Περί της προσφοράς βοήθειας

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Ας εξετάσουμε λίγο το θέμα του «νόμου» που λέει ότι προσφέρουμε την βοήθειά μας μόνο όπου μας ζητηθεί. Αυτό τονίζεται ιδιαίτερα στο ρέικι, ειδικά στον δεύτερο βαθμό όπου τίθεται και το θέμα της θεραπείας από απόσταση. Όμως το ίδιο ισχύει και στην προσφορά οποιασδήποτε βοήθειας, από την προσευχή μέχρι και ακόμα πολλές φορές στην πρόταση απόψεων. Γιατί όμως οφείλουμε να κρατήσουμε αυτήν την στάση και σε τι μας ωφελεί;

Ο μείζον παράγοντας που πρέπει πάντα να λαβαίνουμε υπ’ όψιν είναι η ελευθερία του ατόμου. Σχεδόν κάθε δυσκολία στην ζωή (για να μην πω όλες) έχουν κάτι να μας διδάξουν και τις προκαλούμε συνήθως εμείς οι ίδιοι (ως επί τω πλείστων υποσυνείδητα) για να μάθουμε μέσα από αυτές. Ακόμα και οι αρρώστιες ανήκουν στην ίδια κατηγορία. Όπως γίνεται αντιληπτό λοιπόν, ο ίδιος ο άνθρωπος, όπως διαλέγει την ζωή του, διαλέγει και τις δυσκολίες που θα συναντήσει.

Το να βοηθάμε κάποιον λοιπόν χωρίς να μας το ζητήσει, ουσιαστικά επεμβαίνουμε στην ζωή του και του αφαιρούμε τις δυσκολίες/ευκαιρίες που ο ίδιος είχε επιλέξει για τον εαυτό του. Έτσι, καθώς επίσης ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πιο είναι το ανώτερο καλό του άλλου ανθρώπου, μπορεί να προκαλέσουμε ακόμα και κακό στον άλλον, στερώντας του την δυνατότητα για εξέλιξη.

Από την μεριά του «δέκτη» τώρα, υπάρχει και ένας ακόμα λόγος για να μην του δώσουμε την βοήθεια άμα δεν την ζητήσει: για να ζητήσεις βοήθεια, χρειάζεται έστω και για μια στιγμή να μειώσεις τον εγωισμό σου και να δεχθείς ότι ο άλλος μπορεί να έχει κάτι να σου προσφέρει. Αυτό βεβαίως δεν συμβαίνει πάντα – πολλές φορές δεν ζητάμε βοήθεια συνειδητά, καθώς μπορεί να θέλουμε να περάσουμε μόνοι μας αυτήν την δυσκολία. Όμως αυτό έχει τεράστια διαφορά από το να μην ζητάμε βοήθεια γιατί πιστεύουμε ότι «εγώ μπορώ και μόνος μου, δεν χρειάζομαι την βοήθεια κανενός». Υπάρχει δηλαδή πάντα ένα πρώτο βήμα που πρέπει να γίνει πριν ζητήσει ένα άτομο βοήθεια: να «γονατίσει» τον εγωισμό του ώστε να δεχθεί να ζητήσει βοήθεια. Με αυτόν τον τρόπο, μπορούμε να πούμε ότι πρέπει πρώτα να περάσει την... "δοκιμασία" του εγώ, πριν δεχθεί την οποιαδήποτε βοήθεια.

Τέλος, από την μεριά του «αποστολέα», το να μην προσφέρουμε την βοήθειά μας άμα δεν μας το ζητήσουν, μπορεί να μας προστατεύσει από τα παιχνίδια του εγώ και της προβολής. Από το να φτάσουμε δηλαδή στο σημείο να πιστεύουμε ότι «έχουμε μία λύση για όλα», ότι «γνωρίζουμε τα πάντα». Δύο σημεία που πρέπει να προσέξουμε λοιπόν είναι να μην χρησιμοποιούμε την διάθεση βοήθειας ως μέσον επιβολής ή/και προβολής του εγώ.

