Εχασα την δουλεια μου σημερα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Στίλε και Ρέικι στην κατασταση να δεις τι θα γίνει
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

μπα, μονο σε ταινιες γινονται αυτα!

θα το δει και δεν θα του δωσει σημασια
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Δεν έχεις να χάσεις κάτι με την προσπάθεια...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Nick έγραψε:παντος σκεφτομαι να γραψω email στον προεδρο τις εταιριας να του πω του πω την γνωμη μου για ολα αυτα.

τι λετε?
Τι ακριβως εννοεις;

Να καταγγειλεις τον τεως προϊσταμενο σου;
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Οχι με το όνομα... απλα να αναφερεις την κατασταση...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Οχι με το όνομα... απλα να αναφερεις την κατασταση...
ακριβως
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νικ, όπως σου είπα και στο τηλέφωνο, εγώ άλλαξα εσωτερικά και άλλαξε μαγικά και το περιβάλλον μου.

Πρώτα εργάστηκα με μένα και μετά εργάστηκα προς τα έξω.
Για δες το κι έτσι λίγο.

Να σου πω και κάτι ακόμα? Το μεταπτυχιακό δεν διορθώνει το εξωτερικό περιβάλλον.

Οι γονεις μου ήθελαν να μας μορφώσουν. Τρία παιδιά είμαστε...
Η αδερφή μου οικονομολόγος, ο αδερφός μου Ηλεκτρολόγος-Μηχανικός.

Τελείωσαν φυσιολογικά το σχολείο και πήγαν στο Πανεπιστήμιο/Πολυτεχνείο. Ακολούθησαν τις συμβουλές των γονιών μας που ήθελαν τα παιδιά τους επιστήμονες.

Εγώ, η ντροπή της οικογένειας, δεν χαμπάριαζα από τέτοια πρότυπα. Γράφτηκα σε μια σχολή δημοσιογραφίας, γιατί αυτό γούσταρα και ο πατέρας μου κοντεψε να πάθει έμφραγμα.
Παντρεύτηκα συγχρόνως, έκανα ένα παιδί και μετά...έτσι για να τους αποδείξω ότι είναι βλάκες, και αφού δούλευα κι όλας, έδωσα εξετάσεις στο Πανεπιστήμιο και πέρασα. Τελείωσα την γερμανική φιλολογία τους έδωσα το δίπλωμα να το κάνουν κορνίζα και συνέχισα την ζωή μου.
Τα αδέρφια μου ταλαιπωρήθηκαν πολύ με τις δουλειές τους.
Εγώ είχα μια ομαλή πορεία, χωρίς εξάρσεις.
Τα αδέρφια μου βασίστηκαν πολύ στο πτυχίο τους, εγώ στην επιβίωση μου. Και οι τρεις αυτοί την στιγμή είμαστε καλά οικονομικά, όμως ο αδερφός μου δουλεύει ατέλειωτα χωρίς ποιότητα στην ζωή του και η αδερφή μου απολύθηκε...Χα!!!

Η δουλειά μου στην αρχή σκέτη μπίχλα. ΄Οχι αυτά που λες εσύ αλλά ακόμα χειρότερα. Πολυεθνική βλέπεις, και διαφήμιση συγχρόνως, άστα να πάνε...
Δούλευα όμως γιατί έπρεπε να επιβιώσω. Δεν δούλευα για να αποκτήσω θέση. Αυτό αναστάτωνε το περιβάλλον μου. ΄Ολη η εταιρία μαχαιρωνόταν και στο τμήμα μου κάναμε το ίδιο.
΄Οταν άρχιζα να αλλάζω εγώ, άρχισε να αλλάζει και το περιβάλλον μου. Σήμερα όλη η εταιρία σφάζεται και στο τμήμα μου είμαστε τόσο καλά, που οι γύρω μας δεν μας πιστεύουν.

