Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

αετος έγραψε: Λέω οτι οταν εμείς αλλάζουμε [ πράγμα που θεωρώ βέβαιο σε αυτό το μονοπάτι] και οι άλλοι παραμένουν εκεί που ήταν η πάνε πιο αργά, τότε υπάρχει διάσταση ιδεών και κοσμοθέασης...
Μα αυτό ούτως ή άλλως υπάρχει η διάσταση ιδεών και του πως βλέπει ο καθένας την ζωή και ότι περιλαμβάνει....

Καθένας βλέπει διαφορετικά τα πράγματα...

Η Αγάπη είναι ένα συναίσθημα που το ορίζει ο καθένας όπως το αντιλαμβάνεται μέσα από τη ζωή του και από βιώματα του.. από εκεί και πέρα μέσα από αναζητήσεις του "εσωτερικές" και από νέα βιώματα και εμπειρίες ο ορισμός της αγάπης αλλάζει, εξελίσσεται..

Πίσω από τον περιορισμό της αγάπης σαν συναίσθημα και σαν έννοια κρύβεται ο φόβος.. ο φόβος της απόρριψης.. της .."προδοσίας" ο φόβος για το άγνωστο... Έτσι κάποιοι επιλέγουν μία άλλη εικόνα για την αγάπη στην οποία έχουν τον έλεγχο .. στην οποία νοιώθουν ασφάλεια και μέσα από την οποία ζητούν επιβεβαίωση των συναισθημάτων του συντρόφου τους... και όχι μόνο...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οταν βλέπουν μια αντίθεση σε αυτά, τρομάζουν και δεν μπορούν να την καταλάβουν.
ναι συμφωνώ...τρομάζουν! Εμείς γιατί να μείνουμε μαζί τους? Κυρίως αν δεν νιώθουμε "φως" κοντά τους!

Αυτή δεν ήταν η ερώτηση? :roll:

Λίγο "θυσία" μου θυμίζει κάτι τέτοιο...

Και ξέρεις, έχω μια διάσταση με την έννοια "θυσία"...
που "κοντράρει" με ότι θρησκευτικό πρότυπο περί θυσίας του εαυτού για τους άλλους, ή με ότι πνευματικο πρότυπο περί θυσίας του εγώ...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Κατά την γνώμη μου ολη η εξέλιξη βασίζεται κυρίως στις ανθρώπινες σχέσεις. Αυτός είναι και ένας λόγος που έχω πολλές ενστάσεις για το αν είναι δυνατόν να εξελιχθεί κάποιος αν είναι μόνος [ μοναχοί, ασκητές, κλπ].
Σαφώς ένα μέρος της εξέλιξης βασίζεται στις εξωτερικές σχέσεις. Ενα μεγάλο όμως μέρος βασίζεται στον εαυτό σου, αετέ!

Οι σχέσεις που παραμένουν στα εγώ των ανθρώπων, δεν εξελίσσουν, απλά διαιωνίζουν...

΄Οταν δύο άνθρωποι συναντιούνται, λοιπόν, και ο ένας γνωρίζει το βάθος και ο άλλος την επιφάνεια, πως θα μπορέσουν να συμβαδίσουν?

Είναι σπάνιο μεταξύ των μοναχών και ασκητών να βρεις την σοφία και την δύναμη που χρειάζεται η απομόνωση.
Η αποχή από την ανθρωπότητα, έχει να κάνει με τον προσωπικό δρόμο, που δεν οδηγεί πάντα στην "φώτιση"...πιστεύω πως ούτε καν στην αφύπνιση.

΄Οπως επισης η πνευματική διδασκαλία δεν προϋποθέτει πάντα εσωτερικό φως...Δυστυχώς!!!

΄Ετσι η δική μου αντίληψη είναι, ότι είτε μέσα στους ανθρώπους, είτε μακρυά από αυτούς, η προσφορά στο σύνολο έχει να κάνει πρώτα με την εξατομίκευση και την εσωτερική μας ανάπτυξη.
Ο δρόμος της προσφοράς, περνάει πάντα πρώτα από τον εαυτό σου. Αλλιώς βασίζεται πάντα σε "εγωιστικά" κίνητρα, που δεν εξελίσσουν, αλλά χειρίζονται...

