Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Υπαρχει Θεος!


Είναι ενας συναδερφος που η γυναικα του είναι φιλες με την ‘πρωην’ μου. Εχει ερθει στο σπιτι και εχουμε μιλισει στο παρελθον.
Λοιπον, χτες με επιασε και μου λεει « τι εγινε, όλα καλα?» και του λεεο « καλα ειμαι»
Μου λεει να παμε εξω να μιλισουμε για λιγο. Και μου λεει « Ρε Νικο, δεν μπορω να καταλαβω κατι και το ελεγα στην γυναικα μου. Πως είναι δυνατον να μην μπορουσε η δικια σου να κανει παιδια, και συ το δεχτικες αυτό. Που σημαινει ότι δεχεσε και εκεινη όπως είναι. Και μετα δεν δεχεται τα δικα σου??!» « Αυτό είναι τρελλο και παλαβο!»

Μετα μου ειπε και αστεια ότι « είναι σαν να ερχεται ενας κουτσος και να λεει σε έναν αλλον κουτσο , ότι είναι κουτσος!»
Και γελασαμε πολύ.

Του ειπα « να σε καλα που γελασαμε!» Και μετα ειπα μεσα μου, ‘αχ, να και μια εξωτερικη δικαιωση’

Τωρα πριν ξεκινισετε ολοι να μου λετε, ότι θα επρεπε να ειμαι καλα και χωρις να μου πει τιποτα αυτος. Ειμαι, απλα και να στο λεει καποιος από την δικη του θεσει, ε αυτό ηταν και το μπονους.

Υπαρχει Θεος! λολ :wink:
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Τώρα μιλανε τα κάτω κέντρα και αυτά θα "βιώσεις"για να εξελιχθείς.
Μιλάει ο θυμός σου,ο πόνος,η απογοήτευση,η ανασφαλεια.Ολα αυτά ομως ειναι δικά μας,είναι μέσα μας κι αν δεν μπορέσουμε εμεις να τα "καθαρίσουμε",να βρουμε τις ρίχες τους ,θα παρουσιάζονται ως αντανακλασεις στους γύρω μας.
Καλή αρχή Nick :D
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Nick διάβασα προσεκτικά τα ποστ σου...

Αντιλαμβάνομαι το θυμό σου....την οργή σου......και την προδοσία που νιώθεις...

Ομως ολα αυτα τα συναισθήματα ειναι θετικά που μπορείς και τα εκδηλώνεις...φαντάσου ο θυμός σου να ηταν συσσωρευμένος μόνο μέσα σου?

Αφού λοιπόν τώρα ξέρεις οτι η ζωη με αυτόν τον άνθρωπο ήταν άδεια στην ουσία, θα πορευτείς με το συναίσθημα του θυμού και αυτό σιγά, σιγά θα μετατραπεί σε κατανόηση......και συγχώρεση!

Κάνε τις πληγές σου μάθημα του εαυτού σου..να θυμάσαι οτι ειναι κομμάτια σου αυτές οι πληγες.....για να τις αγαπήσεις στη συνέχεια...!

Μόνο αγάπη ζήτησες.....μήπως ήρθε η ώρα να την λάβεις...?
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

galazia_sfaira έγραψε:Mandry για να φτάσεις στην ψυχή σου θελει να γνωρίζεις και το όχημα,που έιναι το σώμα.Και τα συναισθήματα μας είναι το "μεσον" για να προχωρήσουμε στην αλλαγή συνειδητότητας,στην πνευματικότητά μας.Δεν γίνεται αγνοώντας το ένα να φτασουμε στο αλλο.
οκ..αυτο που θελω να πω(ελπιζω δλδ να το λεω καλα, γιατι μαλλον δεν το εξεφρασα οπως το εννουσα)-και παιρνω την παραπανω φραση της Καλλιοπιτσας- ειναι οτι..
...πως θα 'γνωρισω' το σωμα μου και θ αποσαφηνισω τα αισθηματα μου αν δεν παω λιγο παραπανω?....
οκ να βιωσω ολα τα αισθηματα, πονο, φοβο κλπ αλλα δεν θα πρεπει να 'οδηγηθω' προς τα επανω για να βρω μεσα μου τις απαντησεις?...αλλιως ποιος ο λογος να βρισκομαι εδω(στο forum εννοω)?
Μπας και λεμε τα ιδια και τα μπερδεψα?....αν βλεπετε κατι αλλο σε μενα που δεν το 'βλεπω' να μου το πειτε..αληθεια
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θέλεις να πεις ότι χωρίς το πνεύμα μας δεν μπορούμε εύκολα να αποσαφηνίσουμε τα μπλοκαρίσματα και τα δυσμενή συναισθήματα ε?

