έκφραση...?

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

έκφραση...?

Δημοσίευση από Ichor »

Παρατηρώ λοιπόν ότι ενώ καταλαβαίνω, κατανοώ, συνειδητοποιώ πολλά πράγματα, όταν έρχεται η ώρα να τα εκφράσω, να τα εξηγήσω, να τα μεταφέρω σε κάποιον άλλο.............
είναι αδύνατον....!

και ρωτώ.... τι μπορώ να κάνω να το διορθώσω αυτό...?
με έχει κουράσει αφάνταστα...!

Τι είναι αυτό που εμποδίζει...? πως το βρίσκω...?
πως το διορθώνω....?

βοήθειααααααααααα
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η έλλειψη εμπιστοσύνης ότι ΜΠΟΡΕΙΣ!Πίστεψέ με!
Το πέαρασα κι εγώ ίσως σε χειροτερο βαθμό απο σένα και τώρα ξέρω απλά ότι μπορώ. :D
Χαίρομαι που σε βλεπω.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

Καλλιοπίτσα μου, καλημέρα σου..... φιλάκια πολλά πολλα


όμως, προσπαθώ, ξεκινάω να μιλάω.... και τελικά άλλα από αυτά που θέλω λέω....!

μετά φέρνω την ανάμνηση της κουβέντας και αρχίζω μόνη μου....
έπρεπε να πω κι αυτό και το άλλο και εκείνο,
ΜΕΤΑ όμως.....! πάντα μετά...! :cry: :cry: :? :cry:

την ώρα που πρέπει σχεδόν δεν συμμετέχω....!
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Σε καταλαβαίνω απόλυτα μα απόλυτα.Ετσι λειτουργούσα και λειτουργω απλά τωρα πια εμπιστεύομαι μεσα μου κι αλλα κομματια.Αποτέσμα να μην νοιώθω κι ενοχες για όσα δεν είπα και θεωρώ ότι ειπα αυτο που χρειαζόταν την κατάλληλη στιγμή όχι για να πείσω αλλά .......απλά γιατί αυτο χριεαζόταν και για μενα και για τον αλλον που είναι απέναντί μου.
Και .........μην προσπαθείς,αυτο σε κανει να "χάνεσαι",απλά εμπιστεύσου την διαίσθησή σου ότι θα πείς αυτο που είνα παντα καλό.
Θα το καταλαβεις σε λίγο καιρό και θα μο το πείς πως συμβαίνει.
ΑΦΕΣΟΥ ΚΙ ΕΔΩ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

η σιωπή και η ακτινοβολία των όσων θέλουμε να πούμε, έρχεται στο προσκήνιο!! οπότε απλά μην πιέζεται τίποτε μέσα σας! :lol:
Ichor
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 10 Μάιος 2007 2:58 pm
Τοποθεσία: Αθήνα

Δημοσίευση από Ichor »

ΑΦΕΣΟΥ ΚΙ ΕΔΩ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ!
εμπιστοσύνη στη ζωή..... στη ροή.... στην ενέργεια....!
Κάτι λείπει όμως από το παζλ....!

θέλω να το διορθώσω....! Κάποτε δεν είχα τέτοιο θέμα.
Ξάφνικα συνέβη, έσβησα κομμάτια μνήμης από τον σκληρό του εγκεφάλου μου..... και σταδιακά έχασα το χάρισμα της έκφρασης....!

Δυσκολεύομαι ακόμα και να γράψω μια σελίδα παιδικής έκθεσης.
Απλοποίησα και κωδικοποίησα όλη τη ζωή και νοιώθω πως χάνω αυτή την ίδια τη ζωή.....!

Ξέρεις Καλλιοπίτσα, είναι μια εσωτερική αίσθηση αυτό, την οποία εγώ ονομάζω "έκφραση", αλλά είναι κάτι πιο πολύπλοκο, που πραγματικά δεν μπορώ να το εκφράσω με λόγια.....

