Συλλογικη Συνειδητοτητα: Δυαδισμος &Εμπειρια Ενωτικης Αγ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Οση ωρα επεξεργαζομουνα την απαντηση προς τον Ηλια, δημοσιευσες Βασω το σχολιο σου και τη δηλωση σου.

Θα τα μελετησω αργοτερα κι αν εχω κατι να πω θα το δημοσιευσω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 30 Νοέμ 2007 9:25 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολύ ωραία τα όσα γράφεις σκαπανέα.. αλλα διαφωνούμε...

Και θα σου πώ το γιατί... άλλο το εσωτερικό μονοπάτι του καθενός και άλλο το σχολείο ο στρατός ή οτιδίποτε τέτοιο...Γιατί;;

Γιατί απλά Σκαπανέα στα μαθηματικά υπάρχει ένας τροπος επιλυσης για να μπορουν να συνενοούντε οι λαοι και οι άνθρωποι όλα να υπάρχουν στην ίδια βάση η αριθμοι και ο τρόπος επίλυσης προβλεμάτων υπόκειντε σε παγκόσμιους κανόνες.. όπως και σε όλα τα μαθηματα όχι μόνο στα μαθηματικά αλλα και στη χημεια και στη φυσική στη γεωμετρία ακόμα και στη γλώσσα...

Η εσωτερική αναζήτηση δεν έχει παγκόσμιους κανόνες σκαπανέα.. κανέναν.. δεν υπάρχουν όρια περιορισμοί κανόνες και νομοι..
Κάνεις ότι κάνεις οχι για να βοηθήσεις τους άλλους αλλα για να βοηθήσεις τον εαυτό σου πρωτα..

Δεν ακυρωνω την διδασκαλία κανενος ούτε τον θεσμό του δασκάλου... γιατί απλά ο δασκαλος του σχολείου σου δείχνει τον τρόπο να βρείς την λύση.. ενω ο ανθρωπος που σε βοηθάει στην εσωτερική σου αναζήτηση σου δείχνει την ζωή του.. αυτά τα οποία πράττει στην καθημερηνότητά του και όχι το πως έφτασε μέχρι εκεί.. η δική σου δουλεια για να προχωρησεις στο μονοπάτι που έχεις διαλέξει είναι να βρείς τον δικό σου τρόπο να φτασεις στον στόχο σου..

Η Βάσω μπορεί να σου πεί έκανα αυτό αυτό και αυτο αλλα όλα αυτά τα βήματα εκδηλωθηκαν μέσα απο καταστάσεις και επιλογες και συνεχές εσωτερικό ψάξιμο.. τι νόημα λοιπόν έχει να σου το πει.. αν δεν το ανακαλύψεις μόνος σου για εσένα δεν σκάβεις...

Ο ιησούς είπε μεν... Οποιος θελει ας ελθει πισω μου.
αλλα μηπως δεν εννοούσε αγαπητε φίλε ακολούθα με κατα βημα και κάνε ακριβως ότι έκανα;; Μήπως σημαίνει δες την ζωή μου και προσπάθησε να φτάσεις εκεί που έφτασα;;
Και ο Αποστολος Παυλος λεει: μιμητες μου γινεσθε καθως και εγω μιμητης Χριστου.
Ο απόστολος Πάυλος μπορεί να το λέει αυτό αλλα δες την ζωή του να δείς τι εννοούσε με το μιμμητης του Ιησού...
Αλλα τοτε για ποια εμπειρια ενωτικης αγαπης μιλαμε μεσα απο το Δυαδισμο Υλης - Πνευματος, οταν ο καθενας αδιαφορει για τους αλλους, που τους βλεπει να αγωνιζονται μονοι τους και δεν τους βοηθαει για να μην ακυρωσει την προσπαθεια τους;
Δεν μιλάμε για μια κοινή εμπειρία Σκαπανέα αλλα για του καθενός μας ξεχωριστα...
Για μενα εμπειρια της ενωτικης αγαπης Ηλια, ειναι να αδραξω το χερι που μου απλωνεις ζητωντας βοηθεια στο δρομο για την θεΊκη ενωση και να σου πω:
Ελα δω, αυτο και αυτο πρεπει να κανεις...
Ενω εγώ θα έλεγα αυτό που σου λέει και η Βάσω.. Δεν θα σου πώ τι θα κάνεις αλλα αν θες δες την ζωή μου....
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

