Τι μου συμβαίνει?

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

αετος έγραψε: Πάντως αν θέλεις δώσε ενα παράδειγμα του τι εννοείς οταν λές νοητική λειτουργία και τι συναισθηματική επειδή μάλλον εκεί πρέπει να είναι η δυσκολία επαφής.\Ισως ετσι βρεθεί και ο νοητικός τρόπος που λες.
Ναι αετε, θα σου δωσω ενα παραδειγμα καθαρο, του τι εννοω !

Σου λεγω λοιπον προκαταρτικα οτι για μενα, ο λογος ειναι μια οποιαδηποτε καθαρη δονηση !

Ειναι αυτο το οποιο στη φυσικη ονομαζεται συχνοτητα και εννουμε με αυτο εναν καθαρο αριθμο.

Οταν αυτον τον καθαρο λογο θελω να τον κανω πραξη τοτε τον περναω απο διαφορες φασεις μεχρι να φτασω σε αυτο που βιωνεται.


Ο λογος λοιπον αποτελει ενα "αντικειμενο" στο επιπεδο του πνευματος, π.χ. Αγαπατε Αλληλους.

Η φραση αυτη καθ'εαυτη θεωρουμε οτι δεν σημαινει τιποτα αρχικα.

Ομως σαν εντολη ή νομο ζωης που εχει δοθει απο τον Ιησου Χριστο, θελω να τον βιωσω ή ακομα καλυτερα να τον ενταξω οριστικα και αμετακλητα στον εξοπλισμο της προσωπικοτητας μου που δρα μεσα στον κοσμο !

Αρχιζω λοιπον να τον προσεγγιζω νοηματικα χρησιμοποιωντας το νοητικο μου σωμα το οποιο εμπεριεχει τα σχετικα εργαλεια και εξαρτηματα που ειναι οι λεξεις και τα νοηματα τους, οι συντακτικοι κανονες και ολα οσα χρειαζονται για να αποκωδικοιησω τον λογο.

Χωρις να μπω σε λεπτομερειες για την αναλυση στον παραπανω λογο, καταληγω στο οτι για μενα το θεμελιωδες νοημα του λογου Αγαπατε Αλληλους ειναι να προσφερω μια θεση μεσα στο νου μου σε καθε ανθρωπο που εζησε, ζει και θα ζησει πανω στη Γη, αλλά και οπουδηποτε μεσα στο συμπαν, αλλά γενικοτερα και σε καθε τι που υπαρχει μεσα στο συμπαν.

Και επειδη για μενα το συμπαν εχει την εξελιγμενη μορφη ενος ανθρωπου, που ειναι απολυτα προσδιορισμενη, αρα η νοητικη μορφη αυτου του λογου ειναι ενας εξελιγμενος ανθρωπος ο οποιος διανοειται τον εαυτο του.

Θυμισου βεβαια οτι, εδω δεν συζηταμε τωρα για το αν αυτο που ανακαλυπτω εγω ως νοημα του Αγαπατε Αλληλους ( το οποιο ειναι αληθες παρεπιπτοντως για μενα ) ειναι σωστο ή οχι, αλλωστε η αναλυση ειναι υποκειμενικη και ο καθενας μας κανει την δικη του ιδιαιτερη προσεγγιση, αλλά για το πως αυτος ο λογος γινεται πραξη.

Αυτη η υπογραμμισμενη εικονα λοιπον του προσεγγιζομενου λογου για τον οποιο μιλαμε, πρεπει να περασει τωρα στο συναισθηματικο πεδιο, να ενεργοποιηθει, να διαποτισει το σωμα το φυσικο στη συνεχεια και να εξωθησει σε συγκεκριμενες πραξεις, οι οποιες στην ολοτητα τους θα αποτελουν την εφαρμογη του λογου Αγαπατε Αλληλους.

Δες λοιπον το πως ο αοριστος αρχικα λογος περναει σταδιακα απο διαφορες επεξεργασιες μεχρι να φτασει ναι γινει εργο συγκεκριμενο και απτο.

