Mια συγκινητική ιστορία

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Mια συγκινητική ιστορία

Δημοσίευση από Vasoula »

θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα πολύ τρυφερό μήνυμα που έλαβα.

"Ένας ιδιοκτήτης pet-shop στην Αυστρία, είχε αναρτήσει μια πινακίδα έξω από τη κατάστημα του, που έγραφε: ΔΙΑΤΙΘΕΝΤΑΙ ΚΟΥΤΑΒΙΑ.

Ένα μικρό αγόρι είδε την πινακίδα και μπήκε στο κατάστημα ρωτώντας:

"Πόσα χρήματα θέλετε για να μου δώσετε ένα κουτάβι";
Ο ιδιοκτήτης απάντησε πως κόστιζαν από 30 έως 50 δολάρια.

Ο μικρός, βγάζοντας ελάχιστα χρήματα από την τσέπη του είπε: "
Δυστυχώς έχω μόνο 2 δολάρια, μπορώ τουλάχιστον να χαζέψω λίγο τα κουτάβια ";
Ο ιδιοκτήτης χαμογέλασε και σφύριξε δυνατά.
Μια σκυλίτσα μπήκε στο δωμάτιο, ακολουθούμενη από 5 κουταβάκια.
Το ένα από αυτά κούτσαινε, με αποτέλεσμα να μείνει λίγο πιο πίσω από τα άλλα κουταβάκια.
Τότε ο μικρός ρώτησε: "Τι έχει αυτό το κουτάβι και κουτσαίνει";
Ο ιδιοκτήτης του εξήγησε πως το κουταβάκι είχε γεννηθεί με πρόβλημα στο γοφό και πως θα έμενε έτσι σε όλη του τη ζωή.

Ο μικρός ενθουσιασμένος είπε στον μαγαζάτορα:
"θέλω να το αγοράσω" του φώναξε αποφασιστικά.
Ο άντρας γέλασε και του είπε: "Όχι, δεν νομίζω να θέλεις ένα τέτοιο κουτσό κουτάβι. Αλλά αν επιμένεις μπορώ να σου το χαρίσω"...
Ο μικρός ήταν περήφανος και του είπε ότι θα προτιμούσε να αγοράσει το κουτάβι έστω και με ευκολίες και θα έκανε τα αδύνατα δυνατά να ξεπληρώσει το χρέος του στον ιδιοκτήτη του pet shop, δίνοντας ένα ποσό κάθε μήνα.

Ο άντρας γέλασε ξανά και είπε: " το κουτάβι αυτό είναι άχρηστο, πραγματικά δεν σου χρειάζεται, ποτέ δεν θα μπορέσει να τρέξει και να παίξει μαζί σου όπως τα άλλα σκυλιά...".

Τότε ο μικρός σήκωσε το μπατζάκι από το παντελόνι του και άφησε να ξεπροβάλλει το αριστερό του πόδι, το οποίο υποστηριζόταν από ένα μεταλλικό σίδερο.
"Όπως βλέπετε, ούτε και εγώ θα μπορέσω να τρέξω και να παίξω μαζί του... επομένως το κουτάβι θα έχει κάποιον που το καταλαβαίνει...".

Ο άντρας δάγκωνε τώρα τα χείλη του μην ξέροντας τι να πει.
Δακρυσμένος, προσπάθησε να χαμογελάσει και είπε: "εύχομαι... όλα τα κουτάβια να βρουν κάποτε ένα ιδιοκτήτη σαν κι εσένα"...

Στην ζωή δεν μετράει το ποιος είσαι αλλά το αν κάποιος σε αγαπά, σε δέχεται και σε εκτιμά γι' αυτό που είσαι χωρίς όρους."
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πόσοι σαν παιδιά ή ακόμα και τώρα δεν λαχταρούσαμε να έχουμε ένα κατοικίδιο .. ένα γατάκι ή ένα σκυλάκι να το φροντίζουμε να παίζουμε μαζι του..

