Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Δημοσίευση από Nick »

Σημερα μετακομιζα πραγματα στο σπιτι τον γονιων μου και στο παλιο μου δωματιο.
Πανω απο 10 χρονια εχω να μεινω εκει. οουφ....

Καθως μετακομιζα μεσα απο τον πονο μου του χωρισμου σκεφτομουνα διαφορα και τσαντιζομουνα.

τσατιζομουνα γιατι ειναι ευκολο να δειχνεις το φταιξιμο σε αλλους για δικες μας 'αδυναμιες'.
Σκεφτομουν οτι, εβαλα τοσο μα τοσο κοπο στο σπιτι τις, και τοση αγαπη. ΠΟΛΥ αγαπη!
Λεει οτι κουραστικε απο τις αρρωστιες μου.
Κουραστικε οταν ελειπε ταξιδια και γω εβαψα και τα δυο υπνοδωματια τελια?
Κουραστικε οταν εφτιαξα την κουζινα? Γρεμισα την παλαια και εβαψα την καινουρια.
Κουραστικε οταν εβαψα τα μπαλκονια?
Κουραστικε οταν εβαλα πλακακια στα μπαλκονια για να καλυψουμε τα μοισαικο?

Τοσος κοπος, και ολοι την φορα τραγουδαγα και ειχα τα 'φτερα' της αγαπης που μου δινανε δυναμη.
Το σπιτι ηταν αχουρι στην κυριολεξια οταν πρωτο ηρθα. Και εβαλα τον 'χαρακτηρα' μου μεσα. Δηλαδη αυτη η ενερεια μου μετετρεψε το σπιτι σε κατι ζεστο και ομορφο.

Και αυτη κουραστικε απο τις αρρωστιες μου?

Ειχε θεματα με τον ερωτα. Που τις λεγανε παλιοι 'φιλοι' τις. Την κοροιδευανε. Και γω την πηρα απο το χερι τρυφερα και τις ειπα οτι θα την βοηθησω. Δεν προσπαθησε η ιδια.

Ηταν εργασιομανης και ελειπε πολυ απο το σπιτι. Δεν τις ελεγα τιποτα. Μονο που και που προσπαθησα να τις δειξω πως θα πρεπει να προσεχει τον εαυτο τις πιο πολυ.
Τις περρισοτερες φορες ερχοταν και ειχε ενα ομορφο δειπνο ετοιμασμενο απο μενα.
Ειχα ΄Δεχτει' τα 'περιεργα' τις. Γιατι δεν μπορουμε να βρουμε και το τελειο στον αλλον.
Δεν με πειραζανε γιατι εκανα συνηδιτη επιλογη να την δεχτο ετσι.
Στο νοσοκομειο ημουν εκει και τις τρις φορες που εκανε τις εγχειρισεις τις, και μια οταν εκοψε πολυ το δακτυλο τις. Οταν πηγα στο νοσοκομειο για τον προστατη μου, πηγα τον εαυτο μου γιατι ελειπε παλι ταξιδη για την δουλεια.
Ολο αυτο τον καιρο με βοηθουσε με την αυτοπεποιθησει μου και μου ελεγε να παω ξανα πανεπιστιμιο. το εκανα.

Οταν επαθα την προστατιτιδα μου μου ειπε να μην ανησηχω. Πηγα σε γιατρους, βοηθηθικα. Αυτο ηταν πριν 3 χρονια.
Οταν μαθαμε οτι δεν μπορει να κανει παιδια, εκλεγε και με ρωτισε αν θα την αφισω. Τις ειπα ' ποτε' και να μην ανησυχει.

