Συλλογικη Συνειδητοτητα: Δυαδισμος &Εμπειρια Ενωτικης Αγ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αν δεν εχει αλλαξει τιποτα απο τοτε Βασω και η πορεια ειναι ιδια για ολους τους μαθητες του Διδασκαλου, τοτε ανηφοριζεις στην πορεια που υπεδειξε με τη ζωη του Εκεινος.

Και Εκεινος περασε μεσα απο τον κοσμο ευεργετων και ιωμενος τους παντες και ειδικα οσους το ζητησαν.

Αν λοιπον οι θεραπειες που "επιτελεις" αντιστοιχουν στα Θαυματα Εκεινου και τα μηνυματα που μεταφερεις αντιστοιχουν στις εσωτερικες και ακατανοητες με τον εξωτερικο νου Διδασκαλιες του, τοτε λειπουν απο σενα οι παραβολες, που θα αντιστοιχιζονται στις Παραβολες που μας Αφησε Αιωνια Παρακαταθηκη.

Οπως η περιφημη παραβολη Του Ασωτου Υιου!

Για την οποια λεγεται οτι κι αν ακομα ολη η Διδασκαλια του Χριστου ειχε αφανιστει εκτος απο την παραβολη αυτη, τοτε θα μπορουσαμε να αναπαραγαγουμε εκ νεου τη Διδασκαλια Του πληρη και ατοφια μεσα απο την παραβολη αυτη.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 30 Νοέμ 2007 12:04 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μα για τον "άσωτο υιό" κάνω όλη αυτήν την εργασία Σκαπανέά...

Απορώ πως δεν το έχεις καταλάβει εσύ!!!

΄Ομως για τον "άσωτο υιό", όχι για τον μισαλλόδοξο ε?

Αυτός μένει με δική του βούληση έξω από την κατανόησή του.

Και ο μόνος που θα τον "σώσει" είναι ο Εαυτός του!


"όστις θέλει οπίσω μου ακολουθείν..."
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 30 Νοέμ 2007 1:05 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα στο αφιερώνω...
Είναι ένα απόσπασμα από το 2ο βιβλίο μου, το οποίο συμπληρώθηκε εκ των υστέρων.



Ο Ροντέν τον κοίταξε με απορία. Φαινόταν ότι δεν καταλάβαινε, αλλά δεν μίλησε, δεν ρώτησε τίποτα άλλο μέχρι που βγήκαν έξω...
...........................................
Ο Ροντέν έμεινε σκεφτικός...Η καρδιά του χτυπούσε σαν τρελλή, ήθελε να τρέξει ξοπίσω του, να τον σταματήσει, να τον ρωτήσει...Μα εκείνος είχε ήδη χαθεί από τον ορίζοντα του βλέμματός του...
Κοντοστάθηκε λίγο...Μετά άρχισε με γρήγορο βήμα στην αρχή, τρέχοντας μετά, να κατεβαίνει τα σκαλιά...Τώρα του φαινόταν απλό. Χιλιάδες σκαλιά, χιλιάδες σκέψεις...
΄Ανοιξε βιαστικά την πόρτα. Κρέμασε την δάδα και στάθηκε για λίγο όρθιος, κοιτώντας τον!
Το ήξερα ότι θα έρθεις...Κάθισε κοντά μου, όσο έχουμε καιρό. ΄Ενα λεπτό αρκεί. Γιατί αυτό που ζητάς, σου έχει ήδη δοθεί.Ο Ροντέν γονάτισε δίπλα του. Η καρδιά του πήγαινε να σπάσει, άπλωσε το χέρι του, έτρεμε, δεν μπορούσε να ελέγξει την κίνησή του. Ακούμπησε τα μαλιά του. Εκείνος πήρε το χέρι του και το έφερε στην καρδιά του. Ο Ροντέν συγκλονίστηκε. ΄Αρχισε να τρέμει, δάκρυα κυλούσαν από τα μάτια του.
΄Ασε τα δάκρυά σου να τρέχουν. Είναι η κάθαρση που ζητάς.
Κάθε δάκρυ που χύνεις τώρα, θα είναι και αυτό που θα σε φέρει κοντά μου. Κλάψε, έτσι καθαρίζεις τον "δρόμο" σου προς εμέ!
Να ξέρεις ότι τώρα μπορεί να σου διαφεύγει η αλήθεια που έχω διδάξει, γιατί δεν ήσουν κοντά μου, αλλά κάθε δάκρυ σου θα την κάνει πιο ξεκάθαρη. Διαυγή, ώστε να μην αναζητάς, αλλά μόνό να βρίσκεις. Αυτή είναι η κληρονομιά μου προς εσέ!