΄Οτι για να κατανοήσεις την ύλη και τους νόμους της, θα πρέπει να έχεις πνευματικό προσανατολισμό?

Και σ' αυτό συμφωνώ και επαυξάνω...

Εκεί που δεν συμφωνώ είναι ο διαχωρισμός του τι είναι πνευματικό, τι είναι υλικό...
Γιατί για μένα όλη η ζωή είναι πνευματική, με ότι κι αν περιέχει...ακόμα κι αν μερικοί δεν το γνωρίζουν.

Η ζωή είναι θαυμάσια σε όποιο σταυροδρόμι της κι αν έχουμε χαθεί...
Είτε πεθαίνουμε από έρωτα, είτε από ανία, για μένα είναι ζωή...και αυτήν αποδέχομαι χωρις όρους πνευματικούς ή υλικούς...

Στην πορεία μου κατανόησα την ζωή, μέσα από την ενθύμηση του τι είναι θάνατος! Γιατί και τα δύο περιέχουν την αιωνιότητα.
Αισθηματα κι αισθησεις πρεπει να ειναι αποστασιοποιημενα απο το δρομο προς την πνευματικοτητα


ίσα-ίσα θα σου έλεγα...ο εσωτερικός δρόμος μας περνάει μόνο από εκεί...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Εκεί που δεν συμφωνώ είναι ο διαχωρισμός του τι είναι πνευματικό, τι είναι υλικό...
Γιατί για μένα όλη η ζωή είναι πνευματική, με ότι κι αν περιέχει...ακόμα κι αν μερικοί δεν το γνωρίζουν.
για αυτο εχω πει οτι πολλες φορες μεσα απο την αναζητηση μας προς το θεο νομιζουμε πως μερικα πραγματα δεν ειναι και 'πνευματικα'. Οτι μπορουμε κατα καποιο τροπο να τα 'προσπερασουμε' και πολλες φορες τα 'σνομπαρουμε'.
Ακου που σας λεεο, γινεται ΠΟΛΛΕΣ φορες αυτο και κατα καιρους εχω πιασει και τον εαυτο μου να 'ξεφευει'.

Ολα ειναι φτιαγμενα απο τον Θεο αρα ολα ειναι και ιερα, χωρια αν δεν μπορουμε να τα καταλαβουμε. Και μεσα σε αυτους ειμαι και γω.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Nick έγραψε: Ολα ειναι φτιαγμενα απο τον Θεο αρα ολα ειναι και ιερα, χωρια αν δεν μπορουμε να τα καταλαβουμε. Και μεσα σε αυτους ειμαι και γω.
Φτάνει να μην χρεώνουμε τα επαναλαμβανόμενα λάθη μας και την άσκηση κριτικής ως Θεική αποστολή. :wink:
Δίκοπο μαχαίρι να εφαρμόζουμε όοοοτι είναι Θεικό.
Κι ας είναι Θεικό και το σκοτάδι!!!! Χρειάζεται να υπάρχει ένας προσανατολισμός. Προς τα πάνω , προς το Φως, να επιλέγω τι δεν έχω επίλέξει!!!
Ποιός Είμαι κάθε μέρα.!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Vaso έγραψε: ΄Οτι για να κατανοήσεις την ύλη και τους νόμους της, θα πρέπει να έχεις πνευματικό προσανατολισμό?


