"Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Ellaki
Δημοσιεύσεις: 27250
Εγγραφή: 30 Ιούλ 2007 11:02 am
Τοποθεσία: Αγάπη

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Ellaki »

δεν αντέχω ααααααααααααααα =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Ας ξεκινήσουμε να αγαπάμε, κι ας μην ξέρουμε ακόμα καλά τον τρόπο... :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Καλεεεεεεε =)) =)) =)) =)) =)) =)) Λιωνωωωωωωωωω :)) :)) :)) =)) =)) =))
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Δωρουλα »

δεν υπάρχετε απλά =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Μπεττουλα
Δημοσιεύσεις: 6425
Εγγραφή: 03 Οκτ 2011 12:22 pm

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Μπεττουλα »

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

καλα αυτο το εσυ απο την καρδια γεννηθηκες? =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

και φυσικα καθολου τυχαια δεν μπηκα εδω μεσα αφου ειναι δυο μερες τωρα που ανθρωποι που με "αγαπανε και θελουν παντα και μονο το καλο μου και την δικη μου ασφαλεια" παραπονιουνται οτι τους εχω γραμμενους και δημοσιως στο fb οταν εβαλα σαν κατασταση το ποστ σου Βασω που λεει οτι λυπαμαι που δεν μπορω να ειμαι οπως με θελετε!! =)) =)) =)) =)) =)) =))

βρε αι σιχτιρ :) ουσττττττττ.....
Emmanouela έγραψε: Αυτη που σε χαρακτηριζει οτι εχεις χασει τον Εαυτο σου, ειναι στον Δρομο που θελει η Καρδια της???
Πως μπορω να χαρακτηρισω ή να κρινω εναν ανθρωπο οταν εγω δεν κοιταω τις δικες μου επιλογες???
Και τι σημαινει εχεις χασει τον Εαυτο σου επειδη συμμετεχεις σε ενα φορουμ με μοιρασματα και αναζητησεις Ψυχης???

Μηπως για εκεινην εχεις χασει τον Εαυτο σου επειδη δεν μοιραζεστε την ζωη που θα ηθελε???

Ερωτηματα πολλα χρειαζεται να σε απασχολησουν οταν καποιος σου καταδειχνει την δικη του ελλειψη...

Τον Εαυτο μας δεν τον χανουμε επειδη προσπαθουμε να μαθουμε, να διαβασουμε ή να αναζητησουμε...αλλα επειδη ακουμε τους αλλους να μας κρινουν χωρις Σεβασμο και χωρις καμια Ενσυναισθηση για το αν εμεις προσπαθουμε να βρουμε τις Ισορροπιες μας!!!!

Ειναι ο λογος που ο Δρομος μου χωριστηκε με πολλους ανθρωπους απο την Ζωη μου...ακριβως επειδη δεν ηθελαν να αλλαξω αυτο που αρχισα να Γινομαι!!!
Vaso έγραψε:
Αν εσύ διαφοροποιηθείς από αυτό που κάνει αυτή, νιώθει φόβο ότι έμεινε μόνη της...εκεί νιώθει την απώλεια, στο ότι διαφοροποιήθηκες ΄και δεν την ενδιαφέρει αν αυτό που σε διαφοροποίησε σου έφερε λίγο περισσότερο αρμονία μέσα σου...Η απώλεια είναι στην διαφοροποίηση που νιώθει από έσένα και όχι μέσα στον Ευατό της και στην κενότητα της...
και φυσικα ειδα τον θυμο μου να χτυπαει κοκκινο γιατι ηταν σαν να ακουω την μανα μου εκεινη τη στιγμη :-% ..μεχρι που ενιωσα οτι πρωτη εγω τα ελεγα στον εαυτο μου πριν τα ακουσω απο αλλους και για αυτο θυμωσα απο τις τυψεις.. @};-

δεν αναλαμβανω κανενος αλλου την ευθυνη εκτος απο αυτη του Εαυτου μου! ΤΕΛΟΣ ΜΕ ΤΟ ΦΟΡΤΩΜΑ ΠΙΑ!!! @};-
Αυτό που μπορώ μόνο να προδώσω εγώ είναι οι προσδοκίες...Γιατί η αυτογνωσία χρειάζεται Πίστη, ότι αυτό που βιώνεις σαν κενότητα, μοναξιά και πόνο, έχει και μια πιο όμορφη οπτική και να την αναζητήσεις μέσα σου...
ναι σε ολα :x @};-