Φυσικά και είναι θεμιτό να γνωστοποιεί κανείς την διάθεσή του για βοήθεια, να πει «θέλω/μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό το θέμα». Όχι όμως να δίνουμε την βοήθειά μας εκεί που δεν μας ζητείται. Γιατί αυτό τελικά πιο πολύ κακό μπορεί να κάνει (ουσιαστικά να στερήσει από το άλλο άτομο την δυνατότητα να ωφεληθεί) , παρά καλό.

Υ.Γ.: Να προσθέσω εδώ ότι η καλύτερη λύση σε αυτό το ζήτημα είναι να προσευχηθούμε για το ανώτερο καλό του άλλου. Το σύμπαν γνωρίζει πάντα ποιό είναι αυτό.
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ζητω και Πιστεύω.
Νομίζω ότι εμπεριέχεται και αυτο μεσα στην διαδιακασία του να σου ζητηθεί ν απροσφερεις βοήθεια.
Οταν καποιος νοιώσει την αναγκη να ζητήσει ταυτοχρονα θα εχει μεσα του "πιστεψει"Και η θεραπεια εχει αποτελεσμα μόνο με την πιστη του αλλάζω κάτι μεσα μου.Η θεραπεια ειναι αποτέλεσμα αλλαγων εσωτερικών.Νομίζ ωλοιπον ότικι αυτο ειναι μεσα στην διαδικασια.Η πιστη.
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Μάνος »

Έχω να μοιραστώ μαζί σας έναν ακόμα λόγο που δυσκολεύομαι να ζητήσω βοήθεια ή ακόμα και να την δεχτώ ο οποίος φυσικά έχει μεταδοθεί από την τερατώδη αγάπη των γονέων... Τον έχω εντοπίσει όμως (ευτυχώς) και δουλεύω πάνω σε αυτόν. Θέλω να τον στείλω στον αγύριστο και κάποια στιγμή θα το πετύχω!
Ο λόγος αυτός λοιπόν, δεν είναι γιατί νομίζω οτι μπορώ να τα καταφέρω και μόνος μου, αλλά για να μην "ενοχλήσω". Να είμαι όσο πιο διακρητικός γίνεται και να μην επιβαρύνω! Έτσι μόνο θα καταφέρω να είμαι συμπαθής, να κρατήσω τον τίτλο του καλού παιδιού και του άξιου παληκαριού που θα το δει ο άλλος όχι μόνο θα με παρασυμοφορήσει,αλλά θα του προκαλέσω και τον οίκτο!!!!!!
Σιγά μεγάλε, χαλάρωσε λίγο τα μπουτάκια σου και δέξου με ταπεινότητα και σεβασμό την βοήθεια που ο άλλος σου προσφέρει. Επίσης βάλε μέσα στο όποιο μυαλό σου πως είναι απόλυτα ανθρώπινο να ζητάς τη βοήθεια από τον συνάνθρωπο. Αν δεν μπορεί να στην προσφέρει, πολύ απλά θα στο πεί. Δε χάλασε και ο κόσμος!!!
...Για να μην αναφερθώ στις ενοχές που έχω αφού δεχτώ τη βοήθεια!!! Και από τη στιγμή που θα τη δεχτώ, πρέπει να τον κάνω θεο αυτόν που μου την προσέφερε, που συμαίνει να υποβιβάσω τόσο πολύ τον εαυτό μου, τα θέλω μου και την προσωπικότητα μου ώστε να συνεχίσω με περίσσοτρο ζήλο να δείχνω το πόσο καλό παιδί είμαι!!! ...Πόσο μαλακομπουκωμένο!!! Σιγα μη μας γμσν κι όλας!!! Αι σιχτίρ πια!
...Μα τι μυαλά έχουν κάποιοι γονείς και μεταδίδουν στο παιδί τους τέτοιες πιπίλες;;;
Ευχαριστώ :cry:
@};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Vasoula »

