Συλλογικη Συνειδητοτητα: Skapaneas 1 : Το Μελλον Του forum

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Συλλογικη Συνειδητοτητα: Skapaneas 1 : Το Μελλον Του forum

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ερωτηση
Εχει μελλον το forum μεσα στον κοσμο ή θα σβυσει ως πομφολυγα που την παρασυρει ο αερας;

Εισπραττομενη Απαντηση
Κι αν ακομα σβυσει το forum θα εχει επιτελεσει το σκοπο του.
Διοτι μεσα στο απειρο θεατρο του εαυτου μου τα παντα ειναι παροδικα και ομως αιωνια, αφου εγω ειμαι αιωνιος και ειναι μερος μου.
Μην αναρωτιεσαι λοιπον για το μελλον του forum, αλλά απολαυσε το ταξιδι με τους αδελφους σου και δωσε και παρε οσο μπορεις περισσοτερο.
Γιατι αυτο θα σου μεινει στην αιωνιοτητα.
Η ικανοτητα να δινεις και να παιρνεις συνειδητα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 23 Νοέμ 2007 7:15 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αν μπορω να προσθεσω κάτι σκαπανέα.. κατι το οποίο "επιασα" εγω για την ερωτηση σου.....


Το φορουμ ΥΠΑΡΧΕΙ στο ΤΩΡΑ στο παρον

Στην συντομη αλλα και απειρη αυτη στιγμη του τωρα επιτελει τον σκοπο του.

Οσοι έρχονται στο φορουμ και όσοι φευγουν απο αυτο.. το κάνουν γιατι σ'αυτο το φορουμ κυριαρχει η αγαπη και η αληθεια και αυτο δεν το αντεχουν πολλοι..

Προσπαθουν να βρουν την αγαπη αλλα δεν ψαχνουν μεσα τους..

Προσπαθουν να κανουν τους άλλους να τους αγαπησουν.. και ζητουν επιβεβαιωση αυτου....


Το μέλλον του φορουμ όπως και όλων δεν έχει γραφτει ακόμα... όλα εξαρτωνται απο τις επιλογες που κανουμε στη ζωη..όσο μικρες ή ασημαντες φαίνονται...

Το φορουμ είναι εδω τωρα. Το τι θα γίνει εξαρταται απο εμας.. όλους μας...

Ο σκοπος του δεν είναι μονο ένας, έχει διάφορους σκοπους το φόρουμ..
Η ενημερωση είναι ένας..
Αλλα για τον καθενα μας έχει και κάτι ακόμα..
Για να επιτευχεί ένας στόχος θα πρεπει αυτός που τον έθεσε Να ψάξει μέσα του και απλα να δει...

Το φόρουμ ΕΙΝΑΙ και υπάρχει στο ΤΩΡΑ αυτο έχει σημασία.
Το παρον


"Ολα είναι στο χέρι μας"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ακριβως Ηλια, αυτο πρεπει να κανεις και με τη δικη σου ερωτηση, οταν αποφασισεις να την υποβαλλεις και να εισπραξεις την απαντηση σου.

Να "πιασεις" δηλαδη την απαντηση "σου" μεσα απο τη Γενικευμενη.

Και ναι, συμφωνουμε οτι το μελλον του φορουμ δεν εχει γραφτει και οτι εξαρταται απο ολους εμας η πορεια του.

Και ναι, συμφωνουμε οτι η αγαπη ειναι τελικα το ζητουμενο μεσα στον κοσμο και οτι αυτο οφειλει να ειναι και το αντικειμενο της δοσοληψιας μας με τους αλλους, τους αδελφους μας.

Ομως δοσοληψια...

Και δεν μπορω να δινω αγαπη και να μην εισπραττω αγαπη

Δεν μπορω να προσφερω αγαπη και να μη μου επιστρεφεται πισω πολλαπλασια.

Διοτι αν δινω και δεν παιρνω τοτε υπαρχει κατι λειψο πανω μου, που δεν μου επιτρεπει να αναγνωρισω την ανταποδοση που ερχεται παντα.

Διοτι ειναι γραμμενο: οτι σπειρεις θα θερισεις.

Αν λοιπον δινω αγαπη και δεν λαμβανω αγαπη τοτε η αγαπη μου δεν ειναι γονιμη σε μενα, γι΄αυτο και δεν μου επιτρεπει να αναγνωρισω τον καρπο τον οποιο παραγει παντοτε.

Με άλλα λογια δινω αγαπη η οποια ειναι κενη περιεχομενου και αυτο εξαρταται απο μενα, γι΄αυτο και δεν μου επιστρεφεται τιποτα.

