Συλλογικη Συνειδητοτητα: Δυαδισμος &Εμπειρια Ενωτικης Αγ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Συλλογικη Συνειδητοτητα: Δυαδισμος &Εμπειρια Ενωτικης Αγ

Δημοσίευση από Vasoula »

Ερωτηση
Τι σημαινει η φράση "κατ' εικόνα και ομοίωση"?


Εισπραττομενη Απαντηση
Η ομοιότητα δεν μπορεί να βρεθεί όταν επικεντρώνεστε στον "εξωτερικό" θεό.
Και έχοντας τον "εξωτερικό" θεό σαν συνισταμένη για να στραφείτε μέσα σας να τον βρειτε, συναντάτε κι εκεί έναν "ψεύτικο", ένα φανταστικο κατασκεύασμα, που αντί να σας παρέχει την ασφάλεια, σας βάζει στην συνεχιζόμενη αγωνία, ότι δεν τον αναγνώρισατε.
Η εμπειρία που ζητω απο σάς, είναι μέσα από τον δυαδισμό να ξαναβρειτε την εμπειρία της ενωτικής αγάπης και να την ακολουθήσετε σαν θεοί και όχι σαν άνθρωποι. Αυθόρμητα και με έμπνευση να ζήσετε...
Και αυτό μόνο οι θεοί το πετυχαίνουν.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 23 Νοέμ 2007 12:29 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θεωρώ ότι αυτή η απάντηση χρειάζεται περισσότερη στήριξη, για να μην ακουστεί σαν "τυποποιημένη" φράση, χωρίς ρίζα, χωρίς ζωή.

Σας έχω πει ότι η αναζήτησή μου ξεκίνησε, ψάχνοντας να βρω τον θεό...΄Εψαχνα να βρω τα όρια του θεού και χωρίς να το καταλάβω τοποθετούσα τα δικά μου.
Περιορισμένος άνθρωπος, που έψαχνε το "μέσον" για να τον βοηθήσει να γίνει απεριόριστος...Να του "μοιάσει"...

Μπήκε ανάμεσά μας ένα όριο, που με έκανε να τον θεωρώ ανώτερο, και μου προκαλούσε δέος το όνομά του!
Και όσο μου προκαλούσε δέος το όνόμά του, τόσο πιο πολύ απομακρυνόμουν από την "αγκαλιά" μου.

Εκείνος ο τέλειος, και εγώ ο ταπεινός άνθρωπος, ο πονεμένος, εκείνος "τα πάντα" και εγώ η Βάσω, το σώμα μου και η συνείδησή μου.

Θεέ μου, σε υπηρετώ! έλεγα, μα δεν υπηρετούσα ούτε τον εαυτό μου, ούτε εκείνον. Γιατί τι θα πει υπηρεσία στον θεό?

Μου έλειπε η ομοιότητα και άρχισα να την κρυσταλλώνω με μορφή...κάποια μορφή έπρεπε να έχει, αλλιώς γιατί λένε "κατ' εικόνα και ομοίωση"...άρα και ο θεός από σάρκα είναι...Και εκεί μπλεκόμουν.

Η αναζήτησή μου ήταν το ξεκίνημα μιας περιπέτειας για να δω, να καταλάβω, να κατανοήσω βαθιά αν ο θεός πονάει...

Και τον πλήγωσα, τον απαρνήθηκα, τον πόνεσα, όσο εγώ πλήγωνα, απαρνιόμουνα και πονούσα τον εαυτό μου.

Αυτή η κατανόηση ήταν και η αρχή του να αναγνωρίσω, να κατανοήσω, να αγαπήσω βαθιά τον θεό και να αναγνωρίσω, να κατανοήσω, να αγαπήσω βαθιά τον εαυτό μου.

Δημιουργός εκείνος? Δημιουργός κι εγώ...
Ζωντανός εκείνος? Ζωντανός κι εγώ...
Αγάπη εκείνος? Αγάπη κι εγώ

Και έτσι όπως η αγάπη είναι αναμφισβήτητη για εκείνον, έτσι είναι αναμφισβήτη για μένα...

Ο θεός με ερωτεύθηκε...Αλήθεα λέω!
Και μέσα από αυτόν τον έρωτα, γέμισα με τα πάντα!

Τον βίωσα και τον βιώνω ακόμα...Μέσα από το βλέμμα των ανθρώπων. Και όσοι φοβούνται αυτόν τον έρωτα, φεύγουν, ακριβώς όπως γίνεται και στην ζωή μας...
Που για να βιώσει κάποιος τον έρωτα, πρέπει να έχει όρους και παραμέτρους...Και περιορίζεται ο έρωτας σε ανθρώπινα πρότυπα, χάνοντας την θεϊκή του πληρότητα.