Ειρηνακι :x >:d< >:d< >:d<

και εγω ταυτιστηκα με τα συναισθηματα του για αυτο και ετρεξα να του γραψω στον τοιχο του

Ευακι :x :x >:d< >:d< >:d< >:d<
Η εσωτερική σπουδαιότητα του ανθρώπου είναι το Φως που τον ακολουθεί, όπου και να βρίσκεται...Να πολεμάει γι' αυτήν την σπουδαιότητα είναι το ζητούμενο
Valia

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Valia »

έχω πέσει από τον καναπέ και χτυπιέμαι στα πατώματα!! ΚΛΑΙΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ!!!!!!! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))

υπέροχα ποστ, ευχαριστούμε! :x :x :x
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Τώρα, δεν θέλω να φύγω πια...
Γιατί βρήκα τόση ομορφιά μέσα μου, που την αντικατοπτρίζω και στους σκουπιδοτενεκέδες!!
Αυτό Βασούλα μου... @};-
Αυτό θα ήθελα να φτάσω σε σημείο να το λέω κι εγώ... Έφυγα... Έφτασα στην άλλη άκρη της γης. Δική μου επιλογή, δε λέω, κανείς δε με ανάγκασε, από την άλλη όμως δεν είχα κάποια δουλειά να με κρατήσει και το concept μένω μαζί με τους γονείς στα 35 και εξαρτώμαι από αυτούς, είχε πια κουράσει...
Το λέγαμε και πριν φύγω με την Ιωάννα, πως αν δε βρεις την ομορφία μέσα σου όπου και να πας τίποτα δεν θα σου αρέσει... Αν δεν αλλάξεις εσύ πρώτα, απλά θα σέρνεις τον ανάπηρο εαυτό σου δεξιά και αριστερα... Άλλαξε η οπτική μου, σαφέστατα, γιατί όλα αλλάξανε στη ζωή μου και πέρασα πολλές ώρες μόνος με τον εαυτό μου... Όμως μέχρι εκεί. Η αντίληψη μου παραμένει ίδια... Σύντομα όμως θα αλλάξει και αυτή, όσο έχω εσάς για παρέα μου...
Δεν είναι λίγο ειρωνία; Χρειάστηκε να έρθω στη Αυστραλία για να τα συνειδητοποιήσω όλα αυτά... ...Μωρέ δε λές καλά που δεν πήγα στο φεγγάρι!!!! Πιο μακρυά δεν έχει! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Μάνος »

ακόμα και αν αφήνεις κάτι πίσω σου.... θα το σκέφτεσαι με αγάπη και όχι με ενοχές που το άφησες!!!
Σαφέστατα! ...Πονάει όμως αυτό λίγο...
Τί; Όχι;;;
:scratch:
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Όταν το ασυνείδητο σε κυριεύει, ούτε εσύ ο ίδιος δεν αναγνωρίζεις τον εαυτό σου. Έχεις να κάνεις με έναν άγνωστο, που δρα αυτοβούλως και σε τρομάζει, ειδικά αν επιλέξεις να αφεθείς σε αυτόν αμαχητί.
...ο τρόμος στο μάτι...(!) Ευτυχώς που δε με βλέπετε!

Όσο για τα σκιερά μας και τη θεϊκή ατάκα της Νικολοπούλου: "Εσύ από την καρδιά γεννήθηκες;" Κωλοχτυπιέμαι ακόμα από τα γέλια...!!!!!! =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
Ευχαριστώ πολύ γι' αυτό!

