Περι μαγειας - Ενα συμβαν

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε:
Δεν εκδηλώνονται οι "σκεπτομορφές" στον καθένα...έτσι απλά!

προτιμούν να εκτονώνουν την ενέργειά τους, ή να τραβάνε ενέργεια από την αόρατη θέση τους...

όταν εκδηλώνονται, είσαι εσύ απλά έτοιμη να σταματήσεις την ενεργειακή "κλοπή" και έτσι τις υλοποιείς, για να μπορείς και να τις δεις!!! :x
Σκεπτομορφες ποτε δεν ειχα..οι φοβοι μου δεν ειχαν ποτε μορφη συγκεκριμενη...καποιο ασχημο συναισθημα ναι..μορφη οχι.

Σ ευχαριστω Βασω για το παραπανω που εγραψες..μου 'χτυπησε' πολυ συνειδητα και ομορφα///προσφατα ,σταματησα μια ενεργειακη 'κλοπη' (τωρα το συνειδητοποιω πληρως που το ειδα και γραμμενο)σε κατι που μεταλαιπωρουσε καιρο τωρα και γουσταρω πολυ ;) :x
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
ksan8oula
Δημοσιεύσεις: 2667
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2008 6:54 pm
Τοποθεσία: Κρητη

Δημοσίευση από ksan8oula »

Καποτε ειχα πει στην ψυχλογο μου οτι τη στιγμη του πανικου δινω στον φοβο μου τη μορφη ενος αντρα με μαυρα και κουκουλα να με ακολουθει..

Ψυχολογος: Μπηκες στην διαδιακασια να δωσεις μορφη στον φοβο σου με αποτελεσμα να νιωθεις ακομα πο ασχημα. Τις στιγμες που εισαι χαρουμενη και περπατας ανεμελα,τι μορφη θα εδινες αραγε σε αυτο που σε ακολουθει?

Εγω:μιας πανεμορφης κοπελας, αγγελικα ντυμενη με φτερα!!

Ψυχολογοςτην επομενη φορα οταν φοβηθεις νιωσε την μορφη του αγγελου διπλα σου,ειναι η δυναμη σου και σκεψου οτι κατω απο την μαυρη κουκουλα κρυβετε το προσωπο ενος πανεμορφου ανημπορου αντρα

Στην αρχη μoυ φανηκε αρωστημενη αυτη η διαδικασια αλλα τελικα επιασε τοπο.. ;)

Κατω απο την κουκουλα φανταζομαι το προσωπο του brad Pit ;) :D
Κανείς δεν θα σου απαντήσει τι είναι αλήθεια, γιατί αυτό που θα σου πει είναι μόνο η δικιά του!Βάσω Νικολοπούλου
Άβαταρ μέλους
margaritarenia
Δημοσιεύσεις: 16492
Εγγραφή: 04 Μάιος 2007 4:02 pm

Δημοσίευση από margaritarenia »

Κατω απο την κουκουλα φανταζομαι το προσωπο του brad Pit
:thumbsup: 8->
Απόφαση να μην επιτρέψω σε κανεναν να με εκπλήξει. Ο μονος που εχει αυτο το δικαίωμα είναι ο Εαυτος μου και ο Θεος μεσα μου :romance-heartbeating:
https://m.youtube.com/watch?v=3YDz-ftqr1g#dialog
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Πολλές φορές είχα έλθει αντιμέτωπη με τους φόβους μου...

Μόλις ξάπλωνα και χαλάρωνα λίγο νάσου η περίεργη σκεπτομορφή όχι με κουκούλα αλλά με την μορφή ενός αρπακτικού.....
Κάποια φορά ένοιωσα την ανάσα του πολύ κοντά μου και νόμιζα, ότι ετοιμαζόταν να με δαγκώσει στον λαιμό...
Τότε έκανα επίθεση εγώ...Όρμησα και το δάγκωσα έγώ...Διαλύθηκε σαν χαρτοπόλεμος.....
Σκέφθηκα πάνω σαυτό... Ο φόβος μου να εκφράσω την αλήθεια μου..Ο φόβος να είμαι ο εαυτός μου άσχετα από τις συνέπειες...Η αποδοχή καταστάσεων που δεν με ικανοποιούσαν πια.... Να το αρπακτικό...Με το που απόδεχθηκα την δική μου αλήθεια πολέμησα για αυτήν...Δάγκωσα τον φόβο μου γιατί για μένα έπρεπε να εξαλειφθεί....
Αυτό το ανδρείκελο με την κουκούλα Έλενα μου είναι μία αγχωτική κατάσταση που είναι η πρόκληση σου να αντιμετωπίσεις...Μόλις το αντιληφθείς και δράσεις θα δεις ότι αυτό που νόμιζες βουνό ούτε λοφάκι δεν ήταν τελικά!!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Χρυσουλίνι μου >:d< ... Ευχαριστώ...

Αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βρω τη ρίζα αυτής της μορφής. Από ποιά ηλικία έχω αυτόν το φόβο και τι ήταν αυτό που με έκανε να δώσω αυτή την άμορφη μορφή. Συνειδητοποιώ επίσης οτι ενώ παλαιότερα στη σκέψη αυτής της μορφής με έπιανε ταχυπαλμία, τώρα δεν με πιάνει πια. Επίσης συνειδητοποιώ οτι η σκέψη αυτή έρχεται συνήθως όταν με απασχολεί κάτι σε σχέση με τα όριά μου. Να σου πω την αλήθεια μου έχω αρχίσει και επιθυμώ την εμφάνισή της ώστε πλέον να δράσω...
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Ας πω και γω την άποψή μου περί σκοπτομορφη αν και δεν θα πω κάτι καινούριο...

Η σκεπτομορφη είναι ένας φόβος που μπορεί να πάρει όταν και αν πάρει οποιαδήποτε μορφή, το μόνο που χιάζετε να κάνεις είναι να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου. Ένας διαλογισμός και κοιτώντας βαθιά μέσα τον αντιμετωπίζεις σχετικά άμεσα, πιστεύω μόνο που θα τον αναγνωρίσεις έχεις κάνει δουλειά. Δεν χρειάζεται να ζεις με φόβο για κάτι γιατί ο φόβος είναι ψευδαίσθηση, όταν ζεις με αγάπη δεν υπάρχει αυτή η λέξη. Είχα πολλές φοβίες παλιά, τώρα δεν υπάρχει χώρος για αυτές...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

eudemonia έγραψε:Ας πω και γω την άποψή μου περί σκοπτομορφη αν και δεν θα πω κάτι καινούριο...

Η σκεπτομορφη είναι ένας φόβος που μπορεί να πάρει όταν και αν πάρει οποιαδήποτε μορφή, το μόνο που χιάζετε να κάνεις είναι να αντιμετωπίσεις τους φόβους σου. Ένας διαλογισμός και κοιτώντας βαθιά μέσα τον αντιμετωπίζεις σχετικά άμεσα, πιστεύω μόνο που θα τον αναγνωρίσεις έχεις κάνει δουλειά. Δεν χρειάζεται να ζεις με φόβο για κάτι γιατί ο φόβος είναι ψευδαίσθηση, όταν ζεις με αγάπη δεν υπάρχει αυτή η λέξη. Είχα πολλές φοβίες παλιά, τώρα δεν υπάρχει χώρος για αυτές...
Στην θεωρία Μιχαήλ είναι εύκολο... Στην πράξη όμως?
Δεν υπάρχει κάποιος δικός σου φόβος εσωτερικός?
Άβαταρ μέλους
eudemonia
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: 21 Φεβ 2009 3:24 pm

Δημοσίευση από eudemonia »

