Ο δρομος της ΚΑΡΔΙΑΣ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ξέρει κανείς την ετυμολογία της λέξεως καρδιά?
nikos
Δημοσιεύσεις: 1729
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 10:28 pm

Δημοσίευση από nikos »

Η αγγλική λέξη heart, προέρχεται από τη λατινική λέξη cor, αλλά και την Ελληνική καρδιά, που έχουν την ίδια ρίζα με τη σανσκριτική hrid, αλλά και με τη μεταγενέστερη αραβική qalb. Σύμφωνα με γλωσσολογικές μελέτες, η λέξη hrid ή kurd, στα σανσκριτικά σημαίνει τον παλμό, το πάλλεσθαι.
Σύμφωνα με τον Ιπποκράτη, η καρδιά αποτελεί «το βασιλέα της ψυχής και της ευφυίας»
Πηγή:http://www.heartsinathens.gr/news_1g.html
There is a difference between knowing the path and walking the path
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστώ διαβαστερέ μου άνθρωπε!8)

Aν θυμάμαι ομηρικά κείμενα την αναφέρουν και σαν κηρ?

Νομίζω έχει ενδιαφέρον να δούμε την ρίζα της λέξεως!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Η καρδιά ........η σύνδεση της ανατομίας με τα συναισθήματά μας,η ένωση του κατώτερου με τον ανώτερο εαυτο μας.Ένα όργανο που ολες οι ιστορίες το συνδέουν με την αγαπη ,με την αληθεια,τα ίδια στοιχέι αδηλαδή που αποτελούν το τέταρτο τσάκρα.
Δεν ειναι τυχαίο ότι η Κακιά Μητριά διατάζει απο τον κυνηγό να σκοτώσει την Χιονάτη και να φέρει πισω της καρδια της!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

το μαύρο κυνηγάει το άσπρο και θέλει να τα βάλει με το κόκκινο!
βρε τι γίνεται!
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Ακριβως ακριβως αυτο παιζεται με τα χρωματα ,Μπραβο Λιλιανάκι!
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

ευχαριστώ γαλάζια μου!!!!!!

:lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

ELIAN έγραψε:Ξέρει κανείς την ετυμολογία της λέξεως καρδιά?
Απο οσα βρηκα ...

Η ριζα " καρδ " σημαινει κατι που περιεχει ... Πχ. Καρδαρι ....
και μαλιστα περιεχει κατι πολυτιμο .....
Η καρδαρα περιεχει το γαλα ... τροφη προταρχικη που μας δυναμωνει .... Τροφη ζωης .
Καρδια αυτο που περιεχει την ουσια .... σε διαφορες μορφες ...
περιεχει το αιμα , διοικει την ψυχη , αντινοβολει αυτο που περιεχει ....

Οι λεξεις πρωτογραφτηκαν μονο με τα συμφωνα τους .. ( καποτε )
Θυμαστε το εννεαγραμμο
Τ Δ Θ
Κ Γ Χ
Π Β Φ

Αν αντι δ βαλουμε το τ η ριζα γινεται καρτ και αναγραματισμενη γινεται κρατ ...

Εξ ου και το κρατω ( και η καρδια κρατει ..... κρατει την ζωη μας ) .
Κρατ ος ....... Κρατ αιος ....

Αν αντι τ εχουμε δ , γινεται Κραδ
Κραδαινω ......

Ο φθογγος Κρ δειχνει να ειναι κατ εξοχην δυναμικος σε πολλες ινδιευρωπαικες γλωσσες ....... με συγγενεις εννοιες αναφερομενες γυρω απο τις εννοιες ζωη - δυναμη .

οπως Kraft = Δυναμη στα γερμανικα ....

οπως Krishna = ο γνωστος Ηρωας-θεος ......

Παρεμφερει στα αγγλικα Heart , Cardia , Kernel

Κατ επεκταση λεμε : Η καρδια του προβληματος .......
Η καρδια του ξυλου ....... Η καρδι μιας πολης ....

Ενδεχομενη ανεπαρκεια ειναι προβληματικη για την υπαρξη μας .

Παραδειγματα ........

Κρατα κατακαιμενη Αραχωβα .... :lol:

Κρατα καρδια μου κραταιη ... μη σου γ@μ@σ@ το ταμ τιριριμ . :lol: :lol:

Χαχαχαχαχα

Ελπιζω να βοηθησα ....

