έκφραση...?

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκαπανέα χωρίς να σε ξέρω ...μου προκαλείς το μαμαδίστικο μου...που σπανιως μου βγαίνει...χα χα θα το ψάξω...

Λες οτι εδω δεν θα βρώ Μύστες...εγω λοιπόν λέω οτι θα βρώ .....
αν οχι ''τέλειους'' εν δυνάμει...
Ξέρεις τι ειναι για μενα ο Μύστης? Ο Ανθρωπος, αυτός που είναι επιτέλους Ανθρωπος .
Θα βρεις ανθρωπους που ρωτανε...

Κι ας μην παιρνουνε απαντηση αμεσα μερικες φορες

Οι απαντήσεις άμεσες είναι αλλά μερικές φορές δεν μας αρέσουν ...οπότε δεν τις κατανοούμε..
Είμαι σίγουρη επειδή το εχω επιβεβαιώσει, σε σημείο που αν μου αρέσει μια απάντηση με βάζει σε σκεψεις.... :?
Μπας και βγαλουν ακρη με το εσωτερικο τους χαος...
Ολα καλά θα πάνε ...η ζωή είναι μια άπέραντη παιδική χαρά...
Στις παιδικές χαρές τα παιδιά...παίζουν, χτυπάνε, τσακώνονται, φιλιώνουν, πέφτουν και ξανασηκώνονται...στο τέλος είναι πενταβρώμικα , σκονισμένα αλλά τρισευτυχισμένα...μετα τα παίρνει ο ύπνος χαμογελώντας....

:D
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Ο Ανθρωπος, αυτός που είναι επιτέλους Ανθρωπος

Αυτός ο ΄Ανθρωπος που αναφέρεις, αετέ, πρωταρχικά έχει αναγνωρίσει την αρχέγονη δύναμή του και έχει συμφιλιωθεί με το ζώο μέσα του.
Η ενστικτώδης φύση του δεν μπορεί να κρύβεται πίσω από μια προσποιητή αρετή, αλλά έχει ανοιχτεί, ώστε να συναντήσει τις τρομαχτικές καμιά φορά αρχέγονες δυνάμεις μέσα του, που τις έχει δαμάσει σταδιακά μέσα από την αγάπη, την αποδοχή και την ευγενική δύναμη, που λέγεται «εγκράτεια»!!!
΄Όταν αυτό το καταφέρει, αυτές οι αρχέγονες δυνάμεις του είναι διαθέσιμες για να τις χρησιμοποιήσει, έχει ανακτήσει όλα τα αποθέματα ενέργειας που ξόδευε για να καταπιέσει αυτά τα ένστικτα.
Το μονοπάτι του ήθους και της αρετής έχει κατακτηθεί από τον Ανθρωπο με προσωπική αποφασιστικότητα, αφοσίωση και εμπιστοσύνη.
Οι δυνάμεις του υποσυνείδήτου σε συνδυασμό με τις πιο εκλεπτυσμένες του αισθήσεις, τις εσωτερικές, και μια βαθιά ριζωμένη βεβαιότητα, είναι το κλειδί για την μυστηριώδη αλήθεια που διαφεύγει από τον κοινό νου και την λογική των ανθρωπων.
Η εσωτερική του εμπειρία, μέσα από την απομόνωση από εξωτερικές επιρροές, έχει συνενώσει τα δύο πολύτιμα άκρα…τα βάθη της εμπειρίας και τα ύψη της διαίσθησης.
Η ζωή του έχει εμπλουτιστεί μέσα από την διαφάνεια, την δυναμη και την ευτυχή εμπειρία του να μπορεί να μείνει μόνος με τον εαυτό του.

Στην ζωή το κάθε τι περιέχει κάτι νέο…Η γέννηση είναι το στάδιο εξέλιξης και η ανεξάντλητη δύναμη της Φύσης, που γεννά συνεχώς νέα ζωή. Η συνεχής γέννηση του καινούργιου, σημαίνει και τη συνεχή μεταμόρφωση της ζωής, και η αναγκαιότητα να υπομένουμε τους πόνους που μας προκαλούν αυτές οι γέννες, για μένα ονομάζεται «ωριμότητα»…Και είναι αυτό το στάδιο που οι άνθρωποι δεν μπορούν να αντέξουν και προσαρμόζονται σε μια ζωή που δεν περιέχει εξέλιξη, αναγέννηση και ολοκλήρωση!!!!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Με υποχρεωσες...
Aυτές οι απαντήσεις, που ζητάς Σκαπανέα, βρίσκονται ήδη γραμμένες, μέσα σου.

