Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Για αυτο με ποναει τωρα για λιγο αλλα θα μου περασει ΠΟΛΥ πιο γρηγορα.
χαίρομαι για την διαπίστωση Nick!!! Τελικά τίποτα δεν πονάει περισσότερο από την αποχή του εαυτού μας από εμάς! Ε?

Ερωτες, φιλίες, γενικά οι διαπροσωπικές μας σχέσεις όταν στέκονται στην επιφάνεια, είναι απλά ένα "πάρε-δώσε"... :(

Λυπηρό προς στιγμήν, αλλά προχωράμε περισσότερο, για να βρούμε το δικό μας φωτεινό βάθος ε?
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

καλημερα σε ολους.


Δυσκολα τα σαββατοκυριακα αυτη την εποχη.

ξυπναω και σκεφτομαι καμια φορα, που ειμαι και πως ξαφνικα γινανε τα πραγματα ετσι.

ειναι πραγματι παραλογο καμια φορα οταν το σκεπτομαι.
Περασε ενας μηνας και ουτε μιλισαμε ουτε τιποτα. 6 χρονια και μετα το απολυτο κενο.

ειμαι λιγο στα 'κατω μου' σημερα
Άβαταρ μέλους
aeriko
Δημοσιεύσεις: 165
Εγγραφή: 12 Μαρ 2008 10:58 pm

Δημοσίευση από aeriko »

Γενικά τέτοιες μέρες μπορούν να γίνουν σκληρές.
Σου δίνεται τέτοιες ώρες όμως η δυνατότητα να
καταλάβεις την απόλυτη παρουσία του εαυτού σου
γιατί είστε μόνο οι δυό σας.Δεν είστε μόνοι έχετε ο ένας τον άλλον .Πολλές φορές η παρουσία άλλων δημιουργεί μεγαλύτερη μοναξιά.’δραξε τη μέρα και κάνε μόνος πραγματα που σου αρέσουν.Ελεύθερος
Ότι ζούμε είναι επιλογή μας.Ας επιλέξουμε λοιπόν την ευτυχία
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλημέρα παιδιά, και ΄Χρόνια πολλά σε όλους σας.

Αγαπητέ Nick, οπως εχω ξαναπεί , είναι πολύ νωρίς για να βγάλεις συμπεράσματα.
Μια μόνο γνώμη απο δικές μου εμπειρίες που θέλω να εκφράσω..
Προσπάθησε αν θέλεις να παραδεχθείς και να διαγνώσεις τα συναισθήματά σου χωρίς την συμμετοχή του πόνου...σαν παρατηρητής ....
Αν δείς απο ψηλά όλη αυτή την ιστορία σαν συνέχεια ....ενος βιβλίου [ το βιβλίο της ζωής σου] και οχι σαν ενα γεγονός με αρχή , ακμή και τελος...
Η ζωή μας κινείται σε κύκλους που επανέρχονται με διάφορες μορφές, δεν είναι μια ευθεία γραμμή ...

Ισως αισθάνεσαι μια θλίψη αφου δεν υπάρχει η συνήθεια .....και μια απογοήτευση αν θεωρείς ως έτσι ενα αρνητικό συναίσθημα...αλλά να είσαι σίγουρος οτι ολα θα πάνε πρός το καλύτερο ..
Χαμογέλα ..εισαι υγιής και ζωντανός....ο ουρανός είναι πάντα εκεί , αρκεί να σηκώσουμε τα μάτια και να τον κοιτάξουμε

Κάλή Ανάσταση :D
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

προσπαθω, προσπαθω, προσπαθω, παρα πολυ.

ειναι δυσκολα. Ενω ζουσαμε τη ζωη μας, ΔΕΝ υπηρχε καμια ενδιξη για κατι τετοιο. Μπορει να ακουγεται περιεργο αλλα ετσι ειναι. Οταν χωρισα με την πρωτη γυναικα μου, τσακωνομασταν για κανα χρονο και, σαν τα σκυλια.
Αυτο δεν ηταν ετσι καθολου. Μιλαγε για το μελλον καποιες μερες πριν

σε ολα τα μαιλ τις και την συμπεριφορα τις δεν φαινοταν το παραμικρο.

