Συλλογικη Συνειδητοτητα: Skapaneas 1 : Το Μελλον Του forum

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

O Hσίοδος,ο πρωτος Ελληνας ποιητής που τραγουδησε γαι την αρχή τνω παντων,τοποτθετησε το Χαος στην αρχή,μαζι με την μητερα Γαία,τον Κατω Κόσμο και το Ερωτα.Το χαος γεννησε την νυχτα και απο την νύχτα προήλθε ο Αέρας και η Ημερα.Το χάος ειναι η συνθηκη που επιτρέπει την ζωή να ξυπνάει"Ο νους του αρχάριου,το ιδανικό του Ζεν ειναι ενα ειδος χάους.Πλουσιο -Αδειο και Πρωταρχικό.Τοα χαοτικό μπορεί να ειναι μια ποιότητα,ενας χρωματισμός που δινει στην ταξη ζωτικότητα.'
"Κϋριε χαος,δότη της ζωής,πηγή της ημερας και της νύχτας,χάρισε μας το δώρο της πολυπλοκότητας και της κενότητάς σου,ευλόγησε μας με τους σπορους της ζωτικότητας σοου και δωσε μας ανακουφιση απο τις πιέσεις μιας τακτοποιημενης ζωής"
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Τι του λες Κοπελλα μου του Χρηστιανου ;;

Δεν ειναι κουτος , Μαθηματικος ειναι , τα ιδια που του λεει ο Ησιοδος με αλλο χρωμα , τα ξερει απο την Θεωρια της σχετικοτητας , την κβαντικη θεωρια και τα παραγωγα της ... ( Θ. Υπερχορδων κλπ )
Το ξερει πως ο κοσμος που ζουμε δεν ειναι παρα μια Υποθεση - Εκδοχη της ροης της προταρχικης κοσμικης υλης ( chi ) , προιον της Μεγαλης εκρηξης ) .
Ολες οι πλευρες το ιδιο κοσμικο μυστηριο προσπαθουν να αντιληφθουν να κατανοησουν και να που μερικοι θελουν και να το "περιγραψουν".... και μαλιστα με ορους λογικης .... .... ....
Ο καθ ενας μας ομως ξεκινοντας απο μια ελλειπη υποκειμενικη αφετηρια πασχιζει να "δει" να "νιοσει" το απειρο .... σε αυτον το αγωνα η την " καρδια " σου θα κερδισεις ( με οτι αυτο μπορει να σημαινει ) η θα χασεις το νου σου και θα ζησεις κολημποντας στο απειρο μυστηριο ....
εεε !! δεν ειναι και ευκολο να αποχωριστεις το νου σου ........
Ισως μας βοηθησει να κατανοησουμε το γεγονος οτι το φως ( Chi , Ki , Qi ) εχει συνειδηση απο μονο του ....

Καλα το λεω Skapaneas ???

Namaste
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Gisan έγραψε:Ο καθ ενας μας ομως ξεκινοντας απο μια ελλειπη υποκειμενικη αφετηρια πασχιζει να "δει" να "νιοσει" το απειρο .... σε αυτον το αγωνα η την " καρδια " σου θα κερδισεις ( με οτι αυτο μπορει να σημαινει ) η θα χασεις το νου σου και θα ζησεις κολημποντας στο απειρο μυστηριο .... εεε !! δεν ειναι και ευκολο να αποχωριστεις το νου σου ........
Ισως μας βοηθησει να κατανοησουμε το γεγονος οτι το φως ( Chi , Ki , Qi ) εχει συνειδηση απο μονο του ....

Καλα το λεω Skapaneas ???
Καλα τα λες Gisan και η Καλιοπη και Η Βασω ομοιως.

Και δεν καταλαβαινω γιατι "δεν" μπορουμε να συννενοηθουμε.

Και υπαρχει και η αλλη εκδοχη στα λεγομενα σου: να φερουμε το νου μεσα στην καρδια και να κατοικησει εκει οριστικα, κατανοωντας για παντα το αιωνιο μυστηριο.

Vaso έγραψε:Δεν υπάρχουν οι λέξεις...Οι λέξεις παίζουν ρόλο μόνο εδώ!!!

Ο Ιησους δεν το είπε ποτε!!!