Αυτος ακριβως ειναι ο σπορος που θελει η αγαπη που προσφερω για να γινει γονιμη και για μενα, πρεπει να ψαξω μεσα μου οπως λες για να τον βρω.

Πρεπει να βρω τη ριζα του εαυτου μου και πανω σε αυτη να οικοδομησω την αγαπη που προσφερω στους αλλους ωστε τα εργα μου να εχουν και για μενα αποτελεσμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 23 Νοέμ 2007 9:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Ισως το αν η αγαπη θα έπρεπε να είναι ή αν είναι απαραίτητο να είναι δοσοληψια να είναι η επομενη ερωτηση.....

Παντως θα σου απαντησω και εγω πανω σε αυτο.. αλλα οχι τωρα γιατι έχω καποιες δουλειες.... :D
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πρεπει να βρω τη ριζα του εαυτου μου και πανω σε αυτη να οικοδομησω την αγαπη που προσφερω στους αλλους ωστε τα εργα μου να εχουν και για μενα αποτελεσμα.

ΜΟΝΟ αν το επιλεξεις ΕΣΥ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Πρεπει να βρω τη ριζα του εαυτου μου και πανω σε αυτη να οικοδομησω την αγαπη που προσφερω στους αλλους ωστε τα εργα μου να εχουν και για μενα αποτελεσμα.
ΜΟΝΟ αν το επιλεξεις ΕΣΥ!
Ακομα ομως και να το επιλεξεις, θα πρεπει να ξερεις τον τροπο για να το βρεις.

Π.χ.:
πολλοι θελουν να γινουν πλουσιοι, αλλά δεν ξερουν τον τροπο
πολλου θελουν να γινουν επιτυχημενοι επαγγελματικα, αλλά δεν ξερουν τον τροπο.
Και αυτα ειναι πραγματα εξωτερικα που φαινονται και "ελεγχονται"...
Φαντασου ποσο πιο δυσκολο ειναι να βρεις αυτο που ζητας και ειναι αληθινο, μεσα σου.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και αυτα ειναι πραγματα εξωτερικα που φαινονται και "ελεγχονται"...
Ακριβως εκει ειναι η αληθεια και το πως.Μαθαμε να νομιζουμε οτι ελεγχουμε εξωτερικά τα παντα ΕΜΕΙΣ.Κι όμως ολα αποδεικνύουν το αντιθετο αλλα........χρονων μαθηματα χρονων πεποιθησεις βασισεμνες σε αλλες παποιθησεις κι οχι μονο δικες μας αλλα γονεων και και και και ........που να βρεθει η πρωταρχικη ουσια.Που να βρεθει Εν αρχη ην ο λογος........
Κι αφου περασουν τα χρονια κι αφου ο καθενας απο την πλευρα του βλεπει οτι νομιζε πως θα εσφιγκε την πετρα και θα της εβγαζε ζουμί αλλα τελικά ξεζουμιαστηκαμε εμεις οι ίδιοι,μιλω απο εμπειρία,τοτε αρχιζουμε και κανουμε τουμπα τα εξω -μεσα.
Ενα ξερω και το βλεπω καθημερινά στα πιο απλα μου δυσκολα,αλλα και σε οσα οντως ακομα με δυσκολευουν....θελει δυναμη να εισια ειλικρινής σε πρωτη φαση.Θελει να μπορεσεις να αποδεχθείς οσα δεν μπορείς να αλλαξεις και θελει να εχεις την ικανότητα να διακρινεις την διαφορα αναμεσα στα παραγματικά θελω και στις αναγκες,ανάμεσα σε αυτα που η ψυχη σιγοψυθιριζει κι οσα η ανάγκη επιτασσει.
Τι φοβασαι οτι θα παθεις αν συμβει αυτο;
Τι φοβασαι οτι θα νοιώσεις αν αποφασισεις εκείνο;
Οι ερωτησεις ειναι σημαντικες στο να καταφερεις να ξεφλουδισεις την ψυχη σου απο τους ξενους χιτώνες τους φανταχτερους αλλα τοσο βαρείς και ξενους ώστε να μπορεις να αναπνευσεις!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν λοιπον δινω αγαπη και δεν λαμβανω αγαπη
Δεν μπορεί Σκαπανέα να δίνεις αγάπη και να μην λαμβάνεις αγάπη.

Αυτό στο αποκλείω...


΄Ομως μπορεί να δίνεις αγάπη, περιμένοντας να πάρεις αγάπη και να μην παίρνεις αυτό που εσύ θεωρείς αγάπη...

Ναι, αυτό μπορεί να γίνει.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν μπορεί Σκαπανέα να δίνεις αγάπη και να μην λαμβάνεις αγάπη.

