Περι μαγειας - Ενα συμβαν

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση σχετικά με τις σκεπτομορφές...

Αν εμφανιστεί κάποια σκεπτομορφή μας στο φυσικό επίπεδο, τι μπορεί να μας συμβεί αν φοβηθούμε?

Και αν για παράδειγμα γίνει ορατό κάτι αόρατο που φοβάμαι τι μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω?
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Να βρείς την δυμαμη μεσα σου γαιτι ο φοβος εινα εξω απο σενα και την ιεροτητα σου.Κοιταξε το στα ματια με πιστη σε αυτο που εισαι...αν πιστευεις Εκεινο που Εισαι παραγματικά. >:d< Αγαπη!
Οτι βλεπεις είναι ΑΝΥΠΑΡΚΤΟ.Είναι αποτέλεσμα των δικων σου σκεψεων που πηραν μορφή.Αλλαξε την σκεψη σου και δώσε της αυτο που εισαι εσυ που την παραγεις.ΑΓΑΠΗ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος galazia_sfaira την 05 Μαρ 2009 12:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

χμ...δεν ξέρω αν μπορείς να το αποτρέψεις να εκδηλωθεί...

και επίσης μάλλον δεν μπορείς να μην φοβηθείς...

΄Ομως, κι αυτό αντιπροσωπεύει δική μου εμπειρία, όταν εκδηλωθεί σημαίνει ότι θα είσαι και έτοιμη να το αντιμετωπίσεις με αγάπη...

Δεν εκδηλώνονται οι "σκεπτομορφές" στον καθένα...έτσι απλά!

προτιμούν να εκτονώνουν την ενέργειά τους, ή να τραβάνε ενέργεια από την αόρατη θέση τους...

όταν εκδηλώνονται, είσαι εσύ απλά έτοιμη να σταματήσεις την ενεργειακή "κλοπή" και έτσι τις υλοποιείς, για να μπορείς και να τις δεις!!! :x

Τι έγινε Ελενάκι? σου ήρθε καμιά απρόσκλητη?

ποτέ δεν θα έρθει απρόσκλητη, να το ξέρεις... >:d<
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ελενα , δεν ειμαι ουτε ειδική και δυσκολεύομαι και να γραψω ..αυτές τις ημερες...
Γράφω κατόπιν μιας συμβουλής μιας φίλης που αγαπω ιδιαιτερως....και μου είπε να πάω χωρίς σκέψη...
Το μονο που μενει λοιπον είναι η νοημοσύνη..

Και αν για παράδειγμα γίνει ορατό κάτι αόρατο που φοβάμαι τι μπορώ να κάνω για να το αποτρέψω?
Η υλοποιήση σκεπτομορφής απ οσο εχω διαβάσει είναι και πολύ σπάνια και ελάχιστοι ..παρα πολύ ελάχιστοι είναι αυτοί που μπορούν να το κάνουν.
Απο μόνη της η ενεργεια ..πάλι δεν αποφασίζει να εμφανιστεί ..δλδ πρέπει να θέλουμε να δούμε για να γίνει . Γι αυτό και οράματα κλπ , βλέπεουν μόνο οσοι πάνε γυρεύοντας.

Αυτό ομως τι σημαίνει?
Δίνω μια εξήγηση λογική και επιστημονική που είναι και το μονο για το οποίο εχω γνώμη και αποδειξη.
Κάτω απο συνθήκες στρες , δυσκολίας , αγωνίας και κυρίως αγχους [ φοβος κλπ] η αμυντική ικανότητα του εγκεφάλου μας , μπορεί να δημιουργήσει μια οπτική παραίσθηση ...οπως και μια αίσθηση ..
Δλδ μπορούμε να αισθανθούμε οτι θέλουμε αν διεγείρουμε μόνοι μας τα καταλληλα κέντρα.
πχ Μια μυρωδιά οταν αγγίξει τα οσφρητικά νευρα , διεγείρει τις καταλληλες νευρικες απολήξεις που ενεργοποιουν τον ενζυμικό μηχανισμό που μεταβιβάζει το ερεθισμα και αυτό μεταφραζεται απο τον εγκεφαλο μας ....ως μια απο τις ΓΝΩΣΤΕΣ μυρωδιες...
Αν είναι αγνωστη θα ψάξουμε συνειρμικά να βρούμε τι μας θυμιζει...
Πολυ γενικά αυτό γίνεται με ολες τις αισθήσεις με αρχηγό την οραση που είναι και η πιο πολύπλοκη.
Μπορούμε να εχουμε λοιπον το ιδιο αποτέλεσμα με ενα αλλο τρόπο ..γνωστο σε εμας....
Παρακάμπτουμε το ερέθισμα απο εξω αλλα διεγείρουμε το καταλληλο κέντρο με την συγκέντρωση , οραματισμό κλπ ωστε να εχουμε το τελικό αποτέλεσμα.