Ηθελε παιδι και δεν ηθελε. Εκει ξεκινισανε η μεγαλες κοντρες μεσα τις. Την δουλεια την ειχε να αποφευγει οποια 'επαφη' με τον εαυτο τις. Για αυτο ηξερε πολυ καλα οτι αν κανει παιδι, δεν θα εχει την δουλεια τις σαν το ναρκοτικο τις πλεον. Τι να εκανε? Μια ζωη ειχε την δουλεια τις σαν 'οχημα' διαφυγεις. Τωρα ηταν ολα μπροστα τις.
Συνεχιζε ο πολεμος μεσα τις.
Αφισε μια δουλεια για να παει σε μια αλλη. Αυτη η κανουργια δουλεια θα ειχε πολλα ταξιδια. Σκεφτομουν ολον αυτο το καιρο 'πως διαλεγη μια δουλεια με ταξιδια οταν πρεπει να προσπαθησουμε πολυ για να κανουμε παιδι?"
Αλλα τις ειπα οτι την κανει να ειναι ευτιχισμενη να το κανει.
Και πηρε την δουλεια.
Στην καινουρια δουλεια, ειχε λιγοτερο στρες. Περρισοτερο χρονο οταν ηταν σπιτι. Μονο τα ταξιδια ηταν αρκετα.
Ξαφνικα, με καποιες ανακαταταξεις μεσα απο την δουλεια, αρχισε κοσμος να φευγη και να απολυουν κοσμο. Φαντασου τρομος για μια εργασιομανη!
Αρχισε να πανικοβαλεται. Και να μου λεει τι θα κανει. Τις ελεγα, 'δεν εχουμε αναγκη, μπορουμε και εχουμε την δυναμη να κανουμε οτι θελουμε'.
Τοτε ξεκινισαν τα δικα μου. Που ειναι πρην απο εναν μηνα περιπου. δεν ειχα βρει ακομη δουλεια. Αρχισαν ολες η καλες ακρες που ειχα δουλεια να μην 'βγαινουν'. Τοτε μου φαγανε την δουλεια ενας 'φιλος'
Ειχα ευκαιρια να παρω μια δουλεια που μου προσφερανε αλλα επρεπε να δουλευω 2-3 βδομαδες καθε μηνα εξω. δεν την πηρα γιατι πως θα καναμε παιδι ετσι????? Να λειπει αυτη ΚΑΙ γω??
Μου ειπε οτι αυτη θα την επαιρνε την δουλεια. Νευριασα γιατι δεν με κατανουσε και δεν ΜΑΣ κατανουσε.
Μουρθε η προστατιτιδα ξανα, και φοβιθικα μην περασω ολα τα ιδια που περασα την προιγουμενη φορα με τους πανικους μου.

Και μου ειπε οτι με αφινη γιατι την κουρασαν η αρρωστιες μου.

Ελεος,
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Το μόνο που μου έμεινε Nick από τα παραπάνω είναι
τραγουδαγα και ειχα τα 'φτερα' της αγαπης που μου δινανε δυναμη

ήσουν ευτυχισμένος μέσα σε αυτή τη σχέση λοιπόν!!

αγάπη απεριόριστη...δύσκολο να το βιώσουν οι άνθρωποι!

αγάπη χωρις όρους...ουτοπία! ΄Ομως εσύ το βίωσες...

Τώρα? Γιατί απορείς?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

τελικα, την αγαπη αυτη την τροφοδοτουσα εγω.

ημουνα ευτιχισμενος μεσα σε αυτο που δημοιουργισα εγω.

Δουλευα την σχεση, και τον εαυτο μου.

Οταν ομως δεν εκανε δουλεια η ιδια με τον εαυτο τις, ε που να πηγαινε η σχεση?
Οταν σταματα ο ενας απο τους δυο να εξελισετε, τοτε ο αλλος παει 'αλλου'.

Απορω, με το ψεμα τις και πως εκανε εναν ανθρωπο σαν και μενα που εκανα τοσα, και να προσπαθησει να με μετατρεψει σε κατι που δεν εκανε η ιδια.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ημουνα ευτιχισμενος μεσα σε αυτο που δημοιουργισα εγω.


Τι δημιούργησες, ξέρεις?

Γιατί αυτό που περιγράφεις δεν μοιάζει σαν δημιουργία.

Την αγάπη δεν την δημιουργείς...΄Η υπάρχει ή δεν υπάρχει!

Αυτό που δημιουργείς είναι οι συνθήκες για να αναπτυχθεί σωστά και γερά!

Και αυτές οι συνθήκες δεν αφορούν μόνο στο περιβάλλον, αλλά και στη συναισθηματική φροντίδα...

Που μάλλον σου έλλειπε και κατά την διάρκεια... Εξού και η ασθένεια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

εννοις την συναισθηματική φροντίδα που δεν μου εδωσε ενω εγω την εδινα?

Αυτο που δημιούργησα ηταν ενα περιβαλλον για να 'στεγαση' την αγαπη μας.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

το περιβάλλον ναι είναι χρήσιμο...Να είναι ωραίο, καθαρό, συμμαζεμένο!

Αλλά φτάνει?