Αν πω σε κάποιον τι έκανα και τι κάνω, μάλλον θα με περάσει για τρελλή...Γι' αυτό προσπαθώ να βοηθήσω, αφήνοντας τον άλλον να νιώσει μέσα από μένα την ουσία...Τα σκοτάδια του ας τα βρει ο καθένας μόνος του. Εγώ το μόνο που μπορώ να πω στον καθένα, είναι βρέστε τον εαυτό σας...Το πως θα τον βρει είναι δικό του θέμα...Η αλήθεια πάντως ότι υπάρχει αυτός ο αληθινός θεϊκός Εαυτός, είναι ακριβώς η ουσία της διαδρομής μου.
ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΓΟΝΟΣ. ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΓΙΑ
ΤΡΕΛΗ. ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΔΙΠΛΑ
ΣΤΗ ΒΑΣΩ ΕΙΔΑ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΡΩΤΗΣΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ
ΑΚΟΥΓΑ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΖΗΤΟΥΣΑ ΤΡΟΠΟΥΣ
ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΧΝΕ.ΚΑΤΕΒΗΚΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ, ΒΙΩΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΨΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΩΘΗΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ. ΤΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ ΟΤΙ Η ΠΟΡΕΙΑ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΑΧΙΚΗ.

Κάθησες ποτέ άυπνος, για να βοηθήσεις κάποιον άλλον?
Θυσίασες όλα τα Σαββατοκύριακά σου για να βοηθήσεις κάποιον άλλον?
Απλωνεις τα χέρια σου κάθε μέρα, για να βοηθήσεις κάποιον άλλον?
Η ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΘΕΣΗ ΔΕΝ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ. ΤΗΝ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΑΛΛΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ.
Σου είπα κάποτε, ότι εγώ κοινωνώ κάθε Σαββατοκύριακο και το εννοώ, ακόμα κι αν εσύ γελάς...
Γιατί για μένα, κάθε Σαββατοκύριακο είναι η ιερή εξομολόγηση και η θεία κοινωνία με τις ψυχές των ανθρώπων που έρχονται κοντά μου γεμάτοι αγάπη...Για να πάρουν χωρίς να ζητήσουν επιβεβαιώσεις!
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ ΠΟΣΟ ΥΠΕΡΗΦΑΝΟΣ ΕΙΜΑΙ ΠΟΥ ΚΑΘΕ ΣΑΒ/ΚΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΒΑΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΙΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ. ΓΙΑ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΝΑ ΑΠΟΛΑΥΣΩ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ, ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΣΩ ΟΤΙ Η ΒΑΣΩ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΒΑΣΩ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΗΣΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΜΕ, ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΕΙ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΦΩΣ. ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΤΑ ΧΝΑΡΙΑ, ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ, ΚΑΠΟΙΑ ΤΗΣ ΒΑΣΩΣ. ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΞΟΥΝ.
Διοτι τι διαφορετικο κανει ο δασκαλος, ο καθε δασκαλος, απο το να αποκαλυπτει τα αναγκαια και ικανα βηματα μιας διαδικασιας στους μαθητες του;

Πως μπορεις να λες οτι ο ανθρωπος πρεπει να τα κανει ολα μονος του και δεν εχει αναγκη να μαθει τα βηματα που ακολουθησε καποιος αλλος προς την ιδια κατευθυνση;

ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΘΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙΒΡΑΒΕΥΣΕΙΣ Η ΟΧΙ. ΕΔΩ ΝΑΙ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ, ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΤΗ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ, ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ, ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΠΑΤΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ.
Και αυτο γιατι εχω απλωσει το πανισχυρο διχτυ της Αγαπης μου και σε εχει αγκαλιασει και δεν σε αφηνει να πεσεις στο γκρεμο ακομα κι αν παραπατησεις και γονατισεις και πληγωθεις.
ΜΗΠΩΣ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΤΗΣ ΥΠΕΡΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ, ΤΟΥ ΣΙΓΟΥΡΟΥ ΒΗΜΑΤΟΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΑΝΑΖΗΤΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ?ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ, ΝΑ ΠΟΝΕΣΕΙ, ΝΑ ΚΤΥΠΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥ, ΣΤΑ ΣΚΟΤΑΔΙΑ? ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΕΝΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΤΟΥ ΕΑΥΤΟ? Η ΕΝΩΣΗ ΑΥΤΗ, Η ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ Η ΒΟΗΘΕΙΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ, ΤΗΣ ΕΠΙΓΝΩΣΗΣ, ΤΗΣ ΣΙΓΟΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ.

ΠΟΙΟΣ ΜΟΥ ΕΓΓΥΑΤΑΙ ΟΤΙ Η ΠΟΡΕΙΑ ΠΟΥ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ Η ΒΑΣΩ, ΕΣΥ ΚΑΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΩΣΤΗ ΚΑΙ Η ΑΛΑΘΗΤΗ? ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΤΗΡΩ, ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΓΟΝΤΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ενα μπορω να σας διαβεβαιώσω η δικη μου πορεια ειναι ασφαλης αλλα μονο για μενα.Ειναι ασφαλης και για αλλους και επιθυμητή αλλα δεν τολμαν να μπουσουλιζουν ουτε να πληγωθουν ουτε να πεσουν ουτε να ξανασηκωθουν,προτιμουν την ασφαλεια και την ακμαιότητα εκ κληρονομικότητας και εκ του ασφαλους.Για να φτασεις στον στοχο θελει να περάσεις κι απο αγκαθια και απο φουρτουνιασμενες θαλασσες κι απο αμφισβητησεις κι απο πληρη γνωση της δικης σου σκιάς.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ειναι ασφαλης και για αλλους και επιθυμητή
Μόνο που Ίσως δεν είναι αυτή που χρειάζονται ...
Ίσως κάτι άλλο να είναι το ιδανικό για αυτούς αυτό το οποίο θα τους δώσει την δυνατότητα να δούν και να αφομοιώσουν άλλο ένα χαρακτηριστικό του εαυτού τους...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ilias έγραψε:
Ειναι ασφαλης και για αλλους και επιθυμητή
Μόνο που Ίσως δεν είναι αυτή που χρειάζονται ...
Ίσως κάτι άλλο να είναι το ιδανικό για αυτούς αυτό το οποίο θα τους δώσει την δυνατότητα να δούν και να αφομοιώσουν άλλο ένα χαρακτηριστικό του εαυτού τους...
Ακριβως Ηλια και γιαυτο επιλλεγουν αλλο δρομο για τα δικα τους μαθηματα.Ολα λειτoυργουν τελεια στο Θεϊκό Σχέδιο.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Εννοειτε να προσωποποιειτε το θεμα συνεχως και να αντιδρατε λες και κρινω τη ζωη σας.

Δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι ειναι γραμμενο και φροντιζω να το ακολουθω κατα τη δυναμη μου: Μη κρινετε για να μη κριθειτε.
Αν εισπραττετε ως κριση τα λεγομενα μου εδω ή και αλλου, τοτε δεν ευθυνομαι εγω για αυτο...

Αν θελετε να πεσετε, να ματωσετε για να μαθετε ειστε ελευθεροι.

Και καμια συζητηση δεν μπορει να σας εμποδισει να το βιωσετε.

Διοτι ο καθενας επιλεγει τη διαδρομη του κατα το δοκουν...