δεν καταλαβαινω πως ενας ανθρωπος μπορει να σε αφιση ετσι. Οταν εκλεγε για το οτι δεν μπορουσε να κανει παιδι, ημουνα τοσο τρυφερος μαζι τις, και με ρωτισε αν θα την αφισο ποτε για αυτο. Εγω τις ειπα "ποτε και να μην στεναχωριεται για τιποτα, ολα θα τα κανουμε".
Αυτη ομως με αφισε για τις δικες μου 'αρρωστιες'. Πολυ με πληγωσε αυτο.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nick, όλοι μόνοι είμαστε σε αυτή τη ζωή!!
Αλλά επειδή το Σύπμαν φροντίζει , όταν χάνεται ένας άνθρωπος από τη ζωή μας, έρχεται μιά άλλη ενέργεια-ανθρωπος να τον αναπληρώσει.
’’Πάλι θα κλάψω , πάλι θα γελάσω , τι κι αν εσύ χαθείς....’’
Αν ξέραμε τη ΄ζωή μας από την αρχή δεν θα είχε γούστο να τη ζήσουμε. Πόσες θα γνωρίσεις ακόμα, πόσες θα αφήσεις ή θα σε αφήσουν...
Ας είσαι ανοικτός... να κοιτάξεις γύρω σου... να δεις τι επιφυλάσει αυτή η περιπέτεια. :wink:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

apantsh

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Nick καλημερα! :lol: αν καταλαβα καλα χωρισες με τη γυναικα σου?ακουσε τι θα σου πω!!να στεναχωρεθεις και να κλαψεις οταν χασεις εσενα!!καταλαβες?οι ανθρωποι ετσι ειναι μη το βλεπεις αρνητικα μπορει να ειναι για καλο σου!!πονας και το καταλαβαινω!!μη δωσεις αλλο χωρο στη θλιψη σου!!βγαλτη!!τα καλυτερα σε περιμενουν!!! :lol: ο ιουδας προδωσε το χριστο!υπαρχουν πολλοι ιουδες!!καλη ανασταση στη ψυχη σου!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Χρύσα μου θα διαφωνήσω.. Δεν είναι Ιούδας κάποιος που ακολουθεί τα θέλω του..
ο γάμος είναι μια σχέση και αυτός..όταν συνειδητοποιήσουμε ότι δεν μας εκφράζει..αυτό που έχουμε.. φεύγουμε και ψάχνουμε για κάτι άλλο.. Ο γάμος είναι απλά μια σχέση αναγνωρισμένη απο την εκκλησία..και απο το κράτος.. με λίγα λόγια ένα χαρτί...

κάποιος που χωρίζει.. δεν προδίδει...
Η κοπέλα που άφησε τον Nick.. δεν πρόδωσε την αγάπη του..
Η αγάπη δεν είναι ένα δίνω για να πάρω..
Η αγάπη είναι δίνω γιατι το νοιώθω...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Nick έγραψε:προσπαθω, προσπαθω, προσπαθω, παρα πολυ.
Ακου φιλε μου, καπου ο Ηλιας εχει δικιο...

Σε ακουω που "κλαιγεσαι" τοσες μερες και αρχισε να μου τη "δινει" για τα καλα :D

Δεν προκειται να βρεις απαντηση τωρα φιλε μου, σε αυτο που ψαχνεις...

Αυτο ειναι βεβαιο...

Την απαντηση θα την ανακαλυψεις μετα απο χρονια...

Αν την ανακαλυψεις βεβαια...

Αν αφησεις τον εαυτο σου να επεξεργαστει με την ησυχια του το συμβαν...


Τωρα κι αν ειναι δυνατο σημερα κι ολας, θελω να καταγραψεις εδω με ακριβεια και εξω απο τα δοντια, αυτο που σου λεει ο εαυτος σου να κανεις για να αντιμετωπισεις την κατασταση που βιωνεις.

Προσεξε, δεν σου λεω αυτο το οποιο πρεπει κοινωνικα να κανεις ή κατι αλλο που το θεωρεις οτι θα ηταν καλο να κανεις...

Λεω αυτο το πηγαιο και το αυθορμητο που αναβλυζει απο τα σωθικα σου, σαν η μονη και η ενδεδειγμενη απαντηση στην "αδικια" που σου εγινε... :evil:

Μιλαω γι' αυτο που, χωρις καμια εξηγηση και δικαιολογια, το βλεπεις οτι οφειλει να ειναι η δικη σου απαντηση, σ΄"αυτην" που σου φερθηκε ετσι... :evil:

Καταλαβαινεις τι σου λεω ;

Αυτο που σου βγαινει οτι της "αξιζει" να "παθει" για τη συμπεριφορα της... :twisted:

Αυτο που σου 'ρχεται εσενα να κανεις, για ολα αυτα... :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:

Πεσ' το για να μη κανεις καμια παλαβομαρα και το μετανιωνεις μια ζωη...

Πεσ' το εδω κι εχω το λογο μου που στο λεω...