Για να τις βρεις, χρειάζεται (πάντα κατά την άποψή μου) να αναγνωρίσεις την ζωώδη φύση του ενστίκτου και να αγνοήσεις την επίκτητη αρετή και ποιότητα που ακολουθούν τα πρότυπα της θρησκείας και της οικογένειας.
Κάθε εργασία στην ζωή μας, περιέχει τα στάδια ωριμότητας, που δεν έχουν πάντα να κάνουν με την φυσική μας ηλικία.

Το παιδί που αφήσαμε μέσα μας, χωρίς να του δώσουμε την δυνατότητα να ωριμάσει, βιώνοντας τα στάδια της αναπτυξιακής ωριμότητας, το προσαρμόσαμε βίαια σ’ έναν κόσμο που απαιτεί αγάπη και ηθική, χωρίς να έχει αναγνωρίσει την ανάγκη της ανακάλυψης της πραγματικής του αρχέγονης δύναμης.

Αυτή η δύναμη κρύβεται στο υποσυνείδητο και όχι στον ουρανό!
Ο δρόμος της αρετής κατακτιέται, δεν ενσωματώνεται απλά, γιατί μας το είπαν.
Ο δρόμος της αγάπης αναδύεται μέσα από την εμπειρία και την γνώση της Φύσης, που δεν καταπιέζεται, αλλά ορμά με πάθος να αναγνωρίσει τον εαυτό της, και τις βαθύτερες αξίες της ζωής.

Οτιδήποτε άλλο, είναι μια ονειρική προσέγγιση της ζωής και ο οποιοσδήποτε θεός ανατρέπεται σαν μακρινός γεννήτορας και δημιουργός.

Η αναγνώριση του «ζώου», η αποδοχή της ανωριμότητας μας, αποκαλύπτει την αλήθεια της ανθρώπινης φύσης που προσπαθεί να επιβιώσει, χωρίς πρώτα να έχει αναγνωρίσει την δύναμη που την ωθεί να ζήσει. Αυτή είναι η αλήθεια, και το κλειδί για να την προσεγγίσεις βρίσκεται μέσα στην αποδοχή αυτών, που απελπισμένα η κοινωνία και η θρησκεία προσπαθεί βίαια να πνίξει, αναπτύσσοντας κανόνες ηθικής και αρετής, που δεν έχουν ρίζα στην εσωτερική γνώση και έτσι δεν μπορούν να ωριμάσουν στην ψυχή του ανθρώπου, αλλά ωριμάζουν στην λογική του και είναι εύκολα αναστρέψιμοι….
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε:
Με υποχρεωσες...
Aυτές οι απαντήσεις, που ζητάς Σκαπανέα, βρίσκονται ήδη γραμμένες, μέσα σου.

Για να τις βρεις, χρειάζεται (πάντα κατά την άποψή μου) να αναγνωρίσεις την ζωώδη φύση του ενστίκτου και να αγνοήσεις την επίκτητη αρετή και ποιότητα που ακολουθούν τα πρότυπα της θρησκείας και της οικογένειας.
Κάθε εργασία στην ζωή μας, περιέχει τα στάδια ωριμότητας, που δεν έχουν πάντα να κάνουν με την φυσική μας ηλικία.

Το παιδί που αφήσαμε μέσα μας, χωρίς να του δώσουμε την δυνατότητα να ωριμάσει, βιώνοντας τα στάδια της αναπτυξιακής ωριμότητας, το προσαρμόσαμε βίαια σ’ έναν κόσμο που απαιτεί αγάπη και ηθική, χωρίς να έχει αναγνωρίσει την ανάγκη της ανακάλυψης της πραγματικής του αρχέγονης δύναμης.

Αυτή η δύναμη κρύβεται στο υποσυνείδητο και όχι στον ουρανό!
Ο δρόμος της αρετής κατακτιέται, δεν ενσωματώνεται απλά, γιατί μας το είπαν.
Ο δρόμος της αγάπης αναδύεται μέσα από την εμπειρία και την γνώση της Φύσης, που δεν καταπιέζεται, αλλά ορμά με πάθος να αναγνωρίσει τον εαυτό της, και τις βαθύτερες αξίες της ζωής.