... Αναρωτιέμαι πώς οι άνθρωποι μπορουν και παρατάνε τα ζωάκια τους στους δρόμους.. εκεί που ξέρουν οτι αυτα τα υπέροχα πλασματάκια του θεού θα μείνουν μόνα τους, θα πεινάσουν, θα διψάσουν, θα κρυώσουν, θα αρρωστήσουν.. θα κινδυνεύσουν.. Ο κόσμος περνάει διπλα από τέτοια πλασματάκια υπέροχα καλόκαρδα παιχνιδιάρικα ζώα που το μόνο που θέλουν είναι να νιώσουν λίγη στοργή και αγάπη σαν αυτή που τους στέρησε καποιος δήθεν φιλοζωος.. ενας ιδιοκτητης που τα βαρεθηκε ή δεν του άρεσε το χρώμα τους.. αυτα λοιπον τα ζωα αντι να λαμβάνουν την στοργή που τους αξίζει, που αξίζει σε όλα τα πλάσματα του θεού, ακούνε .. "Ούστ απο εδω" κανείς δεν τα πλησιάζει "μην κολήσει τιποτα" ή μην είναι λυσσασμένο.. Μανάδες και Μπαμπάδες τραβάνε τα παιδιά τους μακριά από αυτά τα ζωντανά.. και κάποιος παρατηρητής που βλέπει μια τέτοια σκηνη θα δει την έκφραση του ζώου.. κατι ανάμεσα σε απογοήτευση , σε ανησυχία για το παιδι, και φόβο... Τα σκυλιά αγαπάνε τα παιδιά.. δεν θα τους κάνουνε κακό.. θα τα προστατεύσουν..
Την επόμενη φορά που θα δείτε ένα τέτοιο ζώο στο δρόμο μην το διώξετε.. μην του φωνάξετε.. μιλήστε του.. μην το χαιδέψετε αν δεν θέλετε.. θα δείτε πως θα σας ακολουθήσει.. είναι ο δικος του τρόπος να σας πει ευχαριστώ να σας ζητήσει να το πάρετε μαζί σας να το φροντίσετε να γίνετε εσείς το αφεντικό του.. και αυτό με τη σειρά του να σας είναι υπάκουο να παίζει μαζι σας να σας προσέχει και να σας προστατεύει όταν χρειάζεται..

Οσοι έχουν αγκαλιάσει ένα τετοια ζωντανά όσοι τα πήραν σπίτι τους και το φρόντισαν ενθουσιάστηκαν με το πόσο πιστά είναι πόσο υπάκουα και πόσο καλοί φύλακες είναι...

Κάποιοι δήμοι της Ελλάδας έχουν δραστηριοποιηθεί όπως ο δήμος Αθηναίων ο δήμος Γέρακα μεχρι ένα βαθμό και ο δήμος Θεσσαλονίκης για να πούμε μερικούς βέβαια υπάρχουν και αλλοι αλλα ο δήμος Θεσσαλονίκης έχει το πιο ολοκληρωμενο πρόγραμμα και ήταν από τους πρώτους που το βαλαν σε λειτουργία...

Υπάρχουν πάρα πολλοί φιλοζωικοι συλλογοι και οργανισμοί αλλα λιγοι απο αυτους έχουν τους απαραίτητους πόρους να βοηθήσουν τον δήμο στον οποίο βρίσκονται..

Όταν βλέπετε λοιπόν αδέσποτα ζωάκια, άρρωστα, μοναχικά, αγαπηστε τα βοηθηστε τα.. ή αν δεν μπορείτε εσείς παρτε ενα τηλέφωνο σε μια φιλοζωική οργάνωση να σας πει τι μπορείτε να κάνετε...

