έτσι για αρχή....

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

έτσι για αρχή....

Δημοσίευση από Ichor »

Για κάποιο λόγο σήμερα ξύπνησα και ένοιωθα στα βάθη της καρδιάς μου ένα αίσθημα απόλυτης ασφάλειας, κάτι σα να μου έλεγε....
"μη φοβάσαι, προχώρα..." "όλα θα πάνε καλά, όλα θα είναι τέλεια..."

Η αλήθεια είναι ότι το βράδυ πριν κοιμηθώ διάβαζα ένα βιβλίο για τους αγγέλους.........
Πάντα έλεγα ότι είναι πολύ σημαντική η τελευταία σκέψη το βράδυ.

Έτσι φτιάξαμε τελετουργία με τις μικρές μου........
Πριν κοιμηθούμε δίνουμε ευχές για καληνύχτα.....

Και λέει η μικρή μου....:
" Μαμά, όνειρα γλυκά, όλα τα αγγελάκια σου να είναι στα όνειρα σου, σε ένα πράσινο λιβάδι, να λάμπει ο Ήλιος, να έχει λίμνη με παπίτσες και ποτάμια με γάργαρα νερά......" φιλάκι, αγκαλίτσα, "σ'αγαπώ".

Και με αυτή σαν τελευταία λέξη πάμε για ύπνο.

Και εγώ φαντάζομαι το μικράκι μου σε ένα τέτοιο τοπίο να τρέχει, να παίζει και να κυνηγά πεταλούδες.......!

Έτσι νομίζω οι ’γγελοι και οι Αρχάγγελοι, έρχονται γιατί τους καλέσαμε άλλοι να προστατέψουν και να συντροφέψουν την ώρα της υλικής γαλήνης μας και άλλοι να παραλάβουν το πνεύμα μας στο βραδυνό του ταξίδι.

Έτσι τελικά οι Αρχάγγελοι βοηθούν να ξυπνάμε με ένα αίσθημα απόλυτης ηρεμίας το πρωί....!

Θυμάμαι ότι η βραδυνή προσευχή στα παιδικά μας χρόνια ήταν απαραίτητη.
Κανείς τότε δεν ήξερε να μας πει γιατί.....
Δεν ήξερα τότε πόσο καλό μου έκανε όταν πήγαινα στους γονείς έλεγα καληνύχτα, φιλούσα το μπαμπά και τη μαμά, έκανα την προσευχή μου........ και νάνι.....!

Τελείωνε η μέρα με την επικοινωνία μου και το σεβασμό στους υλικούς γονείς μου, στους ανθρώπους οδηγούς μου για να μάθω αργότερα να επικοινωνώ και να σέβομαι τους πνευματικούς μου οδηγούς.....!

Τέτοια μικρά και ξεχασμένα............. αλλά πόση αλήθεια έκρυβαν....


Με αγάπη,
Πέννη
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Πόσο όμορφη η καληνύχτα που μοιράζεσαι με τα παιδάκια σου Πέννη!!
Οι άγγελοι υπάρχουν και είναι αναμεσά μας...δεν φοβούνται να μας το δείξουν γιατί δεν φοβόμαστε εμείς πλέον... και έτσι τα σημάδια είναι πια εμφανή....!

Καλημέρα!!! :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Πέννη, πάντα ήθελα να γράψω για τις Αρχαγγελικές ενέργειες, αλλά δεν ήθελα να κάνω πρώτη την αρχή.

Οι Αρχάγγελοι είναι ένα θέμα που φέρνει αναστάτωση στους ανθρώπους΄.

Είναι όμως τόσο κοντά μας!

Τίποτα δεν γίνεται στο σπίτι μου, αν δεν είναι εκείνοι...

Ακόμα και όταν οδηγώ...

Στην δουλειά μου...

Στο δρόμο...

Στα σεμινάρια...

΄Οταν κάνω ρέικι...


Οι ενέργειες τους είναι δυνατές!

