Δωρα 1 : Εκπορευση των Ανώτερων Εαυτων απο την πηγη του Ολου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εμενα,ναι απολυτα καλη μου Βασω.
Δεν ξερω τι εχω παθει τωρα τελευταία και μαλλον απαντω με ερωτησεις.
Ξερω τι σημαινει τα βελη των συναισθηματων να μην σε πληγωνουν μετα βελη τους αλλα να περνας μεσα απο την διαφανεια της ψυχη σου.Κι αυτη μονο μεσα στην Αγαπη δημιουργειται.
Κι αυτο εννοω απελευθερώνω,αποδεχομαι βιώνω και δημιουργώ καναλι συνδεσης με το Ολον
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τι σημάινει να βιώνουμε τα συναισθηματα μας;
ι σημαίνει απελευθερώνουμε τα συναισθηματα μας;
Τι σημαινει και πως επιτρεπουμε την κυκλική φύση των συναισθημάτων;
Τι αποτέλεσμα μπορεί να εχει στην ενοποίηση των δυο κύκλων και στη συνδεση με το όλον η άρνηση και η αντισταση των συναισθημάτων μας;
Τι σημαίνει αποδέχομαι και βιώνω τα συναισθηματα μου;
Τι σημαίνει εκρήγνυμι ως ηαφαιστειο μεσα μου και με πλημμυρίζει ενεργεια και δυναμη;
΄Ποση δυναμη κρύβεται στη απελευθέρωση των συναισθημάτων και στην αποδοχή των ώστε να δημιουργηθεί διαυλος συνδεσης με το Ολον;
Βιώνω τα συναισθήματά μου σημαίνει, μέσα απο την προσωπική μου εμπειρία, βιώνω όλη την ανθρώπινή γκάμα των συναισθημάτων συνειδητα!Θυμώνω και ξέρω γιατι θυμώνω, έχω επίγνωση εκείνη τη στιγμή του απόλυτου βιώματος μου!Γνωρίζω όλες τις παραμέτρους του συναισθήματός μου!Μέσα απο αυτή τη διαδρομή οδεύω προς το φιλτράρισμα του θυμού μου σταδιακά!Εκφράζομαι ελεύθερα για αυτά που νιώθω και δεν τα καταπίνω στο βωμό της ¨πνευματικής μου πορείας¨και χειρότερα του εγωισμού ή του καθωςπρεπισμού μου ή του φόβου μου!Υπάρχουν πολλοί τρόποι να εκφράσουμε τα θέλω μας χωρίς απαραίτητα να έρθουμε σε σύγκρουση με τον άλλο!Αλλά και η σύγκρουση είναι και αυτή ανθρώπινη, και προσωπικά μεσα απο συγκρούσεις έμαθα πολλά και οδηγήθηκα σε μονοπάτια του εαυτού μου που δεν γνώριζα την ύπαρξη τους πιο πριν!Γιατί πως θα μάθεις το κύταρό σου αν δεν το δεις να ξετιλίγεται σε όλο του το μεγαλείο!Και το μεγαλείο αυτό συμπεριλαμβάνει και μίσος και θυμό καιαγανάκτησηκαι θλίψη και μελαγχολία!Η άρνηση και η αντίσταση στα συναισθήματα μας αποτρέπει την ενοποίηση!Φέρνει δυστυχία και την έχω βιώσει, φέρνει σύγκρουση εσωτερική!Ποιός είναι ο Παράδεισοςπου μου υποσχέθηκαν???Ποια είναι η γαλήνη και η χαλάρωση που τάζει ο δάσκαλος του Ρέικι???Πως εξελλίσομαι αφού δεν απαλε'ιφεται ο φόβος μου και κάθε τρεις και πέντε ξεπροβάλλει ενώ πιστευα ότι τον έχω εξουδετερώσει???Ωρες των ωρώνκάθεσαι και ψάχνεις τι κάνεις λάθος!Ενοχές, τύψεις έρχονται και σε κουκουλώνουν γιατι απαρνιέσαι την ίδια σου την φύση, την Ανθρώπινη!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Δωρουλα την 10 Δεκ 2007 2:45 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D :D :D :D
αυτο ακριβώς!!!!!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να μοιραστώ μαζί σας κάτι σχετικό με τον θυμό....

