Υγιής και Τοξική Αγάπη

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
spiros
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: 14 Μάιος 2007 2:44 pm
Τοποθεσία: Βύρωνας (Αθήνα)

Υγιής και Τοξική Αγάπη

Δημοσίευση από spiros »

Μήπως στο όνομα της "αγάπης" υπομένεις τις ανυπόφορες συμπεριφορές των ανθρώπων με τους οποίους συμβιώνεις;
Μήπως τις περισσότερες φορές σου συμπεριφέρονται με τρόπο που σε ταπεινώνει και σε εξουθενώνει;

Οι άνθρωποι με τους οποίους έχουμε στενές σχέσεις μπορεί να ασκούν πάνω μας τεράστια αρνητική επίδραση και εμείς να το ανεχόμαστε δικαιολογώντας αυτή την παθητική μας στάση με ψευδή, επιφανειακά και λογικοφανή επιχειρήματα. Δεν θέλουμε να παραδεχτούμε το πόσο πολύ μας πληγώνουν και το πόσο καταστροφική επίδραση ασκούν στην ψυχική μας ισορροπία γα να μην κινδυνέψουμε να μείνουμε μόνοι. Επειδή είμαστε συνδεδεμένοι μαζί τους με στενές σχέσεις εξάρτησης αισθανόμαστε ότι είναι αδύνατον να επιβιώσουμε μακριά τους. Η προοπτική της απομάκρυνσης ή του χωρισμού φαίνεται να είναι απειλή για την ίδια μας τη ζωή. Αισθανόμαστε ότι δεν θα μπορούσαμε να επιβιώσουμε μακριά τους.
Η ψευδαίσθηση ότι οι άλλοι μας είναι απαραίτητοι μας κάνει άνευ όρων ελαστικούς και μας ωθεί να ανεχόμαστε τις ακραίες αρνητικές τους συμπεριφορές. Αν είμαστε εξαρτημένοι από την "αγάπη" επιμένουμε ψυχαναγκαστικά να πάρουμε από το σύντροφό μας τον κόσμο ολόκληρο. Αναζητάμε την ταυτότητα και το νόημα της ζωής μας μέσα από τον έρωτα και αδιαφορούμε για το κόστος που μπορεί να έχει αυτή η επιδίωξή μας. Όπως και κάθε άλλη εξάρτηση ο ψυχαναγκαστικός έρωτας μπορεί να μας κοστίσει, προσωπική ελευθερία αξιοπρέπεια, οικογένεια, φίλους, υγεία, χαρά και ευτυχία.

Συνέχεια
http://www.psyche.gr/psytoxiki.htm
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

To ασυγκράτητο πάθος, το κατευθυνόμενο από τη ζήλια, είναι μια μη υγιής συναισθηματική εμπλοκή, οι συναισθηματικές μας ανάγκες και ανασφάλειες δεν έχουν σχέση με τον πραγματικό έρωτα και την αφοσίωση, η συναισθηματική προσκόλληση, που βαφτίζουμε απόλυτο δόσιμο, συνεχώς απαιτεί από τους άλλους... ναι όλα αυτά συνιστούν μια "ελλειπή" αγάπη.
Κάνουμε σχέσεις για να ομορφύνουμε την ζωή μας, όχι για να την τσακίσουμε. Όταν στο όνομα της αγάπης πονάμε, παύει να λέγεται αγάπη, είναι εξάρτηση. Όσο "γλυκός" κι αν μας φαίνεται ο πόνος, είναι πόνος! Επιλέγουμε τη μιζέρια να στοιχειώνει τις σχέσεις ή τη χαρά και την ευτυχία των υγιών σχέσεων;
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο πόνος έρχεται μόνο γιατί δεν γνωρίζουμε τον Εαυτό μας. Θεωρούμε ότι το συναίσθημα εξαρτάται από τους άλλους και έτσι μοιραιά παραχωρούμε την κυριότητα του εαυτού μας.

Θυμώνω...όταν θυμώνεις!
Χαίρομαι...όταν χαίρεσαι!
Λυπάμαι...όταν λυπάσαι!