Και περιέχουν εκείνες τις δονήσεις των χρωμάτων


΄Ετσι ο Αρχάγγελος Μιχαήλ έρχεται με δόνηση που "νιώθεις" το κόκκινο χρώμα. Δυνατή και γρήγορη

Ο Αρχάγγελος Γαβριήλ έρχεται με δόνηση που "νιώθεις" το λευκό χρώμα. Ολοκληρωμένη και λεπτοφυής

Ο Αρχάγγελος Ραφαήλ έρχεται με δόνηση που "νιώθεις" το πράσινο χρώμα ή και το πορτοκαλί. Γλυκειά και λεπτοφυέστερη

Είναι τόσο τεράστιοι που νιώθεις να "γεμίζουν" τον χώρο.

Υπάρχουν και χιλιάδες άλλοι...

Οι Αρχάγγελοι Μετιήλ, Σετιήλ, Φωτιήλ
Βοηθούν όσους χρειάζονται ασφάλεια στον δρόμο

Ο Αρχάγγελος Ηλιέλ, βοηθά όσους έχουν μπλοκάρισμα στο κέντρο του λαιμού

Ο Αρχάγγελος Ουριήλ βοηθά να μετουσιώσουμε τις ενέργειες του Πλανητη. Βοηθά να τις νιώσουμε, να συνεργαστούμε

Ο Αρχάγγελος Βακχιάρ μας βοηθά να μετουσιώσουμε όλες τις μη συμβατές ενέργειες των ανθρώπων (κάτι σαν ξεμάτιασμα)

Υπάρχουν οι Αγγελοι αξιωματούχοι Ομόρ, Δενόρ, Σένιος, Μάσιος και Ηχόρ.
Αυτοί οι πέντε ΄Αγγελοι με βοήθησαν να προφυλάξω τον χώρο στην εργασία μου και στο σπίτι μου.

Στο σπίτι μου δεν μπαίνει κανείς ποτέ, που δεν πρέπει να μπει.
Μπορεί να έχει πρόθεση να έρθει, αλλά τελευταία στιγμή πάντα κάτι γίνεται...και δεν έρχεται!

Στην αρχή, νόμιζα ότι ήταν τυχαίο...
Κι όμως τίποτα δεν είναι τυχαίο. Απλά, δεν έρχεται γιατί η δόνήση του χώρου είναι τόσο υψηλή που δεν "αντέχεται"...

Μπορώ να γράφω βιβλία ολόκληρα με τις εμπειρίες μου με τους Αρχαγγέλους και τους Αγγέλους.
Απλά, δεν το κάνω, γιατί έχουμε πολλά τέτοια βιβλία...


Και...μην γελάτε! Είναι αλήθεια...τουλάχιστον για μένα :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γέλαγα διαβάζοντας σε..............
ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ !!!!!!!!!!!!
Ετσι νοιώθω,μιλω μαζί τους ,τους νοιώθω διπλα μου ..........κι αν κάνω κατι που μετα στενοχωριε΄μαι ξέρω ότι είναι εκει διπλα μου απλά εγω τυς αγνόησα λογω του "εγω" μου.
Μα ειναι εδω,ειναι εδω διπλα στο καθενα μας.
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Vaso έγραψε:Πέννη, πάντα ήθελα να γράψω για τις Αρχαγγελικές ενέργειες, αλλά δεν ήθελα να κάνω πρώτη την αρχή.
................
:D
μήπως ήταν τυχαίο το θέμα? έσβησα πολλές φορές τον τίτλο του θέματος.......... χε :D :D :D

Αχ Βάσω μου........αχ..! τίποτα δεν είναι τυχαίο....!
:wink: :) :) :)

Όσο για τους υπέροχους αυτούς φρουρούς της γήινης ζωής μας, θα μπορούσα να μιλάω ατέλιωτες ώρες .........!

Όποτε νοιώθω, γαλήνη, ηρεμία, ανακούφιση, ψάχνω κάπου εκεί γύρω...... είμαι σίγουρη ότι είναι εκεί και χαμογελάνε με τις απορίες μου....! :) :) :)

Δεν παύω όλη μέρα να τους αναζητώ.......
Όταν διευκολύνεται η καθημερινότητα μου όμως χαμογελώ πονηρά...... και δεν ξεχνώ ποτέ να λέω "σας ευχαριστώ"....!

