καμπαλα

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
photo
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: 25 Αύγ 2008 10:03 am

καμπαλα

Δημοσίευση από photo »

νεο φορουμ για την καμπαλα www.kabbalah.gr. σας προσκαλω να το δειτε
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

αγαπητή φίλη photo, επισκέφτηκα το φόρουμ σας και χαίρομαι για κάθε σημείο στο ιντερνετ που ασχολείται με τον θεό και τον δρόμο της επιστροφής μας σ' αυτόν.

Πέρα από δόγματα, θρησκείες και μυστικές δοξασίες, για μένα πάντα ο δρόμος προς τον θεό περνάει μέσα από την ανθρώπινη φύση μας, που χρειάζεται εξερεύνηση και σεβασμό, για να κατανοηθεί...

Δεν έχω ονομάσει τον εσωτερικό δρόμο με κάποιο όνομα, ούτε ακολουθώ κάποια στρατηγική επιστροφής, γιατι στην πορεία αντιλήφθηκα ότι όσοι το έκαναν, μεσα από την εξωτερική γνωση και την μελέτη, δεν μπορούσαν να τεκμηριώσουν την ζωή τους.

Για μένα είναι πολύ σημαντικό να κατανοήσουμε την ψυχή μας και τις εκδηλώσεις της μέσα από ένα υλικό σώμα που είναι άκρως πνευματικό, αν μπορέσουμε συνειδητά να αντιληφθούμε εσωτερικά τις ενεργειακές του συνδέσεις με το πνεύμα μας.

Κάθε άνθρωπος συνηχεί με την αληθεια της ψυχής του στο σύνολο της ανθρωπότητας, μέσα από την αγάπη και την ηθική τάξη του θεού εσωτερικά, που απομυθοποιεί τα δόγματα και τις πεπατημένες διαδρομές, που άλλοι πριν από αυτόν είχαν ανακαλύψει.

Κάθε δυνανατότητα που μας δινεται στην φυσική μας ζωή είναι και ένα άνοιγμα στην αγάπη του συνόλου, και μέσα σ' αυτήν την ανθρωπότητα που μοιάζει να μην συμβαδίζει με την εξέλιξη του σύμπαντος κόσμου, βρίσκεις την αρμονική συντεταγμένη για να συνηχείς με τον ήχο του θεού.

Δεν έχω μελετήσει βαθιά την Καμπαλα και με δυο τρία βιβλία που είχα διαβάσει πριν χρόνια δεν μπορώ καν να εκφέρω άποψη για την αλήθεια της.
Ούτε τολμώ να αμφισβητήσω, ούτε καν να αντιπαραβαλω τις γνώσεις μου με αυτές των μελετητών της.

Γιατί οι δικές μου εσωτερικές γνώσεις είναι η δική μου ελευθερία και η κατάκτηση ενός δρόμου που δεν ακολουθείται από υποχρέωση, αλλά από δυνατή θέληση.

Σου εύχομαι να συνεχίσεις με αγάπη τον δρόμο σου και καλή επιτυχία στην προσπάθεια σου.

Ενα φόρουμ έχει πολλαπλές εκδηλώσεις...
Μπορεί να αποτελέσει σημείο αναφοράς για εποικοδομητική γνώση και να δώσει κίνητρα στον καθένα να αντιληφθεί την αλήθεια του, εργαζόμενος εσωτερικά
Μπορεί όμως και να αποτελέσει σημείο αναφοράς για επιβολή γνώσεων και αυτό είναι χαρακτηριστικό της αμφισβήτησης του ίδιου του δρόμου και της αλήθειας, που προσεγγίζεται με εσωτερική άγνοια.

Η πλάνη μιας ιδεατής αλήθειας, δεν είναι πλανη τελικά, αν εκδηλώνεται στην παρούσα κατάσταση της ενσάρκωσής μας.

Αν ο θεός είναι μέσα μας, αν είναι στο σύμπαν, αν εμείς είμαστε πεπτοκότες άγγελοι, ή αν αμφισβητείται ο Ιησους, ο Βούδας και όποιος άλλος, αν ο χριστιανισμός παρέχει ασφαλείς δικλείδες για την επιστροφή, αν..αν..αν...είναι η τελευταία λεπτομέρεια που πρέπει να μας ενδιαφέρει, κατά την άποψή μου...
΄Οσοι οι άνθρωποι, τόσα και τα σχέδια της ψυχής μας...τόσοι και οι δρόμοι μας...
Είτε από τον έναν, είτε από τον άλλον, για μένα πάντα σημασία έχει, αυτή η πραγματικοτητα να εκδηλώνεται με την σοφία και την αγάπη του θεού, και να απλώνεται στο σύνολο της ανθρωπότητας, όχι σαν δόγμα, ούτε σαν αίσθημα αγάπης, ούτε καν σαν δρόμος, αλλά σαν σεβασμος στην ελευθερία της ψυχής που επιλέγει την εξέλιξή της, δρώντας πάντα μέσα στην θεϊκή διάνοια που μετασχηματίζει την ύλη σε πνεύμα.

Να είσαι πάντα καλά και να έχεις δύναμη στον δρόμο σου! :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Valia

Δημοσίευση από Valia »

με συγκίνησες Βάσω μου, ειδικά η τελευταία παράγραφος :x :x

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”