Ποτέ δεν είπε "είμαι το φως"...

Τον ρώτησα λοιπόν να μου πει τι είμαι, τι είναι

και κοίτα τι μου απάντησε...


Είμαι η αρχέγονη ενέργεια. Που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα. Είμαι η πηγή ζωής και ό,τι περικλείεται στο αέναο!!! Είμαι όλα όσα βλέπεις και όσα αισθάνεσαι. Είμαι ο σπινθήρας. Είμαι η διάρκεια. Είμαι η φωτιά και η βροχή. Είμαι το κλάμα και η λύπη. Είμαι η χαρά και η φαντασία.. Είμαι η αγάπη. Παίρνω μορφές και γίνομαι αέρας, βράχος, θάλασσα, χείμαρρος. ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!»
και αυτο που είμαι, Σκαπανέα, δεν μου το είπε...μου το έδειξε! Δεν το είδα μόνό με τα μάτια μου, αλλά το βίωσα με την ψυχή μου...

Αντε πες της τώρα να το περιγράψει...
Αν ολα αυτα που γραφεις παραπανω Βασω σου τα εδειξε ο Ιησους και τα λογια που παρουσιαζεις ειναι η πλησιεστερη αποδοση που κανεις εσυ στο βιωμα σου, τοτε αυτο ειναι και αποτελει το προϊον της εκλογικευσης αυτου ακριβως του βιωματος απο σενα.

Και να που μπορεις να αποδωσεις με λογο, αυτα που βιωνεις και που εισαι :D

Και ολα αυτα που λες με δυο λογια πως συμπυκνωνονται;

Ειμαι Ολα

Και αναλυοντας αυτο το Ειμαι Ολα για να το προσεγγισω νοηματικα, χρησιμοποιω τα λογια τα δικα σου, γιατι ειναι προς τη σωστη κατευθυνση της "αναλυσης" που θα εκανα και εγω, παρουσιαζοντας τα με διαφορετικο τροπο:


Ειμαι Ολα

Είμαι η αρχέγονη ενέργεια.

Που υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει πάντα.

Είμαι η πηγή ζωής και ό,τι περικλείεται στο αέναο!!!

Είμαι όλα όσα βλέπεις και όσα αισθάνεσαι.

Είμαι ο σπινθήρας.

Είμαι η διάρκεια.

Είμαι η φωτιά και η βροχή.

Είμαι το κλάμα και η λύπη.

Είμαι η χαρά και η φαντασία..

Είμαι η αγάπη.

Παίρνω μορφές και γίνομαι αέρας, βράχος, θάλασσα, χείμαρρος.

ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ!


Ειμαι αυτο που ειναι καθε ανθρωπος

Ειμαι αυτο που ειναι παν ο,τι υπαρχει

Ειμαι το συμπαν

Αυτο που ζει και αναπνεει και κινειται

Ειμαι Ο Ελευθερος, Ο Αθανατος και Ο Προοδευτικος

Εγω Ειμι Ο Ελευθερος, Αθανατος Και Προοδευτικος


Αυτα που εγραψες λοιπον Βασω ( με το μπλε χρωμα στην παραθεση και παρακατω ), αποτελουν την καρδιακη προσεγγιση του βιωματος της ζωης σου, στην οποια αναφερομαι σε περασμενη δημοσιευση.

Αν τα παρατηρησεις ( οσα εγραψες ) θα δεις οτι εχουν μονο λογικο (Συν)ειρμο και οχι δομη κανονικου κειμενου.

Ειναι προϊον Συνειρμικου Λογισμου ο οποιος λειτουργωντας "εκρηκτικα" μεσα σου, απεδωσε το αποτελεσμα που "βλεπεις".

Εισαι Ολα λοιπον Βασω...

Και ξεκινωντας εσυ αρχικα ( και ασυνειδητα ) να αποκωδικοποιεις Συνειρμικα αυτο το Ειμαι Ολα εφτασες μεχρι εκει που εφτασες.

Αν συνεχιζες κανονικα, θα καταληγες στο σημειο που εφτασα και εγω χωρις καμια αμφιβολια.