Αυτό στο αποκλείω...


΄Ομως μπορεί να δίνεις αγάπη, περιμένοντας να πάρεις αγάπη και να μην παίρνεις αυτό που εσύ θεωρείς αγάπη...

Ναι, αυτό μπορεί να γίνει
Βρε θηρίο αυτό ήθελα να γραψω και εγω!!!!!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Δεν μπορεί Σκαπανέα να δίνεις αγάπη και να μην λαμβάνεις αγάπη.

Αυτό στο αποκλείω...


΄Ομως μπορεί να δίνεις αγάπη, περιμένοντας να πάρεις αγάπη και να μην παίρνεις αυτό που εσύ θεωρείς αγάπη...

Ναι, αυτό μπορεί να γίνει.
Αυτο δεν λεω κι εγω Βασω;
Δεν μπορω να προσφερω αγαπη και να μη μου επιστρεφεται πισω πολλαπλασια.

Διοτι αν δινω και δεν παιρνω τοτε υπαρχει κατι λειψο πανω μου, που δεν μου επιτρεπει να αναγνωρισω την ανταποδοση που ερχεται παντα.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν λοιπον δινω αγαπη και δεν λαμβανω αγαπη τοτε η αγαπη μου δεν ειναι γονιμη σε μενα, γι΄αυτο και δεν μου επιτρεπει να αναγνωρισω τον καρπο τον οποιο παραγει παντοτε.
Αναφέρομαι σ' αυτήν την πρόταση...
Που σ' αυτήν την πρόταση, εγώ νιώθω μια αγάπη που ζητά οπωσδήποτε να πάρει.
Και αν δεν αναγνωρίσει αυτό που παίρνει, σαν αυτό που περιμενε, σταματά να είναι χρήσιμη και εποικοδομητική.
Πόσο εγωισμό μπορεί να περιέχει μια τέτοια αγάπη, μπορείς να το νιώσεις?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Διαβαζω και θελω να σας το μοιράσω.
Αγαπώντας μόνο εκ του ασφαλούς,σημείνει ότι παραμενουμε παιδιά.Θα θυμαμαι πάντοτε ένα γράμμα του Γιουνγκ προς την Σαμπινα Σπιλραιν".....ειναι γι αμενα ν'αγαπησω παρά μονο για την ίδια τηναγαπη,χωρις σκοπο,χωρις ανάγκη να δικαιολογησω την σθμπεριφορά μου ή να υποσχεθώ οτιδηποτε."Τι νόημα εχει να αγαπούμε μονο όταν μπορουμε να εχουμε απολυτη εμπιστοσυνη;Αυτες ειναι παιδικες απαιτήσεις,αλλα το παιδι που βρίσκεται μεσα μας πρεπει να συμβαδίζει με την πιο δραματαική διασταση της ωριμότητας.

karotenuto aldo
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Τα παιδιά αγαπουν εκ του ασφαλους;;;;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Να αγαπήσουμε με απόλυτη εμπιστοσύνη σε ποιόν?
Σε εμάς ή στον άλλον?

Γι' αυτό είπα ότι η αγάπη δεν είναι ανάγκη, αλλά εσωτερική αλήθεια. Αν δεν το δούμε έτσι, θα παραμένουμε στο "τι πήρα τελικά?" ΄Η ακόμα και στο "τι έδωσα τελικά?" ΄Ιδια λειτουργούν σαν εγώ. Το ένα τάχα με εγωισμό, το άλλο τάχα με ταπεινότητα...
Ουσιαστικά δεν μπορείς να οριοθετήσεις "δοσοληψία" και αυτή είναι μόνο εσωτερική αλήθεια. Αλλιώς γίνεσαι θύμα ή θύτης, ανάλογα που έχεις τοποθετήσει το εγώ σου, γιατί το έχεις στηρίξει με βιώματα διαφορετικά.


Η ανασφάλεια και οι ενοχές, ορίζουν την κοινωνική αγάπη!
Δεν μπορούμε να ξεφύγουμε από αυτό το πρότυπο, αν συμπτύξουμε το παιδί, τον έφηβο και πάμε κατ' ευθείαν στο στάδιο ωριμότητας, γιατί έτσι επιβάλλεται από την κοινωνία.

Το κάθε στάδιο ανάπτυξης έχει και την ιδιαιτερότητά του και την σημασία του.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ακριβως αυτο !
Η αγαπη δενειναι ανάγκη,δεν ειναι προσκολληση ειναι αληθεια μεσα μας και επεκτείνεται περα κι απο προσωπα,κι απο καταστασεις!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”