Αλλά φροντισε να εισαι απολυτα ειλικρινης με τον εαυτο σου σε αυτο που θα γραψεις :afro:

Και αυτο το πρωτο που περασε απο το μυαλο σου οταν σου ανακοινωνσε την αποφαση της :mrgreen:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Σκαπανέα... το τι θα εκφράσει ο καθένας είναι δική του υπόθεση..
καταλαβαίνω την πρόθεσή σου.. αλλα όλα αυτά που ζητάς δεν είναι για να ειπωθούν εδω...

η έκφραση του θυμού δεν είναι και απαραίτητα και βίωμα του συναισθήματος..
Αυτο που σου βγαινει οτι της "αξιζει" να "παθει" για τη συμπεριφορα της...
Αυτό που αξίζει στον καθένα μας για τις επιλογές που κάνει...

Η έκφραση του θυμού καμιά φορά τρέφει το Εγώ μας και οδηγεί σε περισσότερο θυμό...

απο την άλλη η εξερεύνηση αυτού του συναισθήματος για να δείς την πραγματική πηγη του.. τον φόβο που κρύβεται απο πίσω μπορεί να φέρει την γαλήνη...

Οπότε Σκαπανέα..το θέμα δεν είναι να γράψει εδω ο Nick τα όσα του βγούν μέσα απο το θυμό και ότι άλλο συναίσθημα του βγαίνει..
αλλα να στραφεί προς τον εαυτό του και να προσπαθήσει να απαντησει στο γιατί νοιώθει έτσι πραγματικά...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Όσο για το χρόνο που θα χρειαστεί να καταλάβει ο Nick τι έγινε.. εξαρτάται από τον ίδιο του τον εαυτό... και τις επιλογές που θα κάνει...

Την πρώτη φορά που ένοιωσα "προδοσία"..στην αγάπη.. αναλώθηκα στην έκφραση του θυμού μου κάθε φορά που έβρισκα ευκαιρία... ήθελα εκδίκηση για τον πόνο που ένοιωσα...
Σιχάθηκα τον εαυτό μου όταν κατάλαβα τι μου είχα κάνει μέσα από αυτό..

και τα μαθήματα άργησαν να έρθουν...
Επισκέπτης

APANTHSH

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Νομιζω οτι οι σχεσεις δεν ειναι ευκολη υποθεση,και να αλλαζω συντροφους γιατι ο ενας δε μου κανει η ο αλλος ακομα χειροτερα.Μεσα στη σχεση ωριμαζουμε πως?μα με τις δυσκολιες!!δεν υπαρχει το ιδανικο οσο και να ψανουμε παντα κατι βγαινει στη πορεια το θεμα ειναι τι κανουμε για να κρατησουμε τη σχεση,και οχι δε μου κανεις δε σου κανω?πως θα ωριμασουμε ζητωντας απο τις σχεσεις μονο τα καλα?υπαρχουν και κακα δυστυχως!!οσο για το προβλημα του Νικ εγραψε οτι εκεινος καταλαβε τη δυσκολια της και τη δεχτηκε,εκεινη οχι δεν τον δεχτηκε.Προφανως η κοπελλα θελει να απολαμβανη μονο χαρες απο μια σχεση και δε θελει τα δυσκολα.ΕΜ!!δεν ειναι ετσι οι σχεσεις!!θενε θυσια!!πως θα μαθουμε να αγαπαμε?μονο με ανθοδεσμες?υπαρχουν και αγκαθια ηλια μου!!και ενα τελευταιο ο ΝΙΚ υποφερει γιατι αγαπησε και προδωθηκε το ξαναλεω τον καταλαβαινω αλλα αυτο δεν ειναι αιτια να χαλαει τις μερες του!!αν η ζωη του εδωσε λεμονια να τα κανει λεμοναδα!!ειμαι σιγουρη οτι αξιζει καλυτερα. :flower:ΤΑ ΠΙΚΡΑ ΓΛΥΚΑ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ :lol:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Οταν εκλεγε για το οτι δεν μπορουσε να κανει παιδι, ημουνα τοσο τρυφερος μαζι τις, και με ρωτισε αν θα την αφισο ποτε για αυτο. Εγω τις ειπα "ποτε και να μην στεναχωριεται για τιποτα, ολα θα τα κανουμε".
Αυτη ομως με αφισε για τις δικες μου 'αρρωστιες'. Πολυ με πληγωσε αυτο.
Για άλλη μια φορά νιωθω οτι πρ'επει να υπενθυμίσουμε το γεγονός οτι ΔΕΝ ΞΈΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟ ΟΛΟ στο θέμα του Νικ που συζητάμε.
Ισχύει και εδω το ίδιο που ισχύει και σε κάθε περίπτωση στη ζωή μας.\
Νικ , ''γνωρίζεις '' ενα ελάχιστο μέρος αυτού που εγινε και ετσι δεν διαθέτεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι, για εχεις ενα συμπέρασμα κάπως κοντα στην πραγματικότητα.
Δλδ αν δεν κάνουμε συνδέσεις των γεγονοτων με ολα οσα εχουν σχέση με αυτό [ υποσυνείδητο και συνειδητό παρελθόν, συναισθήματα και σκέψεις που δεν εχουν ειπωθεί, ελαττώματα που γνωρίζουμε και όχι ] δεν μπορουμε να εχουμε αντίληψη.
Στην περ'ιπτωση σου δεν ξέρεις ουτε για εκείνη , ούτε για εσενα απ οτι αισθάνομαι.

