Ενότητα: Συλλογικη Συνειδητοτητα Θέμα: Εισαγωγικα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Ενότητα: Συλλογικη Συνειδητοτητα Θέμα: Εισαγωγικα

Δημοσίευση από Skapaneas »

Εδω και αρκετο καιρο, ηθελα να κανω κατι ιδιαιτερο για το forum χωρις να ξερω τι ακριβως.

Τελικα τις τελευταιες μερες, συμπιεστηκαν λιγο τα πραγματα και ηρθε στο φως αυτο το πεδιο.

Πολλες σχετικες πληροφοριες βρισκονται σκορπιες σε διαφορα σημεια του forum και μπορει σταδιακα να εμφανιστουν εδω με την εξελιξη της συζητησης, για να αποσαφηνιστουν λιγο τα πραγματα.

Το κειμενο που ακολουθει σε παραθεση, σχεδιαστηκε για να παρουσιαστει στη συναντηση μελων του forum στις 23 / 11 / 07, αρχικα...

Και κατοπιν αυτου να δημοσιευτουν στο forum ερωτησεις και απαντησεις.

Μετα ομως απο ωριμοτερες σκεψεις κριθηκε σκοπιμο να παρουσιαστει κατ' ευθειαν δημοσια, για να υπαρχει η δυνατοτητα σε ολα τα μελη του forum να το προσεγγισουν ταυτοχρονα.

Να θυμαστε διαβαζοντας παρακατω την παραθεση οτι επροκειτο να "γινει" σαν παιχνιδι αρχικα.
Συλλογικο τεστ forumικης αυτογνωσιας


1. Μοιραζουμε χαρτια και μολυβια σε ολους

2. Διαβαζουμε σε ολους την ακολουθη εισαγωγη:

Θεωρουμε την παρακατω Γενικευμενη Απαντηση ως “εξομολογηση” καποιου ο οποιος εκπροσωπει πραγματικα το forum του reikicenter ( ενα προσωπο μη συνταυτιζομενο με κανενα μελος του forum συγκεκριμενα ) και ο οποιος μεσω αυτης απευθυνεται στον καθενα απο μας, απαντωντας σε μια ειλικρινη ερωτηση μας.

3. Διατυπωνουμε ολοι την ερωτηση μας γραπτως

4. Διαβαζουμε τη γενικευμενη απαντηση του Απροσωπου Εκπροσωπου:


Γενικευμενη Απαντηση

- Ακου να δεις πως εχουν τα πραγματα

- Ο Χριστος μας εγκαταλειπει στην πραγματικοτητα

- Δεν μπορω να καταλαβω πως ανεχεται τετοια πραγματα

- Ανθρωποι να πεινανε, να σκοτωνονται, να αρρωσταινουν

- Και αλλοι να χορταινουν, να ζουν και να υγιαινουν...

- Αυτο ειναι το αδικο που δεν μπορω να ανεχτω

- Και εναντια σε αυτο το αδικο θελω να αγωνιστω και να φερω τα πανω κατω

- Να αφαιρεσω το ψωμι απο τους πλουσιους και να το μοιρασω στους φτωχους

- Να αφαιρεσω τη ζωη απο τιους εχοντες και να τη μοιρασω στους μη εχοντες

- Να αφαιρεσω την υγεια απο τους υγιεις και να τη μοιρασω στους ασθενεις

- Αλλά φοβαμαι οτι θα κανω χειροτερο κακο αντι καλο

- Γι’ αυτο τα αφηνω ολα στα χερια του θεου λεγοντας του:

- Ισομοιρασε το φαγητο, τη ζωη και την υγεια και μην αφηνεις κανενα παραπονεμενο στον κοσμο σου


Και αυτος μου απαντα:

+ Ο κοσμος ειναι δικος μου παιδι μου και ο,τι θελω τον κανω

+ Οσους θελω προσεχω και οσους θελω αγνοω

+ Και δεν μπορει να μου επιβαλλει τι θα κανω ουτε και ο ιδιος μου ο εαυτος

+ Και αυτο σημαινει οτι ενεργω αυθορμητα

+ Το μονο καλο μου ειναι οτι ενεργω αυθορμητα και ποτέ δεν επαναλαμβανομαι

+ Οσο λοιπον υπαρχουν αυθορμητες κινησεις μου θα εξακολουθω να υπαρχω

+ Οταν λειψει ο αυθορμητισμος μου θα σβησω και θα παψω να υφισταμαι ως θεος

+ Διοτι εξ ορισμου θεος = απροβλεπτος

+ Και με την εννοια αυτη, ορθως λεγεται:

+ Θεον ουδεις εωρακε πωποτε, αφου ουδεις γνωριζει τι ειμαι...

