Περι μαγειας - Ενα συμβαν

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ετσι είναι Καλλιόπη. :)
Η σκεπτομορφή είναι μια προβολή όλων αυτων που είπες και που υπάρχουν μεσα μας.
Εμείς την δημιουργούμε ....με την φαντασία μας που πυροδοτείται απο διάφορα ερεθίσματα εξωτερικά η εσωτερικα΄.
Για να ''διατηρηθεί '' θέλει την ενεργεια μας .

Πάντως οσο απλό κι αν ακουγεται , δεν είναι τοσο ευκολο επειδή για να χειραγωγήσουμε τις σκεπτομορφές μας , πρεπει να μπορούμε να ΕΙΜΑΣΤΕ και να γνωρίζουμε τον εαυτό μας ....αλλα και να κυριαρχούμε στην προσωπικότητα μας.....ουφ....

Καλό μεσημέρι :x
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

δεν έχω να συμπληρώσω και πολλά...

Η εναρμόνισή μας με την τρισυπόστατη φύση του θεού, που είναι αγάπη, πίστη, σοφία, είναι και η θεϊκή ασπίδα μας, απέναντι σε κάθε είδους "μαγεια", που συμβαίνει μέσω του αστρικου πεδίου, στο φυσικό.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

:x H μόνη ασπιδα σε ολα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Ρε παιδιά, φέρτε ένα παράδειγμα.
Όταν λέτε σκεπτομορφή τί ενοείτε;
Με παραδείγματα παρακαλώ... :*
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ευούλα δεν υπάρχουν παραδείγματα επί των σκεπτομορφών...

διάβασε όμως εδώ, που αναφέρουμε κάποια πράγματα μήπως κατανοήσεις καλύτερα.

viewtopic.php?t=768&postdays=0&postorder=asc&start=15
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Κατσε καλε ....
Εχω μια τεραστια που ακομα δεν την εχω καταφερει να την απομακρύνω με βιωμα.
Λοιπον....(και τιτποτα τυχαιο σημερα το εγραφε καιη Βασω)
Είμαι ενας καμικάζι της πολης
Μπαινω σ εολα τα κατουρλοδοκακκα και παρκαρω παντου,αν εχω όρεη δε ειμαι καταπληκτική.
ΑΛΛΑ αν μου πει κανεις να βγω έξω απο την πολη παθαίνω ταρακολίαση.Είμαι πολύ προσεκτική και πολύ καλη οδηγός.Κιομως το εξω με φοβίζει.
Που; Στο ότι ανπτ΄υσσονται μεγαλες ταχύτητες και αν μου συμβέι κατι σκεπτομαι το θανατο.Πισω κρυβεται αυτο το κομμάτι.
Δεν μου εχει συμβεί καποιο ατυσημα αλλα απο τροχαία εχω παθει σοκ,και στην οικογενεια,εχω χασει δυο ξαδελφια 18 και 21 χρόνων.Και στην γειτονι΄αμας όπως εχω ξαναγραψει παλι χαθηκαν τρία νεα παιδια.Οποτε προτιμω να μενω στην πολη παρα να παρω το αυτοκίνητο να τρεχω οπουδηποτε.
Χθες πεθανε οπατερας της φιλης μου.Σηκώθηκα το πρωί ετοιμη ν απρω το αυτοκινητο και να παω στο χωριο.Αυτην ηταν η επιθυμία μου.χεχε.....αμεσως μετα λεω μπα γιατι ν απαω τοσο πρωί,μετα αφου θα παει ο συναδελφος θα παω μαζι του,μετα μπορω ν απαω και μονη μου και δεν θα τρεφω την φοβία μου,μετα....πηγα στις συο η ώρα με τον συναδελφο ,πυ ηξερα οτι θ αμε βγαλει τα σκώτια μ έξω και μουτζωνα τον εαυτο μου.
Αλλα να παρω το αυτοκίμνητο και ν απαω οπουδηποτε δεν το κανω.Βεβαι μεσα μου παιζει και κατι αλλο.Αφου περνα ςομορφα κιεδω τι στην ευχη πρεπει να τρεχεις στα βουνα και στα λαγκαδια σε χωρια και ραχουλες.
Αυτα λοιπον τα νεα της Καλλιοπιτσας... :))
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Μεσα από την προσπάθεια ολους αυτούς τους μηνες να γνωρισω τον εαυτο μου συνειδητοποίηση και κάτι άλλο φοβερο και τρομερο...με την κορη μου ειχα πάντα μια σχεση εξάρτησης και ανησυχούσα για ολα μερα νυχτα (το γιατι το εχω αναλυσει στο 2ο). Στο μυαλο μου αμετρητοι φοβοι για εκεινην ....για την υγεια της, τη σχεση της, τη δουλειά της.....Οταν ο φοβος γινοταν εντονος και η σκεψη πολύ ισχυρη (ετσι κατάλαβα και την απίστευτη δυναμη της σκεψης και της πρόθεσης) , τοσο που πονούσε το κεφάλι μου.....ο κάθε φοβος μου υλοποιούνταν σχεδον άμεσα.....Ανησυχούσα για τη δουλειά της? ερχοταν σπίτι με τα κλάματα γιατι κάτι ειχε γινει στο γραφειο...ανησυχούσα για την υγεια της?μολις εβγαινε από το σπίτι μπορούσε και να τρακάρει εξω από την πόρτα, η την επιανε η μέση της και την κρατούσε καθηλωμενη στο κρεββάτι.....ο,τι σκεφτομουν υλοποιούνταν και μάλιστα γρηγορα...

