Συλλογικη Συνειδητοτητα: Reiki Γαμος

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...

Να κλειδώσει το θέμα "Ρέικι γάμος";;;

Ναί
11
92%
Όχι
1
8%
 
Σύνολο ψήφων: 12

fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Σκαπανέα
Όπως έχω πει δεν ξέρω ρέικι και λογικά δεν αντιλαμβάνομαι τον λόγο που το αναφέρεις ως προχωρημένη και συνθετική όψη της αλήθειας.
Φαντάζομαι ότι έχεις διαλογιστεί πάνω σε αυτό και έχεις υπολογίσει την παραμόρφωση λόγω προσωπικότητας. Λες ότι το ρέικι είναι η απάντηση του ουρανού σε όλα τα αναπάντητα των ανθρώπων, πιθανόν να είναι έτσι, αλλά θεωρώ πως δεν είναι το μοναδικό.
Η αλήθεια είναι απεριόριστη και το ρέικι το έφερε μια προσωπικότητα στον υλικό κόσμο, πως μπορεί κάτι που προέκυψε από το περιορισμένο να αντιστοιχεί στο απεριόριστο?

Το εξ αποκαλύψεως δεν έχει σχέση με τον Θεό, κατά την άποψή μου πάντα. Όλα μπορούν να είναι θεόπνευστα και εξ αποκαλύψεως αλλά δεν υπάρχει πρόθεση Θεού για συγκεκριμένη δράση. Δηλ. δεν είπε ο Θεός στον Ουσούι (δεν ξέρω εάν το λέω σωστά) έλα εδώ καλέ μου άνθρωπε, να πάρε το ρέικι και μοίρασέ το στους ανθρώπους. Υπάρχουν νόμοι και αυτοί λειτουργούν σε κάθε περίπτωση. Όποιος έχει δουλέψει με την προσωπικότητά του κάποια στιγμή έρχεται σε επαφή με αυτό που πρέπει.

Δεν ξέρω εάν επιτρέπεται και σε άντρες και σε γυναίκες η μετάδοση που αναφέρεις στις διάφορες θρησκείες, όμως για όλα υπάρχει ένας λόγος και δεν είναι θέματα ισότητας ή ρατσισμού.

Ο άντρας είναι αυτός που μεταφέρει τη ζωή και η γυναίκα είναι αυτή που δίνει την μορφή. Είναι διαφορετικές οι αρμοδιότητες, μπορούμε να πούμε, και το ίδιο σπουδαίες. Χωρίς την γυναίκα δεν υπάρχει τίποτα, δεν υπάρχει εξέλιξη. Όμως από μόνη της είναι τίποτα, χρειάζεται τον άντρα για να γονιμοποιηθεί.

Οι εξωτερικές μυήσεις, οι τελετουργικές εάν θέλεις, είναι μηδέν μπροστά στις εσωτερικές μυήσεις. Στην εσωτερική μύηση δεν μπορεί ο άνθρωπος να ρωτήσει πόσο κοστίζει ούτε να το παίξει ότι κάτι ξέρει, θα του έρθει ο ουρανός στο κεφάλι και θα ψάχνεται. Στην εξωτερική μύηση λέει και μερικές μπούρδες και από δω παν κι οι άλλοι. Οπότε κατά την άποψή μου δεν έχει σημασία το θέμα των δύο φύλων.

Οι σχέσεις μεταξύ αρσενικού θηλυκού έχεις δίκιο, συμφωνώ μαζί σου, ότι αντιμετωπίζονται επιφανειακά, αλλά αυτή είναι η εποχή μας. Οι άνθρωποι μέσα από αυτές τις σχέσεις χωρίς να το θέλουν εργάζονται, αργά μεν αλλά εργάζονται. Θα περάσουν πολλές ενσαρκώσεις σε αυτή την κατάσταση και το μόνο που μπορεί να κάνει ο κάθε άνθρωπος που έχει αντιληφθεί έστω και ψήγματα, είναι να δουλεύει για να υπάρχει περισσότερη θετικότητα στο υλικό πεδίο και να βλέπει χαμογελαστούς και ευτυχισμένους πρώτα από όλα την οικογένειά του, το στενό του περιβάλλον.
Μετά θα ανοίξει τον κύκλο και σιγά σιγά θα μπουν και άλλοι μέσα στα αόρατα όριά του και έτσι ίσως κάτι γίνει.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

χμμμμ.... θα σκεφτω πολυ σοβαρα τα ανωτερω


Εικόνα
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Skapaneas

Σχετικά με το θέμα του θανάτου
Θα πω μερικά γενικά πράγματα ώστε να διακρίνεις πως περίπου βλέπω το θέμα

Τον θάνατο δεν τον βλέπω ως ασθένεια έτσι όπως έχουν τα πράγματα σήμερα και θεωρώ ότι θα έχουν για αρκετά χρόνια ακόμα. Ο θάνατος είναι ο μεγάλος λυτρωτής, είναι αυτός που συνεισφέρει στην διατήρηση της ζωής. Για σκέψου τι θα γινόταν εάν οι ήδη υπάρχουσες μορφές δεν καταστρέφονταν, πως θα ξεκινούσαν νέες, που θα πήγαιναν αυτές οι μορφές σε ένα τόσο περιορισμένο χώρο όπως είναι η γη?

