Συλλογικη Συνειδητοτητα: Skapaneas 1 : Το Μελλον Του forum

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:D :D :D :D :D απίστευτος Μητσάκο μου!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:Σου ζητάω όμως να "δεις" αυτά που σε έκαναν "δυστυχισμένο"...
Αν ορισεις τι ειναι η δυστυχια, ισως να το επιχειρησω...

Πολλες φορες αυτο που θεωρουμε δυστυχια αποδεικνυεται εκ των υστερων μεγαλη ευλογια!

Λοιπον;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αν μπορω να κάνω ένα σχόλιο ... Σκαπανέα ο καθένας ορίζει την δυστυχία διαφορετικα....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αρα Ηλια δεν υπαρχει "αντικειμενικα" δυστυχια...

Και κατα συνεπεια δεν πρεπει να υπαρχει και "αντικειμενικα" ευτυχια...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Αντικειμενικά υπάρχει υποκειμενική δυστυχια... δεν μπορείς να πείς πως δεν υπάρχει απλα κάτι που κάνει εσένα δυστυχισμένο δεν σημαίνει ότι το ίδιο πράγμα μπορεί να κάνει και κάποιον άλλο δυστυχισμένο.. ή το ίδιο δυστυχισμένο...

αρα αντικειμενικά υπάρχει ευτυχια η οποία για τον καθένα είναι διαφορετική.. ή για να το θέσω αλλιώς υπάρχουν πράγματα που θα έκαναν εμμένα ευτυχή αλλα τα ίδια πράγματα μπορεί να μην έκαναν καποιον άλο ευτυχισμένο.... αν και στις δύο έννοιες αυτές υπάρχουν και παραγοντες που κάνουν όλους τους ανθρωπους δυστυχισμένους ή ευτυχισμένους....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Επομενως Ηλια, πως μπορει να διαγνωσει καποιος τη δυστυχια του, ωστε να ανακαλυψει μεσα και σ΄αυτην ακομα τον Κυριο, οπως λεει η Βασω;
Vaso έγραψε:Σου ζητάω όμως να "δεις" αυτά που σε έκαναν "δυστυχισμένο"...

Και μέσα σ' αυτά μπορεί να βρεις και τον Κύριο...
Και να κλάψεις μαζί του, για όσα πίστευες γι' αυτόν...
Εκτος και ερμηνευοντας τα λογια της, συμπερανω οτι: δυστυχια για καθε ανθρωπο ειναι η κατασταση στην οποια αυτος βρισκεται, λογω της λανθασμενης πεποιθησης που εχει σχηματισει για τον Κυριο, η οποια τον εχει οδηγησει σε μια προβληματικη ζωη!

Και αυτη η ερμηνευτικη προσεγγιση για τη δυστυχια, ειναι μια θεση την οποια μπορω να συζητησω και να διερευνησω, αν βεβαιως συμφωνει με αυτη την εξηγηση και η Βασω που τη διατυπωσε.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μία είναι η δυστυχία, και αυτή είναι η πλάνη...
Μία είναι η ευτυχία, και αυτή είναι η ελευθερία...

Αυτό δεν είναι υποκειμενικό, αλλά αντικειμενικό...αν μπορέσει κανείς να δει καθαρά την δέσμευσή του, θα δει και την δυστυχία του.

Πόσο ελεύθερος είσαι Σκαπανέα να επιλέξεις την ζωή σου?
Πόσο ελεύθερος, χωρίς να δώσεις λογαριασμό στον Κύριο?
Είσαι άραγε?
Αν είσαι, τοτε είσαι ευτυχισμένος...Μα μέσα σ' αυτήν την ευτυχία δεν βρίσκεται ο Κύριος, αλλά ο Εαυτός σου.

Αν δε είσαι, τότε είσαι δυστυχισμένος...Και μέσα σ' αυτήν την δυστυχία, έχεις τον Κϋριο αφέντη του Εαυτού σου...Και αυτή είναι η πλάνη για την ζωή την δική σου...και την ζωή του Κυρίου σου...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Πόσο ελεύθερος είσαι Σκαπανέα να επιλέξεις την ζωή σου?
Πόσο ελεύθερος, χωρίς να δώσεις λογαριασμό στον Κύριο?
Είσαι άραγε?
Αν Ορισεις με ακριβεια τι ειναι η ελευθερια τοτε θα σου και εγω ποσο ελευθερος ειμαι να επιλεξω τη ζωη μου...

Αλλα για να την ορισεις θα πρεπει να τη γνωριζεις καλα και πολυ περισσοτερο να τη βιωνεις πραγματικα...

Βιωνεις την ελευθερια Βασω πραγματικα;

Ή τη θεωρεις ενα απο τα αυτονοητα της ζωης και της υπαρξης;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Βιωνεις την ελευθερια Βασω πραγματικα;
όσο δεν μπορεί να συλλάβει και η πιο τρελλή σου φαντασία!!!

Η ελευθερία να ζεις χωρίς έγκριση!
΄Ετσι μόνο δεν φοβάσαι να ζήσεις...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η ελευθερία να ζεις χωρίς έγκριση!
΄Ετσι μόνο δεν φοβάσαι να ζήσεις...
_________________


Α ρε μανα πως το νοιωθω!!!!!!!!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Η ελευθερία να ζεις χωρίς έγκριση!
Να ζεις χωρις εγκριση σημαινει να ζεις χωρις ορια!

Μεσα ομως στην υλη δεν υπαρχει τετοια δυνατοτητα!

