Χώρος διαλογισμού

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Χώρος διαλογισμού

Δημοσίευση από Deukalion »

Πως είναι ο χώρος που διαλογίζεστε;Ακουτε και μουσική παράλληλα έχετε κ κεράκια;
Σε εμένα δυστυχώς μονο τις βραδυνές ώρες υπάρχει ησυχία στο σπιτι μου 2 - 6 το πρωι συνήθως τις υπόλοιπες ώρες κυριαρχεί θόρυβος (δε το αναλύω περαιτέρω) και ειναι πολυ δυσκολο να συγκεντρωθεί κάποιος ,ειδικά όταν ξέρεις ότι σε 10 λεπτά το πολύ θα αρχίσουν να ακούγονται δυνατοί χτύποι κτλ.H μόνη μου λύση είναι κάπου απομωνομένα σε εξωτερικούς χώρους -και ντρέπομαι που το λέω.
Μακάρι να υπήρχε άλλη λύση αλλά δεν έχω προς το παρών.
Θα ηθελα αν γινεται να μοιραστούμε σχετικά με αυτο το θέμα εμπειρίες γνώμες κτλ..
Άβαταρ μέλους
angela_al
Δημοσιεύσεις: 2334
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 1:03 pm
Τοποθεσία: Λάρισα

Δημοσίευση από angela_al »

Λύσεις νομίζω βρίσκονται... Δοκίμασες με γουόκμαν και απαλή μουσικούλα; Πάλι ακούγεται θόρυβος; Στην ανάγκη στο χώρο του μπάνιου, ανάβεις μια χαρά και τα κεράκια και τα στικ σου, αφήνεις και τη βρύση να τρέχει.
Μην φαντάζεσαι ότι είναι και πολλοί που διαθέτουν δωμάτιο διαλογισμού... Σίγουρα ένας ειδικά διαμορφωμένος ήσυχος χώρος είναι σπουδαίος αλλά κι αν δεν τον έχουμε κάπου βολευόμαστε. Οι θόρυβοι κι εμένα στην αρχή με αποσπούσαν αλλά τώρα βάζω μουσική και δεν με ενοχλούν τόσο. Θέμα συνήθειας είναι.
@};-
L' Amor che move il sole e l'altre stelle
Dante Aligieri
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πάρη μου, η ανάγκη των ανθρώπων να βρουν τον χώρο τους, να βιώσουν την σιωπή και την περισυλλογή, είναι πιο δυνατή από κάθε θόρυβο...Αρκεί να είναι πραγματική και όχι στηριζόμενη σε ένα "πρέπει"...

Ακόμα και χώρο να έβρισκες στο σπίτι σου, απλά δεν είναι ο χώρος σου...Δεν νιώθεις όμορφα εκεί, οπότε δεν θα νιώθεις όμορφα σε κανένα δωμάτιο, ακόμα και αν υπήρχε αυτό το ιδιαίτερο ιερό δωμάτιο που θέλεις...

Η ενέργεια δεν αναγνωρίζει "κλειστές πόρτες" και αν υπάρχει ένταση στον χώρο, δεν θα την απέφευγες ούτε σε ένα ιδιαίτερο δωμάτιο...

Ούτε εγώ είχα στα πρώτα χρόνια της αναζήτησής μου ιδιαίτερο δωμάτιο, όμως η ανάγκη μου να έχω τον δικό μου χώρο, με ώθησε να αναζητήσω το "ιερό δωμάτιο" στην καρδιά μου...Από εκεί και πέρα όλοι οι εξωτερικοί θόρυβοι σιώπησαν...Εναρμονίστηκαν μαζί μου και δεν μπορούσαν να με αποσπάσουν...

Οι συνθήκες διαβίωσης δεν έχουν να κάνουν με την ησυχία ή την φασαρία που επικρατεί σε ένα σπιτι, αλλά με το πόσο καλά νιώθεις με τον εαυτό σου, μέσα σ' αυτό!!!

Ξέρω ότι δεν σου "λύνω" το πρόβλημα, αλλά αυτό ουσιαστικά δεν λύνεται με έναν ιδιαίτερο χώρο, αλλά με την αποδοχή του...

Από την στιγμή που δεν σου αρέσει η εξάρτηση από τον χώρο, αλλά δεν μπορεις να ανεξαρτητοποιηθείς, αντι να μένεις στην εσωτερική σύγκρουση, αποδέχεσαι τις συνθήκες της ζωής σου με αγάπη, θέτοντας εσωτερικά τους στόχους σου, ώστε να τις μεταλλάξεις...