΄Οταν μου είπαν στην πρώτη μου μύηση "μόνο για σήμερα μην θυμώνεις", γιατί ο θυμός είναι αρνητικό συναίσθημα, θύμωσα τόσο πολύ με την "δασκάλα" μου, που δεν μου το εξηγούσε πιο βαθιά, που έγινα κατακόκκινη, γιατί δεν μπορούσα να το εκδηλώσω...

΄Οταν γύρισα σπίτι, πήρα φάρμακο για το στομάχι μου γιατί ο πόνος δεν με άφηνε, όσο ρέικι και αν έκανα... :D

Και τότε σκέφτηκα..."μπούρδες είναι όλα?"
Δηλαδή πήρα ρέικι και μάλλον σε μένα δεν "έπιασε"... :D :D :D :D :D

Αργότερα ήρθαν οι επιγνώσεις της ενσωμάτωσης...μέσα από την επανεξέταση των συναισθημάτων και των λόγων δημιουργίας τους...Φτάσαμε δηλαδή στην ρίζα του θυμού...

Η αδυναμία του άλλου να μου εξηγήσει, χτύπησε το δικό μου κρυμμένο συναίσθημα για τον θυμό και πυροδότητησε το είναι μου...Αξιολόγησα τις αιτίες του θυμού, δεν το έσπρωξα στο υποσυνείδητο κι αυτό, να κάνει παρέα με τις άλλες αιτίες που υπήρχαν εκεί μέσα...΄Ομως η μία αιτία, ανέσυρε την άλλη...
Και βρέθηκα μέσα στο "μεγαλείο του θυμού" σε όλη του την έκταση...

Ω! Μην με πλησίαζε κανένας εκείνες τις ημέρες...

΄Ομως κάθε ημέρα, το λιγότερο, ένα δίωρο ήταν προδιαγεγραμμένο για όλη αυτή την εργασία...

Τα ευρήματα ήταν ασύλληπτα...!!!!

Ξέρετε, το ένα συναίσθημα παρασύρει το άλλο...Βγαίνουν ένα ένα μέσα στο σκοτάδι σου και βλέπεις τις μορφές τους!!
Για να φωτίσεις αυτές τις "μορφές", πρέπει να βρεις την "μαμά" τους...αλλιώς δεν γίνεται, όσο θετική σκέψη κι αν ρίξεις σε όλη αυτήν την εργασία...
Και ω έκπληξη, η μαμά τους ήμουν εγώ...
Οι αιτίες ήταν διάφορες, αλλά ουσιαστικά εγώ τα είχα "γεννήσει" και τους είχα δώσει υπόσταση να βρίσκονται "απέναντί μου", σαν απαιτητικοί ληστές της ενέργειάς μου...

Ουάαααα!!!! :(

Ετσι, πριν θυμώσουμε με κάτι εξωτερικό, ας δούμε τι πυροδοτεί αυτό μέσα μας...Αυτή ήταν η μεγάλη επίγνωση του θυμού...

Και προς θεού...δεν υπάρχουν αρνητικά συναισθήματα, παρά μόνο συναισθήματα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ετσι, πριν θυμώσουμε με κάτι εξωτερικό, ας δούμε τι πυροδοτεί αυτό μέσα μας...Αυτή ήταν η μεγάλη επίγνωση του θυμού...
Mόνο του θυμου μας Βάσω.
Οτισηποτε πυροδοτειται μεσα μας αντανακλα δικα μας μερη,δικες μας αληθειες σφραγισμενες.
Οτισηποτε συμβαινει,οτιδηποτε μας συμβαινει εχει να κανει με την δικη μας αντανακλαση.Αρα μεσα μας βρισκουμε την μαμά αιτία,την δικη μας αληθεια,την δικη μας επιγνωση και προχωραμε.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Τέλεια!Απο εκεί ξεκινάει και η αποδοχή των άλλων!!!Γιατί πως να κριτικάρεις και να διαχωρίσεις όταν έχεις πρώτος εσύ βιώσει τη θλίψη την αγωνία τον θυμό, μόνο να συμπονέσεις μπορείς και να κατανοήσεις την ανθρώπινη υπόσταση και την εξελικτική πορεία του ανθρώπου!Βέβαια θα έρθει και η στιγμή που θα κλάψω και θα στεναχωρηθώ για τον ανθρώπινο πόνο, θα στεναχωρηθώ για την τυφλότητα και θα θυμώσω για τα πεπραγμένα πολλών γιατί πάνω απο όλα είμαι Ανθρωπος!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ω ναι Καλλιόπη μου.... :D