Εσωτερικά? Τι δημιουργησες για σένα, εκτός από το ότι "θυματοποίησες" την προσφορά σου?

Ξέρεις, καμιά φορά η υπερβολική προσφορά δεν αντέχεται...Πέφτει βαριά για τους ώμους κάποιου.

Και είναι βαριά, γιατί περικλείει και διεκδικήσεις, που παρ' όλο που δεν φαίνονται, ενεργειακά υπάρχουν.
Η ευθύνη αυτών των διεκδικήσεων δεν συνυπολογίζεται πολλές φορές, και εκεί χαλάει η σχέση...

Ναι, συναισθηματική φροντιδα εννοώ, αν εισέπραττες στην διάρκεια της σχέσης... Αν ύπήρχε ανταλλαγή, σε διάρκεια και χρόνο που εσένα σου ήταν αποδεκτά...

ή απλά, υπέμενες, λέγοντας στον εαυτό σου την μεγαλύτερη δικαιολογία "τι να κάνω, έτσι είναι..." ?

Σε ένα τόπικ στις ΣΧΕΣΕΙΣ, έγραψα σημερα, "η αλήθεια σου δεν μπορεί να καταλύσει την δικιά μου αλήθεια"...

Και φυσικά ισχύει και αντίστροφα...

Το να είμαι ευτυχισμένος με αυτά που έχω, είναι η μεγαλύτερη διαδρομη της αυτογνωσίας...
Γιατί στο τέλος της ανακαλύπτεις, ότι ΕΙΜΑΙ ευτυχισμένος και χωρίς αυτά...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

για πειτε μου ρε παιδια για αυτο σας παρακαλω γιατι εχω σιχαθει εντελος.

Σημερα εμαθα οτι η 'δικια μου΄ εστειλε πριν απο μερες μαιλ σε περιπου 10 ατομα, παλιους συναδερφους τις εκει που εργαζομαι εγω οτι " παρακαλω μην αναφερεται το ονομα μου στον Νικο, γιατι περναμε μια δυσκολη στηγμη'.

Τσαντιστικα και σιχαθηκα.

Και πηγα σε μια κοπελια που δουλευη στο τμημα μας και τις ειπα " αν θελετε να μαθεται κατι για μενα δεν εχετε να με ρωτισετε' και το ειπα με υφος.
Καπως κομπλαρε η κοπελα και μου λεει, " Μην νομιζεις Νικο οτι ο κοσμος ειναι μ****ας, το ειπαν ολοι πως δεν θα επρεπε η Δεσποινα να λεει σε μας τα πρωσοπικα σας, και δεν τους εκανε καλη εντυπωση.

γιατι ρε παιδια πρεπει να γινει τοσο σιχαμα το ολο θεμα?

Εδω προλαβε σε καποιους 'κοινους μας φιλους να πει μ******ς για μενα. Και μου το ειπανε. Με καλεσαν σπιτι τους και τα ειπαμε.

Αισχος
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Nick με όλο τον σεβασμό στο προσωπικό σου πρόβλημα και με όλη την αγάπη μου σε σένα, θα ήθελα να σταθώ λίγο στο θέμα της συντρόφου σου, που φαίνεται να σε ταλαιπωρεί και να σε θυμώνει με τις πράξεις της.
Δεν θα σου πω να μην θυμώνεις, γιατί αυτό είναι ένα υγιές συναίσθημα που πρέπει να εκδηλωθεί στον χρόνο του και να το βιώσεις ολοκληρωτικά.

Θα σου πω όμως, ότι έχεις αφήσει τον εαυτό σου, στο έλεος μιας άτοπης κριτικής και δεν φροντίζεις καθόλου να προφυλάξεις τις αξίες σου.