Αν είχα 10 τώρα έχω ένα. Αλλά πιστεύω ότι εγώ δεν θέλω να φύγει, αλλιώς δεν έχει δύναμη. Εγώ του δίνω. Εύκολο δεν είναι σίγουρα.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να σου πω την αλήθεια μου έχω αρχίσει και επιθυμώ την εμφάνισή της ώστε πλέον να δράσω...
Iam comming :P
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η μαγεια δεν εχει να κανει μονο στο να παρεις λεφτα οπως η γυφτισα..ευτιχως η αλιθινει μαγεια κριβετε πολυ καλα και ευτιχως να λεμε γιατι δεν θα ειθελα ουτε εγω ουτε και αλλοι πολυ να πεση σε χερια εγωιστων.Οσο για τους σατανιστες και για ολες αυτες της χαζωμαρες εχω να πω οτι αυτα οπου κανουν ειναι μια χαζωμαρα το να πουλας την ψιχη σου για να μπορης ουτε 2 μερες να εχεις τρελα χρηματα και μεσα σε λιγες ωρες να πεθενης ειναι πλ παλαβω..
Η αλιθινη μαγεια αρχιζη απο εμας και τελιονη στα υπολιπα βασιλεια (ζων,φυτων)ειπαρχι η αγγελικη μαγεια η ποιο δυσκολη η δρακονικη κτλπ.ειπαρχουν πολλα ειδη και πιστευο πως αυτα τα ειδη μαγειας δεν λενε πως να κλεψης των αλλων αλλα το πως να γινεις ανθροπως και το πως να κανεις καλυτερω των κοσμω αλλα και σενα μερικες φωρες .
Ο ΘΕΩΣ εδωσε την μαγεια στους ανθρωπους για να μπορεσουν να γιρισουν πισω στον παραδεισω αλλη λενε οτι το συμπαν το κανει αυτο αλλα οπως ξερουμε πολλυ λενε οτι το συπναν ειναι αλλο και ο ΘΕΩΣ αλλο εγω λεω οτι ειναι το ιδιο.
Η γυφτισα δεν εχει καθολου δυναμη και εκεινη την στιγμη αν ζηταγες βοηθια ο φυλακας αγγελως σου θα ερχοταν αμεσα για να διοξη το κακω πραγμα οπου απο το ανχως σου δεν μπορεσες να το κανεις..
Η αλιθινη μαγεια δεν εμφανιζετε δεν μεταδιδετε τοσο μα τοσο ευκολα και ποτε δεν αναζιτα τον πλουτο και τον ποθω.
Αυτα απο μενα :D
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από Fotinoula »

[Αφανεις Ηρωας"]
ευτιχως η αλιθινει μαγεια κριβετε πολυ καλα και ευτιχως να λεμε γιατι δεν θα ειθελα ουτε εγω ουτε και αλλοι πολυ να πεση σε χερια εγωιστων.
τι εννοείς με αυτο Αφανή Ηρωα, γιατι στην εποχη που ζουμε καθε αλλο παρα κρυφη ειναι :-?
Η αλιθινη μαγεια αρχιζη απο εμας
ναι και αυτο είναι το ομορφο
η ποιο δυσκολη η δρακονικη
:-? :-? , μου το εξηγεις αν ειναι δυνατον

καλως μας ηρθες >:d< >:d< >:d< καλη περιηγηση :-D @};-
[/quote]
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ναι φυσικα και να σου εξιγισω ..η αλιθινη μαγεια κριβετε καλα ...αλλο οτι ειπαρχουν ιστοσελιδες μαγειας και γενικα εκει μεσα βλεπω πως να κανεις κακω σε καποιον και να κερδισης την καρδια καποιας με εγωιστικο τροπω να εισαι δυνατως και ολα αυτα τα χαζα..εγω πιστευω οτι η αλιθινη μαγεια αρχιζη απο μεσα μας και μετα η φυση μας βοηθα ..Η καλυτερη μαγεια για μενα ειναι αυτη οπου προσευχεσε παρα πολυ νυστευης και αν το συμπαν η ΘΕΩΣ οπως το λετε τελως παντων δη οτι μπορεις να διδαχτης τοτε ναι θα εχεις παρει στα χερια σου την σωστη μαγεια δηλαδη της θελισης.Εμενα η γιαγια μου μου εδιχνε πως να φιαχνω ελαια πως να κοβω τα βοτανα πως να λεω προσευχη και ακομα οπου εχει πεθανη την νιωθω διπλα μου να με καθοδιγη στα ονειρα μου.Ξερω πολλα απο αυτα τα ξορκια οπου λενε οτι ταχα μου ειναι αφεντικα και βλακιες αλλα δεν ειναι δυσκολο να καταλαβης οτι ειναι φιαχμενα ετσι οστε να σε κανουννα αμαρτησης και να πουλισης την ψιχη σου ξερετε που.Θεωρο εξωισμο να κανεις κατι οπου μπορεις να το κανεις και χωρισ ξορκια.Η δρακονικη μαγεια ειναι πολυ δυσκολη ειναι σαν την αγγελικη αλλα νομιζω ποιο δυσκολη απο οσω ακουγετε ..λενε οτι ολοι μας εχουμε εναν δρακω να μας διδασκη ,αυτη η τεχνη ειναι πολυ επικοινδινη και εχει τρομερες συνεπιες αν καποιος αρχαριος κανει μια πατατα και νευριαση τους δρακους .Θα σας περασω περισωτερα σε καποια ενωτιτα.
Άβαταρ μέλους
Annoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33486
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 2:43 pm