Βαρέθηκα να ακούω...με θυμώνει ο/η τάδε...

Και όταν ρωτάς γιατί? δεν μπορούν να δουν καμία αιτία δικιά τους...

Θυμώνω γιατί απλά δεν συμφωνεί με μένα...αυτή είναι η απάντηση...!!! Αρκεί αυτή η απάντηση άραγε????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

΄Οταν μου είπαν στην πρώτη μου μύηση "μόνο για σήμερα μην θυμώνεις", γιατί ο θυμός είναι αρνητικό συναίσθημα, θύμωσα τόσο πολύ με την "δασκάλα" μου, που δεν μου το εξηγούσε πιο βαθιά, που έγινα κατακόκκινη, γιατί δεν μπορούσα να το εκδηλώσω...
Η αδυναμία του άλλου να μου εξηγήσει, χτύπησε το δικό μου κρυμμένο συναίσθημα για τον θυμό και πυροδότητησε το είναι μου...
Καταλαβαινεις τωρα μεσα απο τα ιδια σου το λογια, την επιμονη μου σε μερικα πραγματα... :D

Και αλλη φορα μη σου "κακοφαινεται" οταν ρωταω κατι και επιμενω σαν " '' " μικρο " " " παιδι... :D :D :D 8)

Γιατι τοτε με απομακρυνεις απο αυτο που εισαι και ενεργοποιεις τη χωριστικοτητα...

Ενω οταν μου μεταγγιζεις αυτο που εχεις τοτε λειτουργεις ενωτικα...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δωρούλα, γράφαμε συγχρόνως... :D

ναι, έτσι είναι...μέχρι να μην είναι έτσι...!!! :D :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μωρέ Σκαπανέα...εδώ είμαι για να σου εξηγώ ότι θέλεις...Πότε αρνήθηκα?

Τρόπους και διαδρομές μην μου ζητάς...Εκεί είναι που δεν μπορώ να σε ακολουθήσω...Γιατί έχεις οριοθετήσει την δική σου μοναδική...

Κυρίως, δεν μπορώ να σου αποδείξω την δική μου αλήθεια...

Θα σου πω...και μετά εσύ με αυτόν τον λόγο μπορεί να ανέβεις στον ουρανό ή να κατέβεις στον λαβύρινθο...Πως εγώ να αξιολογήσω την δική σου διαδρομή και να σου πω "πήγαινε από εδώ"???

Να σου δώσω μια άλλη εκδοχή όμως μπορώ...Και αυτό το κάνω...΄Η όχι?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

γιατί πάνω απο όλα είμαι Ανθρωπος!


