Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

ARTYADIS έγραψε:Όταν δεν εκφράζεις τον θυμό σου, αυτός γίνεται απωθημένο..
Πολύ πρόσφατα ανακάλυψα τη διαφορά μεταξυ του "εκφράζω" το θυμό μου, και "κατανοώ γιατι είμαι θυμωμένη"... :-?

Ανακάλυψα ότι η λέξη "εκφραζω" μου υποδεικνύει να ξεσπάσω στον οποιοδήποτε, να μπω στη διαδικασία θύτη-θύματος και πάλι, έχοντας αυτη τη φορά το "πνευματικό" άλλοθι, "να μην δημιουργώ απωθημένο", σε ποιον?? στον καθαρό σαν το διαμάντι Εαυτο μου, που είναι πλήρως απαλλαγμένος από θυμο?? :))

Οταν θυμώνω , δεν το πγίγω...

Δεν το αφηνω για να αποσπάσω την προσοχη μου με κάτι άλλο... Μπαινω στο συναίσθημα, κατανοώ τη δική μου αδυναμία που βρηκε ο φόβος-θυμος και τρύπωσε.

Οριοθετουμαι σε μένα, κατανοώ που βρισκομαι σε σχέση με την αφορμή!

Σχεδόν πάντα διαπιστωνω ότι πίσω από ΄καθε θυμο μας, βρισκεται μιά πικρή και δύσκολη αλήθεια...

Αν σε αυτο το σημειο , δωσω την σημασία που αναλογει να εισακουστει μέσα μου η αλήθεια, συμβαινει κάτι μαγικό!
Η κατανόηση της ξεκλειδωνει νέες πόρτες αραχνιασμένες , που κρύβουν νέες προκλήσεις πίσω τους!!

Και το πιο σημαντικό, έχω κάνει ένα βημα στην κατανόηση του Εαυτού μου! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:thumbsup:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η εκτόνωση του θυμού είναι κάτι στιγμιαίο...Σαν μια ενέργεια που ξεκινά από μέσα μας και με ταχύ ρυθμό να διαπερνά το νευρικό μας σύστημα ακαριαία και εκτονώνεται...

Αυτό είναι η υγιής εκτόνωση θυμού!

Η ασθένεια του θυμού έχει σχέση με τις επιθυμίες μας που δεν μπορούμε να ελέγξουμε μέσω των άλλων. ΄Ετσι, για άλλο λόγο θυμώνουμε, από την πραγματική μας αιτία.

Αν κάποιος θυμώσει μαζί μου, θα θυμώσει γιατί άλλα ήλπιζε από εμένα και άλλα πήρε...Αυτά που ήλπιζε είναι το δικό του θέμα (η αιτία), και αυτά που πήρε είναι το σύμπτωμα...
Οι άνθρωποι συνήθως παραμένουν στο σύμπτωμα...Και εκεί γίνεται ο θυμός ασθένεια, είτε εκτονωθεί, είτε όχι!

:x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Vaso έγραψε:Αν κάποιος θυμώσει μαζί μου, θα θυμώσει γιατί άλλα ήλπιζε από εμένα και άλλα πήρε...Αυτά που ήλπιζε είναι το δικό του θέμα (η αιτία), και αυτά που πήρε είναι το σύμπτωμα...
Οι άνθρωποι συνήθως παραμένουν στο σύμπτωμα...Και εκεί γίνεται ο θυμός ασθένεια, είτε εκτονωθεί, είτε όχι!

:x
Ουάου! Ευχαριστώ Βάσω, ήταν η απάντηση που χρειαζόμουν να ακούσω αυτή τη στιγμή! :x >:d< :*
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Μια και μιλάμε για συναισθήματα...

Tα ισχυρότερα συναισθήματα φθόνου, προκύπτουν ασυνείδητα. ΄Οταν κάποιος εκπροσωπεί κάποια ιδιότητα που θεωρούμε ότι δεν την έχουμε εμείς και την θέλουμε διακαώς...
Αρχίζουμε να μιμούμαστε την συμπεριφορά του και εμμέσως πλην σαφώς τον θαυμάζουμε. Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε τον θαυμασμό, σαν μη υγιή συμπεριφορά, τότε ανακαλύπτουμε τι τον προκαλεί και τότε τον θεραπεύουμε, θεραπεύοντας την αιτία του.

