Συλλογικη Συνειδητοτητα: Δυαδισμος &Εμπειρια Ενωτικης Αγ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εδώ πρόκειται για συνεργασία και φιλία, αν δεν το κατάλαβες, και όχι για τον Θεό της θρησκείας μας!
Αυτο τουλάχιστον ισχύει για μένα...
Καθόλου τυχαιο που σημερα το πρωί αυτο "προσπαθουσα" να το ξεδιαλύνω αλλα ομολογω δεν το είχα αποσαφηνίζει.Ευχαριστω.
Εσεις "μιλατε" εγω "θησαυρίζω" οπως παντα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Δόξα σοι Ο Θεος !


Με μια μικρή μικρούλα διόρθωση...

Ο Ιησούς δεν αποτελεί τον τυπο του Ανώτερου Εαυτού σου, αλλά το αρχέτυπο του!

Δεκτον ! ! !


Και επίσης...
Χωρις το Ιησου Χριστο ως τον αναγκαιο ενδιαμεσο κρικο προς αυτη τη συνειδητοποιηση και κατακτηση, δεν μπορεις να επιτυχεις τελικα τη συνδεση σου με τον Ανωτερο Εαυτο σου σε μονιμη βαση.

είναι πολύ περιοριστικό...

Υπάρχουν και άλλες πνευματικές "οντότητες" που μπορούν να σε βοηθήσουν...Ανάλογα με την ακτίνα εκδήλωσής σου...

Και αυτο δεκτον, πραγμα βεβαιως που το εχω επισημανει αρκετες φορες τον τελευταιο καιρο ! ! !


Αν τοποθετείς τον Ιησού σ' αυτήν την θέση, επειδή είμαστε Χριστιανοί, είσαι εκτός της δικής μου αλήθειας...

Τοποθετω ως Χριστιανος τον Ιησου σε αυτη τη θεση, γιατι Αυτος ειναι Ο Οδηγος και Αρχετυπος Του Ανωτερου Εαυτου οσων ακολουθουν συνειδητα Τα Καθαρα Δογματα του Χριστιανισμου ! ! !
Και ως τετοια θεωρω τους διατυπωμενους λογους του Ιησου Χριστου αλλά και ολους τους λογους που διατυπωθηκαν αργοτερα απο τους Αγιους σε αμεση, ζωντανη και συνειδητη επικοινωνια μαζι Του !
Αν αυτο δεν μπορεις να τι κατανοησεις, τοτε εσυ εισαι εκτος της δικης μου αληθειας!



Δεν έχει ο Ιησούς να κάνει με την θρησκεία μας...
΄Εχει να κάνει με την σύνδεση που είχες μαζί του σαν Ψυχή, πριν την εκδήλωση στον φυσικό κόσμο...

Εδώ πρόκειται για συνεργασία και φιλία, αν δεν το κατάλαβες, και όχι για τον Θεό της θρησκείας μας!
Αυτο τουλάχιστον ισχύει για μένα...

Αυτη η συνδεση μαζι του σαν ψυχη, απαιτει μια πρωτογενη επαφη με το λογο του στο υλικο πεδιο οταν ενσαρκωνεται η Ψυχη, μεχρι να αφυπνιστει και παλι η Φυσικη Τους Εσωτερικη Επαφη.

Στη συνεχεια και αναλογα με το σχεδιο της καθε Ψυχης, η "ενσαρκωση" της ακολουθει τον ενα ή τον αλλο δρομο στον κοσμο με τη φιλια και τη συνεργασια του Ιησου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τοποθετω ως Χριστιανος τον Ιησου σε αυτη τη θεση, γιατι Αυτος ειναι Ο Οδηγος και Αρχετυπος Του Ανωτερου Εαυτου οσων ακολουθουν συνειδητα Τα Καθαρα Δογματα του Χριστιανισμου ! ! !
Και ως τετοια θεωρω τους διατυπωμενους λογους του Ιησου Χριστου αλλά και ολους τους λογους που διατυπωθηκαν αργοτερα απο τους Αγιους σε αμεση, ζωντανη και συνειδητη επικοινωνια μαζι Του !
Αν αυτο δεν μπορεις να τι κατανοησεις, τοτε εσυ εισαι εκτος της δικης μου αληθειας!