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αυτο που θελω εγω να τονισω ειναι οτι, φαινεται πραγματικα ακατανοητο το πως μπορει να συνυπαρξει ο δυαδισμος με την αγαπη
μέσα από τον δυαδισμό να ξαναβρειτε την εμπειρία της ενωτικής αγάπης
Ο δυαδισμος Βασω εχει να κανει παντοτε με τη διασταση και την αποσταση των πραγματων και την αντιπαλοτητα τους.

Πως μπορει λοιπον μεσα απο το δυαδισμο, να οικοδομηθει η ενωτικη αγαπη και μαλιστα σαν εμπειρια;

Δεν ξερω...

θα ηθελα περισσοτερες διευκρινησεις πανω στο ζητημα αυτο...

Αντιπαλοτητα και ενωση ειναι δυο πραγματα αντιθετα και αρα ασυμβατα με την κοινη εννοια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο δυαδισμός Σκαπανέα είναι η φύση της 3ης διάστασης. Του φυσικού κόσμου.
Η πόλωση, το καλό και το κακό, το όμορφο και το άσχημο...είναι οι εμπειρίες που χρειάζεται να συμπεριληφθούν στο ενιαίο κύκλο της εξέλιξής μας. Δουλεύουν δε από το υποσυνείδητο που έχει οριοθετήσει έναν εαυτό με πρότυπα που προέρχονται από το "κύτταρο" του συλλογικού ασυνείδητου...

Η αναζήτηση προς τα μέσα σε φέρνει σε επαφή με αυτά τα πρότυπα, και αναγνωρίζοντας την ουσία τους, οδηγείσαι στον ανώτερο εαυτό σου.

΄Οταν συμπεριληφθούν, όταν βιωθούν, όταν ενσωματωθούν στην συνειδητότητά μας, τότε δεν υπάρχουν σαν ξεχωριστές ενέργειες.

Αυτό σηματοδοτεί και την έναρξη της ολοκληρωσης μας!

Από εκεί και πέρα εξελισσόμαστε προς άλλα πεδία.

Μέσα από τον δυαδισμό λοιπόν, ολοκληρώνεσαι και ενώνεσαι με όλα...υπάρχει μόνο μία ενέργεια, μία συμπαντική συνειδητότητα που συμπεριλαμβάνει και συμπεριλαμβάνεται.

Και μέσα σ'αυτήν δεν χωρά αρνητικό ή θετικό, παρά μόνό φως!
Κρυστάλλινο φως, σαν ουσία της ύπαρξης που δεν διαχωρίζει και δεν διαχωρίζεται.

Συναισθήματα της 3ης διάστασης, όπως ο θυμός και το μίσος είναι εκδηλώσεις του υποσυνείδητου και εσένα δεν σε αφορούν, σε βαθύτερο επίπεδο, όταν το υποσυνείδητο σου είναι φωτεινό.
Δεν λειτουργούν, κοινά, για σένα, πια οι "καθρέφτες"....



Δική μου αλήθεια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κατ εικόνα και ομοίωση..

να γιατι πάντα ο ανθρωπος έψαχνε τον θεο και ποτε δεν τον αναγνωριζε...

πάντα υπηρχαν αυτοι που νομιζαν ότι ο θεος μας αφησε.. γιατι δεν είμαστε "αξιοι"... γιατι δεν είμαστε αρκετα "καλοι" και για αυτο τωρα υπαρχουν ολα αυτα τα ασχημα στον κόσμο..

Ενας θεος έξω απο εμάς πανταχου παρων που φροντιζει τα "παιδιά" του όπως ο βοσκός τα πρόβατα.. Αυτη την εικόνα του ποιμένα έχουν οι περισότεροι άνθρωποι για τον θεο... που ότι κακο συμβει πρεπει να τρεξει και να βοηθησει...

Ποτε δεν περασε απο το μυαλό του ανθρωπου ότι ο θεός ποτε δεν τον εγκατελειψε... ποτε δεν τον αφησε και ότι δεν είναι εκει ψηλα στον ουρανό που τον ψαχνει..

Ποτε δεν περασε απο το μυαλό του ανθρωπου ότι ο ίδιος είναι θεος και ότι σταυρωνει αυτη την φυση του στον γολγοθα των προτυπων..

Μην κοιτατε ψηλα για να βρείτε τον θεο... κοιταξτε μέσα σας

Μην φοβάστε.. Αγαπήστε την θεική φυση σας...

Ζήστε αληθινα και ολοκληρωμένα
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ilias έγραψε:
    • Ποτε δεν περασε απο το μυαλό του ανθρωπου

      ότι ο ίδιος είναι θεος

      και ότι σταυρωνει αυτη την φυση του στον γολγοθα των προτυπων..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 24 Νοέμ 2007 1:17 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σωστό!!!!!!

Και ούτε θα του περάσει, ενόσω μένει "κολλημένος" στα χειρότερα πρότυπα που υπάρχουν...τα θρησκευτικά!!!!