Αντί να "χτυπάς" πάνω σε έναν τοίχο, θέλοντας να τον κάνεις να υποχωρήσει, αποδέξου τον με σεβασμό και αγάπη και βρες μια άλλη "διαδρομή" να περνάς από αυτόν, χωρίς να συγκρούεσαι, μέχρι να αναπτύξεις εκείνην την δυναμική που θα στον κάνει "αόρατο"...Μετά θα περνάς δια μέσου αυτού...

5-6 το πρωί είναι μια πολύ όμορφη ώρα για διαλογισμό, οπότε μπορείς να προσαρμόσεις το εξωτερικό "πρόγραμμά" σου στην εσωτερική σου αυτή ανάγκη...

@};-
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 02 Φεβ 2009 12:28 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Βασω θα μπορούσες να διαλογιστείς και να εχει για παραδειγμα ενας διπλα σου κομπρεσερ; Απλά πιστευω πως ισως θα μπορούσες να απομονώσεις το θορυβο .
Σιγουρα ειναι πιο δυνατή η ανάγκη αλλά δεν εχω τη δύναμη.Αν ακούω τσακωμούς απο το πουθενά και δυνατούς κτύπους χαμηλών συχνοτήτων ,η μουσική πρέπει να ειναι πολυ δυνατη για να τους ακοψει ειναι μια η αλλη και προτιμώ να έχω απολυτη ησυχια και καθολου μουσικη η κατι αλλο.
Σιγουρα ο χωρος εχει μεγάλη ενταση.
Κατα τα αλλα πήρα το μήνυμα σου κ ελπίζω να το πραγματωσω. :-D
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Παρη :-D που βρισκεσαι καλε?
Μεγαλη βοηθεια στην αρχη ειναι οι ωτοασπιδες.....
Βοηθανε πολυ ......απο την Ελενα πηρα την ιδεα
.........................................

προχτες χωρις ωτοασπιδες, ο Χρηστος ροχαλιζε :D και γω ταξιδευα ,
ενω αλλες φορες κοιμαμαι και με ξυπναει ο θορυβος ;)
Τερτιπια του εγωισμου μας και φοβος ειναι το προβλημα μας :-( :-(
και γω στην προσπαθεια ειμαι ;)
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Χαχα Μαργαρίτα.Δυστυχώς στην περιπτωση μου δεν βοηθάνε οι ωτασπίδες το είχα δοκιμάσει στο παρελθόν . Δεν ακούμε μονο απο τα αυτιά γιατι μεταφέρονται οι δονήσεις μεσω του σωματος.Και δυστυχώς ειναι χαμηλής συχνότητας οι θόρυβοι και οι ωτασπίδες δεν κάνουν τίποτα!Κόβουν υψηλότερες συχνότητες. Δηλαδή όσο και να θες να μην ακους για παραδειγμα ξυλινα τσόκαρα δεν πρόκειται να το αποκόψεις με τίποτα εκτος αν εισαι κουφός. Επισης ειναι και το σπίτι έτσι και ακούγονται τα πάντα. Ακόμα και απο το υπόγειο στον πρώτο όροφο(ενα οροφο ενδιαμεσα) αν σύρεις ενα ποτηρι σε ενα πάγκο ακούγετε το ίδιο έντονα για κάποιο λόγο!Πόσο μάλλον αν το κάανεις με μανία και νευρικότητα.
Οσο για τα προβληματα-προσωπικά κάποτε θα λυθούν.Μπορει να πάρει χρονια,μπορει ζωές αλλά σίγουρα καποια στιγμή.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Πάρη :-D
Απο την δική μου εμπειρία , θα ελεγα οτι αν δεν καταφέρει κάποιος να χαλαρώσει σωματικά και νοητικά , δεν μπορεί να διαλογιστεί.
Κατα την γνωμη μου αν απομονωθείς μόνος σου σε ενα δωμάτιο και ξεκινήσεις την εστιάση σε κάθε μέρος του σωματος σου σιγα σιγά θα ηρεμίσεις και θα μπορέσεις να αρχίσεις πρώτα τον οραματισμό.

Συμφωνω με την Βάσω , οτι αν εχουμε μεσα μας, κατασκευάσει ενα δικό μας ιερό ... που πάμε ξεκινώντας τότε αυτός είναι παντα μαζί μας οπου και να είμαστε...οση φασαρία και να εχει.