+ Ουτε εγω ο ιδιος.

+ Μη λετε λοιπον με γνωρισατε γιατι ψευδεστε

+ Μη λετε οτι με συναντησατε γιατι πλανασθε

+ Μη λετε οτι μου μιλησατε γιατι υπερβαινω την κατανοηση σας ως αδιαγνωστος

+ Το μονο που κανετε ειναι να μιλατε στον εαυτο σας

+ Στη γνωμη δηλαδη που εχετε για μενα δια μεσου των αιωνων

+ Και την οποια εχετε ενεργοποιησει με τη ζωη σας και τις επιλογες σας

+ Αυτη η γνωμη που εχετε για μενα συγκεντρωνει τη σοφια σας

+ Και συνδεεται με την αντιστοιχη σοφια ολων των αλλων αδελφων σας

+ Οταν θα καταφερετε να συγκεντρωσετε τη σοφια ολων των ανθρωπων σε εναν, τοτε θα εχετε ενα καλο εφαλτηριο για να με προσεγγισετε και εγω ενα καλο οχημα για να αρχισω να εξερευνω τον εαυτο μου, ο οποιος μου ειναι απροσδιοριστος
+ Μπορει να εκτεινομαι μεσα σε ολα αλλά δεν με γνωριζω

+ Μπορει να αγαπω τα παντα αλλά δεν μου αρκει

+ Μπορει να μη γνωριζω τον εαυτο μου αλλά υπαρχω

+ Αν θελετε να με βοηθησετε κοιταξτε μεσα σας και πειτε τι βλεπετε

+ Δεν ειναι τοσο αποκρουστικο αυτο που υπαρχει

+ Απλα ειναι διαφορετικο απο αυτο που νομιζετε οτι ειμαι και ειστε

+ Δεν σας ειπα οτι ειμαι αγιος, δεν σας ειπα οτι ειμαι μη αγιος...

+ Απλα σας ειπα οτι υπαρχω!

+ Και βασει αυτου σας ειπα: Ζειστε !



5. Καταγραφει ο καθενας την απαντηση που “εισεπραξε” στην ερωτηση του

6. Μαζευουμε ολες τις καταγραμμενες απαντησεις

7. Διαβαζουμε την καθε ερωτηση και την αντιστοιχη απαντηση ενωπιον ολων

8. Δημοσιευουμε κλειδωμενη τη διαδικασια στο forum σε Ειδικη Κατηγορια με ανοιχτη μονο την εισαγωγη για τα μελη που εχουν τουλαχιστον Χ δημοσιευσεις

9. Σε οσους κανουν την ερωτηση τους και την δημοσιευουν, ανοιγει η Γενικευμενη Απαντηση του Απροσωπου Εκπροσωπου

10. Σε οσους δημοσιευουν και τη δικη τους απαντηση, αυτη που εισεπραξαν απο τη Γενικευμενη Απαντηση, ανοιγουν και οι απαντησεις ολων των αλλων μελων

11. Οι απαντησεις ολων των μελων που εχουν μπει σε αυτη τη διαδικασια βρισκονται σε ξεχωριστες θεσεις, το καθε μελος εχει το δικο του topic με το ονομα του, οπου αναπτυσσεται σχετικη ελευθερη συζητηση με οσα απο τα υπολοιπα μελη θελουν να συμμετεχουν
Η Γενικευμενη Απαντηση του Απροσωπου Εκπροσωπου ειναι απολυτα ευθυγραμμισμενη με το forum και στην ουσια προερχεται απο το ιδιο το forum, οταν αυτο μορφοποιηθηκε με μια συγκεκριμενη διαδικασια.