Ο θάνατος είναι φίλος αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως θα τον αντιμετωπίσω όταν θα έρθει η ώρα. Δεν θα υποκριθώ ότι ξέρω και ότι έχω κοντρολάρει μέσα μου το μυστήριο του θανάτου. Φοβάμαι όπως όλος ο κόσμος, αλλά την ίδια στιγμή έχω εμπιστοσύνη στην διδασκαλία.
Είναι μέσα μου κάτι σταθερό ως βράχος, έχω δηλαδή χτίσει το σπίτι μου σε βράχο και όχι στην άμμο. Και ελπίζω κάποια στιγμή, έστω και πριν πεθάνω να αντιληφθώ κάτι περισσότερο για όλο αυτό το μυστήριο. Αν όχι δεν πειράζει έχω μπροστά μου την αιωνιότητα. Και αν όλα αυτά είναι ψευδαισθήσεις και μπούρδες ξανά δεν πειράζει γιατί θα ζήσω και ζω μια ευτυχισμένη ζωή.

Αντιλαμβάνομαι τι μου λες, αλλά προτιμώ να διατηρήσω τις επιφυλάξεις μου και να παρακολουθώ τις εξελίξεις της επιστήμης και να διαλογίζομαι.
Η όλη ιδέα με την ανάληψη έχει προέλθει από τις διδασκαλίες της Καμπαλά, έχουν παραποιηθεί κάποια πράγματα έχουν προστεθεί άλλα από Ελληνική φιλοσοφία και να που έχουμε φτάσει. Δεν μπορώ να το δεχτώ αυτή τη στιγμή, ίσως να έχεις δίκιο ίσως όχι, θα δείξει.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ουφ!
fab1612
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: 14 Ιούλ 2008 5:10 pm

Δημοσίευση από fab1612 »

Αγαπητή Vaso να πω κάτι και σε σένα αφού έγραψες διάφορα.

Δεν έχω κανένα σκοπό εκτός από αυτόν που ανέφερα. Έχεις φτιάξει κάτι στο μυαλό σύμφωνα με τα βιώματά σου και όσα σου είπαν, είναι λάθος.

Εσύ και ο οποιοσδήποτε μπορεί να κάνει ότι επιθυμεί αυτό που δεν μπορεί να κάνει είναι να χλευάζει και όχι γιατί το λέω εγώ αλλά γιατί θα έρθει σε αντίθεση με τους νόμους. Ο άνθρωπος που συμπλέει με τους νόμους είναι παντού και πάντα προστατευμένος και υγιής, δηλαδή δεν χρειάζεται να κουνήσει ούτε δακτυλάκι του, δεν του χρειάζεται να κάνει καθαρισμούς και ξανά καθαρισμούς και τι έπαθα βρε παιδί μου και δεν είμαι καλά. Τέλος πάντων ας πούμε κάτι άλλο.

Ο άνθρωπος λειτουργεί πολύ με την προσωπικότητα δηλαδή με την εικόνα. Επικοινωνείς με κάποιον άνθρωπο και σχηματίζεις μια εικόνα γι΄αυτόν μέσα σου, οπότε ότι και να σου πει από κει και μετά το περνάς μέσα από αυτή την εικόνα και το δέχεσαι, το απορρίπτεις, το χλευάζεις, κ.λ.π. Όταν λοιπόν αυτός ο άνθρωπος θέλει να σου μιλήσει θα πρέπει να υπολογίσει την εικόνα που έχεις δημιουργήσει για εκείνον μέσα σου. Εάν δεν θέλει να λειτουργήσεις με την εικόνα αλλά να ακούσεις τα λόγια ανεπηρέαστος και αν έχουν να σου δώσουν κάτι να τα υπολογίσεις αν όχι να τα πετάξεις, θα πρέπει να μην σου πει ποιος είναι.

Όμως όταν υπάρχει και κάποιος άλλος που δεν αντέχει, θέλει να προβάλλει επειγόντως την προσωπικότητά του, θέλει να δείξει ότι ξέρει, θέλει να λέει ότι έχει διαίσθηση και μπορεί να μαντέψει, δηλαδή μπούρδες, τα πράγματα φτάνουν εδώ που είμαστε. Εάν είχε διαθέσει λίγο χρόνο να σκεφτεί με ποιόν μιλούσε θα ήξερε ότι δεν υπήρχε καμία περίπτωση να είχε αντιληφθεί το παραμικρό εάν δεν τον είχαν αφήσει, η προσωπικότητα που λέμε…. Και για να μην υπάρχουν παρανοήσεις, δεν θέτω ζήτημα εξυπνάδας.