Το προβλημα λοιπον βρισκεται στο περασμα του δομημενου λογου, απο το νοητικο στο οποιο εχει μια σταθερη και αναλλοιωτη πλεον αρχετυπικη μορφη στο συναισθηματικο, για να μπορεσει μετα να περασει στο φυσικο και στην εκδηλωμενη πραγματικοτητα.

Παρατηρησε ακομα οτι η επιλογη του συγκεκριμενου λογου δεν εμπεριεχει καθολου επιθυμια ή συναισθημα, αλλά μονο θεληση για τη διερευνηση του νοηματος του.

Οταν ομως περασει στο συναισθηματικο τοτε αποκτα την ιδιοτητα να ειναι επιθυμητο απο μενα και να με ελκει να το εφαρμοσω στην πραξη και αρα να βιωνω μεσα σε αυτο αλλά και αυτο.

Οσο παραμενει ξεκομμενο το αποτελεσμα της δουλειας μου αυτης της νοητικης απο το συναισθηματικο σωμα, ειναι απλα ενα ακομα αντικειμενο που επεξεργαστηκα με το νου και το βαζω στη βιβλιοθηκη μου, ετσι για να λεω οτι εχω κανει μια αναλυση του λογου αυτου και να την παρουσιαζω όποτε θελω.

Και εγω παραμενω με την αναμνηση αλλά και την εμπειρια του νοητικου βιωματος της επαφης μου με τη δονηση αυτη.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκαπανέα νομίζω οτι εχω καταλάβει τι συμβαίνει. Ελπίζω...
Θα ήθελα μια ακόμη ομως ανάλυση που πιστεύω οτι θα μας βοηθήσει στα παραδείγματα.

Χωρις να μπω σε λεπτομερειες για την αναλυση στον παραπανω λογο, καταληγω στο οτι για μενα το θεμελιωδες νοημα του λογου Αγαπατε Αλληλους ειναι να προσφερω μια θεση μεσα στο νου μου σε καθε ανθρωπο που εζησε, ζει και θα ζησει πανω στη Γη, αλλά και οπουδηποτε μεσα στο συμπαν, αλλά γενικοτερα και σε καθε τι που υπαρχει μεσα στο συμπαν.
Μπες αν θες σε λεπτομέριες επειδή ετσι θα ξεκαθαρίσει ο μηχανισμός σκέψεως σου για να μπορέσω να μεταφέρω αυτό που αισθάνομαι στην δική σου νοοτροπία.

Να συμπληρώσω οτι δεν εχω τίποτα ιδιαίτερες γνώσεις και οτι εχω σκοπό εκτός απο την διαίσθηση μου να χρησιμοποιήσω και κάποιο βιβλίο μου για βοήθεια στη σύνταξη.

΄Τα λέμε αργότερα... :D
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Αυτες οι λεπτομερειες αετε αφορουν στην ερμηνευτικη αναλυση του καθε λογου απο μενα και στο παραδειγμα μας του Αγαπατε Αλληλους !

Σε καθε περιπτωση η αναλυση βεβαια ειναι διαφορετικη και οδηγει παντοτε σε ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα.

Στην προκειμενη περιπτωση την αναλυση την εχω κανει πριν απο παρα πολυ καιρο και απλα θυμαμαι το που κατεληξε.

Θα προσπαθησω ομως να αναπαραγω τη "ερμηνευτικη" διαδικασια και "ισως" να εχουμε την ιδια επιτυχη εκβαση.

Σου θυμιζω και παλι οτι δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνεις με οσα θα καταγραφω ερμηνευοντας...