Η πιθανή εντολή που κρύβεται πίσω από αυτό που αναφέρεις, Μάνο μου, είναι

"δεν πρέπει να έχεις δικές σου ανάγκες"

σ' αυτήν την εντολή προστίθεται και η κατάσταση του γονιού, που κουβαλάει το παιδί του σαν βάρος, όχι βέβαια συνειδητά...
Πολλές γυναίκες είναι σε κατάθλιψη, χωρίς να το ξέρουν και σ' αυτήν την κατάσταση κάνουν παιδιά...
Καταλαβαίνεις λοιπόν τι γίνεται μετά...

Μια γυναίκα συνήθως έχει ανεκπλήρωτες επιθυμίες, είναι εντελώς καταπιεσμένη στα θέλω της και γίνεται μάνα...Από έκεί και πέρα το παιδί θα πάρει τον δρόμο της διαστρέβλωσης, που μπορεί να φτάσει και σε ακραίες καταστάσεις αυτοαπόρριψης...

Εγώ ξέρεις τι λέω Μάνο μου πάντα
Ανοίγεις να λάβεις από τον Θεό, και δίνεις επίσης στον Θεό...
Και αυτό σημαίνει ότι κάποιος άνθρωπος θα σε βοηθήσει, όπως και εσύ θα βοηθήσεις κάποιον άνθρωπο, γιατί ο Θεός μέσα σε κάθε άνθρωπο "ακούει"...Και αυτή είναι μια φυσιολογική διαδικασία της Εμπιστοσύνης και της Ευγνωμοσύνης...

Μπορεί να μην είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος που θα σε βοηθήσει, αλλά ένας άλλος...Μπορεί και εσύ να μην βοηθήσεις τον συγκεκριμένον άνθρωπο, αλλά έναν άλλον...
Η Καλοσύνη δεν γίνεται ποτέ ανταποδοτικά, όταν είναι κατάσταση Ουσίας...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Βικούλα
Δημοσιεύσεις: 25987
Εγγραφή: 08 Φεβ 2012 4:24 pm

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Βικούλα »

Μάνο μου @};- >:d< >:d< >:d<
Vaso έγραψε:Εγώ ξέρεις τι λέω Μάνο μου πάντα
Ανοίγεις να λάβεις από τον Θεό, και δίνεις επίσης στον Θεό...
Και αυτό σημαίνει ότι κάποιος άνθρωπος θα σε βοηθήσει, όπως και εσύ θα βοηθήσεις κάποιον άνθρωπο, γιατί ο Θεός μέσα σε κάθε άνθρωπο "ακούει"...Και αυτή είναι μια φυσιολογική διαδικασία της Εμπιστοσύνης και της Ευγνωμοσύνης...
@};- @};- :x
"Το να είσαι τέλειος είναι μια πρόκληση του «δεν μπορώ»
Το να είσαι ευτυχισμένος είναι η πρόκληση του «Θέλω»…" Β.Ν.
Πολέμα και οραματίσου! @};-
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Ανοίγεις να λάβεις από τον Θεό, και δίνεις επίσης στον Θεό...
Και αυτό σημαίνει ότι κάποιος άνθρωπος θα σε βοηθήσει, όπως και εσύ θα βοηθήσεις κάποιον άνθρωπο, γιατί ο Θεός μέσα σε κάθε άνθρωπο "ακούει"...Και αυτή είναι μια φυσιολογική διαδικασία της Εμπιστοσύνης και της Ευγνωμοσύνης...