Αρα αν γινόταν ορατο κατι που φοβάμαι , θα προσπαθούσα να σκεφτώ απολύτως λογικά και μόνο. Οτι είδα είναι απλα μια θυμική αυταπάτη που εγω δημιούργησα και που με τον ιδιο τροπο θα διαλύσω. Εχω το μαχαίρι και το πεπόνι .....
Επίσης ..επειδή γνωρίζουμε οτι δυστυχως ολα αυτα δεν δρούν μόνο στην συνείδηση αλλα στο ταλαιπωρο το υποσυνείδητο , θα χρησιμοποιούσα και μια κάποια τελετουργία , για να εξαγνίσω τον χωρό απ εξω και την ψυχή μου απο μεσα....
Οτι νομίζω οτι θα λειτουργούσε απο αυτα που εγω θεωρω ως αγνά και ιερά.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ελενάκι σε ευχαριστώ για τις επιστημονικές πληροφορίες οι οποίες είναι πολύ σημαντικές... :x
Τι έγινε Ελενάκι? σου ήρθε καμιά απρόσκλητη?

ποτέ δεν θα έρθει απρόσκλητη, να το ξέρεις...
Βασούλι μου :x το ξέρω οτι απρόσκλητη δεν πρόκειται να έρθει ποτέ...Δουλεύω πολύ τον φόβο μου αυτόν τον καιρό... Και νομίζω οτι αρχίζω να προετοιμάζομαι...

Ευχαριστώ... >:d<

Σφαιρούλα μου :x
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Πολυ γενικά αυτό γίνεται με ολες τις αισθήσεις με αρχηγό την οραση που είναι και η πιο πολύπλοκη.
Η όραση!!!
Τελικά τι βλεπουμε όμως;
Πως δημιουργούμε μια σκεπτομορφή ώστε να την δουμε;
Πως δημιουργουμε την "εικονα" της;
Νομιζω ότι εκει τιθεται το θέμα.
Ανάγεται στους φοβους μας και πως τους εικονποιούμε.Εϊναι μια οραση με ψευδαίσθηση ότι προκαλείται απο φόβο.
ΑΝτιθετα αν νοιωσουμε τι ειμαστε ,την ουσια μας τοτε και η "σκεψη - ενέργεια" μας θα διαμορφωθεί και θα δημιουργησει αντιθετα αποτελεσματα.

Δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη :-?
Εγω δεν σκεφτομαι τρομαρα μου για να γραψω...γραφω με το μεσα μου.(καταφερα να χαρτογραφηθώ....μεσα εξω, πανω κατω.... :D )
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

galazia_sfaira έγραψε: Η όραση!!!
Τελικά τι βλεπουμε όμως;
Πως δημιουργούμε μια σκεπτομορφή ώστε να την δουμε;
Πως δημιουργουμε την "εικονα" της;
Νομιζω ότι εκει τιθεται το θέμα.
Ανάγεται στους φοβους μας και πως τους εικονποιούμε.Εϊναι μια οραση με ψευδαίσθηση ότι προκαλείται απο φόβο.
ΑΝτιθετα αν νοιωσουμε τι ειμαστε ,την ουσια μας τοτε και η "σκεψη - ενέργεια" μας θα διαμορφωθεί και θα δημιουργησει αντιθετα αποτελεσματα.
Σφαιρούλα μου νομίζω οτι η όραση είναι τελείως υποκειμενική...
Βλέπουμε οτι έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε ως πραγματικό. Πόσες φορές δεν μας έχει συμβεί να παραβλέψουμε κάτι που θεωρούμε οτι δεν "ταιριάζει" στο πλάνο?

Τώρα όσον αφορά την εικονοποίηση της σκεπτομορφής, νομίζω οτι θα πάρει τέτοια μορφή ανάλογα με τον φόβο του καθένα. Κάπου διάβασα (δεν θυμάμαι σε πιο τόπικ) οτι την φαντάζονται σαν λερναία ύδρα κλπ... Εμένα ο φόβος μου έχει τη μορφή ενός ψηλού μαυροφορεμένου με κουκούλα και χωρίς πρόσωπο... Οταν φοβάμαι κάτι η σκέψη μου εκεί παει.....
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Αυτο ακριβως θελω να πω Ελενα..οτι τα δημιουργήματα μας ειναι απεικονίσεις των φοβων μας.Αυτα βλεπουμε και εικονοποιουμε.
Αντιθετα με την Αγαπη δεν υφισταται φοβος ,απωλεια,αδυναμία με την αναλογη μορφοποιηση παλι.... >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