Καθε μελος λοιπον μπορει να κανει τρια πραγματα εδω:

1ο. Να λαβει μερος στην παρουσα συζητηση δινοντας της συνεχεια

2ο. Να κοιταξει μεσα στην καρδια του και να βρει την ελικρινη ερωτηση που θελει να κανει και δεν του εχει δοθει ακομα η ευκαιρια.
Να την καταγραψει για να μη την χασει...
Να διαβασει τη Γενικευμενη Απαντηση του Απροσωπου Εκπροσωπου του forum, θεωρωντας και πιστευοντας οτι αυτος του απαντα με το δικο του τροπο.
Να αντλησει μεσα απο αυτη την Γενικευμενη Απαντηση τη δικη του ιδιαιτερη απαντηση, αυτη που "αρμοζει" στην ερωτηση του.

Μετα, με την ερωτηση του καθως και με την απαντηση που "εισεπραξε", μπορει να ανοιξει ενα δικο του topic οπου θα αναπτυσσεται σχετικη συζητηση.

Αυτη βεβαια η διαδικασια μπορει να επαναλαμβανεται απο το καθε μελος και με αλλες ερωτησεις γνησιες και καρδιακες, οταν αυτες οι συζητησεις που ηδη εχει ανοιξει με τον τροπο αυτο, κλεινουν τον κυκλο τους.

Προτεινω μαλιστα αυτου του τυπου οι συζητησεις να επιγραφονται με το ονομα του μελους και τον αυξοντα αριθμο της ερωτησης που εχει υποβαλλει προς τον Απροσωπο Εκπροσωπο. π.χ.: Skapaneas 1

3o. Μπορει να ανοιγει ελευθερα αλλο topic με παρεμφερες θεμα και μεσα στο πνευμα του πεδιου.


Εχω την αποψη οτι αυτο το πεδιο, εχει τη δυνατοτητα να μας επιτρεψει να αναπτυξουμε τη συλλογικη μας συνειδητοτητα, μεσα απο τις πολλες και διαφορετικες ερωτησεις που μπορουμε να υποβαλλουμε στον Απροσωπο Εκπροσωπο του, τις απαντησεις που θα λαβουμε και τις συζητησεις που θα επακολουθησουν.

Καλο θα ειναι να μη γινονται πειραματικα ή δοκιμαστικα ερωτησεις, αλλά να "υποβαλλονται" μονο αυτες οι οποιες αναδυονται πραγματικα απο την καρδια.

Ακομα καλο θα ειναι οσες ερωτησεις υποβληθουν, να καταχωρηθουν μαζι με τις απαντησεις τους στο forum, σε ιδιατερο topic η καθε μια οπως ειπαμε, γιατι αποτελουν συλλογικη περιουσια ολων μας, την οποια "γευομαστε" μεσω της ευαισθησιας αυτου που "τολμησε" να ρωτησει για λογαριασμο μας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 23 Νοέμ 2007 8:51 pm, έχει επεξεργασθεί 11 φορές συνολικά.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Παρατηρω μια εντονη επιφυλακτικοτητα των μελων που "ετυχε" να διαβασουν την παρουσα δημοσιευση, στο να μπουν και να πουν ή να ρωτησουν καποια πραγματα...

Και αναρωτιεμαι γιατι αραγε;

Μαλλον ειναι το αγνωστο και το καινουργιο που τρομαζει...

Αλλά παλι αν δεν τολμησει κανείς εδω μεσα ( στο φορουμ ) οπου η ασφαλεια ειναι δεδομενη, που αλλού μπορει να βρει το θαρρος να το κανει;

Τι λετε να ρωτησω τον Απροσωπο Εκπροσωπο να μου δωσει την δεουσα απαντηση στο ερωτημα μου αυτο;

Εστω και τρια ναι να υπαρξουν, απο μελη που θελουν να μιλησουν εδω αλλά δισταζουν και δεν εχουν μιλησει ακομα, θα το επιχειρησω και ενας θεος ξερει τι θα "εισπραξω" ως απαντηση... :roll:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αλλά παλι αν δεν τολμησει κανείς εδω μεσα ( στο φορουμ ) οπου η ασφαλεια ειναι δεδομενη, που αλλού μπορει να βρει το θαρρος να το κανει;
Αυτο επειδη δεν αφορα εμενα γι'αυτο και το τσεκαρω....
Αν παλι ξαναπω οτι δεν καταλαβα εξηγειστε μου....... :oops:
ισως να μην εχω τωρα δυναμη να το κανω........
Λεω μεσα μου που θα πάει ..........τοσα και τοσα δυσνοητα κατάλαβα.

