Συλλογικη Συνειδητοτητα: Καθαρση, Αγαπη, Φως... : Ομαδα !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σαφώς Σκαπανέα θα κρατήσω εγώ τουλάχιστον τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις για τον εαυτό μου...

Μόνο μια ερώτηση προς εσένα...

Το πρόσωπο μου σε εμπνέει για βιβλιοθήκη?

΄Οχι ρωτάω γιατί νόμιζα ότι ήμουν λίγο πιο νόστιμη...

Και επειδή αρκετά αστειευθήκαμε, σε πληροφορώ ότι τίποτα δεν θα μπορέσεις να πάρεις από εμένα, παρά την θέλησή μου, εκτός από την έμπνευση... Από εμένα προσωπικά, τίποτα! Και το λέω με πλήρη γνώση αυτού του εγχειρήματος που προτείνεις.
Είναι ένα βαθύτερο πεδίο εσωτερισμού, που για να το χειριστείς πρέπει να έχεις άπειρη γνώση...
Αλλά και να την έχεις εσύ (πράγμα που δεν το πιστεύω), την έχω κι εγώ...Και δεν μπορεις τίποτα να πάρεις από εμένα, εκτός από την δική σου μόνο αντίληψη, γι' αυτό που θα νομίζεις ότι παίρνεις από εμένα.

Ο Ανώτερος Εαυτός μας είμαστε εμείς οι ίδιοι Σκαπανέα. Αλλά απέχουμε από την πλήρη αντίληψή του και γι' αυτό νομίζουμε ότι είναι κάτι έξω από εμάς που πρέπει να επικοινωνούμε μαζί του.

Εύχομαι κάποια στιγμή στην ζωή σου να δεις σοβαρά τον εαυτό σου...Και συμβουλευτικά σου λέγω, δες πρώτα τον "κατώτερο" εαυτό σου, αυτό το εγώ που σε βάζει διαρκώς σε περιπέτειες, και τότε θα δεις πόσο μακρυά είσαι ακόμα όχι μόνο από εμένα, αλλά και από την έμπνευσή μου!!!

Πάντως πραγματικά διασκέδασα με τα όσα γράφεις. Και όχι μόνο εγώ και οι φίλοι μας εδώ μέσα, αλλά και οι φίλοι μας πάνω από μας! :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα πότε θα καταλάβεις ότι κανένας δεν θα σε οδηγησει?
κανένας καμία μορφη δεν θα σε πάρει απο το χέρι εσένα ή κανέναν άλλο...

Οτρόπος σου σκαπανέα για να ελευθερωθείς δουλέυει σε εσενα .. και για αυτό δεν είμαι και σίγουρος...

δεν είπαμε να μην χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου.. τα όσα έχεις συλλέξει απο τη ζωη .. είπαμε να μην ξεχωρίζεις ανθρωπους...
ειπαμε ότι όλοι στο ίδιο καζανι βραζουμε.. κανείς δεν έχει φτάσει στον προορισμο του.. όσο ζούμε έχουμε κι άλλα να ζήσουμε.. κι άλες εμπειρίες να συλλέξουμε...

Το να προσωποποιήσεις κάποιον στο μυαλό σου και να σε συμβουλέυει σκαπανέα δεν είναι τιποτα άλλο απο το να σκεφτεις απλά το τι έχεις πάρει απο αυτόν τον άνθρωπο....


με τηλεπάθεια σκαπανέα μιλάς εσυ με τον εαυτό σου;;;;
Εγω με σιωπή....

και εγω και η Βασω και άλλοι εδω μέσα σου έχουμε πει που βρισκεται ο ανωτερος εαυτός... και εσυ ψαχνεις κοιτωντας ψηλα ...

προσπαθείς να βρεις τρόπο να επικοινωνήσεις μαζί του.. εκτος αν νομίζεις ότι ήδη επικοινωνεις μαζί του....
πραγμα το οποίο δεν πιστευω...αλλα πάλι εσυ ίσως ξέρεις καλύτερα...

ακόμα δεν έχεις ανοιξει τα μάτια σου να δεις μέσα σου σκαπανεα... δεν έχεις ρίξει τις μάσκες σου...

Πραγματι εμεις εδω το διασκεδασαμε πολύ εδω.. και θα συνεχίσουμε να το διασκεδαζουμε... :D :D :D :lol: :lol: :lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η σημειωση μου ηταν οτι γινεται επικληση του Ανωτερου Εαυτου του ανθρωπου που ενεργει, πριν κληθη απο αυτον ο καλουμενος για να δωσει τη γνωμη του πανω στη λυση αδιεξοδου...