Θυμάμαι πριν χρόνια, έμπαινα στο τμήμα και το πρώτο που έκανα πριν ακόμα ανοιξω τα φώτα, ήταν να βάζω ένα σύμβολο μέσα στον χώρο. Ακόμα και ο αέρας μέσα στο τμήμα μας είναι διαφορετικός, και δεν το λέω εγώ, αλλά όλη η υπόλοιπη εταιρία.
Μα τι παίρνετε, μας ρωτάνε...και δεν μας δίνετε κι εμάς.

Θέλω να πω με αυτό, ότι η πίστη στις εσωτερικές μας αξιες, φέρνει και την ισορροπία μας και θέτει και τους εσωτερικούς μας στόχους.
Η ζωή μας δεν έχει αξία με ένα πτυχίο μόνο, αλλά και με την δυνατότητά μας να την ζούμε με ουσία.
Δεν προσαρμοζόμαστε μετά εμείς στο περιβάλλον, αλλά το περιβάλλον ακολουθεί την δική μας εσωτερική ισορροπία. Αυτό είναι βέβαια η δική μου εμπειρία. Από την δική μου διαδρομή.
Μπορεί κάποιος και να γελάσει...
΄Οταν όμως μιλάω με τον αδερφό μου, κουνάει το κεφάλι του και λέει "πόσο δίκιο έχεις"...

Ε, και? Δεν θέλω Νικ μου, να μου πεις ότι έχω δίκιο...Αυτό το ξέρω αφού το βίώνω....Για μένα σημασία έχει να βρεις το δικό σου. Και απλά σου ρίχνω λίγο, λιγουλάκι φως... :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Nick έγραψε:
Οχι με το όνομα... απλα να αναφερεις την κατασταση...
ακριβως
Αποψη μου:
Αν θελεις πραγματικα να γυρισεις εκει και οχι απλα να καταγγειλεις καποια πραγματα, εστω και χωρις να κατονομασεις τον αλλο, το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να αναφερθεις σε συγκυριες "περιεργες" που σε υποχρεωσαν να βρισκεσαι τωρα εκτος εταιρειας, και να εκθεσεις γραπτα και τεκμηριωμενα καποιες σκεψεις σου και ιδεες σου για την ιδια την εταιρεια και τις εργασιες της, στις οποιες θα μπορουσες πραγματικα να συμβαλλεις αποτελεσματικα.
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Αποψη μου:
Αν θελεις πραγματικα να γυρισεις εκει και οχι απλα να καταγγειλεις καποια πραγματα, εστω και χωρις να κατονομασεις τον αλλο, το καλυτερο που εχεις να κανεις, ειναι να αναφερθεις σε συγκυριες "περιεργες" που σε υποχρεωσαν να βρισκεσαι τωρα εκτος εταιρειας, και να εκθεσεις γραπτα και τεκμηριωμενα καποιες σκεψεις σου και ιδεες σου για την ιδια την εταιρεια και τις εργασιες της, στις οποιες θα μπορουσες πραγματικα να συμβαλλεις αποτελεσματικα.
Δεν θα ηθελα να γυρισω ουτε με σφαιρες ειναι η αληθεια. Απλα, δεν μου αρεσει να γινονται αυτα τα πραγματα. Θα ηθελα να τα επισιμανω και τιποτε αλλο. Ειμαι υπερηφανος για την εργασια μου και περισσοτερο για τον χαρακτηρα μου. Ειμαι και ημουνα παντα ευγενεστατος με ολους. Και αυτο που δεν μου αρεση και συμβαινει πολυ στην χωρα μας ειναι που τα 'λαμογια' παντα εχουν το πανω χερι. Εγω παντα πιστευα, και θα πιστευω οτι και η χωρα μας σιγα σιγα μπορει να αλλαξη, και να γινουμε καλυτεροι. Γιατι αν δεν 'θυσιαστουμε' λιγο και ειμαστε ολοι δειλοι, τοτε ειμαστε για κλαματα.