Τα ισχυρότερα συναισθήματα μίσους, προκύπτουν πάλι ασυνείδητα.
΄Οταν κάποιος εκπροσωπεί κάποια ιδιότητα που θεωρούμε ότι δεν την έχουμε και δεν την θέλουμε.
Αρχίζουμε να διαχωριζόμαστε από την ιδιότητα του, σαν να είναι κάτι έξω από εμάς. Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε το μίσος, ανακαλύπτουμε το μέρος του εαυτού μας που μισούμε και το απορρίπτουμε εντέχνως και τότε θεραπεύουμε το μέρος του εαυτού μας που δεν αποδεχόμαστε.

Τα ισχυρότερα συναισθήματα θυμού, προκύπτουν πάλι ασυνείδητα.
΄Οταν κάποιος δεν μας δίνει αυτό που θέλουμε να πάρουμε από έξω, γιατί δεν μπορούμε να το ανακαλύψουμε μέσα μας, φέρνει δυσαρμονία στις προσδοκίες μας. Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε τον θυμό, ανακαλύπτουμε τις προσδοκίες μας και τότε φροντίζουμε να ανταποκριθούμε σ' αυτές εσωτερικά, θεραπεύοντας την αδυναμία μας να είμαστε αυτάρκεις.

Τα ισχυρότερα συναισθήματα απόρριψης, προκύπτουν πάλι ασυνείδητα (τι πρωτότυπο)...
΄Οταν διαχωρίζουμε τον εαυτο μας σε καλό ή δίκαιο, αφυπνισμένο, πιστό κλπ κλπ, απορρίπτουμε όποιον αντιπροσωπεύει το αντίθετο από αυτήν την θέση.
Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε αυτήν την αντίληψη, θα ανακαλύψουμε ότι το είναι μας είναι πολωμένο και διαχωρισμένο τόσο, ώστε δεν μπορεί να ανυψωθεί σε μια ανώτερη οκτάβα ύπαρξης, που προκύπτει μέσα από την ενότητά του. Απορρίπτοντας την πολικότητα, δεν μπορούμε να υπερβούμε την πόλωση.

΄Ολα τα συναισθήματα έχουν καποια εσωτερική αιτία. Ο κόσμος δεν είναι παρά αυτά που έχουμε μέσα μας!

Ο θεραπευτής του εαυτου μας είναι μόνο η ειλικρίνεια...
Ο θεραπευτής των άλλων είναι μόνο η αδιαίρετη κατάσταση του είναι μας!

Η δικαιολογία για την διαίρεση του είναι μας, είναι, δυστυχώς, η αγάπη!! Στο όνομά της φθονούμε, μισούμε, θυμώνουμε, απορρίπτουμε...Γιατί νομίζουμε ότι την παίρνουμε από τον θεό, ενώ την ζητάμε διακαώς από τον εαυτό μας. Η εξάρτησή μας, μας κάνει να θέλουμε να την πάρουμε από τους άλλους, έτσι όπως δεν μπορούμε να την πάρουμε από τον εαυτό μας!
Θεωρούμε λοιπόν ότι οι άλλοι μας μισούν, μας φθονούν, μας θυμώνουν, μας απορρίπτουν. Βαθύτερα αν επεξεργαστούμε τις ελλείψεις μας, θα αναγνωρίσουμε ότι όλα αυτά τα συναισθήματα τα έχουμε για τον εαυτό μας...

ο εαυτός μας είναι ο αντίθετος πόλος του θεού, γιατί δεν μπορούμε εύκολα να περάσουμε από το ασυνειδητο και να ανακαλύψουμε την ενότητά μας! Και η θρησκεία μας διαιωνίζει αυτόν τον ασυνείδητο φόβο του διαχωρισμού, απομακρύνοντάς μας διαρκώς από τον "παράδεισό" μας, παρεμβάλλοντας μεταξύ μας την σκιά μας!