Οταν το συνειδητοποίησα και μπορεσα να το δουλέψω....εκανα μεγάλες προσπάθειες να αλλάξω....τοτε ολα αρχισαν να πηγαινουν καλλιτερα...οταν δεν προσπαθούσα να "σπρώξω" τα γεγονοτα, αυ τά εξελίσσονταν ευνοϊκά....
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

^:)^ >:d< :x
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Δηλ. οι σκεπτομορφές είναι οι βαθύτεροι φόβοι και αγωνίες μας;
Συγνώμη αλλά έχω κολλήσει στην λέξη...
Δεν υπάρχει καμία άλλη προς αντικατάσταση; :?
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Εϊναι φοβος πουτον εχουμε δωσει συγκεκριμενη μορφή!
Σ εμενα λεγεται οδηγηση εκτος πολης.(φαινομενικά) αλλα εχει μορφη ,την βλεπει ςοτι εχει κατσει στην αυρα σου σαν ενα τσιμπουρι και δεν την ξεκολας .Θελει να την αποκοψεις κι αυτο γινεται αν αναγνωρισεις την αιτία και την φωτισεις.Ουφ
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Evoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 21677
Εγγραφή: 12 Φεβ 2008 12:36 am

Δημοσίευση από Evoula »

Εϊναι φοβος πουτον εχουμε δωσει συγκεκριμενη μορφή!
Γιατί, συμβαίνει και αλλιώς;
:-o

Κοίτα, μάλλον λέμε το ίδιο πράγμα αλλά έχω κολλήσει στην λέξη.
Περαστικά μου!
"Ο Ειρηνικός πολεμιστής δεν πολεμάει το κακό αλλά αυξάνει μέσα του το καλό"


https://www.youtube.com/watch?v=SgbdTeIYV5Y"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευη , θα προσπαθήσω να το περιγράψω οπως το καταλαβαίνω.
Σκεπτομορφή είναι μια σκέψη που μορφοποιήται στο μυαλό μας και που αν την ενδυναμώσουμε με το συναίσθημα αποκτά κάποια ισχύ επάνω μας ...κατ΄αρχήν και επάνω σε κάθε άλλον που βρίσκεται στην ιδια δόνηση με εμας.

Ας υποθέσουμε οτι κάποιος ακούει κάτι. Αυτό το κάτι , μεταβιβάζεται μεσα απο το ακουστικό νεύρο σαν ερέθισμα στον εγκέφαλο του. Εκεί μετατρέπεται σε σκέψη και ανάλογα των βιωμάτων και των γνώσεων αυτού του ανθρώπου αυτή η σκέψη παίρνει μια κατεύθυνση συναισθηματική.

Εξαρτάται απο την συνειδητότητα του ατόμου το πόσο και αν θα αφήσει το συναίσθημα να γεννηθεί απο αυτή την σκεψη.
Συνήθως ουτε καν λαμβάνουμε υπ όψιν όλη αυτή την διαδικασία ωστε να βρούμε απο που προκλήθηκε αυτό που νιώθουμε ....τον συνειρμό .....τις συνδέσεις κλπ.