:cry: :cry: :cry:
Το "παιχνίδι" της ψυχής είναι μεγαλειώδες! Δεν την νοιάζει ποιός θα κερδίσει, αρκεί να "παίξει"!! {Βάσω}
η "Εξέλιξη", είναι ο νόμος της Ζωής, ο "αριθμός", είναι ο νόμος του Σύμπαντος, η "ενότητα", είναι ο νόμος του Θεού.
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Iexor καλημερα !

Το προβλημα σου ειναι και δικο μου...

Οι λογοι οπως εχω εντοπισει ειναι οι ακολουθοι, εμπειρικα παντα.

1. Αυτα τα οποια θελουμε να πουμε ειναι πολυ εξω απο το μεσο ορο της καθημερινοτητας.
Οχι οτι ειμαστε τιποτα σοφοι, αλλά ο τροπος που αντιλαμβανοστε τα πραγματα, διαφερει πολυ απο των αλλων ανθρωπων.
Απλα εχει αναπτυχτει ενα διαφορετικο κριτηριο, πιο εξελιγμενο ή πιο ευαισθητο...

2. Απο μονο του αυτο το γεγονος απαιτει μια διαφορετικη φρασεολογια, η οποια ειναι δυσκολο να χρησιμοποιηθει την ωρα που γινεται μια ζωντανη συζητηση.
Διοτι πρεπει να αναζητησουμε νεες και μη συνηθισμενες λεξεις για να εκφραστουμε.
Αρα απαιτειται χρονος που δεν ειναι διαθεσιμος στη συζητηση η οποια τρεχει και εμεις πρεπει να ανταποκριθουμε.

3. Αυτο κατ΄αναγκη, η ελλειψη χρονου δηλαδη, αλλά και η πιεση συμμετοχης στη συζητηση οδηγει σε "λανθασμενες" επιλογες λεξεων που πολυ απεχουν σαν φρασεις νοηματικα απο αυτα που θα θελαμε να πουμε.
Ετσι λεμε αλλά αντ΄αλλων.

4. Ενας ακομα πολυ σοβαρος λογος ειναι το οτι οι αλλοι δεν εχουν υπομονη να σε αφησουν να ολοκληρωσεις την όποια σκεψη σου και το συλλογισμο σου, αφηνοντας σε να σκεφτεις εστω και δυνατα.
Διοτι σε μια ζωντανη συζητηση κοιταζουν να πουν οσο το δυνατο περισσοτερα, "κλεβοντας σου" το χρονο και μονοπολωντας το ενδιαφερον...
Και ξερεις, ειναι τελικα πολυ μεγαλο χαρισμα να ξερεις να ακους τον αλλο και αποδειξη σεβασμου στο προσωπο του να τον αφηνεις να μιλαει...
Και σε μια συζητηση υποτιθεται οτι αυτο ειναι αμοιβαιο.
Πραγμα βεβαιως το οποιο δεν συμβαινει.

5. Μετα τη συζητηση λοιπον, ειναι λογικο να "αναμοχλευουμε" τα οσα ειπαμε ή δεν ειπαμε γιατι η αναπτυγμενη εσωτερικη ευαισθησια, μας κραταει παντα ενημερους για το αν εκφραστηκαμε σωστα ή οχι και για το αν ειπαμε αυτα που θελαμε ή οχι.
και τοτε ανακαλυπτομε οτι κατα τη διαρκεια της συζητησης δεν ειμαστε ο εαυτος μας.
Και τοτε φυσικα προβληματιζομαστε, καλη ωρα οπως εσυ.

Λυσεις στο προβλημα δοκιμασμενες
1. Μιλας οπως σου ερχεται και οποιον παρει ο χαρος, γιατι ο αυθορμητος λογος σου ειναι κοφτος και απολυτος, λογω της εσωτερικης βεβαιοτητας την οποια εχεις και το γνωριζεις.

