Συλλογικη Συνειδητοτητα: Δυαδισμος &Εμπειρια Ενωτικης Αγ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αντε λοιπον να σε δουμε...Εικόνα
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Λοιπόν...

Προτυπο.. Η Γυναίκα λίγο κατοτερη του ανδρα...
(Γενικότερο πρότυπο.... Ο οποιοσδίποτε κατωτερος του άλλου....)

Πολλύ γνωστο κοινονικό προτυπο.. δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην το έχει συναντησει....

Βαθυτερη αιτια... Η "αναγκη" για εξουσία για κυριαρχεία.. ο φόβος της ισότητας αρα και ο φοβος του "Εγω" μας πως δεν θα περασει το δικό μας σε μια σχεση.. Η ανάγκη του εγω μας για ιδιοκτησια σε όλα τα επίπεδα και σε κάθε περίπτωση.. Εκμετάλευση της γυναικίας φυσης σαν ποιο αδύναμη απο πλευρα μυικής δυναμης ή αναγνωριση της ψυχικής της δυναμης και ο φοβος αυτης...

Αυτα τουλάχιστον καταλαβα εγω... εσεις;;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε φιλω σε φιλω σε φιλω.Μπραβο!!!! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:D :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Επισημαινω οτι αφου ειμαστε "θεος σε ενσαρκωση" οφειλουμε να ακολουθησουμε συνεδητα την Πορεια και το Δρομο του Γολγοθα.

Ωραία, ας τον ανεβούμε...!

Ο δρόμος προς τον Γολγοθά απαιτεί "απεξάρτηση" από τις απόψεις των οικείων μας περί υγιούς κοινωνικής ζωής.
Σ' αυτόν τον δρόμο, και για να τον διανύσεις, χρειάζεται να "εγκαταλείψεις" τους οικείους σου και να αποδεσμευτείς από τον πόνο που θα τους προκαλέσεις με τις αποφάσεις σου...Η επιλογή σου δεν σου επιφέρει ενοχές από την ηθική υποχρέωση που ορίζει η κοινωνία και η θρησκεία, αλλά ο δρόμος προς τον Γολγοθά ανακατασκευάζει το χρέος προς την κοινωνία, σε χρέος προς τον Δρόμο...

Για συνεχίστε...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

σε χρέος προς τον Δρόμο...
που είναι η αγαπη προς τον Εαυτο μας!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ο ανθρωπος εισερχεται στον κοσμο δια της οικογενειας.

Αρα το πρωτο προτυπο που πρεπει να καταρριφθει ειναι αυτο της οικογενειας, διοτι αυτο ειναι το εισαγωγικο στονν κοσμο.

Επομενως Αφετηρια της Κλιμακας των προτυπων η Οικογενεια και Κορυφη ο Εσταυρωμενος στο Γολγοθα.

Οικογενεια, ..., ..., ..., ..., ..., . . . . . . . . ., ..., Εσταυρωμενος!

Γεμιστε τωρα το ενδιαμεσο με αλλες συγκεκριμενες πραγματικες μορφες καταστασεων, που αποτελουν τα σκαλοπατια της σκαλας του Γολγοθα των Προτυπων.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βήμα βήμα σκαπανέα...

κάθε κατηγορία έχει περισσότερα απο ένα πρότυπα δεν νομίζεις;;
Μόνο ένα προτυπο έχει η οικογένεια;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αρα το πρωτο προτυπο που πρεπει να καταρριφθει ειναι αυτο της οικογενειας, διοτι αυτο ειναι το εισαγωγικο στονν κοσμο.

Η οικογένεια δίνει την πρώτη θαλπωρή στο νεογέννητο.
Την αγάπη, τις ηθικές αξίες, την φροντίδα, την τροφή, την ελευθερία να ζήσει.

Το δεσμεύει για όλη του την ζωή?

Αν λοιπόν ο μικρός έφηβος έχει να διανύσει τον δρόμο του, πως θα μπορέσει να τον επιλέξει, μέσα από το "πνίξιμο" μιας αγάπης που του παίρνει αντίτιμο για όλη την φροντίδα που του έδωσε?

ΠΟΙΟΣ δίνει το δικαίωμα σ' αυτήν την οικογένεια να στραγγίσει την ζωή του παιδιού της, στο όνομα αυτής της κοινωνικής αξίας?
Μπορεις να μου πεις ποιός?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88502
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα σου απαντήσω...

Αυτός που δίνει το δικαίωμα στους γονείς να οριοθετούν την διαδρομή των παιδιών τους, ειναι ο ίδιος που δίνει το δικαίωμα στα παιδιά να έχουν άποψη για τον δρόμο των γονιών τους.

Είναι ο ίδιος, ακριβώς ο ίδιος Σκαπανέα!

Είναι ο εαυτός μας με τις ενοχές του, για ότι πνευματικό θυσίασε στον βωμό της οικογένειας...

Για ότι επέτρεψε να του κλέψει την ποιότητα της αγάπης

Για ότι επέτρεψε να εγκλωβίσει την ψυχή του σε δυστυχία

Για ότι θεώρησε σωστό και παρέκκλινε απο΄την αρχική του επιλογή να ζήσει

Αυτός είναι, Σκαπανέα, ίδιος ο θάνατος!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Είναι ο εαυτός μας με τις ενοχές του, για ότι πνευματικό θυσίασε στον βωμό της οικογένειας...