...Και τώρα για να σοβαρευτούμε και λίγο:
Ειρηνάκι μου γλυκό πάρε μια >:d< . Τεράστια όμως, να χωράς ολόκληρη μέσα!!!
Πάρε και μια δεύτερη >:d< γιατί με έκανες να συνειδητοποιήσω κάτι: Πόσο κότα είμαι και μάλιστα κοκορόμυαλη!!! Θα εξηγήσω τους λόγους ευθής αμέσως:
Σε σχέση με αυτό που έλεγε η Ιωάννα όταν πρωτοξεκίνησε που βρήκε πολλούς αντιρρησίες στον δρόμο της και κυρίως εκείνους που την υπεραγαπούσαν... ...Το σκεφτόμουνα τις προάλλες και έλεγα μέσα μου πως ευτυχώς που είμαι Αυστραλία και δε θα έχω να αντιμετωπίσω κανέναν... Αυτό πάλι που το πας; Πόσο κότα λοιπόν! Πόσο δειλός! Πόσο χέστης! Πόσο μα***κας!!! Πιο πολύ πεθαίνεις!!!!!!!! Και όλα αυτά επειδή δεν έχω τα κότσια (να μην αναφέρω τμήμα του σκιερού μου μέρους :)) ) να στηρίξω και να υποστηρίξω τις επιλογές μου!!!! Έχω πολύ θυμό μέσα μου για αυτό το λόγο. Με τον εαυτό μου βασικά!
Και τώρα που το ξανασκέφτομαι όλη μου τη ζωή αυτό έκανα σε όλα. Μόνο σε ότι είχε να κάνει με το θέατρο έμεινα αμετακίνητος!!! Κι εκεί ήταν που έγιναν οι ομηρικοί καυγάδες!!! ...Άσε που πιάνω τον εαυτό μου να θυμάται πως είχα απίστευτες δικαιολογίες και προφάσεις προκειμένου να στηρίξω τις επιλογές μου κάθε φορά... Τόσο στον εαυτο μου όσο και στους άλλους! Ποτέ δεν είχα το θάρρος της επιλογής με επιχειρήματα βεβαίως βεβαίως...! Άντι που έπρεπε να τους γράψω όλους στο σκιερό μου μέρος και να τελειώνει η υπλοθεση, επέτρεψα τόση καταπίεση και τόσο πόνο στον εαυτό μου... Γιατί όμως φοβόμουνα να στηρίξω τις επιλογές μου;;; Γιατί δεν ήμουν εγώ σίγουρος και έτοιμος σε πρώτη φάση; ...Ή για κάποιον άλλο λόγο βαθύτερο;;;
...Και κάποιες φορές μάλιστα κατάφερναν να μου αλλάξουν μέχρι και τη γνώμη!!! (πάντα μιλάμε για το οικογενειακό περιβάλλον: γονείς, αδέρφια, γενικά αυτά τα ωραία τέρατα που μας αγαπούν και μας πνίγουν με την τερατώδη αγάπη τους...(!) Τις περισσότερες φορές λοιπόν έκανα αυτό που άντεχα! Καιγόμουν παράλληλα να κρατήσω με δόξα και τιμή τον τίτλο του καλού παιδιού!!!! ...Και εδώ έρχεται και κουμπώνει μια ατάκα από ένα έργο που είχα δει το 2002 (νομίζω) και έλεγε: "...γιατί οι ένθρωποι πολλές φορές δεν κάνουμε αυτό που θέλουμε, αλλά αυτό που αντέχουμε! ...Και κάνουμε τάχα πως είναι αυτό που θέλουμε!" Να γιατί μου είχε κάνει κλικ από τότε...
Τώρα μόλις συνειδητοποιώ πως ακόμα και για το θέατρο τις έκανα τις υποχωρήσεις μου... Περίμενα την αποδοχή τους και ποτέ δεν την είχα! Γιατί;;; Ποτέ δεν είχα εμπιστοσύνη στο όποιο ταλέντο μου. Απέριψα προτάσεις για τηλεόραση και κινηματογράφο που πάντα θα μείνω με το ερώτημα: "Τι θα γινόταν αν...;" Και όλα αυτά γιατί δεν άκουγα την καρδούλα μου αλλά προσπαθούσε το καλό παιδί να μη δημιουργεί εντάσεις μέσα στο σπίτι και είχε σαφώς γαλουχηθεί με την ιδέα του τύπου: "Η πρωινή δουλειά είναι μόνιμη. Κόιτα να την χάσεις για τις βλακείες!!! ...Αυτές οι βλακείες όμως είναι αυτά που ζητούσε η ψυχή μου κι εγώ τη φήμωσα πανυγηρικά και όχι μόνο αυτό, αλλά υοθέτησα μέσα μου την ιδέα να μην χάσω την πρωινή δουλειά!!! Σωρός τα λάθη και όχι μόνο δικά τους... Κυριως δικά μου! Με ποιο δικαίωμα μου τα στέρησα όλα αυτά;;; Πόσο λεβεντομαλάκας εν τέλει... ΣΟΚ!!! Πωωωωω..... Τι ταρακούνημα και το σημερινό από το πουθενά... Ειρηνούλα μου Σ' ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ...δεν ξέρω πως αλλιώς να στο δώσω να το καταλάβεις... >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
Έρχονται δάκρυα στα μάτια μου από μια ζωή που δεν έζησα...
:cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:

Συγνώμη για το ξέσπασμα...
...η μια λέξη έφερνε την άλλη,δεν μπορούσα να το ελέγξω
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από AMALIA »

Μανο μια αγκαλια.. @};- >:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33488
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Annoula »

Μάνο >:d< >:d< :x :x
Όλοι εδώ μέσα έχουν περάσει από αποφάσεις στη ζωή τους που νόμιζαν ότι είναι δικές τους και δείλιασαν να στηρίξουν τον εαυτό τους. Προγραμματισμένοι για μια ζωή που δε ζήσαμε. Και έρχεται μια ωραία πρωία η ερώτηση: Τι θέλεις; ποιος είσαι εσύ; και στην αρχή κοιτάς απορημένος με το βλέμμα του ροφού και μετά σκύβεις μέσα σου και όταν αρχίζεις και νιώθεις ποιος είσαι, τι θέλεις και όλον αυτόν τον προγραμματισμό που σε εγκλωβίζει τότε αρχίζεις και στηρίζεις τον εαυτό σου με όποιο φαινομενικά κόστος (γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένα κόστος) σε αυτό και αρχίζεις να ζεις.

@};- @};- @};-
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Ταρούλα
Δημοσιεύσεις: 29915
Εγγραφή: 16 Αύγ 2011 6:45 pm

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Ταρούλα »

Μάνο μου >:d< >:d< >:d<

Αννούλα μου @};- @};- @};- >:d<
Η μόνη βεβαιότητα που μπορείς να έχεις στην ζωή σου είναι μόνο μέσα στην Πίστη, πως ό,τι έρθει, πάντα το Πνεύμα θα δρα εντός σου... Η καρδιά φωτίζει τον σκοτεινό δρόμο της ζωής... Β.Ν. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Vasoula »

Μάνο μου γλυκό μου πλάσμα...
Όλοι πέρασαν από αυτές τις διαδικασίες...(εκτός από εμένα)
Εγώ καρδούλα, γεννήθηκα και τους έγραφα όλους στα α@@@@ μου....Και έτσι έκανα τα δικά μου λάθη...Σημαντικό είναι να κάνεις τα δικά σου λάθη...Γιατί σ' αυτήν την περίπτωση (ίσως ακόμα κι αν δεν το συνειδητοποιείς αρχικά) έχεις τον Εαυτό σου μαζί και δεν κάνεις λάθη που θα σε στιγματίσουν μια ζωή...
Όμως ακόμα κι αυτά που αναφέρεις ότι έκανες σαν λάθη που προέρχονταν από τους άλλους και από την καταπίεση, από την δήθεν αγάπη τους και από τις δικές σου ενοχές (τι καλά που δεν ξέρω τι σημαίνει αυτή η λέξη), όλα διορθώνονται, αν θεραπεύσεις τις αιτίες μέσα σου, που σε έκαναν να κάνεις αυτά τα λάθη που λογικά τα καταλογίζεις σε άλλους...