Μα τον Χριστο αν με ρωτησεις τι καταλαβες Καλλιοπη θα σου πω.......δεν ξερω απο που βγαινουν οι ερωτησεις απο που οι απαντησεις ενα μονο κατανοώ τον τιτλο αρα οπως και ναχει κι εγω ειμαι μεσα σε αυτον αρα θάρθει η ώρα μου.ΑΠΛΑ!
Καμια φορα μιας και πιστευω οτι ακομα κι αν δεν θελουμε να "κατανοησουμε"ειναι θεμα ατομικής συνειδητότητας,αφήνομαι στην ροη ώστε να ερθει η κατάλληλη στιγμή.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

... ενα μονο κατανοώ τον τιτλο αρα οπως και ναχει κι εγω ειμαι μεσα σε αυτον ...
Δηλαδη πως κατανοεις τον τιτλο;
Θα σου πηγαινε πολυ να πεις δυο λογια παραπανω;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Tι εννοείς με τις λεξεις "θα σου πηγαινε πολυ" Το πολυ εννοείς χρονικά;Ή τι αλλο;
Παω να παρω τον μικρο κι επανερχομαι.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Οχι χρονικα...
Εννοω θα σου ηταν δυσκολο;
Θα σου ηταν κοπος να εξηγησεις πως και τι κατανοεις στον τιτλο;
Απλα πραγματα δηλαδη... :)
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Skapaneas έγραψε:Οχι χρονικα...
Εννοω θα σου ηταν δυσκολο;
Θα σου ηταν κοπος να εξηγησεις πως και τι κατανοεις στον τιτλο;
Απλα πραγματα δηλαδη... :)
..... :!: :?: Γιατι εισεπραξα ακριβως αυτο που λες και κατι δεν μόυ αρεσε συναισθηματικά ,αυτος ειναι ολογος που ρωτησα αυτο το απλο.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πιστεύω,είμαι ακράδαντα πεπεισμενη απο την καθηεμρινότητα μου ότι το ατομικό εγω,η ατομικη συνειδηση καθρεφτιζεται και στο συνολο.Τα πνευματικά ελλείμματα τσο σε επιπεδο ατομικής συνειδησης οσο και σε επιπεδο συλλογικής ειναι η δημιουργία ολων των δεινών του εαυτου μας αλλα και του κόσμου ολοκληρου.
Δεν ειμαστε μεταξύ μας αποκομμενοι.Ολοι μοιραζομαστε την ιδια ενέργεια.Ρεει σε ολους το ίδιο σε ολα τα μηνκη και τα πλατη.Οπως η οποια αλλαγη στην ψυχη μας αντανακλα στο σωμα μας ετσι και η αλλαγή του συλλογικου νου,σε παγκοσμιο επιπεδο.
Το εγω του καθενός μας εστιαζεται στα αρνητικά γεγονοτα.
ΑΥτοματα και το συλλογικο εγω εστιαζεται στα παγκοσμια δεινά αγνοώντας ότι υπαρχουν κι αλλοι ανθρωποι εκτος απο αυτούς που πολεμάν.
Δεν εννοω να αγνοησουμε φυσικά το τι συμβαινει αλλα να ΄μηνεστιαζουμ εμονο στα αρνητικά.
Πιστεύω και το εννοω σαν Καλλιοπη οτι το πιστευω και αποδεικνυεται αυτο στον μιροκοσμο μου οτι αν κανείς καταφερει και απομονώσει το εγω του και νοιωσει το τι μας ενωνει ,και νοιωσει ποσα κοινα σημεια εοχυμε κατα καιρους ολοι μας μεταξυ μας,ας ειμαστε αγνωστοι ,απο διαφορετικά κοινωνικά στρωματα με διαφορετική μορφωση,τοτε θα καταλαβαινε πως θ αμπορουσαμε ολοι να νοιωθαμε ενα,πως θ αμπορουσαμε να μην ειμασταν διαχωρισμενοι.
Η ατομικη συνειδηση ειναι ο μικροκοσμος της συλλογικής συνειδησης,της πανανθρωπινης για μενα για ολους μας.
Θα σας πω σημερα τι ελεχθη μεταξυ εμου και ενος συναδελφου.
Ειμαστε ενα γραφειο που ρεει η ενεργεια μεταξυ μας κατα παραδοξο τρόπο,αν και ειμαστε ο καθενας απολυτα διαφορετικός απο τον αλλον.Ειμαστε ολοι χαρουμενοι,ευχαριστοι και γελαμε,γελαμε πολυ.Συναδελφος ερχοταν απο την εισοδο του Υπουργειου,αρκετη αποσταση,και ακουσε λέει τα γελια μας έως έξω........απαραδεκτοι μας χαρακτηρισε και θεωρησε ότι η χαρα που εκπεμπεται ειναι ....παραδοξη!!!!!
Του ειπα αυτοματα ότι η δικη μας διαθεση ειναι φυσιολοτική αλλα των αλλων η μιζερια ειναι αφυσικη και τοσο υπερβολικη που φαινεται η δικη μας ζωτικότητα παραδοξη.Με κοιταξε και μου ειπε οτι ποτε δεν περιμενε να εκανα αυτηντην συγκριση γιατι θεωρουσε τους αλλους φυσιολογικους.......αλλα ειχα δικιο σε οτι ελεγα,απεφανθη.
ΑΥτη ειναι η μικρογραφια της ατομικης και τη συλλογικης συνειδησης.