Ετσι δεν ειναι;

Και κανείς δασκαλος δεν μπορει να σας εμποδισει απο το να πραξετε λαθος

Πορευομενος λοιπον στο "μοναχικο" μου δρομο, αναρωτιεμαι αιφνης, γιατι πανω στη γραμμη Reiki ο δασκαλος δινει τις μυησεις στο μαθητη;

Γιατι δεν τον αφηνει ο δασκαλος μονο του το μαθητη, να βλεπει και να παρατηρει τη ζωη του και να αποφασιζει ανεπειρεαστος ( ο μαθητης ) το τι θα κανει με τον εαυτο του;

Ποιος ο ρολος των μυησεων Reiki στην πνευματικη πορεια του μαθητη;

Η διδασκαλια που προηγειται των μυησεων, η χειροθεσια ( υποθετω ) κατα τη μυηση εσωτερικη ή εξωτερικη και η παραδοση των συμβολων δυναμης ( απ' οτι εχω καταλαβει ) στους μυουμενους και η καθοδηγηση για τη σωστη χρηση τους, δεν ειναι βοηθεια απο το δασκαλο προς τους μαθητες ;

Δεν αποτελουν πνευματικα εργαλεια, που επιτρεπουν στο μαθητη να χειριζεται με μεγαλυτερη ασφαλεια, ακμαιοτητα και αποτελεσματικοτητα τη ζωη του και την εσωτερικη του αναζητηση;

Γιατι ( μου ) λετε λοιπον οτι ο δασκαλος δεν παρεμβαινει στη ζωη του μαθητη ενεργα και αποφασιστικα, υποδεικνυοντας του σαφεις και συγκεκριμενους τροπους δρασεις;

Γιατι λετε οτι ο δασκαλος δειχνει μονο τη ζωη του στον ανθρωπο-μαθητη, αφηνοντας τον να επιλεξει μονος του και ελευθερα οτι του ταιριαζει;

Γιατι δεν παραδεχεστε οτι υπαρχουν σαφεις και συγκεκριμενοι κανονες στο μονοπατι εσωτερικης αναζητησης Reiki;

Γιατι δεν παραδεχεστε οτι δεν μπορει να κανει ο καθενας οτι θελει, πανω σε αυτο το δρομο, αλλά πρεπει να ακολουθει τους κανονες του συνολου;

Γιατι δεν μπορει να μην υπαρχουν κανονες σε καθε προσπαθεια συστηματικη που εχει στοχο...
Άβαταρ μέλους
yannis
Δημοσιεύσεις: 622
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 8:46 pm
Τοποθεσία: ΧΑΛΑΝΔΡΙ

Δημοσίευση από yannis »

ΣΚΑΠΑΝΕΑ ΜΑΛΏΝ ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ
ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ ΔΕΝ ΚΑΘΟΔΗΓΕΊΤΕ ΚΑΝΕΝΑΣ
ΔΙΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΟΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΝΤΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΊΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ Η ΣΥΝΔΕΣΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΟΥ ΚΑΘΕΝΟΣ
Η ΖΩΗ ΤΟΥ <ΔΑΣΚΑΛΟΥ> ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΧΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΑΘΗΤΗ ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ Ο ΜΑΘΗΤΗΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΠΟΡΕΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΔΡΟΜΟ
ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΤΟ ΜΠΡΑΒΟ ΑΠΟ ΤΟ ΔΑΣΚΑΛΟ
ΤΟ ΡΕΙΚΙ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΕΣΜΕΥΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΗΣ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ
ΚΑΙ Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΕ ΟΔΗΓΕΙ ΣΤΗΝ ΕΝΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΟ Η ΚΑΘΟΔΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΕ ΑΛΛΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΟ ΡΕΙΚΙ
ΟΤΑΝ ΜΑΘΗΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ
ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΣΜΕΥΣΕ ΜΕ ΤΗΣ ΤΑΜΠΕΛΕΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ ΚΟΙΝΟΝΙΑΣ
ΓΙΝΕΣΕ ΡΕΙΚΙ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΟΣΑ ΔΙΝΟΥΜΕ,ΑΛΛΑ ΠΟΣΗ ΑΓΑΠΗ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΦΟΡΑ
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα απαντήσω στις ερωτήσεις σου Σκαπανέα, γιατί αυτές αφορούν στο ρέικι.