Και είτε έχεις να κάνεις με έναν άνθρωπο, είτε με πολλούς, αν δεν έχεις συναντήσει τον εαυτό σου, η σχέση θα παραμείνει στην επιφάνεια, χωρίς να μπορέσεις να "αγγίξεις" κανέναν τελικά, ούτε καν τον εαυτό σου...

Δάσκαλοι γινόμαστε ο ένας του άλλου λένε...και σωστό είναι αυτό! Αρκεί να αναγνωρίζεις τις ευκαιρίες σου!
Αλλιώς οι συναντήσεις μας με ανθρώπους θα είναι πάντα "μοιραίες" χωρίς ποτέ να μπορέσουμε να οφεληθούμε από αυτές!

Μην ξεχνάς, ότι μοναχός δεν είναι μόνο όποιος απομονώνεται οικειοθελώς...Μοναχός είναι επίσης όποιος απομονώνεται ακουσίως, θεωρώντας ότι οι άνθρωποι τελικά είναι δυστυχισμένοι και διαχωριζεται από αυτούς. Η μοναξιά για τον καθένα μας έχει και διαφορετικες παραμέτρους, που αν τις δεις βαθύτερα, έχουν πάντα ένα όφελος!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

ANGELS ON EARTH έγραψε:Γιατί καλή και η θεωρία αλλά έμπρακτα η συμβίωση θέλει συνεχή επαγρύπνιση και εναρμόνιση και εξισορρόπηση και πολλά άλλα.....! :wink:
Αυτό ήθελα να πω καλε πωπω με πιασατε απο τα "μουτρα"... 8) :D .
Φυσικά και μόνο μεσω των σχεσεών μας με ολους τους αλλους εξελισσόμεθα,και ανακαλύπτουμε εμάς.
ΑΠλά έχοντας βιώσει και μαζι και χώρια και μεσα κι έξω.....κατέληξα για μενα πως τις καλύτερες στιγμές μου τις απολαμβάνω με τον Εαυτο μου.Δεν λεω ότι οι σχεσεις μου με τους αλλους ειναι κακές ουτε καν άσχημες εκτός απο φάσεις που ξερω ότι ειναι "περασμα" για καπου αλλου.
Και το να λέμε απλά τι πιστεύουμε έιναι όμορφο αλλά το να το βιώνουμε είναι κομμάτι διαφορετικό ως προς την δυσκολία του. :?
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Επειδή δεν έχω ιντερνετε σπιτι λογω αλλαγής σύνδεσης και "γκαντεμιάς" μου........απαντώ ετεροχρονισμένα.
Νick γράφεις
Είναι σοκαριστικο να βλεπεις μετα από καιρο ότι η επιλογη σου και η κριση σου ηταν λαθος. Σημβαινει και στα καλυτερα σπιτια όμως.
σου λεω λοιπον ότι ήταν ότι καλυτερο μπορούσες να επιλέξεις σύμφωνα μ ετον βαθμό συνειδητότητάς σου ,και προκειμένου να εξελιχθείς.ΑΝεξέρτητα με το ποσο το κατανοείς τώρα να είσαι σίγουρος πως καποια στιγμή θα το νοιώσεις φίλε μου.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