Ο Ροντέν με τρεμάμενα χέρια έβγαλε ένα σακουλάκι. Πήρε από μέσα την καρφίτσα. Οι πέτρες λαμπίριζαν στο μισοσκόταδο.
Την ακούμπησε στην καρδιά του και μετά την απόθεσε στην καρδιά εκείνου...

------------------------
Ου πας ο λέγων μοι Κύριε Κύριε εισελεύσεται εις την βασιλείαν των ουρανών, αλλ’ ο ποιών το θέλημα του πατρός μου του εν ουρανοίς
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα συνέχεια ζητάς να σου δείξει κάποιος τον δρόμο..
Σου έχω ξαναπέι.. εσυ και μόνο εσύ μπορείς να βρείς τον δρόμο σου.. δεν υπάρχουν οδηγίες ούτε βήματα..

Το μονοπάτι της βασως ήταν όποιο ήταν γιατί μέσα απο συγκεκριμένα γεγωνότα στη ζωή της έκανε συγκεκριμένες επιλογες..

Αντί να ψάχνεις τον δρόμο κάποιου άλλου .. κοίτα την ζωή σου.. αυτή ήταν μέχρι τωρα η διαδρομή σου.. τωρα κοίτα το παρων σου.. γιατι σε αυτό κάνεις τις επιλογες που χαρασουν το μονοπάτι σου.. μην το ψάχνεις αλλού.. ξέρεις που είναι...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Οχι Ηλια, δεν ζηταω για τον εαυτο μου με τον τροπο που το θετεις παρα ελαχιστες φορες και για πραγματα τα οποια αντικειμενικα δεν κατεχω.

Αν φαινεται οτι ζηταω πολλες φορες να μου "δειξουν" το δρομο οι αλλοι, ειναι γιατι αυτος ο δρομος τους ειναι ασαφης στα ματια μου και θελω να τον διεκρινησω για μενα και για ολους.

Μη με παρεξηγεις λοιπον...

... και μου ειναι πολυ, μα παρα πολυ ευκολο να μιλω και να γραφω αποφατικα και δογματικα και οποιος θελει ας καταλαβει.

Ειναι παρα πολυ ευκολο, να διατυπωνεις θεσεις και αποψεις, ως ο κατεχων τα παντα και μη επιδεχομενος ουδεμιάς βελτιωσεως.

Και ειναι παρα πολυ ευκολο να αποφευγεις τις οποιεσδηποτε διευκρινησεις που ειναι αναγκαιο να κανεις μερικες φορες στα λεγομενα σου, παραθετοντας αλλες αδιευκρινιστες και μυστηριωδεις αποψεις.

Τελικα ειναι παρα πολυ ευκολο να μιλας και να μη σε καταλαβαινει κανεις.

Το δυσκολο ειναι στην πορεια μιας συζητησης να μπαινουν ολοι στο πνευμα της και να παραμενουν εκει, αποσαφηνιζοντας τα σκοτεινα του σημεια του θεματος, μεχρι οτου δημιουργησουν ολοι μια καθαρη εικονα του στο μυαλο τους.

Διοτι αυτη η εικονα ειναι και το ζητουμενο, οταν γινεται μια αναλυση, ειτε απο μια ομαδα συνδιαλεγομενων και οχι μονολογουντων ανθρωπων, ειτε απο εναν και μονο ανθρωπο ο οποιος ψαχνει εναγωνιως, αν και χαλαρα αλλά και συγκεντρωμενος ταυτοχρονα, το νοημα των λογων του Θεου ή και των ανθρωπων μερικες φορες, αλλα και των πραγματων που των ενδιαφερουν.