Εντάξει βρε Σκαπανέα, κοίτα αν έρθει σε σένα για συνεργασία ο Τζβαλ Κουλ να τον διώξεις, γιατί δεν ανήκει στα πρότυπα της θρησκείας σου...

Αμ γι' αυτό λέγω συνέχεια...
Δεν επιλεγόμαστε, επιλέγουμε όταν είμαστε έτοιμοι γι' αυτό... :wink:

Και αν δεν μπορέσεις ποτέ να επικοινωνήσεις με τον Ιησού, λόγω διαφορετικής δόνησης, τότε θα μείνεις χωρίς φίλο και συνεργάτή?

Η ανώτερη συνειδητότητα δεν περιέχει θρησκείες όμως ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και αν δεν μπορέσεις ποτέ να επικοινωνήσεις με τον Ιησού, λόγω διαφορετικής δόνησης, τότε θα μείνεις χωρίς φίλο και συνεργάτή?
:roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί Καλλιοπίτσα μου :roll:

Δεν είναι απαραίτητο όλοι να έρθουν σε επαφή (λεκτική εννοώ) μαζί του...Υπάρχουν κι άλλοι "δάσκαλοι"...!!!

΄Αλλο τον νιώθω δίπλα μου και άλλο συνεργάζομαι μαζί του... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Εντάξει βρε Σκαπανέα, κοίτα αν έρθει σε σένα για συνεργασία ο Τζβαλ Κουλ να τον διώξεις, γιατί δεν ανήκει στα πρότυπα της θρησκείας σου...
Καλοδεχουμενος ο Τζβαλ Κουλ και ολες οι ανωτερες και θειες πνευματικες οντοτητες Βασω...

Αν εβλεπες λιγο διαφορετικα την τελευταια παραγραφο:
Στη συνεχεια και αναλογα με το σχεδιο της καθε Ψυχης, η "ενσαρκωση" της ακολουθει τον ενα ή τον αλλο δρομο στον κοσμο με τη φιλια και τη συνεργασια του Ιησου!
και διαβαζες πισω απο τις λεξεια θα το διαπιστωνες ! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γράφεις απόλυτα!
Και εγώ αυτό διαβάζω...
Τοποθετω ως Χριστιανος τον Ιησου σε αυτη τη θεση, γιατι Αυτος ειναι Ο Οδηγος και Αρχετυπος Του Ανωτερου Εαυτου οσων ακολουθουν συνειδητα Τα Καθαρα Δογματα του Χριστιανισμου ! ! !
Πίσω από τις λέξεις μπορώ να νιώσω μία ακλόνητη πεποίθηση που παίρνει αποστάσεις από την πνευματική ιεραρχεία...

Δεν υπάρχει αρχέτυπος λόγω θρησκείας...
Το κάθε σύστημα, ακόμα και πνευματικό να φαίνεται, ανήκει στην ανθρώπινη συλλογική συνειδητότητα που "ελέγχει" το συλλογικό ασυνείδητο...

Ο αρχετυπικός κώδικας του Ανώτερου Εαυτού προέρχεται από την αγνή ύπαρξη της συμπαντικής συνειδητότητας, και υπάρχει πριν την δημιουργία οποιασδήποτε θρησκείας.

Ο Ιησούς απλά εξέφρασε αυτόν τον αρχέτυπο κωδικό, με την είσοδό του στον φυσικό κόσμο, άμεσα χωρίς την σύνδεση με το συλλογικό ασυνείδητο...΄Ετσι του ήταν πολύ πιο εύκολο να ζήσει θεΪκά, και να διανοίξει για εμάς τους υπόλοιπους δίοδο μέσω του Λόγου!