Αυτο σημαινει οτι ο καλων εχει προσβαση μονο στις δικες του πληροφοριες...

Αυτες δηλαδη που ειναι καταχωρημενες στο δικο του "σκληρο" δισκο.

Αυτες οι πληροφορες εχουν παρα πολλες μορφες...
Βέβαια .. Βιντεο τυπου Avi , mpeg , DivX ....
Φωτογραφίες τύπου Jpeg , Jiff, Bmp...
Ηχοι τυπου mp3 , wave...

Παρα πολλές μορφες!!!! και εδω δεν λέω ούτε τις μισες απο αυτες που υπάρχουν.... :lol: :lol: :lol: :lol:

Βασω μην κοιτας έτσι... :shock: :shock: :shock:

Εικόνα

:lol: :lol: :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rainmaker την 06 Μαρ 2008 12:35 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:roll: :roll: :shock: :shock: :shock:

εγώ δεν ξέρω τι τύπο "παίρνω"...άλλοι φροντίζουν για τον σκληρό δίσκο και τα αρχεία...ξέρω μόνο ότι κάθε λίγο γίνεται αντικατάσταση (format λέγεται?)...έχει σημασία λες? :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Και επειδή αρκετά αστειευθήκαμε, σε πληροφορώ ότι τίποτα δεν θα μπορέσεις να πάρεις από εμένα, παρά την θέλησή μου, εκτός από την έμπνευση... Από εμένα προσωπικά, τίποτα! Και το λέω με πλήρη γνώση αυτού του εγχειρήματος που προτείνεις.
  • Ακριβως καλη μου οπως τα λες !

    Δεν ζηταω τιποτα παραπανω απο σενα, παρα τη θεληση σου, εκτος απο την εμπνευση !

    Και αυτο κατα την ομολογια σου δεν μπορεις να μου το στερησεις !

    Και ξερεις γιατι δεν μπορεις να μου το στερησεις ;

    Διοτι οτι κάνεις και οτι λες και συ και ολοι μας καταγραφετε μεσα σε ολους μας και δημιουργει το αποθεμα των πληροφοριων στο οποιο αναφερομαι.

    Αυτο το αποθεμα ειναι διαθεσιμο μεσα στον καθενα μας για λογαριασμο του, για να το αξιοποιησει κατα το δοκουν.

    Αρκει να πιστευει οτι μπορει να το κανει, για να φτασει μεχρι αυτη τη γνωση !


    Και... χαιρομαι πραγματικα που σας διασκεδαζω...

    Και σας και τους πανω...

    Το εχει τοσο πολυ αναγκη ο κοσμος μας σημερα...

    Μηπως ομως οι πανω οι οποιοι βλεπουν περισσοτερα απο τους κατω διασκεδαζουν περισσοτερο μαζι σας ;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολύ χαίρομαι να διασκεδαζω μαζι με τους πάνω Σκαπανέα... και τους κάτω... γιατι και με τους πανω και τους κάτω και τους δίπλα μου εγω γελάω κλαιω πονάω θυμωνω αγαπαω ζω μαζί τους..


και θα συνεχίσω να το κάνω...

Δεν τους ξεχωρίζω απο εμένα... είναι ένα με εμένα... κομμάτι μου.. δεν χρειάζομαι γεφυρα για να τους συναντησω... το μόνο που μας χωριζει είναι οι τοιχοι που έχω χτισει εγω μέσα μου.. τα μπλοκαρισματα τα δικά μου που σιγα σιγα γκρεμίζω.. και θα συνεχίσω να το κάνω.. οχι με οδηγο.. ούτε με χαρτη ούτε με παρεα... μόνος μου... γιατι μόνο εγω μπορω να το κάνω...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:Πολύ χαίρομαι να διασκεδαζω μαζι με τους πάνω Σκαπανέα... και τους κάτω... γιατι και με τους πανω και τους κάτω και τους δίπλα μου εγω γελάω κλαιω πονάω θυμωνω αγαπαω ζω μαζί τους..

και θα συνεχίσω να το κάνω...

Δεν τους ξεχωρίζω απο εμένα... είναι ένα με εμένα... κομμάτι μου.. δεν χρειάζομαι γεφυρα για να τους συναντησω... το μόνο που μας χωριζει είναι οι τοιχοι που έχω χτισει εγω μέσα μου.. τα μπλοκαρισματα τα δικά μου που σιγα σιγα γκρεμίζω.. και θα συνεχίσω να το κάνω.. οχι με οδηγο.. ούτε με χαρτη ούτε με παρεα... μόνος μου... γιατι μόνο εγω μπορω να το κάνω
Και οταν θα γκρεμισεις και τον τελευταιο τοιχο, θα με βρεις προσωποποιημενο μπροστα σου...
Ilias έγραψε:Το να προσωποποιήσεις κάποιον στο μυαλό σου και να σε συμβουλέυει σκαπανέα δεν είναι τιποτα άλλο απο το να σκεφτεις απλά το τι έχεις πάρει απο αυτόν τον άνθρωπο....
Και τοτε μπορει να αναρωτηθεις τι εχεις παρει απο μενα...