Διοτι αν δεν υπαρξει εικονα σαφης και συγκεκριμενη στο μυαλο των ανθρωπων, τοτε προς τι η συζητηση;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν όλα τα παραπάνω Σκαπανέα τα διατυπώνεις για μένα και για την πορεία μου, τότε δεν ξαναμιλώ, και αφήνω τους άλλους να μου ζητήσουν όποιες διευκρινήσεις θέλουν...

Εσύ μου ζητάς να δείξω τον δρόμο...

Εγώ όμως νιώθω ότι οι άλλοι λαμβάνουν ώφελος από την ουσία του...

Μπορεί να κάνω λάθος και εσύ να έχεις δίκιο...

Και τα λόγια Σκαπανέα, αν είναι "στείρα" φαίνονται από την ζωή σου, στο ξαναλέω...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Εμένα προσωπικά δε με ενδιαφέρει να ακολουθήσω την πορεια της Βάσως γιατί ο καθένας ακολουθεί το δικό του δρόμο και βρίσκει μονος του τα δικά του μονοπάτια. ότι μπορεί να είναι ασφαλές για εμένα μπορεί για κάποιον άλλον να μην είναι και να λέει "τι κάνει αυτή η τρελή.... είναι με τα καλά της"....
Εμένα με εμπνέουν τα όποια λόγια της Βάσως να πάω παρακατω, να ψάξω παρακάτω και να αμφισβητήσω, να αναρωτηθώ και να βρω.
Αυτό που βλέπω στη Βάσω σαν άνθρωπο και αυτό που έχει κατακτήσει και αυτό που είναι, με εμπνέει να μείνω στη διαδρομή που έχω επιλέξεί.
Και έμένα πολλές φορές μου φαίνονται κάποια πράγματα ασαφή αλλά αν δεν τα δοκιμάσω απο μόνη μου δεν πρόκειται κανείς να με πείσει για τη "λειτουργικότητά" τους ή μη.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν καταλαβαίνω γιατί πρεπει ν αδεις τα μονοπάτια των άλλων;; αυτό μπορείς να μου το εξηγήσεις;
Δεν χρειάζεται να σου πεί κάποιος τα βηματα που έχει κάνει σκαπανέα.. γιατί να σου τα διευκρινήσει;; ποιος ο λόγος απο τη στιγμή που τα βηματα που έχεις να κάνεις είναι διαφορετικά..

Δεν χρειάζεται να υπάρχει σαφης εικόνα στο μυαλό των συνομηλιτων για την εως τωρα πορεία των άλλων.. αλλα για την δική τους πορεία..

Μην κοιτας τα βηματα που έκανε και που έφτασε η Βάσω μέχρι εδω.. δεν θα σε βοηθήσει..

Κοίτα τα δικά σου βήματα.. δες την ζωή όχι μόνο της Βάσως αλλα όλων γύρω σου.. και κάνε τις επιλογές σου στη ζωή σου..

Για να γίνει αυτό δεν χρειάζεσαι τίποτα άλλο παρα θέληση..

Το να ρίξεις φως στη διαδρομή της Βάσως σε τι θα εξυπηρετησει;;
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Να θυμισω οτι εδω μιλαμε γι' αυτο:
Εισπραττομενη Απαντηση
Η ομοιότητα δεν μπορεί να βρεθεί όταν επικεντρώνεστε στον "εξωτερικό" θεό.
Και έχοντας τον "εξωτερικό" θεό σαν συνισταμένη για να στραφείτε μέσα σας να τον βρειτε, συναντάτε κι εκεί έναν "ψεύτικο", ένα φανταστικο κατασκεύασμα, που αντί να σας παρέχει την ασφάλεια, σας βάζει στην συνεχιζόμενη αγωνία, ότι δεν τον αναγνώρισατε.
Η εμπειρία που ζητω απο σάς, είναι μέσα από τον δυαδισμό να ξαναβρειτε την εμπειρία της ενωτικής αγάπης και να την ακολουθήσετε σαν θεοί και όχι σαν άνθρωποι. Αυθόρμητα και με έμπνευση να ζήσετε...
Και αυτό μόνο οι θεοί το πετυχαίνουν.
Και οτι η αποκατασταση της ενοτητας και η εμπειρια της ενωτικης αγαπης μεσα απο το δυαδισμο, απαιτει συγκεκριμενα βηματα, τα οποια οφειλουν κατα το δυνατο να ειναι σαφη και ξεκαθαρα.