ΝαμασΤΕ.
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Αυτές τις μέρες πήρα απ΄το γιό μου που είναι 3 χρονών ένα μύνημα:
Ανοίγοντας την τηλεόραση πέφτουμε πάνω στη σειρά ’’Ο Ιησούς άπ΄τη Ναζαρέτ’’
---Αα να δούμε το Χριστούλη καλύτερα..
Με κοιτάει και μου λέει:
---Ο Χριστούλης είναι ο Ιησούς;;;
Κόκκαλο εγώ...
---Και τι κάνει αυτός ο κόσμος μαζί του;;
---Είναι ο δάσκαλός τους και αυτοί οι μαθητές του και τους μιλάει.,
---Και τι τους λέει;;
---Τους μιλάει για την Αγάπη!!
---Την Αγάπη Του;;;;
---Ναι μωρό μου!!! Την αγάπη του , που είναι η Αγάπη σου , και η Αγάπη μου και αυτό που νιώθουμε στην καρδούλα μας!! :lol: :cry: Και αφού πέρασε λίγη ώρα που έδειχνε τον Ιησού με τα παιδιά και του εξηγούσα ακριβώς τι έλεγε κλπ.
Με κοιτάει και μου λέει;;;
---Μαμά, Σ’αγαπάω...
---Και γω σάγαπάω μωρό μου, του λέω και η καρδιά μου πήγαινε να σπάσει...
Και μου λέει το εξής :
---Τι Είμαι;; Είμαι τα Φτερά σου;;;

:cry: :lol: :cry: :lol: :cry: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:cry: :cry: αχ Ντάννυ μου...τα παιδάκια, η αθωότητα!!
:cry: :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Ενιωσα ότι καταρχήν τα παιδιά γεννιούνται με τη γνώση, και θυμούνται!!!
Και ότι με όχημα την αγάπη έφτασαν κοντά μας παρουσίες που έδωσαν το παρόν ως επιβεβαίωση της Αγάπης και της Εμπιστοσύνης!!! :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Θα το νιώσεις πιο πολύ, όταν στην πορεία σου έρθει η ώρα (αν έρθει) να βιώσεις την ψυχή σου! Με ευλογία, Ντάννυ μου!

Εκει είναι η αγνότητα και η αθωότητα... :cry: :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »


Θα το νιώσεις πιο πολύ, όταν στην πορεία σου έρθει η ώρα (αν έρθει) να βιώσεις την ψυχή σου!
Aν μπορείς γράψε κάτι σχετικά...θα ήθελα να το δω γραμμένο αυτή την στιγμή.
:)
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Αετέ, σου παραθέτω το βίωμα μου, που ήδη έχει γραφτεί στο βιβλίο μου...

μμμ....μου φαίνεται πως μέχρι να κυκλοφορήσει, θα σας το έχω βάλει όλο εδώ μέσα! Καλό μου ακούγεται...αλλά είναι τόσο βιωματικο, που δεν μπορώ να γράψω κάτι άλλο!!!

με πολύ αγάπη για σένα!


----------------------------------------------------------

Κατέγραφα τα βιώματα του πόνου όταν η ψυχή μου «έμπαινε» στο σώμα, αγκαλιάζοντας με την πνευματική της πνοή όλα τα κύτταρα του. ΄Όταν μέσα στην μήτρα ένιωθε σιγά σιγά τον εγκλωβισμό, και άρχισε να μεταδίδει τα σχέδια και τις εμπειρίες της καταγράφοντάς τα μέσα σε ένα αόρατο πεδίο, που λέγεται για μεν τους ανθρώπους υποσυνείδητο, για δε την ψυχή μας συνειδητότητα. Αυτό το «πλάσμα» που δημιουργούταν δεν είχε συνείδηση, ούτε λογική. «Ανάπνεε» με την πνευματική ανάσα που έφερνε ρίγη και κινητικότητα μέσα σε κάθε μόριο ύλης και έχτιζε σιγά σιγά το ορατό περίβλημα, με την βοήθεια χιλιάδων «ζωντανών» οργανισμών που λέγονται στοιχεία.
΄Ένιωσα την οδύνη της προσαρμογής σ’ αυτό το «πλεκτό», την δυσφορία του περιορισμού, το πέρασμα της ψυχής από το φως στο σκοτάδι. ΄Ένα δευτερόλεπτο απόλυτης ακινησίας και ανυπαρξίας. Εκεί σ’ αυτό το δευτερόλεπτο δημιουργείται το συναίσθημα του φόβου. Γιατί είναι το σημείο όπου όλα ξεχνιoύνται.