Αιώνες τώρα η θρησκεία και η φιλοσοφία δεν καλύπτουν τις ανάγκες μας, παρά μόνο νοητικά...Η αδιαίρετη κατάσταση του είναι μας είναι ένα θέμα ατομικής θεραπείας και εσωτερικής γνώσης, καθώς και ο κύριος σκοπός της αφύπνισής μας!

:x :x
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Βάσω μου είσαι ....αστέρι!! (*) (*) (*)
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Ντάννυ!! @};- @};-
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

ARTYADIS έγραψε:Βάσω μου είσαι ....αστέρι!! (*) (*) (*)
Vaso έγραψε:Αγαπημένη μου ψυχή, σου χαρίζω αυτό το λουλούδι, για να βλέπεις μέσα στην αιωνιότητα τον εαυτό σου…

Και να με θυμάσαι…
Να με θυμάσαι, όταν αναζητάς το φως του αστέρα, για να ξέρεις ότι τα αστεράκια δεν είναι παρά μέρος του που ξέχασαν το φως…Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν το έχουν…
Εικόνα
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
ARTYADIS
Δημοσιεύσεις: 14369
Εγγραφή: 24 Μαρ 2009 12:36 pm
Τοποθεσία: Universe

Δημοσίευση από ARTYADIS »

Εσύ Βασούλα μου, όμως το ΕΧΕΙΣ!!! :-D :x :x
Όταν δεν υφίστανται κενά που χρειάζεται να συμπληρωθούν, τότε το να υπάρχεις απλώς σ' αυτόν τον κόσμο μέσα στο σώμα σου, είναι η υψηλότερη κατάκτηση!
________________
Πολέμα και Οραματίσου!
Valia

Δημοσίευση από Valia »

:x :x >:d< >:d< >:d<
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ARTYADIS έγραψε:Εσύ Βασούλα μου, όμως το ΕΧΕΙΣ!!! :-D :x :x
ΤΟ ΧΕΙ ΤΟΧΕΙ!! :)) @};- >:d< :*
Βάσω μου όλη σου την παραπάνω ανάλυση την αντιγράφω στο ημερολόγιο που έχω για το Καρούνα ρέικι! Θα γίνει σύγουρα οδηγός μου για την θεραπεία μου! O:-)
>:d< :* >:d< Ευχαριστώ κουκλάρα μου!!
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Tα ισχυρότερα συναισθήματα φθόνου, προκύπτουν ασυνείδητα. ΄Οταν κάποιος εκπροσωπεί κάποια ιδιότητα που θεωρούμε ότι δεν την έχουμε εμείς και την θέλουμε διακαώς...
Αρχίζουμε να μιμούμαστε την συμπεριφορά του και εμμέσως πλην σαφώς τον θαυμάζουμε. Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε τον θαυμασμό, σαν μη υγιή συμπεριφορά, τότε ανακαλύπτουμε τι τον προκαλεί και τότε τον θεραπεύουμε, θεραπεύοντας την αιτία του.

Τα ισχυρότερα συναισθήματα μίσους, προκύπτουν πάλι ασυνείδητα.
΄Οταν κάποιος εκπροσωπεί κάποια ιδιότητα που θεωρούμε ότι δεν την έχουμε και δεν την θέλουμε.
Αρχίζουμε να διαχωριζόμαστε από την ιδιότητα του, σαν να είναι κάτι έξω από εμάς. Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε το μίσος, ανακαλύπτουμε το μέρος του εαυτού μας που μισούμε και το απορρίπτουμε εντέχνως και τότε θεραπεύουμε το μέρος του εαυτού μας που δεν αποδεχόμαστε.

Τα ισχυρότερα συναισθήματα θυμού, προκύπτουν πάλι ασυνείδητα.
΄Οταν κάποιος δεν μας δίνει αυτό που θέλουμε να πάρουμε από έξω, γιατί δεν μπορούμε να το ανακαλύψουμε μέσα μας, φέρνει δυσαρμονία στις προσδοκίες μας. Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε τον θυμό, ανακαλύπτουμε τις προσδοκίες μας και τότε φροντίζουμε να ανταποκριθούμε σ' αυτές εσωτερικά, θεραπεύοντας την αδυναμία μας να είμαστε αυτάρκεις.