θα σου βάλω μια επίγνωση που έγραψα σήμερα στην ομάδα των αντρών...
όλα τα πράγματα αφορούν δικές μας επιλογές στο σημείο του πως θα διαμορφώσουμε μέσα μας την κατάσταση συνειδήσης γι' αυτά τα πράγματα. Το μόνο που μας κάνει να μην εμπιστευόμαστε τις επιλογές μας είναι το ότι νομίζουμε ότι επιλέγει κάποιος άλλος για εμάς.
Σε κάποια περίοδο της Ζωής μας, όντως μπορεί και να αποφάσισε κάποιος άλλος για εμάς...Η καταπίεση μας οδηγεί πολλές φορές σε επιλογές, που δεν θα κάναμε ποτέ, αν ήμασταν ελεύθεροι...Και όταν έρθει ο καιρός να βγούμε από την καταπίεση, τότε οι επιλογές μας γίνονται δαίμονες και μας στοιχειώνουν...Και τότε αρχίζει ο συμβιβασμός, αντί να αρχίσει ο πόλεμος.
Είναι μια αυθόρμητη επιλογή ο συμβιβασμός, γιατί δεν έχουμε το θάρρος να τα βάλουμε με αυτούς τους δαίμονες...Τους δίνουμε πρόσβαση στην Ζωή μας και τους συνηθίζουμε...Και εδώ είναι Φυσικός Κόσμος...η συνήθεια είναι το ελάττωμά του...Η Επιλογή είναι το χάρισμα του...

Εμείς επιλέγουμε να μένουμε σε μια "δυστυχισμένη" κατάσταση, για πράγματα που δεν μπορούμε να αλλάξουμε, και να προσπαθούμε να αλλάξουμε τα πράγματα, αντί να αλλάξουμε την δική μας κατάσταση.
Μάταιη η προσπάθεια αυτή...Το ξέρουν όλοι οι άνθρωποι, ακόμα και αυτοί που δεν έχουν καμία σχέση με την πνευματικότητα...
Αυτή η κατάσταση συνείδησης μέσα μας αλλάζει, τα πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ όμως.
Ίσως να το καταλάβεις όλο αυτό ή ίσως και να μην το καταλάβεις...
Να είσαι σίγουρος όμως ότι ο σπόρος μέσα σου έχει μπει, για να ψάξεις περισσότερο, να αφεθείς περισσότερο, να νιώσεις περισσότερο ευλογημένος από ότι δυστυχισμένος...

Οι άνθρωποι νομίζουν ότι γεννήθηκαν εδώ για να γίνουν τροφή ο ένας του άλλου...
Ότι μας παίρνουν οι άλλοι, θέλουμε να το πάρουμε πίσω και βρίσκουμε και τον τρόπο να το κάνουμε, μην νομίζεις...

Κάποια στιγμή όμως, που είναι για τον καθένα μας σημαντική, αφηνόμαστε...και τότε το Φως σταματάει αυτήν την αλληλοεξόντωση...Σου δείχνει τι δικαίωμα έχασες...Και αυτό που έχασες είναι το δικαίωμα που έχει κάθε άνθρωπος όταν γεννιέται εδώ στον Φυσικό Κόσμο...Της Επιλογής!

Και η Επιλογή δεν είναι κάτι αυτονόητο μεταξύ ανθρώπων, καταστάσεων και πραγμάτων...Φαίνεται ότι εδώ μπορεί ο άνθρωπος να επιλέξει τα πάντα, ότι μπορεί να κάνει τα πάντα, μα μια στιγμή αρκεί, για να αντιληφθεί ότι ποτέ του δεν έκανε επιλογές ελεύθερος. γιατί ποτέ δεν ήταν ελεύθερος να επιλέξει με τον Εαυτό του...

Εδώ είμαστε...

>:d< >:d< >:d< >:d< >:d< >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Μάνο >:d< >:d< >:d<







(Βρε παιδάκι μου με τα "σκιερά μέρη"... γράψε εκέι ****** να καταλαβαινόμαστε :D )
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18535
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Μάνος »