Αυτο λοιπον το "ακατανοητο" Ειμαι Ολα που βιωνεις αρχιζει με την Αλματικη Συνειρμικη Αναλυση να προσεγγιζεται λοιπον αρχικα απο σενα και στη συνεχεια απο μενα, και καταληγει στο λογικο τυπο:

Εγω Ειμι Ο Ελευθερος, Αθανατος Και Προοδευτικος


Σημειωση

Παρατηρησε οτι οταν εκλογικευεις, οι φρασεις σου βγαινουν κοφτες και τσεκουρατες!

( Και "αλλοιμονο" σε αυτον που θα βρεθει στο δρομο τους :D :D :D )
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αν λοιπον με εμπνεει η ζωη του Δημητρη και θελω πραγματικα να παραδειγματιστω απο αυτον και να του μοιασω, του λεω: πες μου με δυο λεξεις τη ζωη σου.
Αν καποιος εμπνεεται απο τη δικη μου ζωη και παρουσια, δεν εχει παρα να αναλυσει με τον τροπο αυτο που περιγραφω τις λεξεις που λεγω οτι με αυτοπροσδιοριζουν...
Και αφού αυτό όλο το κάναμε για τους άλλους, πες μου τώρα πως θα παραδειγματιστεί κανείς και πως θα αναλύσει το "ειμαι όλα", αν με βλέπει εμένα, να εργάζομαι, να μεγαλώνω τα παιδιά μου, και να λέω ωραία και σοφά λόγια...Πως θα το κάνει να εμπνευστεί?

Δεν πρέπει αυτό το "είμαι όλα" να του το αποδείξω κιόλας?
Με την ζωή μου...Με έργα...

Αν με βλέπει, λοιπόν να είμαι "πάνω" από τα ανθρώπινα και συγχρόνως περισσότερο ανθρώπινη από όλους τους ανθρώπους μαζί...δεν ειμαι καλύτερη πηγή έμπνευσης γι' αυτόν?

Χρειάζεται λες να αναλύσει το "είμαι όλα" για να κατανοήσει ποιά είναι η Βάσω? Και να προσπαθήσει να μεταφέρει στην ζωή του με λογικό συνειρμό, αυτά που ανακαλύπτει μόνός του, αναλύοντας το είμαι όλα, που είπε η Βάσω?

Γιατί εγώ θεωρώ ότι κάποιος εμπνέεται από κάποιον, όταν τον βλέπει να ζει με ουσία και με επίγνωση. Και όταν αυτός ο κάποιος του λέει "μπορει ένας, μπορουν όλοι", θεωρώ ότι ειναι η μεγαλύτερη δύναμη που μπορεις να δώσεις σε έναν άνθρωπο, από το να του πεις, κοίτα εγώ "είμαι όλα"...εσύ τώρα ξεκίνα να βρεις...

Ε, τι λες Σκαπανέα?

Οι λέξεις μετράνε, ή η ζωή η ίδια?

Το τι είμαι εγώ μετράει, ή η ζωή μου?

Οι δύο λέξεις μετράνε, ή η πορεία μου που είναι ανθρώπινη-θεϊκή?

Αναρωτιέμαι...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27248
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Δημοσίευση από Ellaki »

Ανακαλύπτω διαβάζοντας όλα αυτά που γράψατε ότι δημιουργήθηκε ένας πολύ ενδιαφέρον διάλογος.

Σαν τρίτο πρόσωπο που προσπαθεί να κατανοήσει τα γραφόμενα δεν διακρίνω διαφωνίες αλλά διαφορετικό τρόπο προσέγγισης.
Συμφωνώ με όλους για όσα γράψατε και ο καθένας από σας αγγίζει και ένα μέρος του εαυτού μου.

Δεν εννοώ ότι δεν ξέρω ποιά είμαι και που βρίσκομαι αλλά ότι βλέπω και αναγνωρίζω την ανθρώπινη υπόσταση μου και την διαδικασία διεύρυνσης στον διάλογό σας.

Νομίζω ότι ποτέ δεν σταματάμε το ψάξιμο και με <δύο λέξεις> μπορούμε να εκφράσουμε είτε το στάδιο που βρισκόμαστε στην συγκεκριμμένη στιγμή είτε τον επόμενο στόχο μας.