Δεν θεωρώ ότι κρίνεις την ζωή μου, τουλάχιστον εγώ, γιατί δεν πιστεύω ότι κανείς μπορεί να το κάνει.
΄Ομως νιώθω ότι συνεχώς προσπαθείς να με κάνεις να νιώσω μια τεράστια ευθύνη, για την οποίαν δεν έχω λόγο και ιδέα.
Δεν θεωρώ τον εαυτό μου δάσκαλο, το έχω δηλώσει συνεχώς και σε προσωπικές συζητήσεις και μέσα στο φόρουμ.
Αν είμαι σε ισορροπία με το πνεύμα μου, αυτό μόνο εγώ το ξέρω και ποιός άλλωστε θα μπορούσε να το αξιολογήσει?

Πιστεύω πως αν μπορώ μέσα από κάποιες συμβουλές να βοηθησω τους άλλους να βρουν την εσωτερική τους διαδρομή, γιατι να μην το κάνω? Μέχρι εκεί όμως...Δεν θα πάρω κανέναν από το χέρι...


Ας πάμε τώρα, να σου απαντήσω στις ερωτήσεις σου περί μυήσεων και ρέικι.
Πορευομενος λοιπον στο "μοναχικο" μου δρομο, αναρωτιεμαι αιφνης, γιατι πανω στη γραμμη Reiki ο δασκαλος δινει τις μυησεις στο μαθητη;

Γιατι δεν τον αφηνει ο δασκαλος μονο του το μαθητη, να βλεπει και να παρατηρει τη ζωη του και να αποφασιζει ανεπειρεαστος ( ο μαθητης ) το τι θα κανει με τον εαυτο του;
Οι μυήσεις στο ρέικι δεν είναι παρά αφυπνίσεις στην συνειδητότητα για να επανασυνδεθεί με την συμπαντική ενέργεια μέσω του πνευματος. Δυστυχώς μαζι με τα άλλα που ξέχασε ο άνθρωπος, ξέχασε κι αυτήν την λειτουργία της αυτοθεραπείας...΄Οπου βέβαια η αυτοθεραπεία δεν λειτουργει μόνο για το σώμα, αλλά για όλο το ενεργειακό-αιθερικό σύστημα του θεϊκού ανθρώπου κι αυτό είναι πνεύμα-ψυχή-σώμα. Η επανασύνδεση της τριαδικής φύσης του ανθρώπου έχει μεγάλη σημασία για την "θεραπεία" του.

Κάνεις μεγάλο λάθος, που λες ότι δεν παρατηρεί ο "μαθητής" την ζωή του "δασκάλου" του στο ρέικι. Και από εκεί έρχονται αρκετές απογοητεύσεις όσων έχουν πρωτομυηθεί στο ρέικι, από "δασκάλους" που δεν έχουν φροντίσει για την δική τους θεραπεία.
Αλλά αυτό το θέμα μπορούν να το αναπτύξουν οι φίλοι μας εδώ μέσα.

Η δική μου εμπειρία λέει, ότι οι δικές μου δασκάλες μπορεί να με απογοήτευσαν από την στάση στην ζωή τους, αυτό όμως δεν στάθηκε εμπόδιο για μένα, να προχωρήσω και να αναπτύξω την αντίληψή μου και την κατανόησή μου. Μέσα από σκληρή διαδρομή, οι δασκάλες μου στάθηκαν αφορμή για να αργήσω να "μεταδώσω" το ρέικι. ΄Αρα υπήρξαν για μένα παράδειγμα. Η αφοσίωση όμως και τα ευρήματα μέσα από το ρέικι, ήταν μοναδικά δικά μου αποτελέσματα. Οι μυήσεις λειτούργησαν για να επανασυνδεθώ με την συμπαντική ενέργεια, αλλά εγώ το διεύρυνα με περισσότερη αυτογνωσία, που ήταν άλλωστε και ο σκοπός μου.
Η διδασκαλια που προηγειται των μυησεων, η χειροθεσια ( υποθετω ) κατα τη μυηση εσωτερικη ή εξωτερικη και η παραδοση των συμβολων δυναμης ( απ' οτι εχω καταλαβει ) στους μυουμενους και η καθοδηγηση για τη σωστη χρηση τους, δεν ειναι βοηθεια απο το δασκαλο προς τους μαθητες ;

