"Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

"Σηκώνομαι και φεύγω"!!

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Σας έχει τύχει ποτέ να θέλετε να πείτε "σηκώνομαι και φεύγω"; Όχι με την έννοια ότι "με πνίγουν οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις" ή κάτι τέτοιο, απλά η ανάγκη για φυγή, για ταξίδι, για ελευθερία, για το κάπου αλλού. Η ανάγκη για την αλλαγή, το νέο ξεκίνημα.

Τί κάνατε; Φύγατε; Αν ναι, ποιά ήταν η εμπειρία σας; Σας έφερε ευτυχία ή το μετανιώσατε; Εάν όχι, τί σας κράτησε πίσω; Το μετανιώσατε που δεν φύγατε ή τελικά ήταν η σωστή απόφαση;
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Βρήκες το ευαίσθητο σημείο μου....! :) :)

Εκείνο το φεύγω που με έσπρωχνε πάντα....!
Όχι δεν έφευγα ποτέ όταν πέφταν οι ευθύνες στις πλάτες μου.
Δεν έφευγα ποτέ γιατί κάπου ζορίστηκα και δεν μπορούσα να ξεφύγω.....!


Εκείνη η νοσταλγία του ταξιδιού όμως.....!
Δεν μπορώ να περιγράψω εκείνο το συναίσθημα όταν ήρεμη το βράδυ, βλέπω αεροπλάνο στον ουρανό. Είναι σα να νοιώθω τους ανθρώπους που είναι μέσα. Αναλογίζομαι που πάνε. Τι προσδοκούν εκεί που θα πάνε?
Ένα αίσθημα ελευθερίας. Ένα πέταγμα. Κάτι ανάλαφρο που με ανεβάζει να κρυφοκοιτώ από τα παράθυρα....!
Πάντα ζήλευα τους γλάρους. Πάντα αγαπούσα τους αετούς και τα άλογα.....!

Και έχει τελικά μείνει απωθημένο....! :( :( :( :(

Πάντα ήθελα να έχω την πολυτέλεια να πω..... "Φεύγω", να φτιάξω τη βαλίτσα μου και τα ταξιδέψω. Πού...? Δεν ξέρω....! ΠΑΝΤΟΥ.

Έφτιαξα έτσι την πορεία μου όμως...... που τουλάχιστον τώρα δεν μπορώ να το πω.....!

Ποιός ξέρει αργότερα.....? ΙΣΩΣ....!


Με αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ναι στην αρχή ήθελα να φύγω...
Μακρυά από την πολύβοη Αθήνα, μακριά από το μπετόν και το κυκλοφοριακό χάος.
΄Ηταν παλιά, που δεν συναντούσα πουθενά ομορφιά, αφού δεν την είχα βρει μέσα μου...
΄Ηταν παλιά, που με ενοχλούσαν οι άνθρωποι, και όποια δυσμενής ενέργεια έβγαζαν, αφού αυτή είχα κι εγώ...
΄Ηταν παλιά, που δεν άντεχα τους ρυθμούς της πόλης, με κούραζαν οι ευθύνες της, αφού ζούσα σαν προγραμματισμένο ρομπότ...

Τώρα, δεν θέλω να φύγω πια...
Γιατί βρήκα τόση ομορφιά μέσα μου, που την αντικατοπτρίζω και στους σκουπιδοτενεκέδες!!
Τα ταξίδια, για μένα, είναι πια, απλά, γνωριμία με νέες προοπτικές.
΄Ηθη και έθιμα, άνθρωποι και ιστορίες...

Δεν θέλω να "αποδράσω"... θέλω να ζήσω...και αυτό επιλέγω.
΄Οπου στην ζωή μου, έχουν θέση πια οι ολοκληρωμένες επιλογές και εμπειρίες, σαν ουσία και όχι σαν φυγή!
Ούτε καν...υπεκφυγή!

Κοινώς, σε ότι κάνω, έχω αφάνταστη χαρά και όχι "ανάγκη"!

΄Αρα και το ταξίδι μου δίνει την χαρά του ταξιδιού, και όχι την προσμονή της απόδρασης...για να πετύχω την πολυπόθητη ελευθερία! :D :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

χχαχα μου θυμιζεις τον εαυτο μου πριν απο χρονια...
Πωπω ηθελα να φύγω απο τονησι αγωνιωδώς μετα μανίας.......
ηθελα στην ουσια να ξεφύγω απο μενα που δεν ηξερα και δεν αντεχα.
Τωρα γαι μενα η Μυτιληνη ειναι ο παραδεισσος,οπου κι αν απαω ειναι όμορφα αλλα εδω ειναι ο παραδεισσός μου!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Όλοι έχουμε μια τάση φυγής.... κρυμμένη μέσα μας!
Είναι ωραίο όμως να ξέρεις οτι έχεις τη δύναμη να σηκωθείς να φύγεις.... οτι ακόμα και αν αφήνεις κάτι πίσω σου.... θα το σκέφτεσαι με αγάπη και όχι με ενοχές που το άφησες!!!

Εμένα μου αρέσει να φεύγω...να ξεφεύγω...να γνωρίζω καινούργια πράγματα... να εξερευνω....να μαθαίνω..... να αντιμετωπίζω...και να νιώθω τη διαφορετικότητα!!!

Αρκεί να υπάρχει η θέληση..........Υπάρχει νομίζετε;;;;;;
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

θα το σκέφτεσαι με αγάπη και όχι με ενοχές που το άφησες!!!
Εξαρτάται τι αφήνεις και αν μπορείς να το αφήσεις.........
όταν πρόκειται για παιδιά ας πούμε, δεν είναι δυνατόν να φύγεις αν δεν έχεις διασφαλίσει οτι θα είναι κάποιος ενήλικας κοντά τους.....!