Αισθηματα κι αισθησεις πρεπει να ειναι αποστασιοποιημενα απο το δρομο προς την πνευματικοτητα


ίσα-ίσα θα σου έλεγα...ο εσωτερικός δρόμος μας περνάει μόνο από εκεί...
Στην 1η προταση σου Βασω λες αυτο που εννοουσα, απλα το εξεφρασα πιο 'χοντρα' για να το τονισω αλλα το χαλασα :(
Και το 'αποστασιοποιημενα' δεν ηταν η σωστη λεξη, κι εδω απαντω με την 1η προταση σου
καλα ρε παιδια μη βαρατε :cry: :cry: ..ειμαι και λιιγο ξανθος
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ειμαι και λιιγο ξανθος
λίγο???

μας τύφλωσες με τις λάμψεις στις ανταύγειες!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

εεε είπαμε Προεδράρα!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

άξιος, άξιος!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :cheers:

και εγώ σαν επίτιμος...αξιότερη!!! χαχαχα!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Madraoulas
Δημοσιεύσεις: 7577
Εγγραφή: 15 Νοέμ 2007 6:11 pm
Τοποθεσία: Χολαργος-Αθηνα/Νεαπολη-Λακωνια

Δημοσίευση από Madraoulas »

Δεν μ αρεσουν οι τιτλοι -μεταξυ μας ε!!
αλλα ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!
ΣΑΣ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΟΥΣ!!..ετσι απλα....
''΄Όταν μέσα μας έχουν εκλείψει οι αιτίες της πράξης, τότε η πράξη η ίδια δεν άγεται από τα συμπτώματα, αλλά εκδηλώνεται αυθόρμητα και αυτούσια, ως αγαθοσύνη. "
Άβαταρ μέλους
Emmaki
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 13192
Εγγραφή: 26 Απρ 2007 11:03 am
Τοποθεσία: Pandora!!

Δημοσίευση από Emmaki »

Εικόνα
Ας είμαι και ο μόνος ΄Ανθρωπος που πιστεύει στην Δύναμη της Αγάπης, δεν παίρνω ποτέ τον Λόγο μου πίσω...Θα την υπηρετώ, ακόμα κι αν μείνω μόνη και αξιοκατάκριτη από αυτούς που όφειλαν να είναι οι αγαπημένοι μου... ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΩ!!!

Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

8)

Εμμανουέλα η υπογραφή σου είναι όλα τα λεφτά! :lol:
Nick
Δημοσιεύσεις: 390
Εγγραφή: 29 Οκτ 2007 6:20 pm

Δημοσίευση από Nick »

Παει και τελιωσε, θα σημαζευτω πολυ πιο γρηρορα απο ολα αυτα.

Πηγα σε ενα δικο μου φιλο σημερα. Αυτος μου ειχε πει οτι θα ερθει η δικια μου απο το σπιτι του να μιλισει με αυτον και τη γυναικα του.
Αυτο εγινε πριν απο δυο βραδυα. και τωρα ειχε να μου πει τι τους ειπε.

Βασικα τους ελεγε ολα τα αρνιτικα. ΚΑΝΕΝΑ καλο. Οτι αυτη εκανε τα παντα και κουραστικε.
Το χειροτερο???
ΕΛΕΓΕ ΨΕΜΑΤΑ !!

Τους ειπε πως, ηθελε να ακυρωση τον γαμο μας παλια και οτι η ΔΙΚΟΙ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΣΑΝΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!
Δηλαδη οτι τις βαλαν το μαχαιρι στο λαιμο..

Φυσικα νομισανε οτι ειναι εντελος ##$#$@ για αυτο, και ναταν αληθεια.

Η δικοι μου φρικαρανε τελιος οταν το ακουσανε.

Για αυτο με ποναει τωρα για λιγο αλλα θα μου περασει ΠΟΛΥ πιο γρηγορα.
αισχος...

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”