Είναι απαραίτητο και να τους αναζητούμε και να τους ευχαριστούμε δηλώνοντάς τους ότι κατανοούμε ότι είναι εκεί για εμάς..... για τον καθένα ξεχωριστά...:

ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΟΛΑ !!!!!!!!!!!!
ακούραστοι, ακοίμητοι, ανιδιοτελείς..... προσφέρουν την αγάπη τους και τη φροντίδα τους....!

Τα λατρεύω αυτά τα πλάσματα, ειδικά όταν είμαι χαρούμενη και είναι κάπου εκεί να χαίρονται, να πετούν και να πλημμυρίζουν το χώρο με τη δική τους μουσική.....!

Και όταν αρχίζω να βουλιάζω, ένα σύννεφο με κρατά απαλά να μη χτυπήσω........ "μη φοβάσαι....είμαστε εδώ...."!
:) :) :)


Με μουσική αγάπη,
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Νιώθουμε όλοι -ή σχεδόν όλοι- τις αρχαγγελικές ενέργειες, αλλά σπάνια μιλάμε γι' αυτές.
Και αρκεί ένας μικρός σπινθήρας, για να ξεχυθεί από μέσα μας όλη αυτή η ενεργειακή δόνηση και να ανοιχτούμε...

΄Οταν μίλησα στο περιβάλλον μου για την "επικοινωνία" με τον Μιχαήλ, με κοίταγαν καχύποπτα. "Πάει" το παιδί...

΄Οταν έλεγα ότι "σας βλέπω με χρώματα" με κοίταγαν καχύποπτα...Που θα πάει αυτή η ιστορία έλεγαν? Πρέπει να πάρουμε μέτρα.

Σταμάτησα και εγώ να μιλάω. ΄Επρεπε να "γλυτώσω"
Μου πήρε καιρό να με δω σαν φυσιολογικό άνθρωπο. Που ζει και αισθάνεται το ορατό και το αόράτο, το ίδιο εύκολα.

Σήμερα, έχω εκτεθεί! Τελείως και ανεπανόρθωτα...

Και μπορώ να πω πια, ότι όποιος δεν εμπιστεύεται το "αόρατο", δεν εμπιστεύεται και το "ορατό".

Το "αόρατο" δεν είναι φαντασία. Φαντασία είναι όταν προσπαθούμε να προσεγγίσουμε το αόρατο μέσα από διαλογισμό.

Το "αόρατο" προσεγγίζεται με κλειστές τις εξωτερικές αισθήσεις.. Το "αόρατο" προσεγγίζεται με ψίθυρο..
Το "αόρατο" το νιώθεις μέσα στην σιωπή...

Ετσι όμως επικοινωνώ πια και με τους ανθρώπους...
μόνο έτσι νιώθω...και αγαπώ τον "αόρατο" κόσμο τους.


Αρχάγγελοι, άγγελοι, Μα και εμείς τι είμαστε νομίζετε???
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Φαντασία είναι όταν προσπαθούμε να προσεγγίσουμε το αόρατο μέσα από διαλογισμό.
Καταλαβαίνω οτανλες το αόρατο το νοι΄θωθες μεσα στην σιωπή αλλά δωσε κάτι τις για να κατανοήσω αυτο που λες παραπάνω.
Δηλαδή;
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλλιόπη μου δεν ξέρω αν μπορώ να το μεταφέρω με λόγια.

Είναι αυτή η δόνήση που σε κάνει να μην "ακούς" τίποτα άλλο εκτός από αυτήν. Δεν είναι διαλογισμός. Γιατί είσαι εκεί με όλες σου τις αισθήσεις. Δεν "ακούς" φωνή, αλλά νιώθεις. Νιώθεις τις λέξεις, η κάθε λέξη έχει δόνηση, η κάθε εικόνα έχει φως και χρώμα.

΄Οσο πιο ψηλά οι δικές σου δονήσεις, τόσο πιο καθαρά νιώθεις τις λέξεις. Σαν να σχηματίζονται στην καρδιά σου.