Σίγουρα όλοι μας, και αυτό δεν έχει να κάνει με το ρέικι, έχουμε στιγμές αδυναμίας, όπου νιώθουμε κάποιον να μας τραβά το χαλί κάτω από τα πόδια…

Βίωσα κι εγώ πριν λίγες μέρες το ίδιο συναίσθημα…΄Ενιωσα την εμπιστοσύνη μου να κλονίζεται και να γκρεμίζει ότι όμορφο είχα νιώσει για καποιον άνθρωπο…

Οι στιγμές όμως αυτές κράτησαν ένα δευτερόλεπτο! ΄Ηταν αρκετό για να με συνδέσει ξανά με το πνεύμα μου, για να βιώσουμε μαζί τον θυμό μου, και την ομορφιά, αναγνωρίζοντας την δική μου αφέλεια και τα δικά μου λάθη, που καθόλου δεν είχαν να κάνουν με τις πράξεις του άλλου…

Αυτό δεν προσπαθούμε εδώ μέσα? Να βρούμε σκιές του εγώ μας, που μας απομακρύνουν στιγμιαία από την αλήθεια της ύπαρξης μας και μας βάζουν στην διαδικασία να βλέπουμε την κοτρόνα στο μάτι του άλλου, εμείς όμως κοντεύουμε να τυφλωθούμε από την δική μας κοτρόνα, που δυστυχώς δεν την παίρνουμε είδηση…

Nick θα σου πρότεινα να σκύψεις με αγάπη στον εαυτό σου και να αφήσεις την πρώην σύζυγό σου να διανύσει τον δικό ΄της δρόμο, που δεν είναι σπαρμένος με ροδοπέταλα, όπως αντιλαμβάνομαι.

Ο καθένας μας, όποιος κι αν είναι ο ρόλος που έχει επιλέξει, έχει μια δύσκολη διαδρομή με επιλογές, που πολλές φορές δεν είναι ξεκάθαρες…

Αντιλαμβάνομαι την αηδία που σου προκαλούν οι πράξεις ενός ανθρώπου, νιώθω τις πληγές που άφησε και τις καινούργιες που ανοίγει…όμως….

Δεν θα σου άρεσε ο εαυτός σου, αν μπορούσες μόνο να νιώσεις την ενέργειά σου…Εγώ την νιώθω από δω…και πίστεψέ με δεν είναι ότι καλύτερο!

Γι’ αυτό βγες από την παγίδα αυτή που έχεις πέσει και βίωσε όποια συναισθήματα σου έρχονται, ανακαλύπτοντας εσένα μέσα σ’ αυτά και όχι την σύζυγό σου.

Εσύ άραγε είσαι πουθενά?

Στο λέω γιατί αισθάνομαι έναν «εγκλωβισμό» σ’ αυτό που δημιουργεί εκείνη, και εσύ αφήνεσαι σ’ αυτόν, μπαίνοντας ολοένα και πιο βαθιά…

Δεν ξέρω αν σου λέει κάτι το ρέικι, αυτή τη στιγμή…Δες το σαν βοήθεια του Εαυτού σου προς εσένα και χρησιμοποίησέ το…Οι στιγμές μαζί του ίσως σου φέρουν και την γαλήνη που τόσο χρειάζεσαι…

Αν όχι, σκέψου ότι χρειάζεσαι «θεραπεία» πρώτα εσύ για σένα…
Την «θεραπεία» της πρώην συζύγου σου, ας την φροντίσει μόνη της. Εσύ είσαι υπεύθυνος και για εκείνη?

Σκέψου…

Θα ήθελα το επόμενο ποστ σου να περιέχει εσένα και αυτά που βιώνεις μέσα σου

Η Δέσποινα βιώνει κι αυτή αντίστοιχα συναισθήματα, γι’ αυτό ας τα σεβαστούμε, ανεξάρτητα αν εκεινη η ίδια τα προκάλεσε…

Ποιός είναι ο τέλειος?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Δεν καταλαβαινω εντελως το ποστ σου Βασω μου.

Ναι με χαλαει αυτα που βλεπω οτι εκανε η Δεσποινα. Ειναι φυσιολογικο νομιζω.
Δεν με χαλαει στο σημειο ομως που μου κανει απολυτα κακο.

Αλλα με χαλαει.

Δεν ειμαι απολυτα στο 'κεντρο μου' ολες τις στηγμες για να αντιμετωπιζω πραγματα με εναν πιο 'σωστο' τροπο. Ανθρωπος ειμαι και γω.
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά και δεν είσαι στο κέντρο σου...

και δεν μπορείς να είσαι όσο ασχολείσαι με το τι έκανε εκείνη...

΄Εκανε....

Εσύ τι κάνεις τώρα? Αφήνεσαι και απομακρύνεσαι από εσένα, μπαίνοντας σε λεπτομέρειες που δεν χρειάζονται επεξεργασία, από εσένα...

Δεν θα μάθεις ποτέ γιατί το κάνει... γιατί το έκανε...
Και γιατί να σε αφορά άραγε?