Ειναι κι αυτά πλάσματα του θεού..
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ...ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΑΡΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΟ ΞΕΦΟΡΤΩΘΟΥΝ...ΣΑΝ ΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΣΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙ Ο ΠΑΛΙΑΤΖΗΣ,ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΤΑ ΖΩΑ ΘΑ ΤΑ ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΙΛΟΤΙΜΗΘΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΣ ΒΑΖΑΝΕ ΜΙΑ ΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΑΣ ΤΟ ΧΑΡΙΖΑΝΕ, ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΣΕ...ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΟ ΖΩΟ ΑΣ ΕΔΙΝΑΝ ΧΑΡΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κάποιοι το κάνουν .. κάποιοι τουλάχιστον βάζουν αγγελίες να χαρίσουν... καποιοι ναι μεν δεν τα θελουν τα ζωάκια και θέλουν να τα διώξουν αλλα ζητάνε και χρήματα από πάνω...
αλλα τα ζωάκια αυτά δεν κρατάνε κακία όπως οιάνθρωποι.. δεν έχουν προτιμησεις σε αφεντικά.. δεν δαγκώνουν τα αφεντικά που δεν τους αρέσουν.. αγαπάνε όλους τους ανθρώπους και ειδικά όταν τους δινουν λιγη σημασία...
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΓΝΑ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΑΠΗ, ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΦΑΓΗΤΑΚΙ...ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ...
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Είναι όμορφο να μοιράζεσαι στιγμές με ένα ζωάκι..

Να του προσφέρεις ένα τρυφερό χάδι (αυτό βέβαια δεν ισχύει αν έχεις για κατοικίδιο μια κόμπρα),

Να του δίνεις λίγο φαγάκι και να στο ανταποδίδει με μια γλυκιά ματιά,

Να σε ακολουθεί σε κάθε σου επιθυμία και να είναι πάντα χαρούμενο,

Δεν θυμάμαι ποτέ τη ζωή μου χωρίς ένα κατοικίδιο, είτε σκυλάκι, είτε πουλάκι, χελωνίτσα, κλπ, κλπ… θυμάμαι πόση αγάπη ένιωθα, ακόμα και αν δε μπορούσε να μιλήσει.

Όλα τα ζώα έχουν μια γλυκιά ενέργεια. (με εξαίρεση την ύαινα!!!!!!!!!!!!!!)
:wink: :D
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

(αυτό βέβαια δεν ισχύει αν έχεις για κατοικίδιο μια κόμπρα), Όλα τα ζώα έχουν μια γλυκιά ενέργεια. (με εξαίρεση την ύαινα!!!!!!!!!!!!!!)
Δίνεις ρέστα σημερα Εμμανουέλα.. έχω λιώσει στο γέλιο.. :lol: :lol: :lol:

όσο για το θέμα μας.. ναι και εγώ πάντα θυμάμαι τον εαυτό μου με κατοικίδιο/α.. πολλά σε κάποιες περιπτώσεις.. για παράδειγμα 16 γατες που είχαμε μαζέψει σπίτι.. και τις προσέχαμε τις πηγαίναμε στο γιατρό .. (αυτό είχε πολυ πλάκα.. ) τις αγαπούσαμε όπως κι αυτές μας αγαπούσαν.. χελωνίτσες .. μέχρι και ένα σκατζόχοιρο που απο κάπου είχε τρυπώσει στην αυλή μας..
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Το κατοικίδιο έχει τη σημασία να μπορείς να το έχεις στο σπίτι σου και να το βλέπεις να σου φτιάχνει τη διάθεση… τώρα για φαντάσου να ξυπνήσεις ένα ορωί και να έχει έρθει για χάδια η ταραντούλα… όχι πες μου πως θα σου φαινόταν;;;

Θα άλλαζα σπίτι σε κλάσματα δευτερολέπτων!!!!!
:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ολοι φιλόζωοι;

Και εγώ νόμιζα πως μόνο εγώ μαζεύω αδέσποτα...