Για ότι επέτρεψε να του κλέψει την ποιότητα της αγάπης

Για ότι επέτρεψε να εγκλωβίσει την ψυχή του σε δυστυχία

Για ότι θεώρησε σωστό και παρέκκλινε απο΄την αρχική του επιλογή να ζήσει
και η ανάγκη μας για έλεγχο.. και για ικανοποίηση του εγω μας...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Οικογενεια, ..., ..., ..., ..., ..., . . . . . . . . ., ..., Εσταυρωμενος!

Γεμιστε τωρα το ενδιαμεσο με αλλες συγκεκριμενες πραγματικες μορφες καταστασεων, που αποτελουν τα σκαλοπατια της σκαλας του Γολγοθα των Προτυπων.
Δεύτερο πρότυπο.....ΣΧΟΛΕΙΟ

Ένας χώρος που προσφέρει στείρα γνώση,

Καλλιεργεί φυτά που ρουφούν αποστηθίζοντας, τεχνογνωσία για να σταθούν στην αυριανή κοινωνία,

Κοιμίζει μυαλά,

Διδάσκει ότι η γνώση δεν έχει να σου προσφέρει και πολλά πράγματα έξω από ένα καλό μισθό....!

Και εδώ το εφηβάκι, πρέπει να σπάσει τα δεσμά της καθοδηγούμενης γνώσης, να ανακαλύψει την ομορφιά της αναζήτησης.......να μην μπει στην πλάνη.........και να πάρει το δρόμο.....

Σταθμός λοιπόν η αναζήτηση της γνώσης.........
της Δημιουργίας,
της Ύπαρξης,
του Εγώ,
του Εαυτού, ...., ...., ....., ..., του Θεού, του Όλου.

Τί άλλο ψάχνω, προς το καθ' ομοίωση.....?


(Θεέ μου....αυτή την κουβέντα είχα μόλις πριν μία ώρα με την κόρη μου....! Πως να σπάσει το φράγμα προς τη γνώση......)

Είναι μεγαλείο η συγχρονικότητα στη ζωή μας............!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ένας χώρος που προσφέρει στείρα γνώση,
...

Είναι άραγε το σχολείο αυτό;; ή μηπως μια δικαιολογία που χρησιμοποιούε για να μην δραστηριοποιηθούμε απο μόνοι μας;;;
Καλλιεργεί φυτά που ρουφούν αποστηθίζοντας, τεχνογνωσία για να σταθούν στην αυριανή κοινωνία,
Το σχολείο;; ή Εμείς οι ίδιοι που αφηνουμε τα παιδιά μπροστα στην τηλεοραση αντι να ασχοληθούμε εμεις μαζί τους να πάμε βολτες εκδρομές να τους δειξουμε πράγματα να τους δείξουμε τι τους περιβάλει... την ζωή όχι μόνο μέσα σε μια πολή.. αλλα και έξω απο αυτη.. όχι μόνο το καλοκαίρι.. και στις διακοπές.. δεν είναι αναγκη να πάμε και μακρια.. αλλα μην λέμε ότι φτάίει το σχολείο.. σίγουρα υπάρχουν πρότυπα και στο σχολείο.. αλλα λίγο διαφορετικα...
Και εδώ το εφηβάκι, πρέπει να σπάσει τα δεσμά της καθοδηγούμενης γνώσης, να ανακαλύψει την ομορφιά της αναζήτησης.......και να πάρει το δρόμο.....

(Θεέ μου....αυτή την κουβέντα είχα μόλις πριν μισή ώρα με την κόρη μου....! Πως να σπάσει το φράγμα προς τη γνώση......)
Αναρωτήσου πως τα έσπασες εσυ..
Τα δεσμά της γνωσης τα σπάμε μολις βλέπουμε το ενδιαφερον κομμάτι της... όλα τα παιδιά έχουν πει την φραση και εγω μεσα σε αυτά.. τι να τα μάθουμε αυτά αφου δεν θα τα χρισημοποιήσουμε ποτε...
Ποτέ μη λες ποτέ....
Μόλις δείς το ενδιαφερον κομμάτι κάθε πράγματος ασχολεισαι απο μόνος σου προσπαθείς και ψαχνεις και μαθαίνεις... δεν περιμένεις απο άλλους να σου μάθουν....

στο σχολείο υπάρχουν πολλά πρότυπα..
Ο καλός μαθητης...
Ο κακός μαθητης...
Ο δημοφιλής...
και φυσικα
ο καλός καθηγητης...
ο κακός καθηγητης...

Αλλα ένα ένα...
Μιλησαμε για την οικογένεια και που βασίζεται το πρότυπο της οικογένειας.... που μας οδηγούν άραγε τα συμπερασματα αυτα;;
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Μόλις δείς το ενδιαφερον κομμάτι κάθε πράγματος ασχολεισαι απο μόνος σου προσπαθείς και ψαχνεις και μαθαίνεις... δεν περιμένεις απο άλλους να σου μάθουν....
Ακριβώς αυτό λέω Ηλία μου.......!

Εδώ είναι το σπάσιμο του φράγματος, να ανακαλύπτεις την ομορφιά και να μην στέκεις μόνο σ' αυτό που σου προσφέρουν....!

Πρέπει να βγω στην αναζήτηση μόνος μου.......!

Γιατί ολοι συμφωνούμε (το δείχνουν και οι κινητοποιήσεις...για την παιδεία) ότι κάτι πρέπει να αλλάξει εκεί μέσα......τον τρόπο όμως δεν τον δείχνει κανείς....!

Πόσοι άραγε στο πέρασμα των χρόνων, είχαν το κουράγιο να βγουν στην αναζήτηση του δρόμου......? Να δουν την ομορφιά....?
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”