Το όλα και το χάος δεν οριοθετούνται όπως επίσης και το σύμπαν.
’ρα δεν υπάρχουν όρια και στον άνθρωπο.
Ο καθένας από εμάς χρησιμοποιεί τον πιο οικείο προς εαυτόν τρόπο για να επεκτείνει το ψάξιμο και να ξεκαθαρίσει τον λαβύρινθο.

Πως μπορεί κάποιος να συνδεθεί με τον ανώτερο εαυτό?
Μου έχουν εξηγήσει την διαδικασία όχι όμως και τον τρόπο.
Ψάχνουμε λοιπόν μεμονωμένα να βρει ο καθένας τον τρόπο σύνδεσης και να μοιραστεί με τους υπόλοιπους την εμπειρία.
Είμαι σίγουρη ότι εαν σας αναφέρω τον τρόπο που χρησιμοποίησα εγώ θα γελάσετε.

Τα λόγια σου Σκαπανέα με βοηθούν στο να προσδιορίσω καλύτερα την χρήση του λόγου και να εξελίξω την επαφή μου με τους συνανθρώπους μου.

Τα λόγια σου Βάσω με βοηθούν να έχω εμπιστοσύνη στην καρδιά μου, στην διαίσθηση μου και στην ενσυναίσθηση.

Τα λόγια σου Καλλιόπη με γλυκαίνουν και με κάνουν να νοιώθω όμορφα και ζεστά.

Τα λόγια σου Κώστα με συνδέουν με το παρελθόν και με βοηθούν να δημιουργήσω γέφυρες.

Τα λόγια σου Ηλία με δένουν με την ζωή.

Μπορεί να είναι μόνο λόγια και νους όμως εγώ γέμισα .... και είμαι έτοιμη να συνεχίσω.

Καλημέρα ήλιοι !!!
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Ετσι είναι ΄Ελλη μου όπως τα λες...

Και μόνο γι' αυτό έχει σημασία για μένα το μοίρασμα...

Για να πάρει ο καθένας μας τις δικές του διαδρομές, από ένα "έναυσμα" που δεν οριοθετείται απαραίτητα...

Διαφωνώ με τον Σκαπανέα που θέλει οριοθέτηση πορείας...

Εσύ θα βρεις τον Ανώτερο Εαυτό σου, όπως έσύ νιώθεις καλύτερα...

Και εγώ βρήκα την σύνδεσή μου μαζί του, έτσι όπως ενιωθα.
Το να σου πω πως...έχει άραγε σημασία?
΄Η θα μπεις στην διαδικασία σύγκρισης και θα αφήσεις την δική σου ενσυναίσθηση απ' έξω?

Δεν το έκανε η Βάσω και εδώ τέλος...Δεν το πιστεύω ποτέ αυτό!
Ο καθένας μας έχει τους δικούς του δρόμους και τις δικές του εμπνεύσεις...

Το αν λέει ψέμματα στον εαυτό του, πάλι δική του ευθύνη είναι...

Γι' αυτό λέω και ξαναλέω...δέστε την ζωή σας...πόσο ολοκληρωμένη είναι, πόσο νιώθετε την ζωή σαν θαύμα, πόσο δημιουργοί αισθάνστε...

Τι να το κάνω εγώ, να μου λες ΄Ελλη μου, συνδέθηκα με τον Ανωτερο Εαυτό μου, αλλά δεν άλλαξε η ζωή μου...Και να ζεις μέσα στην μιζέρια?
Γιατί αυτό το έχω δει τρία χρόνια τώρα...

Ο Γιάννης έχει να πει πολλά επ' αυτού...

Γι' αυτό λέω...σιγά σιγά τα βήματα παιδιά!
΄Οχι το ένα σεμινάριο μετά το άλλο...Χωνέψτε την γνώση και κάντε την κτήμα σας. Δουλέψτε με το υπόγειο...Εργαστείτε με το φως...
Τρόποι υπάρχουν, διάθεση υπάρχει?

Η αυτογνωσία και ο εσωτερικός προσδιορισμός δεν γίνεται για να έχουμε καλή ζωή...
Γίνεται για να θυμηθούμε...