Και αυτο θα ειναι το «κερασακι» στην τουρτα της αυτογνωσιας σου...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα εσενα θα βρω μπροστα μου???
Νομίζεις.. Τον ΕΑΥΤΟ μου θα δω μπροστα μου σκαπανέα... Οχι κάποιον που φοράει μάσκες.. αλλα τον γυμνό εαυτό μου..

Οταν λέω μας χωρίζει δεν εννοω εμας τους 2... αλλα εμένα απο τον Ανωτερο Εαυτό μου....


Απο εσένα Σκαπανέα έχω πάρει πραγματα όπως και απο πολλούς άλλους στο φόρουμ αυτο.. και το ξέρω δεν χρειάζεται να αναρωτηθω... γιατι τα παίρνω εν γνωση μου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν ζηταω τιποτα παραπανω απο σενα, παρα τη θεληση σου, εκτος απο την εμπνευση !

Και αυτο κατα την ομολογια σου δεν μπορεις να μου το στερησεις !

Βρε Σκαπανέα γιατί τα απλά τα κάνεις πολύπλοκα?

΄Επρεπε να γράψεις ένα σεντόνι, για να καταλήξουμε σε αυτό?

Την έμπνευση εννοούσες ότι θα πάρουν από εμένα?
έ πέστο βρε παιδάκι μου...

α, την έμπνευση λοιπον...
Πολλες απο τις μορφες αυτες ειναι μορφες ανθρωπων, οι οποιες συμπυκνωνουν επανω τους και μεσα τους τεραστια ποσα πληροφοριας προερχομενα απο την εμπειρια του με τον κοσμο.
και όχι τα τεράστια ποσά πληροφορίας?

Α...τότε εντάξει!

Ας πάρεις από εμένα όση έμπνευση θέλεις... Και ας την κάνεις ότι θέλεις... Γιατί να σου αρνηθώ...Τι να σου αρνηθώ? Να με σκέφτεσαι?

΄Οσο για αυτό που λες...
Μηπως ομως οι πανω οι οποιοι βλεπουν περισσοτερα απο τους κατω διασκεδαζουν περισσοτερο μαζι σας ;
σου λέγω αυτό:

Αυτήν την γνώση που θεωρείς "συμπυκνωμένη πληροφορία" μέσα μου, Σκαπανέα, την ανακάλυψα γελώντας και κλαίγοντας με τους "πάνω" και με τους "κάτω" κάθε μέρα, μέσα σε κάθε μου κύτταρο ώστε να μην χρειάζομαι κανέναν να γίνει συμπυκνωμένη πληροφόρηση για μένα, εκτός από εμένα!
Σου το έχω πει άλλωστε, μαζί τους έσκαψα...τόσο πολύ, που βρήκα σε μένα, αυτό που ψάχνεις να βρεις έξω από εσένα...δηλαδή το "γέλιο" κατευθείαν από την πηγή όλων μας!!!
Κρίμα την σκαπάνη σου, Σκαπανέα...Καινούργια θα την "επιστρέψεις" τελικά.

Γι' αυτό ο Ηλίας δεν θα βρει εσένα...
... οταν θα γκρεμισεις και τον τελευταιο τοιχο, θα με βρεις προσωποποιημενο μπροστα σου...
γιατί εσύ είσαι ακόμα "χτισμένος" μέσα στα δικά σου κύτταρα...Οπότε δεν μπορεί ποτέ να βρεθείς στων άλλων...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πρέπει να σας ομολογήσω, ότι δεν πήρα χαμπάρι, για την συζήτησή σας περί της ’’ απελευθέρωσής’’ μου ως Σκαπανέας!

Δώστε μου λίγο χρόνο να μελετήσω :lol: διότι είναι πολλά κατεβατά, και θα επανέλθω!! :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τι λες Ντάννυ μου? Για σένα έγινε ολόκληρη ολονυχτία... και δεν πήρες είδηση? :shock:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ξενύχτησα και γω βρε παιδιά, αλλά δεν ήξερα τι γινόταν 4 σελίδες πίσω!!! :shock:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τσάμπα το ξενύχτι! :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εικόνα

γιατί καλέ? εγώ μια χαρά πέρασα!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”