Δάσκαλοι γινόμαστε ο ένας του άλλου λένε...και σωστό είναι αυτό! Αρκεί να αναγνωρίζεις τις ευκαιρίες σου!
Αλλιώς οι συναντήσεις μας με ανθρώπους θα είναι πάντα "μοιραίες" χωρίς ποτέ να μπορέσουμε να οφεληθούμε από αυτές!
:)
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Οταν οδηγουμαστε στην αυτογνωσια της ψυχης μας(πνευματικοτητα) και οχι στην αυτογνωσια του σωματος(υλικος κοσμος, αισθησεις κ αισθηματα)...τοτε μονο θα καταλαβαινουμε την 'αληθεια' μεσα μας και θα εχουμε γαληνη, ευδαιμονια ψυχης και ευτυχια και μετα θα μπορουμε να ερθουμε σ' 'επαφη' με τους γυρω μας συνειδητα και με αγαπη πραγματικη!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Mandry για να φτάσεις στην ψυχή σου θελει να γνωρίζεις και το όχημα,που έιναι το σώμα.Και τα συναισθήματα μας είναι το "μεσον" για να προχωρήσουμε στην αλλαγή συνειδητότητας,στην πνευματικότητά μας.Δεν γίνεται αγνοώντας το ένα να φτασουμε στο αλλο.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Οσο ειμαστε εδώ και εχουμε σωμα, το φροντιζουμε και είναι ‘κομματι’ μας. Οποτε αυτή είναι και η τωρινη πραγματικοτιτα μας και η αληθεια μας.
Οποτε η ‘πραγματικη αγαπη’ που λεμε δεν νομιζω πως είναι εφικτο σε αυτό το επιπεδο ετσι και αλλιως σε ολοι τις την διασταση.
Και νομιζω προσοπικα ότι παει και ‘μακρια η βαλιτσα’ όταν μιλαμε σε αυτά τα επιπεδα. Είναι σαν να θελουμε να πεταξουμε και δεν εχουμε μαθει ακομη να μπουσουλαμε. Δεν το λεεω επιθετικα, προς θεου.
Καταλαβαινις τι λεεο?
Είναι καλο να κατανοουμε και το που βρισκομαστε για να κανουμε και ένα σωστο βημα εμπρος. Δεν είναι αγωνας ετσι και αλλιως.

Είναι λογικο να εχουμε αυτές τις ‘περιπετιες’ και τις αποριες. Αλλοιμονο η μαλλον ‘περιεργο’ να μιλαγαμε για χωριζμους και σχεσεις όταν ασχολουμαστε με πνευμα ΚΑΙ σωμα σε αυτές.
Το θεμα για μενα είναι να τα βιωνουμε και να μην πεφτουμε στην λουμπα να χτυπαμε τα ‘ακρα’. Και το πιο βασικο μεσα από αυτά, να προσπαθουμε να βλεπουμε και το τι επρεπε να μαθουμε σε αυτή την σχεση που δεχτικαμε και προκαλεσαμε.

Πολλες φορες ( και να μην το παρει αυτό κανεις πρωσοπικα) κανωντας ρεικι η καποια πνευματικη αναζητιση, προσπαθουμε να επιταχυνουμε την εξελιξη μας λεγοντας ‘μεγαλα λογια’ η περνωντας κατι μονο με τον νου. Αλλα όταν ερθει η στηγμη να το βιωσουμε βρισκομαστε προ εκπλιξεων. Καλυτερα είναι νομζω να καταλαβαινουμε ‘που βρισκομαστε’ και να μην μετατρεπετε η πνευματικι μας αναζητιση σε ένα ‘φιλοσοφικο’ κλωτσοσκουφι.

Παρακαλω μην παρετε τιποτα από όλα αυτά ‘στραβα’
:wink:
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Δεν θα συμφωνησω μαζι σας :lol: :lol: ....
τα συναισθηματα ανηκουν στον υλικο κοσμο και οδηγουμενοι απο αυτα θα εχουμε λαθος επιγνωση της πνευματικοτητας...σε καμια περιπτωση τα συναισθηματα δεν ειναι το 'οχημα' (για εμενα προσωπικα μιλαω)
Αισθηματα κι αισθησεις πρεπει να ειναι αποστασιοποιημενα απο το δρομο προς την πνευματικοτητα που λεμε(την αυτογνωσια της ψυχης) αλλιως αυτα ειναι που μας οδηγουν και δεν ειναι το αποτελεσμα το εφικτο αλλα προσωρινο και μονο και ο δρομος δεν ειναι προς τα 'επανω' αλλα εχει αλλη κατευθυνση εστω και αν προσωρινα μας δινει αυτη την αισθηση του 'επανω'.