Θέλετε να αγοράσουμε όλοι μαζί ένα κτήμα (δεν με νοιάζει που) και να μαζέψουμε ότι έρθει σε εμάς...

Νομιζω ότι θα ήταν "άχαρη" η ζωή στην 3η διάσταση, χωρίς αυτές τις γλυκές ματιές και τις γλωσσίτσες που δείγνουν την ευγνωμοσύνη τους για ένα χάδι...

Γιατί Ηλία μου γελάς για την κόμπρα?

Εξημερωμένη μια χαρά ακούγεται... :D

΄Ενα πράγμα έχω ζηλέψει πραγματικά:
Την Dian Fossey που ζούσε για ένα διάστημα κοντά στους γορίλες.
΄Εχει δει κανένας αυτήν την ταινία?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πολύ ωραία ταινία... αλλά είμαι σίγουρη οτι κάπου εκει κοντά είχε και κάτι ύαινες!!! Τι γλυκό... Θα κάνουμε όλοι μαζί παρέα και να δούμε ποιός θα φάει πρώτος τον άλλον.. Ωραία ιδέα... Ομολογώ!!!!
:shock:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey (1988)

Μια υπέροχη ταινία πολύ δυνατή όποιος δεν την έχει δει την συνιστώ.. Θα δείτε κάτι διαφορετικό


Για το κτηματάκι που λές βάσω άν γινόταν θα ήταν υπέροχο... και πού ξέρεις ίσως στο μέλον το κάνουμε κι αυτό!!! :lol: πολυ ωραία ιδέα :idea: :!:
Emmanouela έγραψε:κάπου εκει κοντά είχε και κάτι ύαινες!!! Τι γλυκό... Θα κάνουμε όλοι μαζί παρέα και να δούμε ποιός θα φάει πρώτος τον άλλον.. Ωραία ιδέα... Ομολογώ!!!!
Μπαααά θα προτιμίσω μια γουρουνοπούλα...χεχεχεχε :lol:
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Και μετά Ηλία θα τη φάμε...... Μακάβριο!!!!! :roll:
Πλάκα κάνω έτσι.... :lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Εκτός από την πλάκα...

Πιστεύω ότι όλα τα ζωάκια αξίζουν την αγάπη μας ανεξαρτήτου είδους.. Και όσο για το κτήμα που λές Βάσω από μικρός ήθελα να βοηθάω τα αδέσποτα ζωάκια αλλα λογω χώρου δεν μπορούσα να τα παιρνω σπίτι μου..(αν και πολυ το ήθελα!!) μακάρι να είχα ένα τετοιο κτηματάκι.. και την οικονομικη δυνατότητα να φροντίσω όλα τα ζωάκια που θα μάζευα... χεχεχεχε Δυστυχώς προς το παρόν δεν μπορώ να κάνω κάτι τετοιο αλλά.. μακάρι να καταφέρω να το κάνω στο μέλλον.. Θα ήταν υπέροχο..
Άβαταρ μέλους
Katerina
Δημοσιεύσεις: 157
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 12:43 am

Δημοσίευση από Katerina »

Πιστεύω ότι όλα τα ζωάκια αξίζουν την αγάπη μας ανεξαρτήτου είδους..
ΔΗΛΑΔΗ ΗΛΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΕΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΕΙΧΑΜΕ ΕΚΕΙ ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΑΚΙ ΜΑΣ ΠΧ ΕΝΑ ΓΛΥΚΟ ΚΑΙ ΟΜΟΡΦΟ, ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΟ ΦΙΔΑΚΙ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ??? :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :lol: :lol:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΗΜΑΤΑΚΙ, ΒΑΛΤΕ ΜΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΜΕΣΑ....!!!!!!!!!
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Με έκανες και ανατρίχιασα.... δεν έχω πρόβλημα με τα φιδάκια αλλα ας τα αφήσουμε στο φυσικό τους περιβάλον...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”