Γιατι Βιώνοντας την ανθρωπινη διασταση,αρα βιώνοντας τα συναισθηματα,αρα πηγαινοντας στο πηγαδι,και ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΙ και ΓΙΓΝΩΣΚΟΝΤΕΣ,μονο τοτε φτανουμ στο σημειο της αλλαγής των δονησεων.Φανταστειτε ενα ρολόι.....Στην αρχη εισαι στο 12,μετα στο 3 σημειο εξουσιας της ύλης κι αγνοιας των υψηλοτερων κραδασμών.......και παμε στο βαθος του πηγαδιου,παμε στο 6.Εκει εκει ξεκιναει η αφυπνιση,εκει υπαρχει το φως,εκει ο Διαυλος ------->
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 10 Δεκ 2007 5:08 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:) :) :) :) :) :) :)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Μετέφρασε μου τα ΕΠΤΑ γελακια σου!!!!!!
Τι σε εκανε να γελασεις το ρολόι;
Το πηγαδι στο 6
Η το βελακι με ΕΠΤΑ γραμμμούλες.
Η ........;
:idea:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Γιατι Βιώνοντας την ανθρωπινη διασταση,αρα βιώνοντας τα συναισθηματα,αρα πηγαινοντας στο πηγαδι και ΑΠΟΔΕΧΟΜΕΝΟΙ και ΓΙΓΝΩΣΚΟΝΤΕΣ, μονο τοτε φτανουμε στο σημειο της αλλαγής των δονησεων. Φανταστειτε ενα ρολόι.....Στην αρχη εισαι στο 12, μετα στο 3 σημειο εξουσιας της ύλης κι αγνοιας των υψηλοτερων κραδασμών.......και παμε στο βαθος του πηγαδιου, παμε στο 6. Εκει εκει ξεκιναει η αφυπνιση, εκει υπαρχει το φως, εκει ο Διαυλος ------->
Ακριβως Καλλιοπη...

Στον πατο του πηγαδιου, στον πατο της κολασης, αρχιζει το ανοδικο τοξο μεσα στο φως...

Αρα ολοι ειμαστε "καταδικασμενοι" να περασουμε απο κει, για να βγουμε στην ελευθερια και στον αερα του καθαρου φωτος.

Και οσοι περασαν απο 'κει πρεπει να ειναι πιο διαλλακτικοι με τους αλλους που ακολουθουν και δεν καταλαβαινουν και δεν γνωριζουν τα βηματα που πρεπει να κανουν...

Γιατι ο υπαρξιακος χορος της ζωης εχει τα δικα του βηματα και πρεπει να βρεθει ο δασκαλος που θα τα διδαξει με υπομονη και σαφηνεια, για να μη χαθουμε μεσα στα σοκακια της κολασης των παθων και των ενστικτων που εκπηγαζουν απο το DNA.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατι ο υπαρξιακος χορος της ζωης εχει τα δικα του βηματα και πρεπει να βρεθει ο δασκαλος που θα τα διδαξει με υπομονη και σαφηνεια, για να μη χαθουμε μεσα στα σοκακια της κολασης των παθων και των ενστικτων που εκπηγαζουν απο το DNA.
O Καλυτερος,ο Πρωτος ο Μοναδικός και Υπερτατος δάσκαλος Σκαπανεα μου ειναι ενας Ο Εαυτος μας.
Η κολαση γαι μενα σημαινει ολοκληρωτική πυρα.
Σημαίνει αποδεχομαι πλήρως,χωρις ουδεμια αντισταση,γιατι μόνο η αποδοχή οδηγεί στην γνωση.Πως κατι που "αρνεισαι",αρα δεν το αγκιζεις καν μπορεις να το γνωρισεις;Και μονο στην αποδοχη και στην γνωση μπορεις να "μηδενισεις"Η όποια άρνηση δημιουργεί Λερναίες Υδρες με 12 κεφαλια,οτι αρνεισαι αναδημιουργειται.

Αλήθεια πες μου την δικη σου εκδοχη πως μπορεις να μπεις στην κολαση και να πιστεψεις αφελως ότι δεν θα καείς;
Τι ειναι για σενα παθη κι ενστικτα;
Μήπως αυτο αποτελει εναν διαχωρισμο στηνουσια αυτου που ειμαστε ;Μια αρνηση ενδεχομένως;
Μήπως αντι να αποφεύγουνε τις δεσμευσεις μας με τον κόσμο,ΜΕ ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ, ερχεταη ώρα της κολασης για να τα αντιμετωπισουμε μεχρι τα βαθυτερα κυτταρα των κορμιών μας;Μήπως μονο αν αποδεχθουμε την κολαση μας,μόνο τότε επιτρεψουμε και να διαλυθεί και να μεταμορφωθεί μεσω της πνευματικής μας δύναμης;
Τι αναιρει το να υπαρχουμε μεσα στον κοσμο και να βιωνουμε τα Ανθρωπινα και ταυτόχρονα να διατηρουμε την δεσμευση μας στο ΣΥμπαν μεσα μας;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”