Αλλά το λάθος δεν είναι κανενός άλλου εκτός από δικό μου γιατί εάν δεν είχα παρασυρθεί από την καλοσύνη και την γλυκύτητα που εκπέμπεις όταν δεν λειτουργείς με την εικόνα θα είχα φύγει αμέσως μετά τα 2-3 πρώτα μηνύματα.

Εγώ παρ΄όλες τις, ας πούμε μη ορθές τοποθετήσεις, που διαβάζω από κάποιους θα εξακολουθώ να προσπαθώ να διευθετήσω την σχέση μου μαζί σου.

Μέχρι λοιπόν να ξαναβρεθούμε ας είσαι καλά. :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σ' ευχαριστώ...

και όσο για τον δρόμο μου θα σε παρακαλούσα να κρατήσεις τις απόψεις για τον εαυτό΄σου...

Είμαι πολλά χρόνια μέσα στους ανθρώπους αγαπητέ και γνωρίζω την ψυχή όσο δεν μπορείς να φανταστείς...

Την α-σθένεια την μυρίζομαι από μακρυά, όπως και τις γνώσεις που βασίζονται στην Ιεραρχεία...

΄Εχε ύπόψη σου ότι ηλικιακά έχουμε αρκετή διαφορά και η θυμαπάτη ήταν μία βασική διαδρομή μου!!!

Πριν λοιπόν κρίνεις τον δρόμο μου, δες τον δικό σου και πόσο φόβο περιέχει, για να μπορέσεις να αποκαταστήσεις όχι την σχέση ΄σου μαζί μου, αλλά το θεϊκό σχέδιο της αγάπης εντός σου!!!

Εγώ τον δρόμο μου τον έχω πάρει...Και απόψεις σαν τις δικές σου αγαπητέ, τις έχω περάσει δια πυρός και σιδήρου...

Είμαι αρκετά χρόνια στην ατραπό και στην σκληρή μάχη με τις εικόνες, πριν βγω προς τα έξω να το δηλώσω...

Αν έχεις κοντά σου έστω και έναν άνθρωπο που σου είπε αγνά σ' αγαπώ, εύχομαι να τους κάνεις χίλιους και να μπορέσεις να τους μεταδώσεις την αγάπη σου και όχι τα λόγια οποιασδήποτε ιεραρχείας...

Στο ξαναείπα, ότι οι Διδάσκαλοι δεν σε χρειάζονται αιώνιο μαθητή, αλλά συνεργάτη και δάσκαλο του εαυτού σου!

Ο φόβος είναι η μάχη σου με τον εαυτό σου...΄Οχι αυτόν που θέλεις να μας δείξεις, αλλά αυτόν που κουβαλάς μέσα σου, που ούτε ο ίδιος δεν αναγνωρίζεις...

Σ' ευχαριστώ πολύ για την συμβολή σου ξανά!

Ο σεβασμός δεν έχει όρια και η ασέβεια επίσης!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εμενα θ αμου επιτρεψτε να προβαλλω την προσωπικότητά μου και τα κατωτερά ενστικτά μου ,εχω κι απο αυτα και δεν τα φοβαμαι και να πω οτι λεει ο λαός και η παράδοση μιας και εισαι της παραδοσης .......καλε μου.

Κνιωντιν τα μηλα στου γιαλό
Κνιώντιν κ'οι καβαλίνες!!!!!!

ΚΑΙ

Τ'αγκια γινηκαν θυμιατά
κι τα σκατα λιβανια!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Και θα συμπληρώσω για την τελευταία μου πρόταση

ότι σαφώς δεν ήρθες γιατί σε παρέσυρε η αγάπη και η γλυκύτητά μου...

σαφώς ήρθες να τοποθετηθείς στην "διαμάχη" για να εξορκίσεις και τους δικούς σου φόβους μέσα από αυτήν.

Δεν μπορώ να νιώσω κάτι αγνό από εσένα και στο λέω με όσο πιο απλά λόγια μπορώ.

Φυσικά και δεν νιώθεις αγάπη από μένα πια
Γιατί κι αυτήν εσύ την παίρνεις με τους όρους σου...


και δεν τίθεται θέμα εξυπνάδας, αλλά σοβαρότητας

το ρέικι δεν είναι αλήθεια για σένα, όμως ο ρέικι-γάμος είναι ο φόβος σου!!! Απλή συμβουλή, αν θέλεις την κρατάς, αν θέλεις την πετάς!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

H αρχική μου σκέψη και αυτό ζήτησα, ήταν να κλείσει το θέμα μέσα στο φως!