Νικ σορρυ αλλα πιστευω οτι ακομα το βλεπεις λογικα και σωματικα το θεμα(σε καταλαβαινω, μη με παρεξηγεις) αλλα πρεπει να το 'πιασεις' αλλιως και για ν απαγκιστρωθεις τελειως και τωρα και για παντα απο μελλοντικες καταστασεις.
Φτασε πρωτα στο 'επανω' και μετα θα δεις τι ομορφο που ειναι να ζεις και πιο 'κατω'.....αφου παντα θα εισαι απο 'πανω'.....
τα λεω λιγο περιεργα αλλα τι να κανω :roll:
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Δεν θα συμφωνησω μαζι σας ....
και αυτο γινεται.... :wink:
Άβαταρ μέλους
Δωρουλα
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 33489
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 4:23 pm
Τοποθεσία: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ

Δημοσίευση από Δωρουλα »

τα συναισθηματα ανηκουν στον υλικο κοσμο και οδηγουμενοι απο αυτα θα εχουμε λαθος επιγνωση της πνευματικοτητας...
Εγώ πιστεύω απο την άλλη ότι τα συναισθήματά μας είναι ο οδηγός για να εξελιχθούμε και να αγγίξουμε την πνευματικότητα!Για παράδειγμα, ζηλεύω ή θυμώνω, αυτα τα συναισθήματα θα με βοηθήσουν άν τολμήσω να αναρωτηθώ το γιατι, να μπω βαθύτερα στον εαυτό μου και να τον κατανοήσω.Με αγάπη και αποδοχή!Γιατί για μενα αυτό σημαίνει πνευματικότητα!Η χαρτογράφηση του εαυτού μου....., ο οποίος περιλαμβάνει και συναισθήματα και σκέψεις και σώμα αλλά και ψυχή!
Η πληγωμένη καρδιά μπορεί να Ερωτευθεί
Η προστατευμένη καρδιά δεν μπορεί


Πολέμα και Οραματίσου.

Εικόνα

Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

ρε παιδια, τι λεμε οτι το ενα ειναι για πανω και το αλλο για κατο??

ολα συδεδεμενα ειναι.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μadraoulas...εγώ προσωπικά εξελίχτηκα (ή έτσι νιώθω) μέσα από τον θυμό, την αγάπη, το δεδομένο, την μάχη...Τίποτα δεν άφησα απ' έξω...
Η ψυχή μου και η συνείδησή μου έγιναν ο κόσμος μου και αυτόν χρειάζεται να το βιώνεις με αίσθημα και όχι με σκέψη...

Δεν λες τώρα θα μιλήσω πνευματικά, τώρα θα μιλήσω φυσικά!
Γιατί μετά από ενα σημείο και μετά δεν υπάρχει διαχωρισμός, αλλά αναγνώριση.

Η ομορφιά τον θυμό τον περιέχει, σαν το αντίθετο της γαλήνης. Πως θα ολοκληρωθεί η διαδρομη μας χωρίς αισθηματικό πέρασμα?

Και πως θα αγαπάς, χωρίς να γνωρίσεις τι φοβάσαι?

τα συναισθηματα ανηκουν στον υλικο κοσμο και οδηγουμενοι απο αυτα θα εχουμε λαθος επιγνωση της πνευματικοτητας...
Νιώθω ότι αυτή η φράση κρύβει από μόνη της φόβο...

Δεν οδηγούμαστε από κανέναν, εκτός από τον εαυτό μας! Αλλα για να οδηγούμαστε από αυτόν, πρέπει να ξεκαθαρίσουμε με εμάς...

Τι θα πει άραγε πνευματικότητα, αν αυτήν την απομονώνεις στο πνευματικό πεδίο...Τότε τι ήρθες να κάνεις εδώ Madraoulas? :wink:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

εεεεε, τα πε καλυτερα απο μενα η Βασω, λολ. :roll:


καπως ετσι ηθελα να πω και γω. ειναι σαν να μην αποδεχομαστε την υπαρξη μας σε αυτο το επιπεδο, στην Γη. Σαν να θελουμε να παμε αμεσως σε αλλο κεφαλαιο. Αλλα και αυτο ειναι παγιδα απο μονη της.

Ειναι για μενα σαν μια 'παγιδα του γκουρου'. οπου νομιζει ο ανθρωπος πως τα 'γηινα΄ δεν ειναι σημαντικα και αντιπροσοπευτικα του πνευματος και θελει να παει αμεσος στο επομενο κεφαλαιο. Ειναι σαν να μην αποδεχεται ενα μεγαλο μερος του εαυτου του.

Νομιζω και καμια φορα οτι ειναι και ενα συνιθες λαθος που κανουμε οταν νομιζουμε πως τα τρια κατω κεντρα μας δεν εχουν να κανουν τιποτα με τον ανωτερο εαυτο μας και την πνευματικοτιτα.

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”