Οτιδήποτε άλλο, είναι μια ονειρική προσέγγιση της ζωής και ο οποιοσδήποτε θεός ανατρέπεται σαν μακρινός γεννήτορας και δημιουργός.

Η αναγνώριση του «ζώου», η αποδοχή της ανωριμότητας μας, αποκαλύπτει την αλήθεια της ανθρώπινης φύσης που προσπαθεί να επιβιώσει, χωρίς πρώτα να έχει αναγνωρίσει την δύναμη που την ωθεί να ζήσει. Αυτή είναι η αλήθεια, και το κλειδί για να την προσεγγίσεις βρίσκεται μέσα στην αποδοχή αυτών, που απελπισμένα η κοινωνία και η θρησκεία προσπαθεί βίαια να πνίξει, αναπτύσσοντας κανόνες ηθικής και αρετής, που δεν έχουν ρίζα στην εσωτερική γνώση και έτσι δεν μπορούν να ωριμάσουν στην ψυχή του ανθρώπου, αλλά ωριμάζουν στην λογική του και είναι εύκολα αναστρέψιμοι….
Τοσα λογια για να πεις την απλη αληθεια οτι οι απαντησεις ειναι αυτες που αναδυονται αυθορμητα απο μεσα μας σε καθε περισταση ! :roll: 8)
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκαπανέα ώρες ωρες είσαι ανεκδιήγητος ...
Δεν φτάνει που κάθεται και γράφει , μουρμουράς και απο πάνω.
Τοσα λογια για να πεις την απλη αληθεια οτι οι απαντησεις ειναι αυτες που αναδυονται αυθορμητα απο μεσα μας σε καθε περισταση !
Ναι αλλα΄δεν είναι τόσο απλό, οσο το κάνεις να φανεί.
Πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε ποιές είναι οι δικές μας απαντήσεις , ποιές των γύρω μας που οι κεραίες μας λαμβάνουν , ποιές της προσωπικότητας και ποιες της ψυχής μας...

Αυτάαααααααα

Τόσες αναλύσεις και πάλι δεν είναι εύκολο... αυτό το αυθόρμητο που δεν είναι παρόρμηση... :idea:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

aetos έγραψε:Σκαπανέα χωρίς να σε ξέρω ...μου προκαλείς το μαμαδίστικο μου...που σπανιως μου βγαίνει...χα χα θα το ψάξω...
Δε χρειαζεται Αετε να ψαξεις να βρεις το... γιατι σου βγαζω αυτο που σου προκαλω !

Απλα αποδεξου του σαν τη μονη αληθεια για σενα σε αυτη τη ζωη...

Και "ψαξε" ειλικρινα και απλα μεσα σου να δεις πως θα το κανεις βιωμα με το δικο σου προσωπικο τροπο και σε απολυτη και αγαστη συνεργασια με τον Ανωτερο Εαυτο σου :)

Και λαβε υποψη σου αυτο που λες, για να εκτιμησεις αυτο που σου λεγω :
Οι απαντήσεις άμεσες είναι αλλά μερικές φορές δεν μας αρέσουν ...οπότε δεν τις κατανοούμε..

Είμαι σίγουρη επειδή το εχω επιβεβαιώσει, σε σημείο που αν μου αρέσει μια απάντηση με βάζει σε σκεψεις....
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

aetos έγραψε:Σκαπανέα ώρες ωρες είσαι ανεκδιήγητος ...
Δεν φτάνει που κάθεται και γράφει , μουρμουράς και απο πάνω.
Τοσα λογια για να πεις την απλη αληθεια οτι οι απαντησεις ειναι αυτες που αναδυονται αυθορμητα απο μεσα μας σε καθε περισταση !
Ναι αλλα΄δεν είναι τόσο απλό, οσο το κάνεις να φανεί.
Πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε ποιές είναι οι δικές μας απαντήσεις , ποιές των γύρω μας που οι κεραίες μας λαμβάνουν , ποιές της προσωπικότητας και ποιες της ψυχής μας...

Αυτάαααααααα

Τόσες αναλύσεις και πάλι δεν είναι εύκολο... αυτό το αυθόρμητο που δεν είναι παρόρμηση... :idea:
Οτι και να λες μου "αρεσεις" κι ας μη σε ξερω... :D :) :lol: :P :evil: :roll: :shock: :D
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:D :D :D :D :D :D :D :wink:
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ΧΙ ΧΙ ΧΙ !!!