Και οτι μια αντιστοιχη δικη σου εργασια θα οδηγησει μαλλον σε κατι διαφορετικο, το οποιο θα ειναι για σενα το νοημα του λογου αυτου.
  • Αγαπατε Αλληλους σημαινει να αγαπατε ο ενας τον αλλο
    Να βοηθατε ο ενας τον αλλο
    Και ο καθενας να εξυπηρετει τους αλλους
    Οπως μπορει και σε καθε περισταση
    Και διαρκως, διοτι η εντολη ειναι σαφης : Αγαπατε...
    Οχι στιγμιαια, αλλά παντοτε
    Σταθερα και αιωνια
    Χωρις διακρισεις και υστεροβουλιες
    Χωρις επιλεκτικοτητα και σκοπιμοτητα
    Αγαπατε Αλληλους γιατι ειστε μαθητες μου ( Λεγει Ο Ιησους Χριστος )
    Ειστε αυτοι που διδασκονται απο τον Υιο του Θεου
    Ο οποιος Θεος ειναι Αγαπη
    Αρα και ο Υιος του Θεου ειναι Αγαπη
    Και αρα φροντιζει για ολους και για ολα

    Αγαπω τους αλλους σημαινει οτι τους φροντιζω καθε στιγμη της ζωης μου
    Με ο,τι και να κανω, με ο,τι και να λεω, με ο,τι και να σκεπτομαι
    Και τους φροντιζω σημαινει τους προσφερω ουσιαστικα την ενεργεια μου
    Οπου και να βρισκονται
    Όποτε και να ειναι
    Οπως και να δρουν
    Ο,τι και να κανουν
    Βρισκομαι συνεχεια μαζι τους και τους υποστηριζω
    Σε ολους τους χωρους
    Σε ολους τους χρονους
    Με ολους τους τροπους
    Με απασχολουν με τα σχεδια τους και τις πραξεις τους
    Αποτελουν μερος των σχεδιων μου και των δρασεων μου
    Και αυτο τους τροφοδοτει με την ενεργεια μου
    Αποτελουν το αντικειμενο των σκοπων μου
    Ειναι ο σκοπος μου και το κυριαρχο περιεχομενο της σκεψης μου
    Και αρα κυριαρχουν στη διανοια μου
    Ειναι οι μονιμοι κατοικοι της διανοιας μου
    Και η βαση της σκεψης μου ειναι ο εγκεφαλος μου
    Και αρα ειμαι ενας ανθρωπος σκεπτομενος παντοτε τους αλλους
    Και τουτο αρχετυπικα γραφεται β^β
    [ ανθρωπος ( β ) διανοουμενος ( ^ ) ανθρωπο ( β ) ]
Αυτη η σταθερη και αναλλοιωτη πλεον μορφη β^β του Αγαπατε Αλληλους, ειναι ενα νοητικο κατασκευασμα
Και εχει μια απολυτως καθαρη και συγκεκριμενη δομη
Διοτι ειναι καθαρη και συγκεκριμενη η δομη του εξελιγμενου ανθρωπου, ο οποιος συγκεφαλαιωνει ολοκληρο το συμπαν
Ο β ειναι ο αρχετυπος του συμπαντος
Μονο που δεν εχω οπως καταλαβαινεις τη δυνατοτητα να την παρουσιασω σχεδιαστικα στο διαδικτυο
Και μαλλον δεν θα ηταν και σκοπιμη μια τετοια παρουσιαση του δημοσια
Διοτι αποτελει ενα εξαιρετικα δυναμικο και περιεκτικο εργαλειο σκεψης

Το ζητημα λοιπον ειναι πλεον, το πως αυτο το δομημενο σωμα του συγκεκριμενου αυτου λογου, το β^β δηλαδη, "κατεβαινει" απο τη διανοια και το νοητικο επιπεδο στο επιπεδο των συναισθηματων ωστε να φορτιστει με την αναγκαια συναισθηματικη ενεργεια, για να καταστει με τη σειρα του δραστικο και να "παρασυρει" το φυσικο σωμα στην αντιστοιχη δραση που αυτος ( ο λογος ) συνεπαγεται.

Οπως καταλαβαινεις τελικα, αυτο το ενεργοιποιημενο συναισθηματικα δομημα οφειλει να κατακλυσει ολοκληρο το φυσικο σωμα, να το διαποτισει με την "κινητικοτητα" του να φτασει μεχρι και το τελευταιο ακρο ολων των κυτταρων, για να μπορεσει να τα εμπνευσει με τις δρασεις που εμπεριεχει, επειδη ειναι ο αρχετυπικος φορεας του λογου Αγαπατε Αλληλους.