Δες καλύτερα τι κάνεις εσύ...

΄Ανθρωπος είσαι, και βέβαια...
Με έντσικτα και συναισθήματα...αλλά και με κάτι άλλο ακόμα!
Με ψυχή, που απ' οτι έχεις πει, την έχεις αγγίξει κάποιες φορές...

Αυτήν λοιπόν σου λέω να νιώσεις, που φωνάζει...

Τι δεν κατάλαβες από το ποστ μου? :roll:

Που σου λέω να βρεις εσένα?
Εγώ βλέπω έναν θυμωμένο άνθρωπο, που χρειάζεται δικαιολογία για τον θυμό του...Μην το θεωρείς αδυναμία, τον θυμό! Και δεν χρειάζεται να βρίσκεις δικαιολογίες, δίνοντας του κίνητρα για να υπάρξει... Υπάρχει και είναι όμορφο αυτό!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Ξέρεις, καμιά φορά η υπερβολική προσφορά δεν αντέχεται...Πέφτει βαριά για τους ώμους κάποιου.

Και είναι βαριά, γιατί περικλείει και διεκδικήσεις, που παρ' όλο που δεν φαίνονται, ενεργειακά υπάρχουν.
Στο πρωτο εχεις δικιο Βασω και βασιζεται συτην ψυχολογια του "σωτηρα".

Ανεξαρτητα αν γινεται συνειδητα ή ασυνειδητα.

Αλλά και στο δευτερο μαλλον εχεις δικιο, αν και δεν πιστευω οτι μπορει να γινεται συνειδητα κατι τετοιο και οντως υπαρχουν ενεργειακες "δεσμευσεις", οι οποιες δεν μπορουν να παραγραφουν ετσι απλα και ευκολα.

Και αυτες ειναι που μπορουν να δρασουν "υπουλα" και ασυνειδητα στο δοτη και να του δημιουργησουν την "απαιτηση" της ανταποδοσης.


Σε αυτη την "τρυπα", οπως λεει σημερα και ο λαος, εχεις μπει Νικο και νιωθεις αλλά και εισαι παγιδευμενος.

Εχεις επενδυσει ενεργειακα πολλα και μεγαλα ποσα και δεν φαινεται οτι επιασαν τοπο οι ενεργειες σου αυτες και δεν εχεις τις αποδοσεις που περιμενες.

Το γεγονος οτι επιστρεφεις και παλι στο παλιο σου δωματιο στο πατρικο σου, δειχνει οτι εχεις αλυτα θεματα με την παιδικη σου ηλικια και οτι οι "συγκυριες " σε οδηγουν πισω για να τις αντιμετωπισεις με την εμπειρια και τη σοφια της τωρινης σου ηλικιας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Skapaneas την 08 Απρ 2008 12:19 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Skapaneas έγραψε: Εχεις επενδυσει ενεργειακα πολλα και μεγαλα ποσα και δεν φαινεται οτι επιασαν τοπο οι ενεργειες σου αυτες και δεν εχεις τις αποδοσεις που περιμενες.

Το γεγονος οτι επιστρεφεις και παλι στο παλιο σου δωματιο στο πατρικο σου, δειχνει οτι εχεις αλυτα θεματα με την παιδικη σου ηλικια και οτι οι "συγκυριες " σε οδηγουν πισω για να τις αντιμετωπισεις με την εμπειρια και τη σοφια της τωρινης σου ηλικιας.
Στο πρώτο Σκαπανέα θα πω ότι δεν μπορεί κανείς να επενδύσει ενεργειακά σε κανέναν... δηλαδή τι εννοείς με το ¨οι ενεργειές σου δεν έπιασαν τόπο¨; Δεν μπορείς να επηρεάσεις κανέναν ενεργειακά.. και το να προσπαθησεις κάτι τέτοιο δεν βρίσκετε στα πλαίσια της αγάπης... όταν αγαπάμε δεν αγαπάμε μια ιδέα... αγαπάμε έναν άνθρωπο έτσι όπως είναι αυτός ο άνθρωπος με τον τρόπο που λειτουργεί.. οτιδίποτε άλλο περιορίζει την αγάπη..
Οταν αγαπάς προσφερεις αυτά που νοιώθεις χωρίς να περιμένεις κανένα αντάλαγμα... Δεν περιμένεις την ίδια συμπεριφορά απο τον άλλον γιατι εσυ του την πρόσφερες... Αν ο άλλος σε αγαπάει θα προσφερει ότι αυτός αισθανεται και θέλει..