galazia_sfaira έγραψε:Αυτο ακριβως θελω να πω Ελενα..οτι τα δημιουργήματα μας ειναι απεικονίσεις των φοβων μας.Αυτα βλεπουμε και εικονοποιουμε.
Αντιθετα με την Αγαπη δεν υφισταται φοβος ,απωλεια,αδυναμία με την αναλογη μορφοποιηση παλι.... >:d<
Για να φτάσεις όμως στην Αγάπη θα πρέπει να έχεις αποδεχτεί πρώτα όλους τους φόβους και τις ατέλειες του εαυτού σου...
Και εκεί είναι η ουσία... Το ταξίδι!!!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ταξιδεύουμε ταξιδεύουμε!!! :*
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτο ακριβως θελω να πω Ελενα..οτι τα δημιουργήματα μας ειναι απεικονίσεις των φοβων μας.Αυτα βλεπουμε και εικονοποιουμε.
Συμφωνώ .....και προσθετω οτι εκτός απο τους φόβους μας , μπορεί να εικονοποιησουμε και τις προσδοκίες μας. Αυτό προσπάθησα να εξηγήσω με κάθε τρόπο μια και η κατανόηση εξαλέιφει τον φόβο.
Σφαιρούλα μου νομίζω οτι η όραση είναι τελείως υποκειμενική...
Βλέπουμε οτι έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε ως πραγματικό. Πόσες φορές δεν μας έχει συμβεί να παραβλέψουμε κάτι που θεωρούμε οτι δεν "ταιριάζει" στο πλάνο?

θεωρώ οτι η οραση δεν είναι υποκειμενική, αυτό που είναι υποκειμενικό είναι η ''μεταφραση'' του τι βλέπουμε. Συμφωνω οτι παραβλέπουμε πολλες φορες αυτα τα οποία θεωρούμε ανευ σημασίας η αυτα στα οποία δεν συγκεντρωνόμαστε επάνω τους . Παραμένουν ομως στο περιθώριο της συνείδησης μας ακόμη κι αν δεν τα συνειδητοποιούμε....
Και αυτα ανασύρονται την καταλληλη στιγμή....
Κάπου διάβασα (δεν θυμάμαι σε πιο τόπικ) οτι την φαντάζονται σαν λερναία ύδρα κλπ... Εμένα ο φόβος μου έχει τη μορφή ενός ψηλού μαυροφορεμένου με κουκούλα και χωρίς πρόσωπο... Οταν φοβάμαι κάτι η σκέψη μου εκεί παει.....
Τον ξέρω αυτόν τον φοβο ...τον εχω δεί [ οχι ορατά ]...
Ο φόβος κρύβει το πρόσωπο μας.....Ελενα οταν θα τον ''ξαναδείς '' τραβα του την κουκούλα και θα εκπλαγείς
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Elena έγραψε: Για να φτάσεις όμως στην Αγάπη θα πρέπει να έχεις αποδεχτεί πρώτα όλους τους φόβους και τις ατέλειες του εαυτού σου...
Και εκεί είναι η ουσία... Το ταξίδι!!!
Ακριβως !

>:d< >:d< >:d<
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Παράθεση:
Σφαιρούλα μου νομίζω οτι η όραση είναι τελείως υποκειμενική...
Βλέπουμε οτι έχουμε συνηθίσει να θεωρούμε ως πραγματικό. Πόσες φορές δεν μας έχει συμβεί να παραβλέψουμε κάτι που θεωρούμε οτι δεν "ταιριάζει" στο πλάνο?
θεωρώ οτι η οραση δεν είναι υποκειμενική, αυτό που είναι υποκειμενικό είναι η ''μεταφραση'' του τι βλέπουμε. Συμφωνω οτι παραβλέπουμε πολλες φορες αυτα τα οποία θεωρούμε ανευ σημασίας η αυτα στα οποία δεν συγκεντρωνόμαστε επάνω τους . Παραμένουν ομως στο περιθώριο της συνείδησης μας ακόμη κι αν δεν τα συνειδητοποιούμε....
Και αυτα ανασύρονται την καταλληλη στιγμή....
Aν μιλατε για το τι βλεπουμε με τα ματια....θα συμφωνήσω και με τις δυο.
Κλειστε τα ματια και τοτε βλεπετε με την οραση της ψυχης ,αυτο εννοω.Οτιδηποτε αλλο που πλαθουμε μορφοποιούμε απεικονίζουμε εχει ν ακανει με την προσωπικότητα, με την εμπειρία, με την μνήμη, διαμορφωμένη ανάλογα. >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Εγω πάντως για τα φυσικα μας μάτια λεω....τα αλλα βλέπουν ολο το σύμπαν .... :-o
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

με τα φυσικά μας μάτια εννοείται...

και μπορεί να έρθει και σαν αγγελική οντότητα ο φόβος...

Να έρθει με κουκούλα άντε το καταλαβαίνω... :?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”