Αν δεν γινει αυτο, τοτε ο λογος απο τον οποιο προερχεται και τον οποιο μορφοποιει, παραμενει απλα ανενεργος και αδειος πραγματικου πριεχομενου.
Ενα κελυφος χωρις ζωη και ουσια.
Ενα ομορφο σχεδιο ( γιατι ειναι πραγματικα ομορφα ολα τα αρχετυπικα σχεδια που προκυπτουν με αυτη τη διαδικασια ) που μπορει να κοσμει ενα χωρο, χωρις ομως πραγματικο αντικρυσμα μεσα στον κοσμο.
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σκαπανέα μου , αν εχω καταλάβει καλά θέλεις να ενεργοποιήσεις το συναισθηματικό σου κέντρο επειδή διάβασες οτι με αυτό επέρχεται η γνώση.
Προσλαμβάνεις οτι διαβάζεις η διδάσκεσαι απο κάπου ως πληροφορία οπως γίνεται και στο σχολείο και επεξεργάζεσαι μετά διανοητικά και λογικά τα δεδομένα.
Πιστεύω οτι αντιλαμβάνεσαι οτι υπάρχει και κάτι που είναι πιο πέρα απο την διανόηση αλλά προσπαθείς να το προσεγγίσεις πάλι μεσω της σκέψης. Επίσης νομίζω οτι σε ενοχλεί το γεγονός αυτής της έλλειψης επειδή ξέρεις οτι διαθέτεις ενα κοφτερό μυαλό.

------------------------------

Καταθέτω οτι έχω αντιληφθεί εξ ιδίων ως τώρα και λέω ως τώρα επειδή αυτό δεν τελειώνει μάλλον ποτέ.

Η διανοητική λειτουργία και η εξυπνάδα η το γνωστό I.Q, μας είναι στην συγκεκριμμένη περίπτωση εμπόδια και μάλιστα μεγάλα.
Οσο πιο έξυπνος και κοινωνικά καταξιωμένος με την συνηθη έννοια είναι ενας άνθρωπος τόσο πιο μεγάλο εγώ έχει και τόσο πιο ισχυρή προσωπικότητα.
Αυτά τα δύο είναι που φράζουν σαν τοίχος , το κέντρα μας .

Κάθε ‘’σύστημα’’ έχει άλλους προσδιορισμούς και αριθμούς για τα κέντρα. Λέγονται και τσάκρας και μάλλον θα το ξέρεις ήδη.
Αυτά πρέπει να ελευθερωθούν και να αρχίσουν να περιστρέφονται.
Μέσω αυτων νιώθουμε αυτά που θέλεις να γνωρίσεις. Μέσω αυτών η πληροφορία γίνεται γνώση και από αυτά μετασχηματίζεται η ουσία μας, ο αληθινός εαυτός μας.

Το ζήτημα είναι πως θα αφυπνιστούν ώστε να κινηθούν…

Υπάρχουν γραμμένοι τόμοι και τόμοι που πληροφορούν το παραπάνω.

Θα αναφέρω αυτό που για μενα είναι το πιο σημαντικό.
Λέγεται αυτοπαρατήρηση.
Με αυτό εννοείται η απλή χωρίς σκέψη και κριτική παρατήρηση του εαυτού μας σαν να μην είμαστε εμείς.
Περιλαμβάνει και τα εξωτερικά μας χαρακτηριστικά [ στάση σώματος, κινήσεις, συμπεριφορές] αλλά κυρίως τις σκέψεις μας και την προέλευση τους.