Τα ισχυρότερα συναισθήματα απόρριψης, προκύπτουν πάλι ασυνείδητα (τι πρωτότυπο)...
΄Οταν διαχωρίζουμε τον εαυτο μας σε καλό ή δίκαιο, αφυπνισμένο, πιστό κλπ κλπ, απορρίπτουμε όποιον αντιπροσωπεύει το αντίθετο από αυτήν την θέση.
Βαθύτερα, αν επεξεργαστούμε αυτήν την αντίληψη, θα ανακαλύψουμε ότι το είναι μας είναι πολωμένο και διαχωρισμένο τόσο, ώστε δεν μπορεί να ανυψωθεί σε μια ανώτερη οκτάβα ύπαρξης, που προκύπτει μέσα από την ενότητά του. Απορρίπτοντας την πολικότητα, δεν μπορούμε να υπερβούμε την πόλωση.

΄Ολα τα συναισθήματα έχουν καποια εσωτερική αιτία. Ο κόσμος δεν είναι παρά αυτά που έχουμε μέσα μας!
Εγραψες σε 2 λόγια όλη την ουσία του "καθρεπτίσματος" και πως μπορούμε να το ψαξουμε μέσα μας! @};-
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
ΙΩΑΝΝΑ
Δημοσιεύσεις: 15907
Εγγραφή: 25 Οκτ 2009 7:29 pm
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΑ »

Vaso έγραψε:η εκτόνωση του θυμού είναι κάτι στιγμιαίο...Σαν μια ενέργεια που ξεκινά από μέσα μας και με ταχύ ρυθμό να διαπερνά το νευρικό μας σύστημα ακαριαία και εκτονώνεται...

Αυτό είναι η υγιής εκτόνωση θυμού!

Η ασθένεια του θυμού έχει σχέση με τις επιθυμίες μας που δεν μπορούμε να ελέγξουμε μέσω των άλλων. ΄Ετσι, για άλλο λόγο θυμώνουμε, από την πραγματική μας αιτία.

Αν κάποιος θυμώσει μαζί μου, θα θυμώσει γιατί άλλα ήλπιζε από εμένα και άλλα πήρε...Αυτά που ήλπιζε είναι το δικό του θέμα (η αιτία), και αυτά που πήρε είναι το σύμπτωμα...
Οι άνθρωποι συνήθως παραμένουν στο σύμπτωμα...Και εκεί γίνεται ο θυμός ασθένεια, είτε εκτονωθεί, είτε όχι!

:x
τωρα που αυτο το θεμα μπορεσα να το δω καθαρα θα συμφωνισω,γιατι και εγω ημουν θυμωμενοι γιαυτα που ηλπιζα να παρω,αλλα δεν τα πηρα ποτε.

@};- @};- @};- @};- @};- @};- @};-
Το ΦΩΣ η ΑΓΑΠΗ και η ΔΥΝΑΜΗ αποκαθησούν το σχέδιο πάνω στη γή

Πολέμα και Οραματίσου !!!
Άβαταρ μέλους
Μάνος
Δημοσιεύσεις: 18530
Εγγραφή: 05 Μαρ 2014 8:10 am

Re: Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Δημοσίευση από Μάνος »

...προσδοκίες;;; :scratch:
Ιωάννα μου @};-
Εικόνα

Αγάπη είναι να με αφήνεις να σε αγγίξω,
να με ακούς, ακόμα και όταν δεν μιλάω,
να με βλέπεις, ακόμα και όταν δεν είμαι δίπλα σου...
Άβαταρ μέλους
Fotinoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 31518
Εγγραφή: 21 Σεπ 2007 8:38 pm
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Να Βγαλω λιγο τα εσωψυχα μου

Δημοσίευση από Fotinoula »

άρε χρυσό φτυαράκι!!

Βασούλα! :x :x :x :x :x :x :x
όσο ζούμε σε τούτον τον κόσμο, θα τον Ερωτευόμαστε με όλη μας την Αγνότητα, έτσι ώστε να πάμε στον Θεό γεμάτοι από Αγάπη και όχι γεμάτοι από φόβο... :x

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”