Ο νους δεν συμμετέχει! ΄Η μάλλον έχει τόσο διευρυνθεί που έχει γίνει διάνοια. Και συλλαμβάνει...συλλαμβάνει όλες τις λεπτοφυείς δονήσεις του Σύμπαντος. Μέσα σ' αυτές τις λεπτοφυείς δονήσεις, είναι και οι δονήσεις των Αρχαγγέλων και των Αγγέλων.

Αισθάνεσαι την ενιαία ενέργεια, η οποία όμως περιέχει τα πάντα. ΄Ολα. Η διαφορά των δονήσεων σε κάνει να νιώθεις την μοναδικότητα κάθε συνειδητότητας (Ανώτερος Εαυτός), που όμως εμπεριέχονται σ'αυτήν ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ.

Αυτή η λεπτεπίλεπτη διαφορά στις δονήσεις σε κάνει να νιώθεις το αόρατο. Και το αόρατο που δεν είναι μακρυά από εμάς, αλλά γύρω μας. Γύρω από την Γη, γύρω από το Ηλιακό σύστημα, γύρω από τον Γαλαξία.

Σε κάνει να νιώθεις την ενέργεια της γης, και ότι αόρατο έχει.

Είναι σαν να "μιλάς" με τις δονήσεις του καθενός!

΄Ετσι νιώθεις τι αισθάνονται περισσότερο, παρά τι σκέφτονται.

Νιώθεις το αόρατο που περιβάλλει τους ανθρώπους και επίσης νιώθεις πόσο αποκομμένοι είναι από το Πνεύμα τους...ενώ είναι τόσο κοντά τους!! ΄Οσο και οι Αρχάγγελοι και τα άλλα αόρατα!

Νιώθεις την ύλη! Και αυτό το αόρατο που την συνθέτει. Κάθε μόριο της ύλης και μια ανάσα.
Και εκεί, αισθάνεσαι δημιουργός και όχι δημιούργημα!

Σε βοήθησα ή σε μπέρδεψα χειρότερα.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οχι οχι δεν με μπερδεύεις ,αντιθετα.
Καταλαβαινω τι λες απολυτα αν και δεν ειχα συνειδηση να το ξεχωρισω οπως το λες μεχρι τωρα.Με βοηθάς απλά δεν ξερω κι εγω πως να το εκφρασω.Με βοηθάς στο να ξερω τι "προσεχω".
Εκεινο που καταλαβαινω απολυτα ειναι οτι εισαι εκει εν πληρη συνειδησει,το ξερω κι εγω.Τον διαχωρισμο δεν εχω κανει αλα θα γινει ,το ξερω.
ΕΠισης καθε φορα χρησιμοποιείς την γή,σαν σημείο αναφοράς.Και παλι σε αυτο θα ηθελα να πεις κατι παραπανω.Δεν σου λεω τι ακριβως γιατι ξερω ότι ,ό,τι κι ανα πεις εγω θα το προσλάβω και θα το "κάνω",καταλαβαίνεις τι λεω ασχετα με το οτι εχουν μπερδεμα.ΑΠλά μεταφερω την συναισθηση μου κι οχι την "πραγματικότητα .............καλα τωρα δεν ξερω αν εγω μπερδεψα ολους σας........
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Εμένα με μπερδέψατε λιγουλάκι, καθότι
"πρωτάκι".... :lol: :lol: :lol: :shock: :shock:

Θα με ξεμπερδέψετε;;;;;
Γιατί κι εγώ αισθάνομαι και "πιάνω"
συναισθήματα των άλλων, το κακό είναι ότι στην αρχή
περνούσαν μέσα μου και τα έκανα δικά μου χωρίς να είναι
και όταν αυτά ήταν δυσάρεστα, αρρωστούσα στην
κυριολεξία..

(Το Σ/Κ παίρνω 1ο βαθμό και έχω μια περίεργη νευρικότητα
εδώ και 2 μέρες, ενώ μέχρι και προχθές ήμουν απόλυτα
ήρεμη και ένιωθα εμπιστοσύνη... :?: )
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Kαλημέρα Μαριλένα, τι ωραία που σε βλέπω!