Ήξερα, ή μάλλον ένοιωθα την σήψη του και, αλήθεια σας λέγω, δεν ήθελα να την ζήσω…

΄Όμως, η επίγνωση από αυτήν την σήψη ήταν σοφή!! ΄Όπως όλες άλλωστε…

Η γη προετοιμάζεται για την ανάληψη…και έχει μάλιστα καθυστερήσει, λόγω της μισαλλοδοξίας και του εγωισμού ορισμένων «κυττάρων» που θεωρούν τον «χώρο» της δικό τους και προσπαθούν να επιβληθούν στα υπόλοιπα…
Μη βρίσκοντας άλλον τρόπο επιβολής, αρχίζουν να ασθενούν για να «κολλήσουν» και τα υπόλοιπα…

Το φως δεν αντέχει πια την «ασθένεια»…Χρειάζεται καθαρό χώρο για να απλωθεί. Και όπου αυτό δεν γίνεται εκουσίως, βρίσκει πάντα τρόπο να καθαρίζει τον περιβάλλοντα χώρο για να ριζώσει η αγάπη, χωρίς τσουκνίδες πια!

Αισθάνομαι το «όραμά» μου ακόμα πιο φωτεινό και κρυστάλλινο!

Και χαίρομαι που μαζί σας, το κρυστάλλινο φως βρίσκει το κατάλληλο «έδαφος» για να απλωθεί και να φωτίσει τον χώρο, δειχνοντάς μας ότι και η σκοτεινή μεριά του ανήκει στον θεό!!


Και τώρα δύο λόγια σε σένα Σκαπανέα….

Ανθρώπινα λόγια, μέσα από την καρδιά μου…

Με έφερες εχτές σε απόγνωση…όχι γι’ αυτά που έλεγες, γιατί δεν με ενδιαφέρουν οι λέξεις που απλά γεμίζουν ένα χαρτί, χωρίς ίχνος αγάπης και συμπόρευσης.

Με έφερες σε απόγνωση… όχι για την αχαριστία σου, γιατί δεν χρειάζομαι την ευγνωμοσύνη σου

Με έφερες σε απόγνωση…όχι για τον φόβο σου, γιατί τον κατανοώ σε όσους δεν τον έχουν αντιμετωπίσει κατά πρόσωπο

Με έφερες σε απόγνωση…όχι για την έλλειψη σεβασμού σου στον χώρο που σου προσέφερα για να εκδηλώσεις τα συναισθήματά σου και να μοιραστείς

Με έφερες σε απόγνωση…όχι για την θέση του Ιησού που πήρες και νόμιζες ότι σε σταυρώνουν και θα αγιάσεις

Με έφερες σε απόγνωση, γιατί ΕΝΙΩΣΑ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟ ΦΙΛΙ ΤΟΥ ΙΟΥΔΑ….ένιωσα την γεύση του στο μάγουλό μου και δάκρυσα…

Γιατί η ΙΣΤΟΡΙΑ επαναλαμβάνεται, με άλλους «ήρωες» μεν, αλλά με το ίδιο ταπεινό συναίσθημα της ΠΡΟΔΟΣΙΑΣ….

Εύχομαι μόνος σου να αποφασίσεις να αποχωρήσεις…

Ο Ιούδας είχε τα κότσια, τουλάχιστον, να αυτοκτονήσει…

Εύχομαι και εσύ να βρεις την παλικαριά να χαιρετίσεις τους ανθρώπους που έφερες μαζί με εμένα σε απόγνωση, δείχνοντας με την πράξη σου αυτή ότι συγχωρείς τον εαυτό σου για τις μικρότητες και τις λέξεις που δεν έχουν όρια στις πληγές που αφήνουν στην καρδιά μας!!!

Και σκέψου ότι η «αυτοκτονία» δεν είναι πάντα αφαίρεση της ζωής σου…Μερικές φορές είναι και το στραγγάλισμα της αγάπης και της αγνότητας που προκαλείς στους άλλους!!!

Πραγματικά εύχομαι να είσαι καλά, και θα ήθελα να σου πω μια μεγάλη μου επιθυμία…΄Ισως μου την οφείλεις κι όλας, σε ένδειξη αγάπης για αυτά που σου μοίρασα…

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΚΑΠΑΝΕΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΕ ΞΑΝΑΔΩ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!!!


Το τόπικ κλειδώνει και μεταφέρεται στο μουσείο της κατηγορίας, από τώρα

Δεν νιώθω ότι έχει να μας προσφέρει τίποτα άλλο, έτσι παραβαίνω την ώρα που όρισα σαν τέλος!!!

σας ευχαριστώ όλους για την συμβολή σας στις επιγνώσεις μου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”