Πχ Βρίσκεσαι κάπου …ακούς κάτι και θυμώνεις η θλίβεσαι.
Αυτό πρέπει να το συνειδητοποιήσεις εκείνη την στιγμή. Να είσαι σε εγρήγορση για να το καταλάβεις πρίν βυθιστείς σε αυτό. Όταν εκείνη την στιγμή κατανοήσεις την κατάσταση του << είμαι θλιμμένος η νευριασμένος] αρχίζεις να αναρωτιέσαι γιατί να είσαι έτσι..
Ψάχνεις τον συνειρμό που σε πήγε εκεί. Όταν τον βρείς συνεχίζεις να ανακαλύψεις τι σου θύμισε , την σύνδεση με το παρελθόν…
Σιγά σιγά προχωράς πιο μέσα και αναγνωρίζεις τι κρύβεται από κάτω από αυτό κλπ.
Για να μπορέσεις να το κάνεις όλο αυτό προϋπόθεση είναι να είσαι ενσυνείδητος για να το δείς [ την λύπη η την οργή]
Να μην ταυτιστείς με αυτό που θα νιώσεις…[ να το βλεπεις απ έξω και να μην το επαναφέρεις στο μυαλό σου ώστε να μην μπορέσει το αρνητικό συναίσθημα να σε πάρει από κάτω] και να μην σε κυριαρχήσει η αυτολύπηση.

Μπορεί να φαίνεται απλό αλλά δεν είναι επειδή πονάει και μάλιστα πολύ.
Μόλις αρχίζεις, η προσωπικότητα θα θελήσει να ξεφύγει από αυτή την κατάσταση επειδή θα αντιδράσει και θα ψάξει να βρεί τρόπο να σου αποσπάσει την σκέψη η θα σηκώσει τον εγωισμό η την αλαζονία ως οδοφράγματα. Πίσω από όλα αυτά είναι συνήθως ο ΦΟΒΟΣ.
Μάλλον θα σκεφτείς ότι εσύ είσαι δυνατός και δεν εχεις φόβους…..
Αυτό θα είναι το πρώτο παραπέτασμα που θα πρέπει να σηκώσεις.


Σκαπανέα, αν τα καταφέρεις μια φορά, θα νιώσεις κάτι που θα είναι το πρώτο φως αυτού που αναζητάς. Είναι η δύναμη της νοημοσύνης η της συνειδητότητας. Αυτή αφυπνίζει αυτά που χρειάζονται για να συνεχίσεις και μετά αναλαμβάνει το σύμπαν.


Θα ήθελα να προσθέσω ότι αυτό που ονομάζουμε ταξίδι στον εσωτερισμό , δεν είναι οι πληροφορίες που παίρνουμε από τα βιβλία μας αλλά η είσοδος μας, στο δικό μας πρώτα και το κοσμικό μετα υποσυνείδητο.
Και γίνεται με την παραπάνω περιγραφή.

Χρειαζεται να ξεχάσουμε σχεδόν όλα οσα ξέρουμε για να αγγίξουμε έστω και ένα σημείο αυτού.
Κοινωνικά δεδομένα, πατρικές νουθεσίες, σχολικά πτυχία…….εικόνες και ιδεες που έχουμε σχηματίσει από αυτά που μας έμαθαν …..αντιλήψεις σχηματισμένες από θρησκείες, πολιτική κλπ όλα καταρρέουν και ξαναφτιάχνονται από την αρχή . Μπορεί μετα από καιρό να καταλήξουμε στα ίδια που ξέραμε αλλά τώρα τα ‘’γνωρίζουμε’’ δεν μας τα έχουν πεί.

Για να μην δώσω καμία εντύπωση γνώστη πρέπει να πω ότι όταν γράφω, συνήθως έχω εμπνευση….δλδ οι απαντήσεις έρχονται στη σκέψη μου .
Δεν σημαίνει ότι προσωπικά έχω φτάσει εκει που θέλω, ούτε ότι είμαι μονίμως συνειδητή…προσπαθώ όμως.

Ελπίζω με την βοήθεια του Θεού της καρδιά μου να βοήθησα έστω και ελάχιστα.
Καλό σου βράδυ
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

αετος έγραψε: Για να μην δώσω καμία εντύπωση γνώστη πρέπει να πω ότι όταν γράφω, συνήθως έχω εμπνευση….δλδ οι απαντήσεις έρχονται στη σκέψη μου .
Δεν σημαίνει ότι προσωπικά έχω φτάσει εκει που θέλω, ούτε ότι είμαι μονίμως συνειδητή…προσπαθώ όμως.
Αυτο το προσυπογραφω κι εγω αετε εξ ολοκληρου !