σ'αγαπώ γιατί με αγαπάς όπως θέλω να αγαπήσω τον εαυτό μου, αλλά δεν μπορώ.

Ούτε εσύ μπορείς τελικά, γι' αυτό και συμπεραίνω ότι δεν με αγαπάς!

΄Οταν καταφέρω να αγαπήσω τον Εαυτό μου, με πληρότητα, τότε θα νιώσω την αγάπη μου για εμένα, και μετά θα κατανοήσω και την αγάπη σου για μένα, χωρίς να χρειάζομαι αποδειξεις γι' αυτό.

Γιατί είναι κάτι που θα το νιώθω αυτόματα, αφού γνωρίζω πια τι είναι η αγάπη! Και έτσι δεν θα μπορεί κανένας πια να με παρασύρει σε συναισθήματα εγωισμού, που είναι μακρυά από αυτό που έχω ανακαλύψει εγώ μέσα μου!

Φαίνεται πολύπλοκο, αλλά πραγματικά είναι τόσο απλό!
Αγαπώ εμένα!!! Πόσο όμορφο είναι αυτό? Το νιώθετε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ΩΩΩΩΩ ναι,είναι υπέροχο και σε ολοκληρώνει,σε γαληνεύει ,σε κανει να χαμογελας και να μπορείς να μοιράσεις ,να δώσεις ,να αγκιξεις.Χωρςι φοβο,χωρις ανάγκη,χωρις ανταπόδοση,χωρις ορια!
Ω ναί το νοιώθω!
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Αγαπάς τον εαυτό σου γιατί μόνο αυτός σε αγαπάει για αυτό που πραγματικά είσαι!!!!!! :wink:
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Αγαπάς τον εαυτό σου γιατί μόνο αυτός σε αγαπάει για αυτό που πραγματικά είσαι!!!!!! Wink
Δεν έχεις δίκιο, αν κάποιος σε αγαπάει πραγματικά, σε αγαπάει γι' αυτό που είσαι, όπως κι αν είσαι.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Ο εαυτός σου Σπύρο είναι πολύ σοφός... σε αγαπάει για αυτό και μόνο για αυτό που είσαι....