Είμαστε όμως..."θεός σε ενσάρκωση"....!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είμαστε όμως..."θεός σε ενσάρκωση"....!!!!

:D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Σωστό!!!!!!

Και ούτε θα του περάσει, ενόσω μένει "κολλημένος" στα χειρότερα πρότυπα που υπάρχουν...τα θρησκευτικά!!!!

Είμαστε όμως..."θεός σε ενσάρκωση"....!!!!
Ωραια λοιπον!

Αφου συμφωνουμε ολοι στο Γολγοθα Των Προτυπων και προκειμενου παντοτε να φθασουμε στο Καθ' Ομοιωση, δεν εχουμε παρα να ιεραρχησουμε τα προτυπα τα οποια θα πρεπει να καταρριψουμε μεσα μας ή να ανασκευασουμε, για να καταφερουμε να φθασουμε στην Κορυφη της Δικαιωσης.

Προτεινω λοιπον, συμφωνα με την γνωστη πορεια του Γολγοθα, ως τελευταιο προτυπο το οποιο πρεπει να καταρριφθει ή να ανασκευαστει επαναλαμβανω, να ειναι Ο Εσταυρωμενος Ιησους.

Αρα πρεπει να αρχισουμε να γεμιζουμε τη διαδρομη με τα υπολοιπα προτυπα που μας "ανηφοριζουν" στο Γολγοθα αυτο.

Επισημαινω οτι αφου ειμαστε "θεος σε ενσαρκωση" οφειλουμε να ακολουθησουμε συνεδητα την Πορεια και το Δρομο του Γολγοθα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 24 Νοέμ 2007 2:39 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πρωτα Σκαπανέα πρέπει να αναγνωρίσουμε τα πρότυπα γυρω μας και μέσα μας.. πολλοί ακολοθουμε προτυπα και δεν το καταλαβαίνουμε...

αφου τα αναγνωρίσουμε πρεπει να ψαξουμε το καθ ένα σε βάθος να βρούμε την πηγη του... και μόλις βρεθει η πηγη του να το ενωσουμε με τον εαυτό μας ......
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ilias έγραψε:Πρωτα Σκαπανέα πρέπει να αναγνωρίσουμε τα πρότυπα γυρω μας και μέσα μας.. πολλοί ακολοθουμε προτυπα και δεν το καταλαβαίνουμε...

αφου τα αναγνωρίσουμε πρεπει να ψαξουμε το καθ ένα σε βάθος να βρούμε την πηγη του... και μόλις βρεθει η πηγη του να το ενωσουμε με τον εαυτό μας ......
Hλία μου θα συμφωνήσω με οσα λες απολυτα .
Κανε μου όμως την χαρη σε παρακαλω και σε καθε τι που αναφερεις,να λες:
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:Oταν εγω πληγωνόμουν καθε που.........αλλά
'Η :O φιλος μου νομιζε ότι.........αλλα
δηλαδή μια κατασταση.
Ευχαριστω πουλάκι μου Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Καλλιοπίτσα μου εξηγείς λίγο ακόμα τι εννοείς; γιατί δεν κατάλαβα... :oops:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ilias έγραψε:Πρωτα Σκαπανέα πρέπει να αναγνωρίσουμε τα πρότυπα γυρω μας και μέσα μας.. πολλοί ακολοθουμε προτυπα και δεν το καταλαβαίνουμε...

αφου τα αναγνωρίσουμε πρεπει να ψαξουμε το καθ ένα σε βάθος να βρούμε την πηγη του... και μόλις βρεθει η πηγη του να το ενωσουμε με τον εαυτό μας ......
Σταμάτα να νοιώθεις άσχημα επειδη δεν κατάλαβες κατ'αρχήν.Οχι τιποτα γιατι εγω τοτε θα πρεπει να εκτοξευτώ χαχα.

Λοιπον λες:πρέπει να αναγνωρίσουμε τα πρότυπα γυρω μας και μέσα μας..

Πες ενα παραδειγμα προτυπου που αναγνωρισες εσυ ή καποιος αλλος που ναι μεν πιστευε οτι "αγαπουσε"αλλα στο βαθος ηταν "η ανάγκη"..........(δικο μου παραδειγμα)

ΛΕΣ:πρεπει να ψαξουμε το καθ ένα σε βάθος να βρούμε την πηγη του...

H πηγη του ας πουμε ειναι ηα ανασφαλεια της ορφανης μητερας που πιστευε οτι η αγαπη ειναι καποιος να ειναι κουβαλητης στο σπιτι και αυτο μεταλαμαπδευσεσ την κορη (παραδειγμα δικο μου).

ΑΠλά πραγματα δηλαδή....... :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Κατ αρχάς δεν δνοιώθω αχημα.. οπότε μην νοιώθεις και εσυ!!! :D :D

και δεύτερον κατάλαβα τι εννοείς..

Θα το κάνω λοιπόν!!! :D

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”