Τωρα αν δημιουργηθεί [ πράγμα που θα γίνει] ενα συναίσθημα , αμεσως αυτή η σκέψη παίρνει μια μορφή που εξαρτάται απο την ποιότητα του συναισθήματος.
Δέν είναι μια μορφή που την βλέπουμε ορατά αλλα κατι που αλλοι αισθάνονται σαν δόνηση ,αλλα και σαν θερμότητα η σαν νοερό σχήμα και χρώμα. Περιγράφεται οτι στο αστρικό πεδίο είναι πιο συγκεκριμμενες αλλα για αυτό, δεν μπορω να πω.....

Θεωρώντας οτι η σκέψη είναι ενέργεια [ αυτό αποδεικνύεται και επιστημονικά πλέον με τα μηχανήματα] ..αυτή η ενέργεια ενδυναμώνει την μορφή που η ιδια σχηματίζει και την ''τρέφει'' το συναίσθημα μας .
Εκεί που θα βρεθει θα εκδηλωθεί σαν δόνηση οπως εκδηλώνονται και ολα στο σύμπαν. Ομως οτι βρίσκεται γύρω της στο ίδιο μήκος κύμματος θα αντιληφθεί και θα επηρεαστεί απο αυτή την δόνηση.

Είναι αυτό το φαινόμενο που παρατηρούμε στο γήπεδο, στο θέατρο, στις ομάδες κλπ οπου υπάρχει διάχυτο ενα συναίσθημα που αγγίζει οποιον είναι με αυτό συμβατός.

Αν τώρα εμείς εμμενουμε σε μια σκέψη [ ερωτα, φόβου, λύπης , φαντασίας κλπ] και προσκοληθούμε [ ταυτιστούμε ] με αυτήν και την επαναφέρουμε συνεχεια στο μυαλό μας , τότε σχηματίζουμε εμείς μια σκεπτομορφή που απο την μια την ''ταίζουμε '' και απο την αλλη περιφέρεται μεσα στο νοητικό μας πεδίο και μας παιδεύει....

Ελπίζω κάτι να κατάφερα...

:x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Θεωρώντας οτι η σκέψη είναι ενέργεια [ αυτό αποδεικνύεται και επιστημονικά πλέον με τα μηχανήματα]
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕNΕΡΓΕΙΑ.
ΟΛΑ ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ
Απλ΄ακομα δεν το εχουν αποδεχθει γιατι αλλαζει ολα τα δεδομένα. :x
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 15 Νοέμ 2008 3:32 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ετσι είναι.
Ως τωρα η επιστήμη , θεωρεί ως ενέργειες τις διαφορετικές μορφές με τις οποίες παρουσιάζεται η μια και μοναδική κοσμικη ενέργεια και είναι εκεινες που τις αναφέρει ως δυνάμεις η νόμους. Ουσιαστικά είναι μια που δονείται με διαφορετική συχνότητα.
Πάντως οσο πάει και το παραδέχονται......τωρα που εχουμε τους υπέρηχους που εμφανίζονται σαν εικόνα.....η σαν ισχύ στις λιθοτριψίες για παράδειγμα ...., τα εγκεφαλογραφήματα και κυρίως την μουσική που ανάλογα της ''νότας'' αλλαζει και η διάθεση μας.
Άβαταρ μέλους
CHRYSSOULA
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 04 Σεπ 2008 9:43 pm

Δημοσίευση από CHRYSSOULA »

Ουσιαστικά είναι μια που δονείται με διαφορετική συχνότητα.
Ακριβώς!!! Τα πάντα είναι ενέργεια και μόνο η δόνηση εναλάσσεται ανάλογα με το πεδίο..... Όλα βρίσκονται σε κίνηση όπως είπε και η Καλλιόπη και ανάλογα με την δική μας δόνηση μορφοποιούμε ή τρέφουμαι αυτά που πηγάζουν από τις φοβίες μας δίνοντας τους δική τους υπόσταση που πολλές φορές κλείνοντας τα μάτια μπορούμε να τις δούμε να εμφανίζονται σαν αποκρουστικές μάσκες!!!!
Η Ευγνωμοσύνη δονεί κάθε κύτταρο μου !!!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”