Την ξέρω αυτήν την νευρικότητα πριν από τον βαθμό.

Είναι η αγωνία του "άγνωστου" που ανοίγεται μπροστά μας...

Για να κατανοήσουμε λίγο μετά, ότι μας ήταν γνωστό...

΄Οσο για το "διαισθάνομαι" είναι η αρχή...

Τα συναισθήματα του εγώ συλλαμβάνονται από το εγώ!
΄Ετσι ή του θυμίζουν δικά του που τα έχει καταχωνιάσει, ή τα λαμβάνει σαν δικά του, γιατί δεν μπορεί ακόμα να τα διαχωρίσει.

΄Οταν το εγώ γίνει ΕΑΥΤΟΣ, τότε θα συλλαμβάνονται οι δονήσεις των συναισθημάτων. Και εκεί δεν οικειοποιούνται. Γιατί περιέχονται έτσι κι αλλιώς, μέσα σου, σου είναι γνώριμα. ΄Ετσι σταματάς να διαχωρίζεσαι.

Με παράδειγμα:
Δεν σε πιάνει και εσένα λύπη, όταν ένα αγαπημένο σου πρόσωπο περνά μια επώδυνη φάση, ενός χωρισμού πχ.? Δεν χρειάζεται να σου πει...ίσως το νιώθεις. Και λυπάσαι. Νιώθεις σφίξιμο, μπαίνεις στην΄θέση του άθελά σου. Γίνεται αυτόματα...

΄Οταν η συνειδητότητα είναι διευρυμένη δεν λυπάσαι! Γιατί χαρά και λύπη είναι μέσα σου έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν μπορείς παρά να τις αποδεχτεις σαν δεδομένες. Και έτσι δεν σου δημιουργούνται ούτε διαχωρισμοί, ούτε ταυτίσεις.

Το να ξεφύγεις από τα "επώδυνα" συναισθήματα δεν σημαίνει ότι τα αποκλείεις...Απλά τα αποδέχεσαι.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

γειά σου συμμαθήτρια.... :) :) :)
και εγώ γίνομαι πρωτάκι.....!

Γιατί κι εγώ αισθάνομαι και "πιάνω"
συναισθήματα των άλλων
Αυτό που αντιλαμβάνομαι είναι ότι το Σύμπαν δεν έχει ΚΕΝΑ....!
(έτσι όπως άλλωστε θά 'πρεπε να είναι και η ψυχή μας)
παντού γύρω μας υπάρχουν δυνάμεις που μεταφέρουν δονήσεις.

Ανάλογα με το επίπεδο της διάνοιας "πιάνουμε" κάποια συναισθήματα. Είναι οι δονήσεις που μεταφέρονται στην ατμόσφαιρα.
Μέχρι σήμερα λέγαμε : "έχει ηλεκτρισμένη ατμοσφαίρα εδώ...", και βέβαια εννοούσαμε ότι αυτό που πιάνουμε μας βγάζει κάτι αρνητικό.

Όσο λοιπόν πιό ψηλά ανεβάζουμε τη συνειδητότητά μας, τόσο πιο λεπτές ενέργειες είμαστε σε θέση να "πιάνουμε". Γινόμαστε "ευαίσθητοι".....!


Με αγάπη,


Υ.Γ. "Ευαίσθητος" δεν σημαίνει κλαίω με το παραμικρό γιατί με πείραξαν.... μου φέρθηκαν άσχημα. (αυτό απλά είναι γκρίνια, άγχος, φθόνος, μειονεξία που δηλώνει.... είμαι εδώ κοιτάξτε με....!)
"Ευαίσθητος" = ευ+αίσθηση = έχω ικανότητα να αισθάνομαι
να αντιλαμβάνομαι τις "πραγματικές" ανάγκες τις δικές μου και του άλλου και να στέκομαι εκεί με την καρδιά μου....! Είναι εκείνος που βλέπει κάτω από την επιφάνεια των λόγων και των πράξεων....!
Η ευαισθησία συνοδεύεται από εσωτερική αρμονία, σταθερότητα, ψυχική ανάταση.
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Vaso έγραψε:
΄Οταν το εγώ γίνει ΕΑΥΤΟΣ, τότε θα συλλαμβάνονται οι δονήσεις των συναισθημάτων. Και εκεί δεν οικειοποιούνται. Γιατί περιέχονται έτσι κι αλλιώς, μέσα σου, σου είναι γνώριμα. ΄Ετσι σταματάς να διαχωρίζεσαι.