Λαχταράω να φύγω.... όχι για να ξεφύγω...... αλλά για να δω, να αγγίξω κάτι διαφορετικό, να γνωρίσω........!

Α Λ Λ Α....ένα τεράστιο "αλλά"......!
Μου έμεινε να το εύχομαι για το μέλλον.....!
Θα τα καταφέρω πάντως......είμαι σίγουρη....!


:) :) :) :wink: :wink:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πέννη μου πάντα θα υπάρχει ένα αλλά πίσω.....αλλά πάντα και οποιαδήποτε στιγμή μπορείς να ζήσεις το όνειρό σου!!!!

Κι όσο για τα παιδιά.....χχχμμμμμ.....τα μεγαλώνεις, τους δίνεις εφόδια να ανοίξουν τα φτερά τους και μετά πάλι ζεις το όνειρό σου....όπως ακριβώς έκανε και η δική μου μητέρα!!!

Και τώρα την ευγνομονώ!!!!!!!!!!!!! :D
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Έτσι ακριβώς Εμμανουέλα μου, όμως μέχρι να ανοίξουν τα φτερά τους..... απλά λαχταράς να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου......!

:) :) :)
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ναι...και να σου πω κάτι Πέννη μου.....

............όταν μεγαλώσουν τα παιδιά και δεν έχεις την ανάγκη πλέον να φύγεις για να ζήσεις το όνειρό σου......σημαίνει οτι ποτέ δεν ήταν βαθύ όνειρο....και μόνο μια έκρηξη συναισθημάτων!!!!

Αν όμως θες να το ζήσεις.... το σκέφτεσαι, το φαντάζεσαι...το ζεις στην καρδιά σου....τότε σίγουρα θα έρθει η ώρα που θα γίνει πραγματικότητα!!!!!!!!!!!!!!!!

:wink:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

καλημέρα σε όλους. Αν και δεν απαντάω συχνά σε αυτά που βλέπω σας παρακολουθώ καθημερινά. Όσο για το θέμα. The story of my life. Πάντα είχα εύκολο το σηκώνομαι και φεύγω (απο μικρό παιδί από ότι θυμάμαι) από τις δύσκολες καταστάσεις που δεν άντεχα. Και τι καταλάβαινα. Πάντα υπήρχαν πίσω και με περιμέναν. Αν δεν μπορέσεις να τις αντιμετωπίσεις πάντα θα υπάρχουν με τον ένα ή τον άλλο τρόπο και κάποια στιγμή θα τις βρεις μαζεμένες μπροστά σου.
όχι ότι τα καταφέρνω τώρα αλλά τουλάχιστον το προσπαθώ.

Φιλιά σε όλους
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
Θοδωράκος
Δημοσιεύσεις: 23391
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:37 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Θοδωράκος »

Θαρρώ με παρεξηγήσατε....
Σας έχει τύχει ποτέ να θέλετε να πείτε "σηκώνομαι και φεύγω"; Όχι με την έννοια ότι "με πνίγουν οι ευθύνες και οι υποχρεώσεις" ή κάτι τέτοιο, απλά η ανάγκη για φυγή, για ταξίδι, για ελευθερία, για το κάπου αλλού. Η ανάγκη για την αλλαγή, το νέο ξεκίνημα.
Δεν μιλάω για την περίπτωση που θες να αποφύγεις τις ευθύνες και τις υποχρεώσεις (στο κάτω-κάτω, τί ευθύνες και τί υποχρεώσεις να'χω, χωρίς να έχω κλίσει καν τα 20 μου?). Μιλάω για αυτή την ορμή προς το αλλού, το πάθος για ταξίδι, για αλλαγή, για εξερεύνηση και όλα τα λοιπά...

Εγώ πολλές φορές το έχω αισθανθεί αυτό. Γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα; Χμμ.. μάλλον δεν είμαι ακόμα αρκετά τρελλός για κάτι τέτοιο...ακόμα...
Πολέμα και Οραματίσου @};-

Ανοίγω την Καρδιά μου στον Θεό. :romance-heartbeating:
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

Δεν θα το έλεγα απαραίτητα τρέλα.
Εμένα πάντως μου έρχεται αυτή η επιθυμία μόνο όταν δεν είμαι κάλά και δεν μπορώ να προχωρήσω άλλο. Όταν είμαι καλά έρχεται απο μόνο του ούτως ή άλλως.
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Λευκός Κρίνος
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: 07 Σεπ 2010 9:29 pm

Δημοσίευση από Λευκός Κρίνος »

Vaso έγραψε: ΄Ηταν παλιά, που δεν συναντούσα πουθενά ομορφιά, αφού δεν την είχα βρει μέσα μου...
΄Ηταν παλιά, που με ενοχλούσαν οι άνθρωποι, και όποια δυσμενής ενέργεια έβγαζαν, αφού αυτή είχα κι εγώ...
΄Ηταν παλιά, που δεν άντεχα τους ρυθμούς της πόλης, με κούραζαν οι ευθύνες της, αφού ζούσα σαν προγραμματισμένο ρομπότ...

Τώρα, δεν θέλω να φύγω πια...
Γιατί βρήκα τόση ομορφιά μέσα μου, που την αντικατοπτρίζω και στους σκουπιδοτενεκέδες!!

Δεν θέλω να "αποδράσω"... θέλω να ζήσω...και αυτό επιλέγω.
:D :D :D :D
Απλα υπεροχο.. @};- :x
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

πω πω τι ξέθαψες! :-D :-D :-D :-D

αυτή συγχρονικότητα σήμερα!! :x :x :x
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ναι όντως ωραία θεματάκια ξέθαψες λευκέ κρίνε :x :x :x
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”