2. Ξαναφτιαχνεις τη συζητηση μεσα σου μετα, απο το σημειο που αρχισε να ξεφευγει, εχοντας την πεποιθηση οτι τα λογια σου αυτα τα εσωτερικα γινονται "ακουστα" απο τους παροντες εκει ή μονο απο τον ενδιαφερομενο, αυτον δηλαδη στον οποιο θα απευθυνοσουν κανονικα.

3. Δεν κανεις πολλες ζωντανες συζητησεις, αλλά μιλας γραφοντας, οπως εδω.
Γιατι εδω εχεις τον χρονο που σου χρειαζεται να πεις τα πραγματα με την ησυχια σου και οπως τα θες, χωρις το φοβο να σε διακοψουνε.

4. Δεν μιλας καθολου ( :P :D :lol: :wink: 8) :roll: :?: ) κι ετσι εχεις το κεφαλι σου ησυχο και το μυαλο σου και την ψυχη σου στην ενδοσκοπηση σου κσι στην εξελιξη σου.
Δε το συστηνω παντως, αν και μερικες φορες ειναι καταπληκτικο.

5, Εξελισσεις τον εαυτο σου τοσο πολυ, ωστε να μη χρειαζεται να μιλησεις καθολου, μια και ο,τι θες να πεις το λες μεσω των αλλων επειρεαζοντας τους ακτινοβολιακα, με τη ζωντανη ενεργεια σου.
Αν το καταφερω καποια στιγμη θα σου το πω και θα σου πω και το "κολπο" :evil: :D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Iexor και Σκαπανέα...

το πρόβλημα με την έκφραση ανήκει στο κέντρο του λαιμού...

Δεν έχετε πείσει τον Εαυτό σας για τις αλήθειες που εκφράζετε...


΄Οσο δεν αγγίζουμε εσωτερικά μέρη του εαυτού μας μπορούμε να επικοινωνούμε με την γλώσσα μας...Εκεί υπάρχει η εξωτερική γνώση που εκφράζεται μέσα από τις λέξεις...

΄Οταν βρισκόμαστε σε εσωτερική διαδρομή, η έξωτερική γνώση δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην έκφραση...Εκεί παίζει ρόλο η ψυχή μας...
Και αν δεν έχουμε "πεισθεί" γι' αυτήν βιωματικά, δεν μπορούμε να την εκφράσουμε με λόγο...

Εξού και η δυσκολία έκφρασης και κυρίως η δυσκολία κατανόησης του τι λέμε, από τους άλλους...

Απλά σκεφτείτε το...

Το κέντρο του λαιμού στην πορεία μας είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Οτι έιναι ξεκάθαρο μεσα μας ,ξεκάθαρα εκδηλώνεται.Είναι δε ανεξάρτητο με το ποσο κατανοείται απο τους αλλους την συγκεκριμενη στιγμή.Τα ίδια ακαταλαβίστικα οταν τα διαβαζεις μετα απο καποιον καιρό ...........τα αισθανεσαι και σε φωτίζουν.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ναι σφαιρούλα μου, γιατί έχει αλλάξει η δική σου συχνότητα κατανόησης...

η έκφραση δεν έχει να κάνει με τις λέξεις, αλλά με την αλήθεια και πόσο έχει ρίζα μέσα σου...

Η εσωτερική ρίζα είναι το φως που όλα τα ξεδιαλύνει...
και μετατρέπει τις λέξεις σε λόγο!!!

΄Οταν διαβάζω κάποιον νιώθω...
δεν διαβάζω... νιώθω...
και μόνο έτσι μπορώ να απαντήσω! Χείμαρρος χωρίς σκέψη...

Η κάθε λέξη είναι γραμμένη στην ψυχή μας παιδιά...δεν χρειάζεται παρά αυτήν να εκδηλώσουμε και θα βγει ο θεϊκός λόγος!
Γιατί τίποτα δεν υπάρχει έξω από αυτόν!