Οσο για το δευτερο... αυτό μόνο ο Nick μπορεί να το ξέρει... μπορεί να είναι αυτό που λές.. μπορεί κάτι άλλο.. το τι μας συμβαίνει εξαρταται απο πολλα πράγματα..

Nick ασε την το τι κάνει ή έκανε η πρώην γυναίκα σου.. συγκεντρωσου στο τωρα και σε εσένα... δες τον εαυτό σου λίγο.. μην προσπαθείς να εξηγησεις το τι έγινε και το γιατί έγινε ή το γιατί κάνει ότι κάνει... δεν θα βγάλεις άκρη σε καμία περίπτωση... μπορεί να κάνεις κάποιες θεωρίες αλλα τι νόημα έχουν;

Ο καθένας ζεί με τις επιλογές του Nick αυτές τις επιλογές μπορείς αν θες να τις κριτικάρεις .. αλλα που θα οδηγησει;; θα νιώσεις καλύτερα; Δεν νομίζω.. Βίωσε τα συναισθήματα σου και ζήσε το τωρα σου...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οταν αγαπάς προσφερεις αυτά που νοιώθεις χωρίς να περιμένεις κανένα αντάλαγμα... Δεν περιμένεις την ίδια συμπεριφορά απο τον άλλον γιατι εσυ του την πρόσφερες

Ω Ηλία μου...Τι είπες τώρα?

Μιλάς μάλλον για την μειονότητα...

Ακόμα και αν το λένε...πόσοι το πιστεύουν άραγε?????
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η αγάπη δεν ζητά

Η αγάπη δεν επιλέγει τίποτε για τον εαυτό της, αλλά επιδιώκει μόνο να κάνει δυνατές τις επιλογές του αγαπημένου προσώπου.


Συζήτηση με τον Θεό, βιβλίο 3
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οταν αγαπάς προσφερεις αυτά που νοιώθεις χωρίς να περιμένεις κανένα αντάλαγμα... Δεν περιμένεις την ίδια συμπεριφορά απο τον άλλον γιατι εσυ του την πρόσφερες
Σε θεωρητικό επίπεδο ισως να μπορεί να εφαρμοστεί αλλά σε πρακτικό πως το βλέπεις?
Αν όντως αγαπάμε ένα άτομο κι όχι τηη ιδέα της αγάπης , τότε αγαπάμε κάτι που εχει [ ο άλλος] , κάτι που μας ελκει, που θαυμάζουμε και που σε αυτά βρίσκουμε την συντροφικότητα, τον ερωτισμό η την φιλία.
Αν αυτά πάψουν να υπάρχουν [ για όποιο λόγο] απο το ενα μέλος της σχέσης πως αυτή θα διατηρηθεί?

Λέει ο Ιλίας

<<όταν αγαπάμε δεν αγαπάμε μια ιδέα... αγαπάμε έναν άνθρωπο έτσι όπως είναι αυτός ο άνθρωπος με τον τρόπο που λειτουργεί..>>

Αρα αν αυτός αλλάξει και αλλάξει και η λειτουργία του τότε τι μένει εκτός της ιδέας της αγάπης η της δικής μας ανάγκης για έκφραση?

Μπορεί να είμαι εγω πεζή η ιδιοτελής αλλά νομίζω οτι αν πάμε να κάνουμε την θεωρία, πράξη και τα ανάγουμε όλα αυτά στην καθημερινή συμβίωση θα δούμε οτι μετακινούνται οι θέσεις.
Αν δεν υπάρχει αντάλαγμα σε οποιαδήποτε μορφή σχέσης θα συνεχίσει να υπάρχει η σχέση?
[ Για να διευκρινίσω, λέγοντας αντάλαγμα δεν εννοώ υλικά πράγματα άποκλειστικά αλλά κυρίως ψυχικά. Κάνουμε σχέσεις για βασικούς λόγους δικούς μας. Μπορούμε να ονομάσουμε αυτούς τους λόγους σαν κάτι ιδεολογικό που μας καλύπτει η σαν κάτι πρακτικό που εχουμε ανάγκη. Γι'αυτό και επιλέγουμε με ποιούς θα σχετιστούμε και δεν πάμε τυφλά].

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”