Και να ξερεις ΠΟΤΕ δεν μου παιρνει πολυ να εκφραστω!!!!!!!!!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Γιατι εισεπραξα ακριβως αυτο που λες και κατι δεν μόυ αρεσε συναισθηματικά
Αυτα ειναι λοιπον που εισεπραξες απο τον τιτλο...
Και τι ειναι αυτο το κατι που δεν σου σρεσε συναισθηματικα;
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

A οχι όχι μην τα μπερδευουμε.Τον τιτλο τον ανέλυσα .......αυτο το
θα σου πηγαινε πολυ"
δεν ένοιωσα καλα!ΑΛλα μπορει να ειναι δικο μου κι οχι δικο σου :D Εγω το ενοιωσα δεν σημαινει οτι εσυ το εστειλες απαραιτητα!
Καλο βραδυ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Ενταξει... :)

Καλο βραδυ και σε σενα...

Και σε ολους τους νυχτερινους αναζητητες του forum :wink:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτα ειναι λοιπον που εισεπραξες απο τον τιτλο...
Nαι το εντασσω γενικότερα γιατι δενκατανοησα την διαδικασια για το μερος που ειναι το φορουμ,ιδιαιτερα τις απαντησεις δεν τις κατάλαβα.Στις εωτησεις μου ειναι πιο ευκολο ισως γιατι δεν εχω ιδιαιτερο προβλημα να ρωταω και απλα΄αλλα............
Αρνουμαι μαλλον να καταλαβω και ίσως το ερωτημα ειναι
"Γιατί Καλλιοπη αρνεισαι να καταλαβεις"
Αλλα εγω το κανω ..........

Που παει τωρα αυτο..........;;;;
Οι απαντησεςι που εχεις παραθεσει "Γενικευμένη απάντηση" ,και "αυτος μου απαντα΄".......Εικόνα

9. Σε οσους κανουν την ερωτηση τους και την δημοσιευουν, ανοιγει η Γενικευμενη Απαντηση του Απροσωπου Εκπροσωπου

ΑΝΤΕ ΑΝΟΙΞΕ!

10. Σε οσους δημοσιευουν και τη δικη τους απαντηση, αυτη που εισεπραξαν απο τη Γενικευμενη Απαντηση, ανοιγουν και οι απαντησεις ολων των αλλων μελων

ΕΔΩ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ....αλλη η δικη τους άλλη η Γενικευμενη;
Εικόνα
Κι άντε ειδα τα παραδειγματα των ερωτησεων τοσο το δικο σου οσο και της Βασως.........μα για μεναειναι ενα ακομα θεμα σε μια συγκεκριμενη ρηση.......
ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ :Η πιστη σου σεσωκέ σε"

Τι σημαίνει;

Τι γινεται παρακάτω...λεω την πιδτη μου για το "Η πιστη σου σέσωκέ σε";
Εγω;
Καποιος αλλος ;