Διοτι η υλη απο μονη της ειναι περιορισμος!

Και το πνευμα ειναι φυλακισμενο μεσα στην υλη, υποχρεωμενο να ακολουθει τους νομους της!

Αρα ετσι που οριζεις την ελευθερια ειναι μια αυταπατη και επικινδυνο να την βιωνεις μεσα στην υλη με αυτο τον τροπο!

Καθε λεγομενη επομενως ή νοουμενη ελευθερη επιλογη μεσα στην υλη, οφειλει να περναει απο το "κοσκινο" του Ανωτερου Εαυτου.

Διοτι μονο Αυτος εχει τη δυνατοτητα να "καθοδηγησει" σωστα την ενσαρκωση του στην ανασκευη των επιλογων της!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 24 Ιαν 2008 11:46 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μια και αναφέρεις την εκδήλωση του πνεύματος στον φυσικό κόσμο, σου λέγω ότι η αυτοπραγμάτωση σ' αυτόν σε βάζει έτσι κι αλλιώς εκτός ορίων.
Οι φυσικοί νόμοι αναγνωρίζόνται μόνο από την σαρκική ύπαρξη...
Αν ζεις μόνο με αυτήν θα έχεις του φυσικούς νόμους σαν εμπόδιο για την διεύρυνσή σου...
Αν ζεις με όλη σου την ύπαρξη, θα έχεις τους φυσικούς νόμους σαν απόλυτη εμπειρία...
Η ένωση των δύο πόλων του φυσικού κόσμου εντός σου, σου δίνει την θεΪκότητα να ζεις παντού και απεριόριστα, χωρίς την δέσμευση της σάρκας, που κι αυτή υπάγεται στους φυσικούς νόμους.

Δεν ήρθες εδώ για να αποδείξεις ότι δεν πονάς, δεν γερνάς, δεν αποχωριζεσαι την σάρκα σου.
Ηρθες εδώ για να εκδηλωθείς σαν πνευματικό ον, μέσα από τον φυσικο κόσμο, χωρίς πια να χρειάζεται να επιλέξεις το καλό ή το κακό, το ένα ή το άλλο, γιατί δεν καθοδηγείσαι από τον νου αλλά από τον Ανώτερο Εαυτό σου, που αυτό ακριβώς χρειάζεται σαν εμπειρία για την εξέλιξη...
Ο νους μας αξιολογεί, η διάννοιά μας ζει!
Αυτή είναι η απλή διαφορά, που μας φέρνει και στην αλήθεια, του τίποτα δεν είναι επικίνδυνο, γιατί όλα περιέχουν την θεότητα...Ακόμα και αυτό που εσύ αποκαλείς "λάθος" για την υλική πραγματικοτητα...
Η εξέλιξη έχει κι αυτή διαβαθμίσεις...Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σε ίδια δονητική συχνότητα...Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σε ετοιμότητα να ενωθούν με τον Ανώτερο Εαυτό τους ολικά...Βήμα βήμα γίνεται και αυτό, όπως και οτιδήποτε αφορά την εξελικτική πορεία μας...

Αυτός είναι ο στόχος!!! Το πόσοι θα τον επιτύχουν Σκαπανέα...!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

"Δυστυχως" τοτε ( για μενα σαν ατομο ή για την ανθρωποτητα σαν ενας εκπροσωπος της, δεν ξερω ) δεν ειμαι ελευθερος οπως θα ηθελα να ειμαι.

Διοτι ενω πνευματικα ειμαι ή μπορω να ειμαι ελευθερος και απεριοριστος ( ετσι λεω τουλαχιστον ), σωματικα ειναι αδυνατο να ακολουθησω σε αυτες τις διαδρομες.

Το σωμα μου ειναι υποχρεωμενο να ακολουθει τους νομους της υλης και ετσι να βιωνω την ανελευθερια σε ολο της το μεγαλειο.

Πολυ θα ηθελα βεβαια να ακολουθει και το σωμα μου πραγματικα στις πνευματικες αναζητησεις και να απολαμβανει τις σφαιρες του φωτος που επιλεγω να εξερευνησω, αλλά ειμαι φαινεται πολυ πισω ακομα, αν βεβαια ειναι εφικτο κατι τετοιο σε ατομα που βιωνουν στο δικο μας υλικο επιπεδο.

Ισως με τη "μετουσιωση" του σωματος σε υλη ανωτερων δονησεων, αυτο να ειναι δυνατο, αλλά προς το παρον δεν ειμαι ολικα ελευθερος.

Θα χαρω να μαθω οτι υπαρχουν τετοια ατομα σημερα στον κοσμο μας και αναμεσα μας, γιατι αυτα δεν μπορει παρα να αποτελουν την ελπιδα για μενα, ως προς την ολοδιαστατικη ελευθερια οπως τη "φανταζομαι".
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν ειμαι ελευθερος οπως θα ηθελα να ειμαι.
"θα ήθελα"...είναι "ευκτική"...


Δεν θέλεις λοιπόν...απλά θα ήθελες!!!
:wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτή είναι η απλή διαφορά, που μας φέρνει και στην αλήθεια, του τίποτα δεν είναι επικίνδυνο, γιατί όλα περιέχουν την θεότητα...Ακόμα και αυτό που εσύ αποκαλείς "λάθος" για την υλική πραγματικοτητα...
Αχ αχ ποσο θαθελα να το κανεις λιγάκι πιό..... :roll:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”