Με παράδειγμα:
Δεν σε πιάνει και εσένα λύπη, όταν ένα αγαπημένο σου πρόσωπο περνά μια επώδυνη φάση, ενός χωρισμού πχ.? Δεν χρειάζεται να σου πει...ίσως το νιώθεις. Και λυπάσαι. Νιώθεις σφίξιμο, μπαίνεις στην΄θέση του άθελά σου. Γίνεται αυτόματα...

΄Οταν η συνειδητότητα είναι διευρυμένη δεν λυπάσαι! Γιατί χαρά και λύπη είναι μέσα σου έτσι κι αλλιώς, οπότε δεν μπορείς παρά να τις αποδεχτεις σαν δεδομένες. Και έτσι δεν σου δημιουργούνται ούτε διαχωρισμοί, ούτε ταυτίσεις.

Το να ξεφύγεις από τα "επώδυνα" συναισθήματα δεν σημαίνει ότι τα αποκλείεις...Απλά τα αποδέχεσαι.
Κι εγω χαίρομαι που έβαλα φωτό αν και λίγο θολή,
σας κοιτάω όμως με πολύ αγάπη :D :D
Νομίζω ότι με ξεμπέρδεψες κάπως αν και κάτι μου
λέει πως έτσι τα είχα και εγώ μέσα μου....αλλά δεν ήξερα πως
να τα εκφράσω... :oops:

Που θα πάει.. :D
θα τα ξαναθυμηθώ σιγά σιγά όλα..Γιατί συμφωνώ και με
τις δυό σας όμως αυτά που νιώθω, τα εκφράσατε με τρόπο
που ήταν σαν να διάβαζα αυτά που είχα μέσα μου (πάλι!!)
Το σύμπαν σίγουρα δεν έχει κενά, εμείς είμαστε αυτόι
που ξεχνάμε την όλοτητα και την τελειότητα μας....

Απο Δευτέρα πιστεύω θα μπορώ κι εγώ να εκφράζω
με λέξεις όσα ξέχασα, αλλά τα νιώθω τόσο έντονα...
(δεν φαντάζεστε με πόση λαχτάρα το περιμένω, 2 και σήμερα!!!)

Με πολύ αγάπη :D
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Mαριλενάκι,

3 αράδες έγραψες και στις 3...

  • ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ



Βλέπεις...τελικά, πόσο γνωστό???


Φόβος να το ελευθερώσουμε, ή αγωνία να το εμπιστευθούμε?

Εύχομαι...μόνο για σήμερα, τίποτα από αυτά! :D :D :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
marilena
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: 05 Μάιος 2007 10:41 am
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Δημοσίευση από marilena »

Vaso έγραψε:

Φόβος να το ελευθερώσουμε, ή αγωνία να το εμπιστευθούμε?

Εύχομαι...μόνο για σήμερα, τίποτα από αυτά! :D :D :D
Και τα δύο μάλλον Βάσω μου... :D
Αλλά μόνο για σήμερα τα αποδέχομαι, γιατί ξέρω ότι θα είναι
για λίγο, αφού επέλεξα...... :wink:

Είμαι πολύ χαρούμενη που σε/σας "γνώρισα" :D :D

Σ' ευχαριστώ :oops:
Ο ΘΕΟΣ ΣΤΗΝ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΣΟΦΙΑ ΤΟΥ, ΕΦΤΙΑΞΕ ΤΗΝ ΚΟΛΑΣΗ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΤΟΥ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΣΕ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”