Εδω δεν μιλαμε για το δρομο του καθενος, αλλά για την αληθεια που κρυβει ειδικοτερα η παραπανω σημασμενη φραση.

Αν εγινε αναφορα σε προσωπικους δρομους, αυτο εγινε κατα "παρεκλιση" απο το θεμα.

Η διερευνηση ενος καινουργιου ζητηματος οπως το παρον, δεν απαιτει την αποδεικτικη αναφορα σε διαφορα επιτυχη πεπραγμενα της ζωης μας.

Καλουμαστε ομως με τη βοηθεια των βιωματων μας ως εκφραστικων στοιχειων, με τη βοηθεια δηλαδη των παραστασεων που εχουμε απο τις εμπειριες μας, να διατυπωσουμε και να μορφοποιησουμε καινουργιες δυνατοτητες που εκπηγαζουν μεσα απο το προσεγγιζομενο θεμα.

Διοτι δεν μπορουμε να ισχυριστουμε οτι τα κατεχουμε ολα...

Ετσι δεν ειναι;

Εδω δεν προβαλουμε "κατακτησεις" ( παρα μονο συμπτωματικα και ως παραδειγμα ) αλλά διερευνουμε νεους στοχους.

Συνεπως δεν χρειαζεται να παιρνει κανείς μας προσωπικα το ο,τι λεγεται.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

η αποκατασταση της ενοτητας και η εμπειρια της ενωτικης αγαπης μεσα απο το δυαδισμο, απαιτει συγκεκριμενα βηματα, τα οποια οφειλουν κατα το δυνατο να ειναι σαφη και ξεκαθαρα.
Οχι σκαπανέα.. κατα την άποψη μου η εμπειρία της ενωτίκής αγάπης μέσα απο το δυαδισμο προκείπτει απο ξεχωριστά μονοπάτια για τον καθένα και μεσα απο διαφορετικά βιώματα αλλα προς τον ιδιο στόχο....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Οχι σκαπανέα.. κατα την άποψη μου η εμπειρία της ενωτίκής αγάπης μέσα απο το δυαδισμο προκείπτει απο ξεχωριστά μονοπάτια για τον καθένα και μεσα απο διαφορετικά βιώματα αλλα προς τον ιδιο στόχο....
Αλλά τοτε Ηλια, αν "βαδιζουμε" ολοι προς την ιδια βουνοκορφη, αλλος με αεροπλανο, αλλος με αεροπλοιο, αλλος με αεροστατο, αλλος με ανεμοπτερο, αλλος με διαστημοπλοιο, αλλος με αλεξιπτωτο, αλλος με τα ποδια στην ανηφορικη πλαγια, αλλος με τζιπακι, αλλος με Ι.Χ., αλλος με γαϊδουρακι, αλλος με μουλαρι, αλλος με αλογο, αλλος με τραινο ( αν ειναι δυνατο στο κακοτραχαλο βουνο της Δικαιωσης ), αλλος στην πλατη αλλου..., τοτε για τη πραγμα μιλαμε;

Α ειναι ετσι τοτε ο καθενας βιωνει μια πρωτογενη προσπαθεια χωρις καμια επικοινωνια με τους αλλους και αρα χωρις καμια διασταυρωση εμπειριων.