Και είναι και πολύ πιο βοηθητικό και γρήγορο επειδή δεν είναι παντα ευκολο να εχουμε ενα δικό μας φορτισμένο εξωτερικό χωρο.

Τωρα σχετικά με τις δονησεις απο το εξωτερικο περιβάλλον , μπορείς να τις ¨¨σταματήσεις¨¨ πριν σε αγγίξουν ..πάλι με οραματισμό...
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Παρη ακου και αυτο.....
οπου και να εισαι, καποια στιγμη κλεισε τα ματια σου και τ αυτια σου δυνατα με τα χερια σου για ενα λεπτο...θ ακουσεις τον ηχο του συμπαντος!!!!...''μεσα στη σιωπη ακουσε με''..οοπως λεει και η Βασω

ετσι θα καταλαβεις οτι μπορεις παντου να διαλογιστεις αρκει να το θελεις πραγματικα....και ´γραψε' τους θορυβους....δυσκολο αλλα οχι ανεφικτο.....υπαρχουμε παντου!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

Σιγουρα γίνεται αφου το λετε.Ομως εγω δεν ειμαι σε θεση να το κάνω απο οτι φαινεται.
Παντως γενικά με βοηθαει να εχω κ ενα κερι αναμενο :-D
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Δευκαλίων , αν εχεις διαθεση μπορεις να περιγράψεις τι εννοείς ως διαλογισμό....επειδη μου φαίνεται οτι εκει είναι το ζήτημα... :-D
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Δευκαλίων Δεν ξέρω αν μένεις Αθήνα αλλά όπου και να μένεις θα χρησιμοποιείς κάποιο μεταφορικό μέσον..
Έχω κάνει διαλογισμό μέσα στο λεωφορείο, στο μετρό και μέσα στην τράπεζα ενώ περίμενα να έλθει η σειρά μου. Απλά φορούσα σκούρα γιαλιά για να μη προκαλέσω την περιέργεια των γύρω μου και πίστεψε με ήταν μια χαρά χωρίς κεράκια και μουσική....
Ήταν τόσο χαλαρωτικά που έχασα την στάση και κατέβηκα σε μια παρακάτω.... Αλλά δεν με ένοιαξε καθόλου... ¨Ολα τα τελετουργικά είναι όμορφα αλλά είναι το ίδιο όμορφα να αφήνεσαι και σε ένα παγκάκι του πάρκου μόνο με τα πουλιά να πετάνε......!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Κι εγω στον ηλεκτρικό....κσθιστη με γυαλιά αλλα μάλλον πρεπει να τραβηξα την περιέργεια της απέναντι μου ,,με τοση ακινησία ...μιση ωρα..χι χι ακομη θυμαμαι το υφος της οταν ανοιξα τα μάτια μου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Deukalion έγραψε:Βασω θα μπορούσες να διαλογιστείς και να εχει για παραδειγμα ενας διπλα σου κομπρεσερ; Απλά πιστευω πως ισως θα μπορούσες να απομονώσεις το θορυβο .
Σιγουρα ειναι πιο δυνατή η ανάγκη αλλά δεν εχω τη δύναμη.Αν ακούω τσακωμούς απο το πουθενά και δυνατούς κτύπους χαμηλών συχνοτήτων ,η μουσική πρέπει να ειναι πολυ δυνατη για να τους ακοψει ειναι μια η αλλη και προτιμώ να έχω απολυτη ησυχια και καθολου μουσικη η κατι αλλο.
Σιγουρα ο χωρος εχει μεγάλη ενταση.
Κατα τα αλλα πήρα το μήνυμα σου κ ελπίζω να το πραγματωσω. :-D
:-D :-D Πάρη μου, σίγουρα πήρες το μήνυμά μου...

Το ξέρω, το νιώθω...

Αν δεν τολμήσεις να κάνεις κάποια πράγματα, συνεχώς θα αναβάλεις να εκδηλώσεις αυτό το θαύμα της ζωής μας! Θα μένεις πάντα στο ανεκδήλωτο μέρος του θεού και αυτό θα φέρνει εσωτερικό πόνο...

Μέσα στον "θόρυβο" της ζωής, εμείς ήρθαμε για να βιώσουμε τον Εαυτό μας...