Δεν αποτελουν πνευματικα εργαλεια, που επιτρεπουν στο μαθητη να χειριζεται με μεγαλυτερη ασφαλεια, ακμαιοτητα και αποτελεσματικοτητα τη ζωη του και την εσωτερικη του αναζητηση;
Η διδασκαλία ρέικι είναι πολύ κοινή. Εγώ δεν πήρα τίποτα για την αυτογνωσία μου. Μόνη μου διεύρυνα την απλή διδασκαλία του ρέικι που πήρα και την έκανα πνευματική διαδρομή.
Και αυτό το εύρημα το μεταδίδω με δική μου πρωτοβουλία και όχι γιατί ανήκει στην διδασκαλία του ρέικι. Το διευκρινίζω κιόλας για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις. Εγώ όμως "θεραπευτές" του Σαββατοκύριακου δεν κάνώ...ή δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου καλύτερα.
Η διδασκαλία στο ρέικι είναι απλή...Ποιός ήταν ο Ουσούι, τι είναι το ρέικι, που μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε, ποιές είναι επιγραμματικά οι 5 αρχές του ρέικι, ποιές οι θεσεις αυτοθεραπείας, ποιές οι θεσεις θεραπείας...Αυτή είναι η διδασκαλία, αυτή που πήρα εγώ και αυτή που διδάσκεται βασικά.
Δεν μου είπαν τίποτα για αυτογνωσία...Και δεν είπαν και σε άλλους. Γιατί ή δυτική άποψη του ρέικι είναι αυτή. Γίνεσαι κανάλι...Που παίζει η αυτογνωσία στο κανάλι, Σκαπανέα? Σου λέει κάτι εσένα η πρόταση "κανάλι της συμπαντικής ενέργειας?"

Ο δάσκαλος στο ρέικι, τυχαία λέγεται δάσκαλος...
Κανονικά έπρεπε να λέγεται "εκπαιδευτής"...Γιατί για μένα "δάσκαλος" σημαίνει αυτός που δίνει λόγο φωτισμένο, μέσα από την γνώση του και ιδιαιτερως μέσα από την ζωή του.

Μην μπερδεύεις λοιπόν τον "δάσκαλο" ρέικι, με τον δάσκαλο Ιησού...Κάνεις μεγάλο λάθος!!!!

Αν συνδυάσες τον Ιησού και το ρέικι χάρη σε εμένα, σου λέω ότι είναι δύο διαφορετικά και ξεχωριστά πράγματα, στην υλική μου πραγματικότητα.
Οφείλω στον Ιησού την διεύρυνση της εσωτερικής γνώσης μου ναι, αλλά και ρέικι να μην είχα, πάλι μαζι μου θα ήταν...
Γιατί δεν ήταν το ρέικι που τον έφερε κοντά μου, αλλά η δική μου αναζήτηση για την αγάπη και τον θεό.
Και αυτόν τον δρόμο θα τον έβρισκα είτε είχα ρέικι, είτε όχι!!!


Στην διάθεσή σου για περισσότερες διευκρινήσεις Σκαπανέα...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η διδασκαλία ρέικι είναι πολύ κοινή. Εγώ δεν πήρα τίποτα για την αυτογνωσία μου. Μόνη μου διεύρυνα την απλή διδασκαλία του ρέικι που πήρα και την έκανα πνευματική διαδρομή.

Δεν μου είπαν τίποτα για αυτογνωσία...Και δεν είπαν και σε άλλους. Γιατί ή δυτική άποψη του ρέικι είναι αυτή. Γίνεσαι κανάλι...Που παίζει η αυτογνωσία στο κανάλι, Σκαπανέα?