Και είναι μια μεγάλη διαδρομή, ομολογώ, αλλά μόνο έτσι μπορούμε να αλλάξουμε την "τρισδιάστατη" δόνησή μας...και να προσεγγίσουμε την θεϊκότητά μας...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Εδω φεγγαρι Φεγγαρι καλει Ελλη Over
Ελλη μου και αν ακομα ολοι που διαβαζουν τα ποστ μου τα απορριψουν για να διαλεξουν αυτα που λεει Βασω , η galazia_sfaira , ή οποιος αλλος ΠΑΛΙ χρησιμος νιωθω γιατι θα εχω συμβαλει με το απορριμενα ( ως απορριματα ΧΑχαΧαχα ) ετσι ωστε οποιος διαλεξει εδω να κινητοποιηθει και εργασθει για τον εαυτο του .......

Αυτο δεν ειναι το κυριο ζητουμενο ;;

NamasTe
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αν ακομα ολοι που διαβαζουν τα ποστ μου τα απορριψουν για να διαλεξουν αυτα που λεει Βασω....

:D :D :D :D θα είναι το λιγότερο ανόητοι... (συμπληρώνω εγώ :D )

Δεν απορρίπτουμε τις εμπειρίες κανενός, ούτε διαλέγουμε τις εμπειρίες κάποιου άλλου...

Τροφοδοτούμε τον Εαυτό μας, με τις ιδιαίτερες δικές μας!!!

Για να έχει νόημα και η ζωή μας ε? :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Οπως το λες διοτι

το να κινητοποιηθει και εργασθει για τον εαυτο του .......
ειναι το ζητουμενο .......

χεχε
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Γιατί εγώ θεωρώ ότι κάποιος εμπνέεται από κάποιον, όταν τον βλέπει να ζει με ουσία και με επίγνωση. Και όταν αυτός ο κάποιος του λέει "μπορει ένας, μπορουν όλοι", θεωρώ ότι ειναι η μεγαλύτερη δύναμη που μπορεις να δώσεις σε έναν άνθρωπο, από το να του πεις, κοίτα εγώ "είμαι όλα"...εσύ τώρα ξεκίνα να βρεις...
Αυτο που λες Βασω ειναι ενας "αφορισμος".

Θα πρεπει να δειξεις οτι υπαρχει αυτος ο ενας που μπορει.

Και αυτο που μπορει, για να δω αν με ενδιαφερει

Μονο ετσι ο αφορισμος σου θα αποκτησει ισχυ.

Οσο και να το λες και να το φωναζεις, δεν εχει αποτελεσμα ως μεθοδος δικη σου για να δωσει δυναμη στον αλλο που σε ακουει.

Τι μπορει αυτος ο ενας;

Και πως αυτο που λες οτι γινεται, μπορω να το δω εγω και να το ασπαστω ή τουλαχιστον να παραδεχτω οτι με ενδιαφερει οπως σημειωσα πιο πανω και αρα να αντλησω δυναμη απο αυτο;

Και τι παει να πει σε βλεπω να ζεις με ουσια και επιγνωση;

Αυτο που λες εσυ ουσια ειναι κατι που εσυ το βλεπεις...

Αυτο που λες εσυ επιγνωση, ειναι κατι που εσυ το βιωνεις, αφου εσυ ζεις συμφωνα με τη γνωση σου...

Τι επιπτωση μπορει να εχει για μενα, αυτο που εσυ γνωριζεις και βιωνεις, οταν απλα μου λες: μπορει ένας, μπορουν όλοι;

Και αν λες ψεμματα σε ολα ; ; ;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

[quote="QisanΕλλη μου και αν ακομα ολοι που διαβαζουν τα ποστ μου τα απορριψουν για να διαλεξουν αυτα που λεει Βασω , η galazia_sfaira , ή οποιος αλλος ΠΑΛΙ χρησιμος νιωθω γιατι θα εχω συμβαλει με το απορριμενα ( ως απορριματα ΧΑχαΧαχα ) ετσι ωστε οποιος διαλεξει εδω να κινητοποιηθει και εργασθει για τον εαυτο του .......

Αυτο δεν ειναι το κυριο ζητουμενο ;;

NamasTe[/quote]

Σοφον!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αυτο που λες εσυ ουσια ειναι κατι που εσυ το βλεπεις...
άρα Σκαπανέα, αυτό που λέω εγώ, δεν κάνει για σένα...

Κάνει όμως για άλλους...που το βλέπουν και το νιώθουν...