Οι γονείς μας, μας εκπαίδευσαν όπως ήξεραν...Δεν γνωρίζουν κάτι παραπάνω από αυτό ακριβώς που έμαθαν κι αυτοί από τους δικούς τους γονείς...

Μα όμως η ζωή μας δεν είναι κληρονομική...

Αν την δούμε έτσι, τότε χάνουμε την ευκαιρία να την γνωρίσουμε, και βασιζόμαστε σ' αυτά που μας διηγούνται...

Δες την σοφία της φύσης στο ζωικό βασίλειο...

Το μικρούλι εκπαιδεύεται ώστε να μάθει να επιβιώνει και μετά είναι ελεύθερο να το βιώσει και πρακτικά...

Δεν θα πει η μαμά-γάτα στο γατάκι της "μην ανέβεις στο δένδρο, γιατί θα πέσεις..."

Το ανθρώπινο βασίλειο, έχει περισσότερα πλεονεκτήματα, σ' αυτήν την ζωή...

έχει την λογική-ένστικτο, που προστατεύει από τον κίνδυνο της φυσικής πραγματικότητας...

έχει την ψυχή, που εμπνέει και ωθεί στην εσωτερική ανάπτυξη...

έχει το πνεύμα, που δρα για να βιωθεί η εμπειρία...

και κυρίως, έχει την αγάπη, σαν "εργαλείο" εκδήλωσης του θεού...

Ο άνθρωπος, λόγω της "εκπαίδευσής" του, ζει μόνο με την λογική-ένστικτο...Τα υπόλοιπα πλεονεκτήματα του τα αφήνει αδρανή...

Η πνευματική ενέργεια δραστηριοποιεί το είναι του, να αναπτύξει όλο τον Εαυτό του...

Και όταν αυτό γίνει, τότε δεν υπάρχει "φασαρία" στην ζωή, αλλά μόνο δύναμη, θέληση και αγάπη να την βιώσεις όπως θέλεις...

Αντε παλλικάρι μου... @};- @};-
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Deukalion
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: 21 Ιουν 2008 4:21 am

Δημοσίευση από Deukalion »

:-D @};-
Βάσω δεν μπορώ να διαλογιστώ αν υπάρχει θορυβος αλλά η ανάγκη με κάνει να βρίσκω χρόνο κ χώρο πλέον.
Μου είπαν κ εδώ στο φορουμ οτι δεν έχω αγαπη για τον ευατό μου κ οτι τη ψαχνω οπουδήποτε αλλου.
Δεν ειχα ασχοληθει πολύ με αυτο το θεμα δεν μπορούσα να το χωρεσω. Τι ειναι αγαπη του ευατου μου; Ακομη δεν εχω συνειδητοποιησει τι ειναι μέσα μου πλήρως αλλα σε πρωτο στάδιο που το δούλεψα λιγο και ήξερα οτι υπήρχαν κάποιοι φόβοι πίσω απο αυτό. Ενας που εντοπισα ειναι η πεποιθηση οτι η αγάπη προς τον ευατό μου εάν όχι περιττή ,βλαβερή και ότι μπορει να με κάνει χειρότερο ,να χάσω το ενδιαφέρον μου για τα πάντα γυρω μου να γινω ενας μιζερος φιλαυτος με τη κακη ενοια.Ασυνειδητα καπως αυτο πιστευω ,ομως δεν μπορω να προσδιορισω την αιτία.
Απο τα βιωματα μου στην παιδική ηλικία αρχικά μου έιχαν περάσει την αγάπη προς την ύλη. Δηλαδή ενα στυλό για παραδειγμα να χάλαγε μπορεί να εκλεγα κ να στενοχωριόμουν για μερες. Λες κ πεθανε ανθρωπος.Συνειδητοποίησα ομως γύρω στην ηλικια των 5 χρονων οτι αυτο είναι ανόητο, όμως τα καταλοιπα φοβάμαι. Ειναι σαν να ειχα εμψυχώσει άψυχα αντικειμενα.
Επίσης οι απειλές της μητέρας μου με είχαν κανει να με θεωρω πολύ κακό κ η αυτοτιμωρία με ανακούφιζε.
Δεν ξερω αν αυτα εχουν σχέση με αυτο που ειμαι σήμερα. Θα ηθελα κάποια αναφορα εαν γραφτει κάτι εδω(σιγουρα θα εχει) γυρω απο τι είναι κ σημαινει αγάπη για τον ευατο μας.. @};-
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Πάρη μου γλυκέ..... >:d<
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”