Δημοσίευση από Annoula »

..Η καλυτερη μαγεια για μενα ειναι αυτη οπου προσευχεσε παρα πολυ νυστευης και αν το συμπαν η ΘΕΩΣ οπως το λετε τελως παντων δη οτι μπορεις να διδαχτης τοτε ναι θα εχεις παρει στα χερια σου την σωστη μαγεια δηλαδη της θελισης.
με τι κριτήρια βλέπει κάποιος ότι μπορεί να διδαχθεις?
Αν ο Θεός είναι η πρωταρχική Αιτία η Αγάπη θα είναι το αποτέλεσμα
Πατέρα μου/Μητέρα μου, είναι παιδί της Αλήθειας και μόνο αυτή είναι ο δρόμος ο δικός μου προς εσένα
Πολέμα και Οραματίσου
Άβαταρ μέλους
VasilisM
Δημοσιεύσεις: 8049
Εγγραφή: 27 Φεβ 2009 2:55 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση από VasilisM »

Εκτός από τις σελίδες υπάρχουν και δεκάδες βιβλία.. αλλά η "μαγεία" είναι το απόγειο του εγωισμού. Και φυσικά ότι κάνεις έχει και τις επιπτώσεις του. Τώρα τα είδη μαγείας που αναφέρεις δεν τα ξέρω, αλλά λίγη σημασία έχει αυτό. Η υλική αφθονία ή η εύρεση ερωτικού συντρόφου ή δεν ξέρω τι άλλο, μέσα από τέτοιες πρακτικές είναι κενές και ανούσιες απολαύσεις.
Η αληθινή κατάκτηση έρχεται όταν γνωρίσεις τον Εαυτό σου!
Πολέμα και Οραματίσου
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ακριβως !!!ο εγωισμως εχει κανει μεχρη και την μαγεια να ειναι ενα εγωιστηκο θεμα οπου εφιαξαν ανθρωποι.Η μαγεια ειναι δωρο ΘΕΟΥ και αυτο πρεπει να το δεχτουμε με τους νομους του ..να κανουμε μεν την ζωη μας ομορφη οχι ομως να καταστρεψουμε καποιου αλλου.
Αυτο οπου ειπα πριν για την διδασκαλια γινετε οταν το πνευμα σου εχει μπη σε ενα συμιο οπου αρχηζεις και αλλαζης και αναζητας ποιο περισωρετα απο το περισωτερω ...οταν σου ερχετε αυτη η δυναμη (διδασκαλια)εισαι διαφωρετικος νιωθης την σαν να εισαι μεσα σε αλλο κουφαρη απο αυτο οπου σου αρεση ..θα το νιωσης οταν ειναι η ωρα..Εγω δεν μπορω να πο οτι ειμαι ο ποιο διδαγμενως η αλιθια ειναι οπως λεει ο Σωκρατης η αλιθια ειναι οτι δεν ξερω τιποτα το αλλο οσο ζω μαθενω γιαυτο κανεις δεν τα ξερει ολα.
Σημαδια οτι αρχιζης και φωτιζετε γινετε οταν αρχιζης να εποικηνωνης με τον φυλακα αγγελω σου χωρις να τον αναζιτας και οταν ειναι η ωρα να μαθεις πραγματα απο το παρελθων σου σου ερχοντε συνιθιες οπου ποτε δεν ειχες .Οι αρχαγγελοι μας βοηθανε σε αυτο στο να θιμιθουμε αλλα δεν το κανουν αν δεν προσπαθουμε και εμεις.Μεσω της μαγειας το πνευμα μας αναπτησετε και ειναι σε θεση να δεχτη οτιδιποτε και να διοξη οτιδιποτε αλλα παντα με αρμονια .

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”