Σφαιρούλα, λες ότι είσαι δυσλεκτική και δεν μπορείς να εκφραστείς σωστά...
χμ χμ....εγώ όμως δεν νιώθω αυτό, από αυτούς που σε διαβάζουν...!!!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ναι Βάσω μου είμαι δυσλεκτική..........όταν δεν με νοιώθω ξεκαθαρη μεσα μου,οταν φοβαμαι την σύγκριση,όταν το εγω μου κυριαρχεί την σκέψη μου,και θεωρώ ως δύναμη το νου,την λογική,τα επιχείρηματα.
Οταν όμως αφεθώ κα με νοιώσω,τότε δεν ψάχνω επιχείρηματα ,δεν συγκρίνομαι με κανεναν,δεν αναζητώ αναγνώριση απλά νοιωθω κα με εκφράζω,με εκδηλώνω.Αν καποιος με νοιώσει παει να πεί οτι θέλει να με νοιώσει αν όχι ..........ίσως αργότερα.Ολα είναι απλά μεσα μας.
Εγινα κατανοητή άρραγε :roll: :wink:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:thumbsup:

είπες και το σωστό...όταν το εγώ αγωνίζεται να αποδείξει, σκέφτεται...το γμν!!! :shock: :shock:

΄Οταν μιλάω με την λογική μου, μου έχουν πει πως γίνομαι σκληρή!! :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Βασω το σκεφτομαι και λεω : εχεις δικιο, μια και το κεντρο του λαιμου ελεγχει την ομιλια.

Το προβλημα υπαρχει...

Εγω προτειναι 5 τροπους δοκιμασμενους απο μενα στη Iexor για τη λυση του...

Προτεινε και εσυ ενα δοκιμασμενο απο σενα και αποτελεσματικο για τη λυση του προβληματος.

Ετσι πιστευω οτι μπορουμε να προχωρησουμε εποικοδομητικα στο διαλογο και να παρουμε ο καθενας μας τα στοιχεια που χρειαζομαστε για τη ζωη μας και το... συγκεκριμενο προβλημα μας...
Οσοι το εχουμε βεβαιως, εννοειται... :wink:

Δεν έχετε πείσει τον Εαυτό σας για τις αλήθειες που εκφράζετε...
............................................................................................
΄Οταν βρισκόμαστε σε εσωτερική διαδρομή, η έξωτερική γνώση δεν παίζει μεγάλο ρόλο στην έκφραση...Εκεί παίζει ρόλο η ψυχή μας...
Και αν δεν έχουμε "πεισθεί" γι' αυτήν βιωματικά, δεν μπορούμε να την εκφράσουμε με λόγο...
Απο τα λεγομενα σου στην παραθεση, θα πρεπει να συμπερανω οτι μεχρι να πειστω βιωματικα για τις αληθειες μου καλά θα κανω να μη μιλαω, να μη συμμετεχω σε συζητησεις και γενικοτερα να απεχω απο τα "κοινα" αφου το να ειμαι απλος ακροατης παντα, δεν "λεει" και μου δημιουργει προβλημα ;
Το ερωτημα ειναι πραγματικο και οχι παραπλανητικο.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

αφού έχεις 5 τρόπους δοκιμασμένους και σε σένα γιατί δεν τους χρησιμοποιείς? :shock:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

ELIAN έγραψε:αφού έχεις 5 τρόπους δοκιμασμένους και σε σένα γιατί δεν τους χρησιμοποιείς? :shock:
Και ποιος σου ειπε το αντιθετο ; :roll:

Ποιος σου ειπε οτι δεν τους χρησιμοποιω ; :evil:

Αν μπορω ομως να μαθω κατι παραπανω, τοτε το διεκδικω
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 20 Μάιος 2008 12:44 pm, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”