Ζαλίζομαι ...........αλλά ταυτοχρονα υπαρχει μεσα μου και κατι που με ενοχλει.ΑΥτο ισως κλεινει την καρδια μου.
Τι ειναι αυτο;(αυτο τωρα μπορει να θεωρηθει ερωτηση; :shock: )
Οταν επιχειρησω-θελησω να το βγαλω στην επιφανεια θα το αναφερω.Με διακρινει και μια μουρτζουφλια απο χθες το απογευμα(αυτο μπορει να ειναι δικημου απαντηση και περιμενω Γενικευμενη;;;;;;;;)
ΣΥΓΝΩΜΗ ΣΚΑΠΑΝΕΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ...........ΕΙΜΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΗΜΕΡΑ! :cry:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Καλλιοπη στην πρωτη δημοσιευση εδω σε αυτο το topic ειμαι αρκετα σαφης νομιζω.

Το κειμενο μεσα στην παραθεση εκτιθεται για δυο λογους.

Πρωτος ειναι να φανει η διαδιακασια που ειχα σχεδιασει, ως "παιχνιδι" και ως δικη μου συνεισφορα αφου δεν θα ημουν παρων, στην συγκεντρωση εκεινη της Παρασκευης.

Δευτερος για να κρατηθουν τα κυρια στοιχεια του και να βαλουν τα μελη μεσα στο κλιμα της διαδικασιας.

Αυτο λοιπον που πρεπει να κανεις εσυ ειναι να δωσεις βαση στα σημεια 1ο, 2ο, 3ο μετα την παραθεση.

Το ερωτημα που πρεπει να υποβαλλεις, αν θελεις να μπεις με δικο σου topic στη διαδικασια, θα το δεις να βγαινει απο την καρδια σου και οχι απο το νου σου και το τονιζω για μια ακομα φορα.

Αν δεν υπαρχει τετοιο ερωτημα ( πραγμα απιθανο για ολους μας, γιατι παντοτε υπαρχουν αιωρουμενα ερωτηματα μεσα στην καρδια μας, τα οποια δεν τολμαμε να τα αγγιξουμε, ποιος ξερει γιατι και περιμενοντας ποιος ξερει τι, για να βρουμε το θαρρος να τα κοιταξουμε καταματα ), τοτε περιμενουμε μεχρι να αναφανει καποια στιγμη καποιο τετοιο.

Μεχρι τοτε μετεχουμε οσο θελουμε στις αλλες συζητησεις του πεδιου της Συλλογικης Συνειδητοτητας, που κινουνται μεσα σε αυτο το πλαισιο, γιατι ετσι προετοιμαζουμε καταλληλα τον εαυτο μας για να μπορεσουμε να τολμησουμε καποια στιγμη και εμεις.

Οταν λοιπον το ερωτημα διαμορφωθει στο νου προερχομενο απο την καρδια μας παντα, τοτε το απευθυνουμε στον Απροσωπο Εκπροσωπο του forum και του το διαβαζουμε σαν να τον εχουμε μπροστα μας.

Στη συνεχεια διαβαζουμε με προσοχη την Γενικευμενη Απαντηση του, εχοντας στο νου μας το ερωτημα το δικο μας.

Αυτα περιλαμβανονται στο 2ο σημειο παραπανω...

Καταγραφεις αμεσως την απαντηση που κατασταλαζει στο νου σου, αυτη που "ακους" μεσα σου απο τον Απροσωπο Εκπροσωπο διαβαζοντας τη Γενικευμενη Απαντηση του, χωρις να παραλλαζεις καποιες λεξεις που νομιζεις οτι δεν ταιριαζουν.

Με αυτη την απαντηση και την ερωτηση τη δικη σου ανοιγεις ενα topic σαν αυτα που ειναι ηδη ανοιχτα μεσα στη Θεματικη Ενοτητα.

Και επακολουθει σχετικη συζητηση με οσα μελη το επιθυμουν.

Απλα πραγματα δηλαδη... :shock: :D :lol: 8) :P :wink:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΑΠλά πράγματα δηλαδή σαν Σκαπανέας!
Εγω ειμαι η Καλλιοπη.
Οταν θα ερθω θα τα πουμε απλά απο την Καλλιοπη!!!!!!!!!!!!!
Εικόνα
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”