Βασο,

Αυτο δουλεψε για σενα και ειναι φοβερο. Στην προηγουμενη εταιρια που δουλευα και συμβολα εκανα και οτι θες. Εκει με κυνηγουσαν πιο πολυ. λολ!
Να σου πω ποτε ημουνα καπως καλα? Υπηρξε καιρος που εγινα 'ελληναρας' και γω, και ημουνα σαν τους αλλους. Ε, τοτε δεν με πειραζανε και πολυ. Αλλα δεν αντεχα τον εαυτο μου, να ειμαι κρυος, και να μην σεβομαι τους αλλους.

Σημειωνω πως οταν δουλεψα στην Citibank, εκανα πολλους φιλους και ειδικοτερα συνεργαζομουνα πολυ καλα με τους ξενους. Περασα καλα εκει. Κοιταξα για δουλεια κιολας αλλα δεν ειχαν τιποτα. Εκεινη την εποχη κανανε κιολας μειωσεις προσωπικου.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Α, Νικ μου, για κάποιον λόγο επέλεξες την "Ελλάδα"... :wink:

Για βρέστον... :)
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Βασικα, ηρθαμε εδω οταν ημουνα 10, οποτε αλλοι μου το διαλεξανε! :wink:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Iσως γιατί εδώ είναι το "μάθημά" σου! :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Νίκο διάβασα την ιστορία σου...και ειλικρινά δεν είσαι ο μόνος που του συμβαίνουν αυτά...οπότε δεν χρειάζεται να αισθάνεσαι κάπως που δεν στεργιώνεις σε μια δουλειά..!!

Το γεγονός οτι δεν θες να είσαι σαν το "σύνολο" και διαφέρεις, κάνει πολύ δύσκολη τη συμβίωσή σου μέσα σε μια εταιρία...

Η δική μου προισταμένη δήλωσε σε μια συνάδελφο....πολύ, πολύ έμπιστη..(πιο έμπιστη δεν γίνεται..)οτι δε μπορεί να συνυπάρξει μαζί μου στο ίδιο τμήμα..και οτι αν δεν φύγει αυτή, θα φύγω εγώ....!!!!!

Μια γυναίκα 50 χρονών με πολυετή πείρα και θέση στην εταιρία να μη μπορεί να συνυπάρξει με μια εκπαιδευόμενη 23 χρονών!!!!!

Όπως επίσης είπε σε αυτήν την έμπιστη συνάδελφο οτι δεν θα καταφέρω να βρω δουλειά εύκολα επειδή δεν είμαι ψαρωμένη..........

Σχολιάζει τα ρούχα μου...το πόσο καπνίζω, το πόσες φορές πάω τουαλέτα...αλλά για τη δουλειά μου κουβέντα!!!!!!

Λοιπόν Νίκο μπορεί να είμαι μικρή, ειλικρινά όμως έμαθα πολλά και απότομα...και αυτό που θα σου πω είναι οτι πολύ γουστάρω που είσαι ο εαυτός σου..ακόμα κι αν δεν βρίσκεις εύκολα δουλειά ή σε απολύσανε, ή ακόμα κι αν παραιτήθηκες...πάντα θα ξέρεις οτι αυτός είσαι και έχεις θέσει τα όρια σου...!

Και μη φοβάσαι.....κανένας δεν χάνεται.....!!! :wink:
Και φυσικά υπάρχει πάντα και το σενάριο να πάρεις ένα δάνειο και να ανοίξεις μια μικρή επιχειρησούλα μαζί με τη γυναίκα σου!!!!!

Σε φιλώ γλυκά... :D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Emmanouela έγραψε: Και φυσικά υπάρχει πάντα και το σενάριο να πάρεις ένα δάνειο και να ανοίξεις μια μικρή επιχειρησούλα μαζί με τη γυναίκα σου!!!!!
Το πολυ-πολυ να πατε μαζι στο νησι ( σου )... σαν συνεταιρακια :roll: 8) :P
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Πολυ σωστα Εμμανουέλαααα!!! Να ειστε απλα ο εαυτός σας!!!!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”