Ακόμα και το ρέικι, Σκαπανέα, έχει εκφραστεί στο ανθρώπινο συλλογικό ασυνείδητο και οι άνθρωποι το θεωρούν σαν λύση στις πνευματικές τους αναζητήσεις, όπως ακριβώς γίνεται και με την θρησκεία.

Η πνευματική ενέργεια όμως αγνά και φωτεινά προέρχεται από τον αρχέτυπο του Ανώτερου Εαυτού που το μεταβιβάζει σε εμάς, χωρίς να το συστηματοποιεί...Η μύηση δραστηριοποιεί αυτήν την μεταβίβαση, και αν είμαστε ενωμένοι με τον Ανώτερο Εαυτό μας, μπορούμε να ενεργήσουμε παρακάμπτωντας το συλλογικό ασυνείδητο...Και έτσι μπορεί η θεική διάννοια μας, να υπερβεί τον ανθρώπινο νου μας και να ζήσει σε οποιοδήποτε κοσμο...

΄Εχουμε αυτήν την δυνατότητα πια και αρκετή ενίσχυση γι' αυτό από τις πνευματικές διαστάσεις.

Αυτή είναι η δική μου αλήθεια, που με συνδέει με έναν Ανώτερο Εαυτό που δεν έχει παραμέτρους για να εκδηλωθεί...

Ο Ιησούς δεν αντιπροσωπεύει, για μένα πάντα, τίποτα το θρησκευτικό, αλλά με συνδέει με την θεϊκή συνειδητότητα μέσω της ψυχικής επαφής μας. Εκεί οι κώδικες δεν έχουν να κάνουν με τον λόγο του, αλλά με τον Λόγο που είναι η αποκρυπτογράφηση των λέξεων και των παραβολών του Ιησού!

Ετσι ζω εγώ...Και σου το αναφέρω, γιατί, απλά, παραπάνω με ρώτησες...

΄Ομως να η δική μου διαδρομή...Αν αισθάνεσαι αληθινός πορευόμενος στην δική σου, την ενισχύω με την αγάπη μου, χωρίς να την κρίνω, ούτε καν να θέλω να την αλλάξω...

Αν σου λέγω διάφορα καμιά φορά είναι γιατί νιώθω ακριβως αυτό που είπες...Πίσω από τις λέξεις!!! :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ο Ιησούς δεν αντιπροσωπεύει, για μένα πάντα, τίποτα το θρησκευτικό, αλλά με συνδέει με την θεϊκή συνειδητότητα μέσω της ψυχικής επαφής μας. Εκεί οι κώδικες δεν έχουν να κάνουν με τον λόγο του, αλλά με τον Λόγο που είναι η αποκρυπτογράφηση των λέξεων και των παραβολών του Ιησού!

Θυμασαι εδω ( viewtopic.php?p=4234#4234 ) που επιχειρησα και πραγματοποιησα μια αποκωδικοποιηση ενος Λογου Του Ιησου;

Για αυτη την αποκωδικοποιηση μιλαω τοσο καιρο των λογων και των παραβολων του Ιησου...

Αν εσυ αυτο το εργο το κανεις αυτοματα γιατι το αισθανεσαι, χωρις να γνωριζεις βεβαια πως ακριβως γινεται, αφηνοντας απλα τον εαυτο σου να μπει κατ΄ευθειαν μεσα στην ουσια των λεξεων και των παραβολων του Ιησου που υποκρυπτεται κατω ή πισω τους, αλλοι οπως εγω δεν εχουμε αυτοι την αμεση δυνατοτητα.

Και πρεπει να ακολουθησουμε αλλο δρομο για να αποκαλυψουμε αυτο το κρυμμενο μυστηριο.

Αυτη ειναι και η διαφορα μας: Εσυ αισθανεσαι την ουσια αφηνοντας τον εαυτο σου να διολισθησει μεσα στους λογους, εγω βλεπω το νοημα αναλυοντας συνειρμικα τους λογους και τις παραβολες του Ιησου ( και οχι μονο ) που επιλεγω καθε φορα.