Οι μνήμες από την καταγραφή στην συνειδητότητα, ανασύρονται, όταν μπορέσεις να βρεθείς πάλι στο σημείο μηδέν

Σ’ αυτό το σημείο, αναγνωρίζεις τα στοιχεία, τα δεδομένα, τα αρχέτυπα, και όλους τους προγραμματισμούς που λειτουργούν περιοριστικά στις αποφάσεις και τις επιλογές σου.
Οι πνευματικές διαστάσεις συρρικνώνονται σ’ αυτό το σημείο και νιώθεις να είσαι το «όλα» ενός μονοκύτταρου οργανισμού που λέγεται θεότητα.
Ο θάνατος περνάει από αυτό το σημείο για να συνεχίσει με μεγαλύτερο πάθος την ζωή.
Οι κώδικες μετά απελευθερώνονται, σταματούν να έχουν ρίζες, αφού η ύπαρξη δεν χρειάζεται να κρατηθεί βίαια στην ζωή, και αρχίζουν να λειτουργούν οι «φωτεινοί» σηματοδότες του Εαυτού, που θέλει να ζήσει απλά, αντλώντας από την συνείδηση αυτήν την απλότητα της ζωής, υπερβαίνοντας τους περιορισμούς του φυσικού κόσμου, που είναι ο δυαδισμός.

Tίποτα πολύπλοκο δεν υπάρχει στην θεότητα, τίποτα πολύπλοκο δεν υπάρχει στην φύση. Η αρμονία των ήχων αντηχεί μέσα στην ίδια σου την ύπαρξη, όταν, από το σημείο μηδέν, βρεθείς μέσα σ’ αυτήν με όλο σου το είναι. Μετά η σκέψη αντί να κυλάει από έξω προς τα μέσα, κυλάει από μέσα προς τα έξω, καθρεφτίζοντας την σκέψη της εσωτερικής αρμονίας και ένωσης με την θεότητα.





Το άνθος της μνήμης ανοίγει τα πέταλα και με την απαλή δόνηση της ανώτερης οκτάβας, στέλνει στον εγκέφαλο τις εμπειρίες, την γνώση, την διαδρομή της ψυχής μας, μέσα σε ένα κύμα χρωματιστών βιωμάτων και λεπτοφυών ήχων. Η εσωτερική ανώτερη δόνηση προσαρμόζει και την εξωτερική δομή της φυσικής έκφρασης της, μετασχηματίζοντας την ανθρώπινη σάρκα σε θεϊκό κύτταρο ενός ανώτερου αυτοσυνείδητου όντος.

Το σημείο μηδέν είναι εκείνη η στιγμή που η ζωή δεν είναι μονοσήμαντη, αλλά που, ελευθερώνοντας το σκοτάδι και απορροφώντας το, δίνει τον αιώνιο «όγκο» στο αρχέτυπο της ψυχής.
Είναι εκείνο το δευτερόλεπτο ακινησίας που συλλαμβάνει την κίνηση της ζωής μέσα σε μια αλλεπάλληλη δράση, αποδεσμεύοντας την από τον χρόνο και τον χώρο και δημιουργώντας την σαν αναπόσπαστο μέρος της πνευματικής οκτάβας της θεότητας.

Μετά από αυτήν την στιγμή, μετά από αυτό το δευτερόλεπτο της σιωπής, ανεβαίνεις ενσυνείδητα στην εκδηλωμένη ζωή, καταρρίπτοντας τα τείχη της άγνοιας. Ηχεί η σάλπιγγα της Ιεριχούς που ισοπεδώνει τα οχυρά και ελευθερώνει την θεϊκή ανάσα, βοηθώντας την να απλωθεί σε όλο σου το είναι. Είναι η στιγμή που βιώνεις την ζωή του δημιουργού μέσα σε όλα σου τα κύτταρα.

Έτσι τώρα έχει νόημα πια να βρω την ζωή μου…την ζωή μας!
Η γνώση του ταξιδιού έχει μόνο τότε σημασία, όταν νιώθεις ότι «ελευθέρωσες» την θεότητα και μπορεί τώρα να κυριαρχήσει στην ύπαρξή σου. Οι σταθμοί, μέσα από την μνήμη των ψυχικών κυττάρων γίνονται ευλογία γνώσης και λύτρωσης. Αλλιώς γίνονται θάνατος και πόνος…
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ευχαριστώ πολυ Βάσο.
Πως λέγεται το βιβλίο σου και τι εκδόσεις είναι?

Φιλιά

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”