Που μπορούν να εμπνευστούν από εμένα...


Εσύ θα εμπνευστείς από κάποιον άλλον...

Και άλλοι θα εμπνευστούν από εσένα...


Δεν εμπνεύστηκαν όλοι από τον ΕΝΑΝ, Σκαπανέα...

Στο έχω πει άλλωστε, γι' αυτό τον οδήγησαν στο Σταυρό...γιατί ακριβώς δεν τον πίστεψαν...

΄Οπως μου λες κι εσύ, έτσι είπαν...
Και αν λες ψεμματα σε ολα ; ; ;

Δεν είναι αυτοσκοπός η σωτηρία ή η έμπνευση των ανθρώπων για μένα, και πιστεύω ούτε για σένα...

Αλλά αν ξέρω ένα μονοπάτι που βοήθησε εμένα, γιατί να μην το πω?
Μπορεί να μην βοηθήσει εσένα, αλλά να βοηθήσει τον άλλον, τον έναν, τους δύο...ε και? Με την ποσότητα θα παίξουμε?

Θα το πω λοιπόν...θα του δείξω το μονοπάτι...Το πως θα προσεγγίσει το μονοπάτι ο άλλος, είναι δικό του θέμα, όχι δικό μου Σκαπανέα...Αυτήν την ευθύνη που θέλεις να ρίξεις σε κάποιον άλλον, θα σε συμβούλευα να την κρατήσεις για τον εαυτό σου.

Αν θέλεις πάντως, άρχισε και σκάβε... :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο αφορισμός, αγαπητέ Σκαπανέα, σημαίνει σαν "πράξη"... "ξεχωρίζω κάποιον δυσμενώς, προκειμένου να επιβάλλω δυσμενή μεταχείριση"....

Συνήθως αφορισμούς σκορπάει η θρησκευτική ηγεσία...
Έτσι έχει επικρατήσει η εξήγηση της λέξης "αφορισμός"

Χωρίς τεκμηρίωση και επιχειρήματα, επιβάλλω απόψεις, οι οποίες θέλω και να ακολουθηθούν, αλλιώς απομακρύνω τον διαφωνούντα με αυτές...

Αφορισμός = πρόταση διατυπωμένη με τρόπο κατηγορηματικό και απόλυτο...

Αυτό σημαίνει για σένα?

Νομίζω ότι δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ...
Γιατί εσύ θέλεις να βάλεις τα χέρια σου "επί τον τύπον των ήλων" και μέχρι εκεί συμφωνώ...Αλλά στην ουσία κι αυτό από μακρυά θέλεις να το κάνεις...
΄Οταν ζητάς επιβεβαιώσεις και τεκμηριώσεις για την αλήθεια, τις "αγγίζεις" Σκαπανέα με την καρδιά σου και όχι με τον νου σου!
Και η "καρδιά" αγγίζει στο φυσικό επίπεδο...Ενώ ο νους στο αιθερικό...

Κι αν σου λέγω ψέμματα εγώ...να ξέρεις ότι "η καρδιά" σου δεν θα σου πει ποτέ...Αν είσαι βέβαια σε θέση να την "ακούσεις", και δεν βάζεις τον νου σου να μιλήσει στην γλώσσα της...Ξέρεις είναι κι αυτός ένας τρόπος! :)


Ξέρεις γιατί κάηκε ο Τζορντάνο Μπρούνο?
Γιατί μπόρεσε να εκφράσει τις ιδέες του, αντίθετα προς κάθε λογής κατεστημένο...Μέσα σ' ένα θρησκόληπτο όχλο, μιλά για άπειρους κόσμους και για ενότητα, για τον ολιστικό άνθρωπο, για την δημιουργική φαντασία και τον ρόλο της...
Οι περισσότεροι δεν αντέχουν την διαφορετικότητα...και απλά την "αφορίζόυν"...Γι' αυτό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Και αν λες ψεμματα σε ολα ; ; ;

Skapanea ...................ποιον αληθεια αμφισβητείς;
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Κανενα δεν αμφισβητω και μην "προσωποποιειτε" τη συζητηση...

Κανεις δεν χρειαζεται να δωσει εξηγησεις προσωπικες σε κανενα

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”