Ο καθενας ειναι μονος του τελικα στο δρομο για το Θεο και ειδικοτερα για το βιωμα της ενωτικης αγαπης μεσα απο το δυαδισμο και καθε συζητηση για το δρομο που ακολουθει περιττευει, αφου οτι και να ακουσει δεν θα εχει καμια απολυτως σχεση με το δρομο που θα ακολουθησει και αρα θα ειναι αχρηστο.

Οχι! Δεν πιστευω οτι ειναι ετσι!

Πιστευω οτι τα βηματα ειναι κοινα για ολους και πρεπει να συζητηθουν και να προσδιοριστουν, ασχετα αν ο καθενας κανει τελικα τις δικες του εφαρμογες.

Γιατι αυτο ειναι η ουσια των διαφορετικων μονοπατιων: Ιδια βηματα, με διαφορετικο τροπο.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Η συζήτηση γίνεται για τον κοινό στοχο σκαπανέα Το τι πρέπει να κάνεις για να φτάσεις εκεί είναι δικό σου θέμα.. η βασω μπορεί να σου πεί τα βήματα.. και εσυ να τα ακολουθήσεις.. αυτό τι νόημα θα έχει;
θα ακολουθήσεις τον δρόμο κάποιου άλλου αλλα έτσι ακυρωνεται η προσπάθεια για την προσωπική τελείωση γιατι αυτό είναι καθαρά προσωπική δουλειά.. πρέπει να βρείς μόνος σου τα βήματα...

Ολοι πάμε με τα πόδια σκαπανέα.. απλα απο διαφορετικά μονοπάτια.. Τα βήματα κάποιου άλλου δεν θα έχουν αντικτυπο στην δική σου ζωη...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για μενα ο δρομος του πνευματος ειναι ενας απλά αλλος ειναι εμπρος κι αλλος ειναι πισω....αναλογα με τον βαθμο συνειδητότητας.Δηλαδη τα βιώματα ,τις προηγουμενες ζωές,τον τοπο που ζεί......τα παθηματα........τις επιλογες βασει συνειδητοτητας,που δημιουργουν αλλα βηματα που μπορει να σε πανε πισω ξανα κα ξανα.........ωσπου να βλεπεις φως και ισως παλι να το χανεις ,μεχρι να το δει και να μην χανει ποτε το φως,μεχρι να ζει μεσα στο φως.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Σκαπανέα με ρωτάς μέσα από όλα τα τόπικ του φόρουμ, την διαδρομή μου...Τον τρόπο που έφτασα στην αλήθεια, που διευκρινίζω είναι η δικιά μου και σε κανέναν δεν είπα να την ακολουθήσει.

Αυτή η αλήθεια με έρριξε στα βαθιά σκοτάδια...Και έτσι όπως με ρωτάς, είναι σαν να θέλεις να τα αποφύγεις και να προχωρήσεις παρακάπτωντας...Γιατί τον δρόμο τον ασφαλή δεν τον βρήκα ποτέ, αυτόν που ζητάς εσύ...
Για μένα όλα ήταν ένα ρίσκο..
Ρίσκαρα πολλά και πάνω από όλα την υγεία μου και την καλοπέρασή μου.

Αν πω σε κάποιον τι έκανα και τι κάνω, μάλλον θα με περάσει για τρελλή...Γι' αυτό προσπαθώ να βοηθήσω, αφήνοντας τον άλλον να νιώσει μέσα από μένα την ουσία...Τα σκοτάδια του ας τα βρει ο καθένας μόνος του. Εγώ το μόνο που μπορώ να πω στον καθένα, είναι βρέστε τον εαυτό σας...Το πως θα τον βρει είναι δικό του θέμα...Η αλήθεια πάντως ότι υπάρχει αυτός ο αληθινός θεϊκός Εαυτός, είναι ακριβώς η ουσία της διαδρομής μου.

Είναι εύκολο να κρύβεσαι στην ανωνυμία και να ρωτάς...