Βασούλα μου,
Από το πρωί που έγραψα το κείμενο και συνηδητοποίησα τι έχω επιτρέψει να γίνει στη ζωή μου, νιώθω πολύ άσχημα και το μυαλό μου έχει κολλήσει εκεί... Ένιωθα μέχρι και αποστροφή προς το φόρουμ. Είχα άρνηση να μπω τώρα για βράδυ, να σας πω την καληνύχτα μου, αλλά μέσα μου μια φωνή με έπεισε να μπω και τελικά έκανα πολύ καλά, γιατί διάβασα την απάντηση σου... Δεν με έκανε να νιώσω καλύτερα, η αλήθεια είναι, όμως μου έδωσε ελπίδα πως θα μπορέσω κάποια μέρα να πάρω τη ζωή μου στα χέρια μου...
Σε σχέση με την επίγνωση, προς μεγάλη μου έκπληξη την κατανόησα, όχι στο 100%, αλλά σε ένα μεγάλο ποσοστό θεωρώ κατά προσέγγιση ένα 80%... Αυτό από μόνο του είναι κάτι που μου δίνει μεγάλη χαρά και δύναμη για να συνεχίσω την αναζήτηση μου... Αναφέρεσαι (και διόρθωσε με αν κάνω λάθος) στις επιλογές υπό το καθεστώς της καταπίεσης. Και όταν αξιωθούμε και βγάλουμε την καταπίεση από τη ζωή μας, τότε αντί να πολεμάνε αυτές τις λανθασμένες επιλογές, συμβιβαζόμαστε με αυτές, γιατί φοβόμαστε να τα βάλουμε μαζί τους, ώσπου σιγά σιγά γίνονται μέρος της "ζωής" μας. Κατ' επέκταση είναι δική μας επιλογή αν θα εστιάσουμε στο να αλλάξουμε τα πράγματα ή τον εαυτό μας. Αν κάνουμε την πρώτη επιλογή τρώμε τα μούτρα μας γιατί τα πράγματα δεν θα αλλάξουν ποτέ στην πραγματικότητα... Αν κάνουμε την δεύτερη επιλογή τότε είμαστε σε καλό δρόμο. Αυτά κατάλαβα σε γενικές γραμμές.
Επίσης κάπου μέσα στην απάντηση σου ανέφερες τη λέξη "ενοχές" και άλλο ένα καμπανάκι χτύπησε! Γιατί να νιώθω ενοχές για τα θέλω μου; Γιατί να νιώθω ενοχές για τις επιλογές μου; Τί είναι αυτό που τις προκαλεί; ...Μήπως γιατί δεν έιμαι σίγουρος κι εγώ για μένα 100%? Αν ναι, τότε πως θα σιγουρευτώ; π.χ. Πριν έρθω εδώ, έμενα με τους δικούς μου... Κάθε φορά που ξενοκοιμόμουνα, αντί να ξυπνήσω το πρωί και να απολαύσω τη μέρα μου με τον σύντροφο μου, ένιωθα την ανάγκη να πάω σπίτι. Πολλές φορές δεν το έλεγα, αλλά το είχα συνεχώς μέσα στο μυαλό μου με αποτέλεσμα να μην ζω τις στιγμές μαζί του... όταν γυρνούσα στο σπίτι λοιπόν, ένιωθα απίστευτες ενοχές που ξενκοιμήθηκα...
Για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ πολύ. :x @};- >:d< O:-)
Να είσαι σίγουρος όμως ότι ο σπόρος μέσα σου έχει μπει, για να ψάξεις περισσότερο, να αφεθείς περισσότερο, να νιώσεις περισσότερο ευλογημένος από ότι δυστυχισμένος...
Αχ... Αυτό ήταν εξαιρετικό... 8->

Αμαλία μου @};- , Άννα μου @};- , Τάρα μου @};- , Θοδωρή μου @};- ... σας ευχαριστώ πολύ >:d<
όταν αρχίζεις και νιώθεις ποιος είσαι, τι θέλεις και όλον αυτόν τον προγραμματισμό που σε εγκλωβίζει τότε αρχίζεις και στηρίζεις τον εαυτό σου με όποιο φαινομενικά κόστος (γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει κανένα κόστος) σε αυτό και αρχίζεις να ζεις.
...Αυτός Άννα μου θα είναι ένας από τους στόχους μου! :*
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23393
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: "Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

όταν γυρνούσα στο σπίτι λοιπόν, ένιωθα απίστευτες ενοχές που ξενκοιμήθηκα...
Γιατί είσαι πολύ κακό παιδάκι που ξενοκοιμήθηκες. :D :D
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”