--------------

Η στείρωση για μια γυναίκα [ και το λέω επειδή εχω δουλέψει με αυτό το τομεά] ισοδυναμεί με αναπηρία ,,,,σχεδόν με πένθος.
Οτι και να έλεγες [ και καλά έκανες] εκείνη αποκλέιεται να μην ενιωθε ανεπάρκεια ως γυναίκα. Είναι η φύση μας να είμαστε και μητέρες και σε αυτό δεν μπορούμε να αντισταθούμε χωρίς κόστος .
Αυτά τα λέω επειδή πιστεύεις οτι σε αφήνει για τις δικες σου αρρωστιες...προσωπικά δεν το πιστευω.
Ισως προσπαθει κι εκείνη να βρει τον εαυτό της που εχει ''βαρύνει '' απο τις ανεκπλήρωτες προσδοκιες που μόνη της είχε θεσει.....ισως θέλει χρόνο....ισως δραπετευει απο την πραγματικότητα [ και εσυ είσαι ο πρώτος που την αντιπροσωπεύει]....ισως ζητάει κατι άλλο..

Ασε τον χρόνο να απαντήσει....
Ομως μέχρι τότε μην τον σπαταλάς αδικα ...μάθε για εσένα..\
Μου φαίνεται αστείο που σου λέω , οτι ακουγα εγω καποτε και δεν καταλάβαινα...
Θα σου πω μια φραση που μου εμεινε απο τον δάσκαλο μου...
Αγάπησε εσένα και απενοχοποιήσου , σιγά σιγά θα βρείς την μέθοδο ....χαμογέλα

"Εντολη σου, ειπε, αυτος ο κοσμος
και γραμμενος μες τα σπλαχνα σου ειναι
Διαβασε και προσπαθησε
και πολεμησε" ειπε
"Ο καθεις και τα οπλα του" ειπε


Ελύτης
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

ANGELS ON EARTH έγραψε:
Είναι σοκαριστικο να βλεπεις μετα από καιρο ότι η επιλογη σου και η κριση σου ηταν λαθος. Σημβαινει και στα καλυτερα σπιτια όμως.
Αυτό είναι ρε συ Nick που μας φρικάρει περισσότερο τελικά.....!Και άν το ξεφλουδίσεις θα δεις ότι εκεί κρίβονται οι δικές μας ευθύνες όσον αφορά αυτό που έγινε!Γι' αυτό και πονάει πιο πολύ απο όλα!Γιατί τη δεδομένη στιγμή που επιλέξαμε αυτό τον άνθρωπο, έλξαμε αυτό που μας άρμοζε!Και δεν το λέω με μορφή τιμωρίας, το λέω με απόλυτη συνείδηση του τι ακριβώς συνέβη για να μάθουμε και να πάμε μπροστά όσο ροκ κι αν σου ακούγετε αυτή τη στιγμή!

δωρουλα @};- @};- @};- >:d< >:d< >:d<
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Η έκφραση του θυμού καμιά φορά τρέφει το Εγώ μας και οδηγεί σε περισσότερο θυμό...
Ηλία μου, αν και καθυστερημένα ( :-D ) δεν θα συμφωνήσω καθόλου σ' αυτό που λες!

Όταν δεν εκφράζεις τον θυμό σου, αυτός γίνεται απωθημένο..
Σιχάθηκα τον εαυτό μου όταν κατάλαβα τι μου είχα κάνει μέσα από αυτό..
Βρε Ηλία μου, κατάλαβες το κακό που είχες κάνει στον Εαυτό σου, και τον σιχάθηκες κι από πάνω? :-D :-D
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”