Παρουσιάσου λοιπόν Σκαπανέα, και δείξε μου την δική σου ουσία από τον δικό σου δρόμο...Για να δω αν είναι ασφαλής και ακμαία η δική σου ζωή και όχι η δική σου η διαδρομή...
Δεν με ενδιαφέρει η διαδρομή...Αν δω την ζωή σου, τότε θα πειστώ να ψάξω για την αλήθεια, άπ' όποιον δρόμο!!!

Κάθησες ποτέ άυπνος, για να βοηθήσεις κάποιον άλλον?
Θυσίασες όλα τα Σαββατοκύριακά σου για να βοηθήσεις κάποιον άλλον?
Απλωνεις τα χέρια σου κάθε μέρα, για να βοηθήσεις κάποιον άλλον?

Σου είπα κάποτε, ότι εγώ κοινωνώ κάθε Σαββατοκύριακο και το εννοώ, ακόμα κι αν εσύ γελάς...
Γιατί για μένα, κάθε Σαββατοκύριακο είναι η ιερή εξομολόγηση και η θεία κοινωνία με τις ψυχές των ανθρώπων που έρχονται κοντά μου γεμάτοι αγάπη...Για να πάρουν χωρίς να ζητήσουν επιβεβαιώσεις!

΄Οτι κάνω λοιπόν δεν είναι για μένα. Εγώ μια χαρά θα ήμουν ξαπλωμένή στην παραλία του καλύτερου Ξενοδοχείου και θα απολάμβανα τον ήλιο. Την υλική δυνατότητα την έχω!
Μα κάθομαι στην πόλη και αγωνίζομαι μαζί με όλους!

Μην υποτιμάς το έργο μου σε παρακαλώ. Ούτε και τα λόγια μου.
Και μην βιάζεις την ψυχή μου, για χάρη ενός διαλόγου και μόνο.



Αυτός ο διάλογος κλείνει εδώ από εμένα!

΄Οποιος θέλει μπορεί να συνεχίσει...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 30 Νοέμ 2007 3:52 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Η συζήτηση γίνεται για τον κοινό στοχο σκαπανέα Το τι πρέπει να κάνεις για να φτάσεις εκεί είναι δικό σου θέμα.. η βασω μπορεί να σου πεί τα βήματα.. και εσυ να τα ακολουθήσεις.. αυτό τι νόημα θα έχει;

θα ακολουθήσεις τον δρόμο κάποιου άλλου αλλα έτσι ακυρωνεται η προσπάθεια για την προσωπική τελείωση γιατι αυτό είναι καθαρά προσωπική δουλειά.. πρέπει να βρείς μόνος σου τα βήματα...

Ολοι πάμε με τα πόδια σκαπανέα.. απλα απο διαφορετικά μονοπάτια.. Τα βήματα κάποιου άλλου δεν θα έχουν αντικτυπο στην δική σου ζωη...
Ηλια αναρωτιεμαι γιατι υπαρχουν τοτε τα σχολεια;

Γιατι οι μαθηματικοι αραγε διδασκουν τα βηματα επιλυσης μιας εξισωσης;

Γιατι μπαινουν στον κοπο να δειξουν στους μαθητες τους οι δασκαλοι, το τι εχει πετυχει ο ανθρωπος στην πορεια των αιωνων, αφου ετσι ακυρωνουν τη δικη τους προσπαθεια ( των μαθητων δηλαδη ) να ανακαλυψουν μονοι τους τα αναγκαια βηματα που θα τους οδηγησουν στην ολοκληρωση ως μαθητες;

Με αυτη σου τη λογικη ακυρωνεις τη ιδια τη διδασκαλια, την οποιαδηποτε διδασκαλια.

Και σε παρακαλω διαβασε τα με προσοχη αυτα που γραφω.

Διοτι τι διαφορετικο κανει ο δασκαλος, ο καθε δασκαλος, απο το να αποκαλυπτει τα αναγκαια και ικανα βηματα μιας διαδικασιας στους μαθητες του;

Πως μπορεις να λες οτι ο ανθρωπος πρεπει να τα κανει ολα μονος του και δεν εχει αναγκη να μαθει τα βηματα που ακολουθησε καποιος αλλος προς την ιδια κατευθυνση;

Στο στρατο υπαρχουν οι λεγομενοι ανιχνευτες, οι οποιοι ψαχνουν το δρομο τον ασφαλη και τον ακμαιο για το στρατευμα και οι οποιοι οταν τον ανακαλυψουν, ερχονται και τον ανακοινωνουν με χαρα και στους υπολοιπους ωστε ολοι μαζι να πορευτουν απο το δρομο αυτο προς την επιτυχια και τελικα τη νικη.