Και προσθετω οτι τελικα στο δρομο της προσπαθειας ο ανθρωπος ειναι "απελπιστικα" μονος...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Skapaneas έγραψε:
αετος έγραψε:Για να μην δώσω καμία εντύπωση γνώστη πρέπει να πω ότι όταν γράφω, συνήθως έχω εμπνευση….δλδ οι απαντήσεις έρχονται στη σκέψη μου .
Δεν σημαίνει ότι προσωπικά έχω φτάσει εκει που θέλω, ούτε ότι είμαι μονίμως συνειδητή…προσπαθώ όμως.
Αυτο το προσυπογραφω κι εγω αετε εξ ολοκληρου !
Και προσθετω οτι τελικα στο δρομο της προσπαθειας ο ανθρωπος ειναι "απελπιστικα" μονος...
Το "απελπιστικα" θα το ελεγα πλεονασμο η εγωκεντρισμο ....
στην ζωη ζουμε αναμεσα σε χιλιους ανθρωπους : μητερα , πατερα , αδελφια , φιλους , δασκαλους , σχετικους και ασχετους ανθρωπους .
Ως προς την συνειδησιακη μας εξελξη ομως και το συμπαν τα γεγονοτα ειναι μονηρη και αυτηρως προσωπικα .
Οσο μονηρες ηταν και το αρχικο γεγονος της ζωης μας , η Γεννηση μας , και οσο μοναχικο θα ειναι και το ορισικο-καταλυτικο γεγονος.

Οσο δεν περιμενουμε βοηθεια απο αλλους αναλαμβανουμε την ευθυνη της ζωης μας και πρατουμε ζωντας την δικια μας ζωη .. αν οχι ειμαιστε ακολουθοι .

Καμια συνειδητοποιηση δεν μπορει να κανει κανεις για μενα ....

ΝαμασΤΕ.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Καμια συνειδητοποιηση δεν μπορει να κανει κανεις για μενα ....
μπορεί όμως να σε "βοηθήσει" να την κάνεις μόνος σου...

Δεν υποτιμώ την αλληλεπίδραση...Αλλιώς δεν πάμε πουθενά!

Η ουσιαστική βοήθεια είναι, μερικές φορές, απλά και μόνο η παρουσία μας, δίπλα σε καποιον! Και η σιωπή μας, δική του επίγνωση...ή βοήθεια προς αυτήν!
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε: [Το "απελπιστικα" θα το ελεγα πλεονασμο η εγωκεντρισμο ....
Γι΄αυτο κι εγω καλε μου φιλε το εβαλα σε εισαγωγικα...

Για να του δωσω την πολλαπλη σημασια που μπορει να εχει, συμπεριλαμβανοντας τοσο αυτα που λες εσυ οσο και αυτα που λεγει η Βασω...

Γιατι οντως μονος σου γεννιεσαι, μονος σου αναχωρεις και μονος σου πορευεσαι ουσιαστικα απο το ενα ακρο στο αλλο, κανοντας συντροφια με τις μοναξιες των αλλων και "παραδειγματιζομενος" απο τη μοναχικη τους πορεια...