Εαν αυτη η διολισθηση σου μεσα στην ουσια των λογων του Ιησου, γινεται με την αμεση επιβλεψη του ή με μια διαδικασια που ο ιδιος σου εχει αποκαλυψει κι αρα ενεχει την εγκριση του και την ευλογια του συνολικα, τοτε δεν χρειαζεσαι τιποτα αλλο και αυτο που βιωνεις ειναι αληθινο.

Εγω ομως που αναλυω με τη δυναμη του νου τους λογους του και καταληγω σε καποια συμπερασματα οσον αφορα στα κρυμμενα τους νοηματα, χρειαζομαι καθε φορα μια ξεχωριστη εγκριση και ευλογια για την ερμηνεια που επιχειρησα πριν τα θεσω σε εφαρμογη.

Η διαφορα μας λοιπον δεν ειναι επι του στοχου αλλά επι της διαδρομης και μονο.

Και αν εγω υστερω στο να νιωθω πραγματικα και βιωματικα τις ευλογημενες λυσεις και προσεγγισεις των λογων του Ιησου που κατακτω με την αδεια του και τις οδηγιες του και η διαδρομη μεσα στο Reiki θα μου επιτρεψει να ενσωματωσω αυτα τα στοιχεια που μου χρειαζονται ωστε το νοημα να μετατρεπεται σε βιωμα, εσυ αντιστοιχως τι πρεπει να κανεις;

Διοτι δεν μπορω να φανταστω οτι εσυ δεν εχεις κατι να μαθεις πραγματικα, μεσα απο ολη αυτη τη εκρηκτικη συγκρουσιακη διαπαλη 8)

Αλλα αυτο ειναι κατι, που μαλλον μονη σου θα ανακαλυψεις και θα οδηγησεις τον εαυτο σου συνειδητα σε αυτο, οπως εγω οδηγηθηκα και βαδιζω μεσα απο δικες μου διαδικασιες στο δικο σου δρωμενο! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Διοτι δεν μπορω να φανταστω οτι εσυ δεν εχεις κατι να μαθεις πραγματικα, μεσα απο ολη αυτη τη εκρηκτικη συγκρουσιακη διαπαλη
και καλά κάνεις και δεν μπορείς να το φανταστείς...

Στην αρχή έμαθα να "δέχομαι" τις χιονοστιβάδες, στην συνέχεια να τις αποφεύγω και τώρα μαθαίνω να γίνομαι διάφανη ώστε να περνάνε μέσα από μένα χωρίς να με "αγγιζουν"...

:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Χαιρομαι!

1. Δεχομαι...
2. Αποφευγω...
3. Δεν αντιδρω...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:) :)

1. εμπιστοσύνη
2. γνώση
3. ουδετερότητα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

1. εμπιστοσύνη
2. γνώση
3. ουδετερότητα
ΣΩΣΤΟ ΑΛΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ
ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ
ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΕΤΣΙ ΕΡΧΕΤΕ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ .........
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

A, Γιάννη...
Πολύ δουλειά?
Εμ πως αλλιώς θα "διασπάσουμε" την ύλη και θα την πνευματοποιήσουμε?
Ξέρεις άλλον τρόπο?

Δεν είμαστε "υπηρέτες του φωτός"...ποτέ μου δεν κατάλαβα αυτόν τον όρο...
Είμαστε το φως!!

Αλλά για να βγάλεις αυτήν την σφηνωμένη πεποίθηση χρειάζεται να "σπουδάσεις την ζωή", ώστε από "υπηρέτης" να γίνεις "αφεντικό"...

"Σπουδάζεις με βιωματικά εργαστήρια"... :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

"Σπουδάζεις με βιωματικά εργαστήρια"...
Το μονο βιωματικο εργαστηριο που μπορουμε να πειραματιστουμε ειναι το σωμα μας!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:
"Σπουδάζεις με βιωματικά εργαστήρια"...
Το μονο βιωματικο εργαστηριο που μπορουμε να πειραματιστουμε ειναι το σωμα μας!
Σε σχεση με τα συναισθήματά μας και την ψυχή μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”