Γιατί δεν ήταν το ρέικι που τον έφερε κοντά μου, αλλά η δική μου αναζήτηση για την αγάπη και τον θεό.
Και αυτόν τον δρόμο θα τον έβρισκα είτε είχα ρέικι, είτε όχι!!!
Bασω σε ευχαριστω γαι τα παραπανω απλά γιατί αλλη μια φορα επιβεβαιώνω οτι καλα πορεύομαι.Οτι και να πω θα ειναι λιγο απλά σημειώνω αυτα που εινα καθοριστικ΄αστην δικη μου πορεια που τραβαει στον Γολγοθά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου το αναγνωρίζω αυτό που λες...

Αναγνωρίζω το "καλά πορεύομαι", γιατί ξέρεις την αλήθεια και εγώ σου την επιβεβαιώνω...

Το ρέικι το έχουμε, απλά κανείς δεν μας είπε ότι το έχουμε...
Προσπάθησαν να μας το δώσουν σε "κάψουλα"

΄Ετσι ακριβώς, όπως τον θεό...

Αυτό είναι το ρέικι μας είπαν...ότι καταλάβατε, καταλάβατε!

Αυτός είναι ο θεός μας είπαν...ότι καταλάβατε, καταλάβατε!

Αυτός είναι ο Ιησούς μας είπαν...ότι καταλάβατε, καταλάβατε!

΄Οπου μπει το "ανθρώπινο χέρι" σταματά και η έμπνευση...

Και είναι τελικά, λίγοι οι τυχεροί, πού γράφουν στα παλιά τους τα παπούτσια την "ανθρωπότητα" σαν λέξη, και μπαίνουν μέσα στον "άνθρωπο" σαν ουσία...

Γιατί εκει μέσα βρίσκουν τον θεό...

Και μετά τους κοιτάνε οι άλλοι σαν τρελλούς...

:D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για να προσπαθήσουμε να στηρίξουμε την αρχική μου ερώτηση, θα ήθελα να καταθέσει ο καθένας μας, τι νομίζει ότι είναι ο Ανώτερος Εαυτός μας...

Νιώθω ότι από εκεί ξεκινούν πολλές παρεξηγήσεις...

΄Οταν λέω "ενώθηκα με τον Ανώτερο Εαυτό μου" δεν σημαίνει το ίδιο για όλους μας.

Πολλές φορές στην πορεία μου άκουσα τους ανθρώπους να μιλάνε για τον Ανώτερο Εαυτό τους, σαν κάποιον "εξωτερικό συνεργάτη" που έχει σαν κύριο μέλημά του, να μας αποτρέπει από το κακό!!!

Είναι μια εκδοχή που για μένα προσωπικά (το τονίζω) μας βγάζει από την αλήθεια του Εαυτού μας, σαν μια αδιαίρετη παρουσία και μας βάζει στην λογική του "καλού" και του "κακού" εαυτού, και έτσι μας τοποθετεί σε θέση "άμυνας"...

Η επίγνωση εδώ παίζει τον ρόλο του "σοφού παρατηρητή" που αναγνωρίζει τι είναι καλό και κακό και από που προέρχεται...
Τα πρότυπα ψάχνουμε να βρούμε και όχι τις λύσεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Για μενα Ανωτερος Εαυτός ειναι ότι εμπεριέχει Αγαπη.Δεν μου ασκει κριτική μου δίχνει τον δρόμο της γαληνης,δεν μου δίνει έγκριση μου δειχνει πως η καρδια μου ανασαίνει,δεν με φοβιζει αλλα μου δίχνει τον δρομο φωτεινό,δεν μου επιβάλει αλλα μου επιτρεπει να επιλέξω.
Εχεi φως κι οχι σκοταδι,εχει φωνή γλυκεια κι οχι βροντερή!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88505
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καλλιόπη μου, μπορείς να τον οραματιστείς?

Και πως μοιάζει?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Με μενα Φωτεινή και απαλλαγμενη απο φοβο ,αναγκες εξαρτησεις αγωνίες.Ειμαι εγω με εμπιστοσυνη σε μενα ειμαι εγω με αγαπη σε μενα ειμαι εγω με αγαπη για ολα και κατανόηση.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”