Ενω κάποιος άλλος θα σε αγαπήσει στην πορεία για αυτό που είσαι....
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Μιλάμε για το αν μας αγαπά ο ανώτερος εαυτός μας, ή αν απλά αγαπάμε τον εαυτό μας;
Ανεξαρτήτως, κάποιος άλλος δε μπορεί να σε αγαπήσει αυτοστιγμεί, πρέπει να σε γνωρίσει έστω και λίγο πρώτα. Εκτός αν οι ψυχές γνωρίζονται από παλιά.
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Spyros έγραψε:Μιλάμε για το αν μας αγαπά ο ανώτερος εαυτός μας, ή αν απλά αγαπάμε τον εαυτό μας;
Ανεξαρτήτως, κάποιος άλλος δε μπορεί να σε αγαπήσει αυτοστιγμεί, πρέπει να σε γνωρίσει έστω και λίγο πρώτα. Εκτός αν οι ψυχές γνωρίζονται από παλιά.
Spyro o Ανώτερος Εαυτος μας ειναι γεματος αγάπη για μας,γι αυτο ειναι κι Ανώτερος.Μιλαμε για την σχεση που εχουμε με τον εαυτο μας όσον αφορά τον τροπο που αντιμετωπιζουμε τα "λαθη"μας,τις επιθυμίες μας,τις αναγκες μας.Τον τρόπο που συμφιλιωνομαστε με ΄τι μας πικραίνει,μας απογοητεύει,μας δυσκολευει.
Οποιος αλλος οπως το λες "πρεπει να σε γνωρισει εστω και λιγο πρωτα,ώστε να βρει τα σημεια επαφής κυρίως, και να νοιωσει αν μπορει να ειναι μαζι σου.Ενω ο εαυτος σου εινα η μονη σου παρέα και παντοτινά σιγουρη.Αυτος ειναι ο μονος που πρεπει να νωρισεις και να αγαπησεις.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Spyro o Ανώτερος Εαυτος μας ειναι γεματος αγάπη για μας,γι αυτο ειναι κι Ανώτερος.Μιλαμε για την σχεση που εχουμε με τον εαυτο μας όσον αφορά τον τροπο που αντιμετωπιζουμε τα "λαθη"μας,τις επιθυμίες μας,τις αναγκες μας.
Δεν αμφιβάλω για τον Ανώτερο Εαυτό, απλά προσπαθούσα να αποφύγω την παρεξήγηση. Τώρα το αν εμείς αγαπάμε τον εαυτό μας, αδιαφορούμε, ή έχουμε αυτοκαταστροφικές τάσεις, είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση.
Ενω ο εαυτος σου εινα η μονη σου παρέα και παντοτινά σιγουρη.Αυτος ειναι ο μονος που πρεπει να νωρισεις και να αγαπησεις.
Αυτή τη δήλωση τη βρίσκω κάπως εγωιστική. Η αγάπη είναι παντού, όχι μόνο για τον εαυτό μας. ’λλωστε γι' αυτόν που αγαπάς αληθινά δεν τα δίνεις όλα; Δεν κάνεις και προσωπικές θυσίες; Δεν τον αγαπάς πιο πολύ κι απ' τη ζωή σου, γιατί ΕΙΝΑΙ η ζωή σου;
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτή τη δήλωση τη βρίσκω κάπως εγωιστική. Η αγάπη είναι παντού, όχι μόνο για τον εαυτό μας. ’λλωστε γι' αυτόν που αγαπάς αληθινά δεν τα δίνεις όλα; Δεν κάνεις και προσωπικές θυσίες; Δεν τον αγαπάς πιο πολύ κι απ' τη ζωή σου, γιατί ΕΙΝΑΙ η ζωή σου;
Μαθαμε να αγαπάμε και να τα διονουμε ολα.Γιατί;Κι αν τα δωσεςι ολα τι θα σου μεινει;Σε μια σχεση μοιρ΄ζουμε την πληρότητα μας κι οχι αδειάζουμε και μενουμε με το τιποτα.

Η αγαπη δεν θελει θυσίες!

Η μόνη ζωή σου είνα η δικη σου ζωή και μιλω γα σχεσεις αφήνω ε΄ξω την σχεση μάνας παιδιού,εινα η μόνη σχεση που μπορω να πω κα ινα φωνάξω ,οτι τα παιδια μου ειναι η ΄ζωή μου.

Εχω ερωτευτεί ,εχω αγαπησει,εχω νοιώσει ότι χανομαι αλλά.....
τωρα ξερω πως κανεις μα κανεις δεν ηταν δε ειναι και δεν θα γινει η Ζωη μου.

Η ζωή μο μου ανηκει και ειναι καταδικη μου και οφείλω να την αγαπησω,να την κανακεψω ,να την φροντίσω,να την ζήσω!

Εγωιστικό;
Οχι απλά αληθινό και γόνιμο: αν ολοι ειχαμε μαθει να αγαπαμε τον εαυτο μας την ζωή μας τοτε πιστεψε με ολοι θα ειχαν το μερδικο στην ευτυχία!

Aντιθετα εγω πιστευω ότι ειναι εγωιστικό το να φορτωνεις την ζωή σου σε αλλον,και τις θυσιες σου σε αλλον,το θεωρω βαρυ κι ασηκωτο.Και δεν θελω κανεις μα κανεις να θυσιαστει γαι μενα.Δενθα το επιτρεψω στον εαυτο μου να το υποστει.
Άβαταρ μέλους
Spyros
Δημοσιεύσεις: 746
Εγγραφή: 28 Απρ 2007 4:45 pm

Δημοσίευση από Spyros »

Καταλαβαίνω τι λες. Είναι δύσκολο να περιγράψεις ένα τέτοιο θέμα. Τελικά μου φαίνεται πως τείνω προς τα δικά σου λόγια.
:P :P :P
"Είμαστε φτιαγμένοι από αστροσκόνη, είμαστε η ενσάρκωση του σύμπαντος που προσπαθεί να καταλάβει τον εαυτό του."
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