Να είσαι καλά....παιδί μου.... :geek:

Καλό απόγευμα :sunny:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ποιόν είπες "παιδί μου"καλέ :D χαχα!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Τοσα λογια για να πεις την απλη αληθεια οτι οι απαντησεις ειναι αυτες που αναδυονται αυθορμητα απο μεσα μας σε καθε περισταση
H ανωριμότητα, ή καλύτερα τα στάδια ωριμότητας...είναι το σημείο διαφοράς μας!

Η πλήρης ωριμότητα επιτυγχάνεται με ταπεινότητα... Και εκεί δεν υπάρχουν ερωτήσεις...Μόνο απαντήσεις, στο έχω ξαναπεί!

Οι απαντήσεις που αναδύονται αυθόρμητα, έχουν την είσηγηση του "εγώ" μας, Σκαπανέα, πολλές φορές και χρειάζεται επαγρύπνηση...

Ξέρεις, ίσως δεν το έγραψα για σένα, άσχετα αν σε εκφώνησα...
Αφού τελικά το βρήκες κουραστικό, μάλλον δεν έχει να σου πει τίποτα το ένστικτο!!! Εσύ, έγινες κατευθείαν άνθρωπος! :D

Γιατί η ωριμοτητα της δόνησης δεν έχει να κάνει με την βιολογική μας ηλικία, αλλά με την εσωτερική...
Και εκεί φαίνεται ολοκάθαρα για σένα, πόσο έχεις αφήσει μόνο του το παιδάκι!!! :wink:
Που αναζητάει τον Πατέρα για να το αποδεχτει...

Ο ανώτερος εαυτός δεν βρίσκει πύλη για να σε καθοδηγήσει, αν έχεις ¨"φράξει" την δίοδό του...

Μάλλον όμως εσύ ξέρεις καλυτερα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ποιόν είπες "παιδί μου"καλέ χαχα!
Ε αφού, μου λέει οτι η ''μαμά'' είναι ο ρόλος της ζωής μου και πρέπει να το παραδεχθώ ...είπα να το κάνω ..και εγινε παιδί μου..
Εκτός αυτού και οι άλλοι που συγκατοικούν μαζί μου , ετσι μάλλον με βλέπουν και οι δύο.. :twisted:
Οπότε ας το πάρω απόφαση ...χα χα

Ορίστε <<ψαξε" ειλικρινα και απλα μεσα σου να δεις πως θα το κανεις βιωμα με το δικο σου προσωπικο τροπο και σε απολυτη και αγαστη συνεργασια με τον Ανωτερο Εαυτο σου.>>

ΜΕ ΑΓΑΣΤΗ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΩΤΕΡΟ ΕΑΥΤΌ ΜΟΥ , το έκανα... :P

γελάω και που γράφω κι ας ειμαι σε ενα τρελό υπολογιστή στη δουλειά...

Καληνύχτα σε όλους ...
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

:lol: :lol: :lol: :lol: Πολύ μου αρέσει αυτή η αγαστή συνεργασία!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

τι θα πει "αγαστή"??? :roll:

Με τον Σκαπανέα θα ξεχάσω και τα ελληνικά μου!
όχι ότι σημαίνει τίποτα αυτό, έχω κι άλλη γλώσσα εγώ να συνεννοούμαι...Αυτή, της νοηματικής...
Πρέπει να μπορούμε να διακρίνουμε ποιές είναι οι δικές μας απαντήσεις , ποιές των γύρω μας που οι κεραίες μας λαμβάνουν , ποιές της προσωπικότητας και ποιες της ψυχής μας...
α, αετέ, η διάκριση δεν υπάρχει στο λεξιλόγιο του Σκαπανέα...
΄Οτι ακούει, είναι από τον Ανώτερο Εαυτό του!!! :P 8) :? :D

Και αναρωτιέμαι...γιατί ο δικός μου μού έκανε νούμερα?
Και μου έλεγε πριν λίγα χρόνια βλακείες?
Θα διαμαρτυρηθώ στον σύνδεσμο Ανώτερων Εαυτών!!! :wink: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Και αναρωτιέμαι...γιατί ο δικός μου μού έκανε νούμερα?
Και μου έλεγε πριν λίγα χρόνια βλακείες?
Θα διαμαρτυρηθώ στον σύνδεσμο Ανώτερων Εαυτών!!!
Κλαίωωωωωωω!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”