Ο ιδιος ο Χριστος μας λεγει: Οποιος θελει ας ελθει πισω μου.

Δεν ειπε: οποιος θελει να σωθει ας παει απο οπου θελει...

Ειπε πισω μου.

Καταλαβαινεις τι σημαινει αυτο Ηλια;

Ακολουθησε τα βηματα μου ακριβως.

Αυτο σημανει...

Και ο Αποστολος Παυλος λεει: μιμητες μου γινεσθε καθως και εγω μιμητης Χριστου.

Οταν ανηφοριζουμε λοιπον ολοι μαζι δεν εχω αντιρρηση και με τα ποδια, ο καθενας στο δικο του μονοπατι, στο Βουνο της Δικαιωσης στην κορυφη του οποιου λαμπει το πνευμα, καταλαμβανουμε ολη την περιφερεια του βουνου...

Καταλαμβανουμε ολοκληρη την επιφανεια του βουνου, σκαβοντας με νυχια και με δοντια και παραμεριζοντας τα εμποδια που ειναι μπροστα μας, γιατι "κανεις" δεν βρεθηκε να μας πει πως να λειτουργησουμε αποτελεσματικα στην πορεια μας αυτη...

Γιατι κανεις συμφωνα με τη λογικη σου, δεν επιτρεπεται να παρεμβει και να μας πει τι εκανε αυτος και ανεβηκε ή τι εκανε και προχωρησε λιγο παραπαπανω...

Ο Γολγοθας λοιπον αυτος της ανοδου της υλης στο πνευμα, ειναι μια τελειως προσωπικη υποθεση για σενα και ουδεις δυναται να υποδειξει στον αλλο τα προσωπικα του επιτευγματα, γιατι τοτε του ακυρωνει την προσπαθεια.

Αλλα τοτε για ποια εμπειρια ενωτικης αγαπης μιλαμε μεσα απο το Δυαδισμο Υλης - Πνευματος, οταν ο καθενας αδιαφορει για τους αλλους, που τους βλεπει να αγωνιζονται μονοι τους και δεν τους βοηθαει για να μην ακυρωσει την προσπαθεια τους;

Που ειναι εκεινο το σχοινι που δενει ολους τους ορειβατες που ανεβαινουν μαζι σε μια βουνοκορφη;

Για ποιο μοιρασμα μιλαμε τοτε;

Να φτασουμε ολοι καποτε στην κορυφη, οσοι καταφερουμε να φτασουμε μονοι μας και να καθισουμε να ανταλλαξουμε τις εμπειριες για το πως ηταν το ταξιδι μας;

Αυτο ειναι το ενωτικο μοιρασμα της αγαπης και η ενωτικη εμπειρια της αγαπης μεσα απο το Δυαδισμο;

Για μενα εμπειρια της ενωτικης αγαπης Ηλια, ειναι να αδραξω το χερι που μου απλωνεις ζητωντας βοηθεια στο δρομο για την θεΊκη ενωση και να σου πω:
Ελα δω, αυτο και αυτο πρεπει να κανεις...
Το καταλαβες;
Και αν δεν τι καταλαβαινεις πεσ' το μου να στο ξαναπω μεχρι να το καταλαβεις.

Και μετα να σε αφησω να κανεις τις εφαρμογες σου, περπατωντας διπλα σου...

Και αυτο γιατι εχω απλωσει το πανισχυρο διχτυ της Αγαπης μου και σε εχει αγκαλιασει και δεν σε αφηνει να πεσεις στο γκρεμο ακομα κι αν παραπατησεις και γονατισεις και πληγωθεις.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”