΄Σπύρο μου....ξερεις ποσα περασα για να τα μάθω;
Μεσα αποτα βιώματα κατανοείς.
Είσαι τυχερός λοιπόν και μόνο που προβληματίζεσαι σε αυτην την κατευθυνση,και μονο η υποψία ειναι λυτρωτική στην ηλικία που ειστε.Καλως ή κακώς σε μας δεν τα ειπε κανεις....
Εγω τα εμαθα απ τις φάπες που εφαγα,ευτυχως!!!!
Ημουν κι εγω οπως εσύ......."Εισαι η ζωή μου"και χρειάστηκε η ίδια μου η ζωή για να μαθω...βλεπεις το συμπαν οτι του λες σου προσφερει.....μα την Παναγία τετοια προσφορα στο τι ζηταμε ,στο τι λεμε ,στο τι σκεπτόμαστε μονο στο συμπαν την βρίσκεις.
Ειναι αυτο που λενε Πεστο γιατι αυτο πιστευεις....κι εγινε" :D
Να εισαι καλα παιδι μου και μαθε να αγαπάς εσενα κι όλα ειναι κατ'ευχήν.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

πιστευω ότι ειναι εγωιστικό το να φορτωνεις την ζωή σου σε αλλον,και τις θυσιες σου σε αλλον,το θεωρω βαρυ κι ασηκωτο.
Λέμε ότι θυσιαζόμαστε....απλά για να δημιουργήσουμε χρωστούμενα.
Όταν το πρότυπο αποτύχει δείχνουμε την αιτία της αποτυχίας.... αυτός φταίει "επειδή θυσιάστηκα" για κείνον....! Γι αυτό έγινα έτσι... λυπηθείτε με....! και λυπάμαι εγώ τον εαυτό μου και βρίζω.... και με λυπούνται οι γύρω και βρίζουν....... ΕΛΕΟΣ....!
ΣΤΑΜΑΤΗΣΤΕ ΤΗ ΓΗ ΝΑ ΚΑΤΕΒΩ....!


Έτσι και εγώ Καλλιόπη μου, είπα είσαι η Ζωή μου....και παραλίγο να τη χάσω....όταν εκείνος έφυγε....!
Πόση αλήθεια έχουν αυτά που λες....!
πόσα χαστούκια για να το μάθουμε αυτό....!
Είμαστε βλέπεις η γεννιά της μπόρας.

Αλλά βλέπω ήλιο μπροστά, από τα παιδιά που έρχονται.... και πόσο χαίρομαι....! :) :) :)

Είναι πολύ όμορφο να βλέπεις τα παιδιά αυτά να γκρεμίζουν τα πρότυπα του συμβιβασμού και της ανταλλαγής. Τα "καθως πρέπει" όρια που χτίζονται μέσα μας και δεν μπορούμε να δούμε την ψυχή μας....!
Εκείνοι οι εσωτερικοί τοίχοι που διχάζουν εμάς τους ίδιους πρώτα και μετά χωρίζουν εμάς από τους άλλους.....!

Γκρεμίστε τους τοίχους που κρύβουν τη συνείδηση.....! Μπράβο παιδιά....!


Με αγάπη,
σε όλα τα παιδιά του κόσμου
και σε όσους μπορούν να είναι ακόμα παιδια....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ετσι είναι καλη μου και αυτό που θελει προσοχή ειναι στους γονεις,που παντα θυμουνται να πουνε για τις θυσιες τους γαι ατα παιδια τους.......ετσι διαδακονται και τα παιδια την "θυσία".
Αχ ειναι ενας κύκλος που θελει δυναμη ψυχης να βγείς,αλλα τα καταφερνεις αν δείς το "θεατρο"και τους ρολους πουα παιζουμε καθε φορα.
Ξερεις παντως τι εχει σημασία ότι "βρηκαμε"την άκρη κι οτι η ζωή ειναι μπροστά.Ας ζησουμε το καθε λεπτό συνειδητά.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 3”