Μπορεί να μην είναι ο συγκεκριμένος άνθρωπος που θα σε βοηθήσει, αλλά ένας άλλος...Μπορεί και εσύ να μην βοηθήσεις τον συγκεκριμένον άνθρωπο, αλλά έναν άλλον...
Η Καλοσύνη δεν γίνεται ποτέ ανταποδοτικά, όταν είναι κατάσταση Ουσίας...
:cry: Βασούλα μου >:d< >:d< >:d<

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Ellaki »

Η Καλοσύνη δεν γίνεται ποτέ ανταποδοτικά, όταν είναι κατάσταση Ουσίας...
@};- @};- @};-
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Μάνος »

Ναι Βασούλα μου...
Έχεις δίκιο!!! Δε γίνεται ποτέ ανταποδοτικά... @};-

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
eirini
Δημοσιεύσεις: 3226
Εγγραφή: 30 Μάιος 2011 4:08 pm

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από eirini »

:x :x :x :x :x :x :x :x :x :x :x
Επιτρέπω...σημαίνει ότι μειώνεις την απόσταση εσένα με ΕΣΕΝΑ!!!
ετοίμασε την καρδιά ένα ναό να έρθει να κατοικήσει ο Θεός.
αν τον αφήσεις μισοτελειωμένο δεν μπορεί να έρθει να κατοικήσει
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Μάνος »

[quote"Βάσω"]Ανοίγεις να λάβεις από τον Θεό, και δίνεις επίσης στον Θεό...[/quote]
ΑΥΤΟ!!!!!!!!!!!!!!!!
>:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Giorgos Agelis
Δημοσιεύσεις: 4062
Εγγραφή: 08 Απρ 2011 2:44 am
Τοποθεσία: KATERINH PIERIA

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Giorgos Agelis »

[quote="Μάνος"]Έχω να μοιραστώ μαζί σας έναν ακόμα λόγο που δυσκολεύομαι να ζητήσω βοήθεια ή ακόμα και να την δεχτώ
Ο λόγος αυτός λοιπόν, δεν είναι γιατί νομίζω οτι μπορώ να τα καταφέρω και μόνος μου, αλλά για να μην "ενοχλήσω". Να είμαι όσο πιο διακρητικός γίνεται και να μην επιβαρύνω! Έτσι μόνο θα καταφέρω να είμαι συμπαθής, να κρατήσω τον τίτλο του καλού παιδιού και του άξιου παληκαριού

...και εγώ αντιδρώ πανομοιότυπα όπως εσύ Μάνο,μόνο που στην δική μου περίπτωση ο λόγος είναι μάλλον αισθήματα κατωτερότητας ως προς τα άτομα που πρέπει να ζητήσω βοήθεια και συνεπώς να εκτεθώ. Το καλοκαίρι μάλιστα που είχα αφόρητο πόνο και μουδιάσματα σε όλο το αρίστερο μου χέρι για ένα μήνα και ούτε reiki μπορούσα να κάνω(σωματικό αίτιο κήλες στον αυχένα),αναρωτήθηκα μήπως έγινε σκοπιμα όλο αυτό για να ασχοληθώ με το θέμα της βοήθειας και της έκθεσης μου
[quote="Vaso"]
Εγώ ξέρεις τι λέω Μάνο μου πάντα
Ανοίγεις να λάβεις από τον Θεό, και δίνεις επίσης στον Θεό...
Και αυτό σημαίνει ότι κάποιος άνθρωπος θα σε βοηθήσει, όπως και εσύ θα βοηθήσεις κάποιον άνθρωπο, γιατί ο Θεός μέσα σε κάθε άνθρωπο "ακούει"...Και αυτή είναι μια φυσιολογική διαδικασία της Εμπιστοσύνης και της Ευγνωμοσύνης...

@};- @};- @};-
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Μάνος »

Γιώργο μου
>:d< >:d< >:d<
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Ιωαννάκι
Δημοσιεύσεις: 17535
Εγγραφή: 05 Νοέμ 2010 10:53 pm

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Ιωαννάκι »

Γιωργο >:d< >:d< >:d< >:d<
Θυμάμαι-Πιστεύω-Ζω :romance-heartbeating:
Όσο μακρύτερα ο Θεός, τόσο μακρύτερα πηγαίνω... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Γιώργο >:d< >:d< >:d<
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: Περί της προσφοράς βοήθειας

Δημοσίευση από Ellaki »

Γιώργο >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”