτο που ακουσε φανταζομαι πολλοι , ουτε εγω το πιστευω..
Και κατα την γνωμη μου καλα εκανε και κανει ο Ηλιας και σαν μελος αλλα και με την ιδιοτητα του admin να γραψει να ειμαστε πιο προσεχτικοι..
Οταν τον διαβασα οφειλω να ομολογησω οτι καλυψε και την δικη μου αποψη. @};-


Επισης αυτο που θελω να πω διαβαζοντας το τελευταιο ποστ περι αγαπης απο την Ξανθουλα με καλυψε απολυτα η Βασω...
Τετοια αγαπη του στιλ γυρνα και το αλλο μαγουλο , γινε χαλι να περασω πανω σου κτλ. δινε ολη μερα απο κατι σε αυτους που ζητιανευουνε αντι να πανε να δουλλεψουνε για να νιωσεις οτι βοηθας μας τελειωσε χωρις επιστροφη!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο Ιησούς μου είχε πει κάποτε...

"ποτέ μην λυπηθείς για τις προσδοκίες οποιουδήποτε δεν εκπληρώσεις"...

στην αρχή, ως συνήθως, δεν κατάλαβα...
Λυπόμουν τάχα που δεν μπορουσα να βοηθήσω κάποιον...

όταν κατάλαβα τι έκανα και σε εκείνον και σε μένα κυρίως... :-( :-(

από τότε ποτέ δεν προσπάθησα να εκπληρώσω τις προσδοκίες κανενός, ούτε καν του εαυτού μου!

Και αυτή είναι η ελευθερία να αγαπάς απεριόριστα και με την ψυχή σου...τουλάχιστον για μένα, αυτός είναι ο θεός...

@};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

@};- @};- @};-
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

@};- @};- @};- @};-

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 4”