Εκτος και γινεις συνειδητα ομαδα πολυδιαστατη και διαχρονικη με καποιους αλλους, μεσα στο παντοδυναμο πλεγμα της συμπαντικης αγαπης 8)
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Vaso έγραψε:
Καμια συνειδητοποιηση δεν μπορει να κανει κανεις για μενα ....
Η ουσιαστική βοήθεια είναι, μερικές φορές, απλά και μόνο η παρουσία μας, δίπλα σε καποιον! Και η σιωπή μας, δική του επίγνωση...ή βοήθεια προς αυτήν!
Συμφωνω απολυτα μαζι σου Βασω στο σημειο οτι : απλα και μονο η παρουσια καποιου , διπλα σε καποιον ! μπορει να "βοηθησει" . Απ΄οσο μπορω να αντιληφθω αυτο δεν το κανει ο καποιος που ειναι διπλα αλλα το συμπαν που ενεργωντας με τους δικους του αφανεις τροπους ... γιαυτο και θεωρω αυτο τον " μηχανισμο " σαν ενα αλλο μυστηριο ........ λιγο απο τα ιδια δλδ αλλα πως να εκφρασει κανεις με την μεριστικη λογικη το αμεριστο Ολο .... ?
οσο προσπαθω νιωθω ακομ αλιγο πιο χαζος :lol: :lol: :lol:
Οσο για την σιωπη εκει τα πραγματα ειναι ακομα πιο ανεκφραστα ...
η επικοινωνια με την σιωπη μπορει να ειναι μεγαλυτερη απο αυτην που γινεται με τα λογια ...
Τι λεω ο ανθρωπος .! ! ! :lol: :lol: :lol:
ΝαμασΤΕ
Να γιατι προτιμω να γελαω και να χαχανιζω ακομα παρα να μιλαω ...
τι να εκφρασεις απο το ανεκφραστο ?
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Το ανέκφραστο περιλαμβάνει την πιο ηχηρή σιωπή.Μεσα σε αυτήν "λέγονται"ολα στον ήχο του τίποτα.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν εννοώ την γνωστή μας σιωπή, παιδιά!

Εννοώ την σιωπή την εσωτερική, που περιέχει όλη την δράση της ύπαρξής μας.

΄Εχει δοθεί έννοια στην σιωπή, σύμφωνα με τους όρους του δυαδισμού, που έχουμε μάθει...σιωπή-ομιλία!!!

Διευρυνθείτε...

και νιώστε μέσα στην δική σας σιωπή, την δράση του θεού!!!

Αυτή είναι η βοήθεια και η προσφορά στους άλλους!

Το σύμπαν Qisan μου δεν είναι κάτι έξω από εμάς...απλά νιώθουμε μικροί και δεν το αντιλαμβανόμαστε...

Δεν είμαστε "μικροί"...είμαστε ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ!!!!! :D
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ο Qisan μιλώντας για το μυστηριο του Σύμπαντος με εκανε να φτασω στην ηχηρή σιωπή όχι μεταξύ δύο αλλά μεταξύ ημών και ημών.Εκεί όντως ακούγονται τα πιο δυνατά.
:lol:
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η εξέλιξη της συνειδητότητας του. Και η ''συνειδητότητα'' δεν μπορεί να εξελιχθεί μη συνειδητά.
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναι η εξέλιξη της θέλησης του, και η θέληση δεν μπορεί να εξελιχθεί άθελα.
Η εξέλιξη του ανθρώπου είναιη εξέλιξη της δύναμης του να πράττει, και το πράττειν δεν μπορεί να είναι αποτέλεσμα πραγμάτων που συμβαίνου.


Γκουρτζίεφ.
:sunny:
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Αυτή η διαδρομή είναι ενας μοναχικά, ομαδικός δρόμος.
Στο δικό μας υποσυνείδητο μόνο εμείς μπορούμε να εισέλθουμε αφού είμαστε και οι μόνοι που ξέρουμε το μονοπάτι μας, αλλά για να μάθουμε να περπατάμε σε αυτό χρειαζόμαστε το φως των παλαιότερων που το διαβήκαν...και για να βρούμε την δύναμη να παραμερίσουμε τις λακούβες του δρόμου ...επίσης εχουμε ανάγκη απο την αλληλεπίδραση σε μια ομάδα, τουλάγχιστον στην αρχή.
Εκτός όμως απο την ξεχωριστή αυτη αλληλεπίδραση η ομάδα βοηθάει στην κατανόηση των διαφορετικών στοιχείων και στην αποδοχή και αγάπη τους, αφού κάθε μέλος της αντιπροσωπεύει ενα ξεχωριστό και συνεισφέρει με τον δικό του τρόπο.

Με αγάπη
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88500
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

η εξατομίκευση αετέ, περνάει μέσα από την αλληλεπίδραση.

Το "μόνος" έχω διαπιστώσει δεν είναι για όλους...
Βλέπω ότι πολλοί χρειάζονται "οδηγίές" και όχι απλά "το φως των παλαιότερων"... :(
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”