Ο δρομος της ΚΑΡΔΙΑΣ

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Ο δρομος της ΚΑΡΔΙΑΣ

Δημοσίευση από Qisan »

ELIAN έγραψε:Σκέπτομαι πως η λειτουργία της καρδιάς σε ορισμένα σημαντικά κομμάτια είναι ίδια με αυτή της γης. Οι 4 εποχές της γης, οι 2 κόλποι και οι 2 κοιλίες της καρδιάς. Η παροχή του αίματος, η ανακύκλωση του αίματος, η διαδοχή των ενεργειών απο τα τέσσερα σημεία του ορίζοντα προς την γη. Παλιά γνώση με νέο πνεύμα, νέα σκέψη και διαφορετικό πρίσμα σκέψεις, μπορούν να με/μας οδηγήσουν σε καταπληκτικά ταξίδια :lol:


Σωστη σε βρησκω μα πολυ Λακωνικη ...

Το θεμα χρειαζεται επεξεργασια ... οποιος εχει και αλλα στοιχεια παρακαλω να τα παραθεσει ...

Αλλη λειτουργεια της καρδιας ειναι η τροφοδοσια του σωματος με οξυγονο ... και στην επιστροφη μεταφερει τα ασχρηστα προς καθαρισμο...
Αναφερομενοι στην " καρδια " εννοουμε συνειδηση , αγαπη , κλπ.
Μετα την πρωτη ενχειρηση ανοικτης καρδιας το παραπανω παραμεριστηκε αφου η ζωη του ασθενους συνεχιστικε με αλλη καρδια .... Σχεδον 40 χρονια αργοτερα , σημερα πια , μελετες επι των ανθρωπων που ζουν μετα την μεταμοσχευση φερνουν απιθανα νεα δεδομενα . Αυτοι οι ανθρωποι παρατηρησαν αλλαγη στα γουστα τους , αλλαγη στην συμπεριφορα τους ... κλπ ... Τελικα διασταυρωθηκε οτι αλλαζουν τις παλιες τους συνηθειες-προτιμησεις με χαρακτηρισκικα που ειχαν οι θανοντες Δοτες . ! ! ! ! Οποτε αρχιζουμε να μιλαμε για μνημες που εφερε στους δεκτες η μεταμοσχευμενη καδια . ! ! !
Δηλαδη μιλαμε για την μνημη την καρδιας .

ΑΠΙΘΑΝΟ εε ? η επιστημη βαλθηκε βημα το βημα να αποδειξει τις παλαιοτερες αποψεις ????

ΝαμασΤΕ

[/quote]
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα!

λακωνική ναι ναι! ετοιμάζομαι να φύγω απο το γραφείο και μαζεύω.

Αύριο περισσότερα, αν και νομίζω γράφοντας λίγο ο ένας λίγο ο άλλος θα έχουμε ένα όμορφο παζλ σκέψεων και αποδείξεων της συσχέτισης!

καλό απόγευμα καλέ μου

:lol:
Άβαταρ μέλους
Qisan
Δημοσιεύσεις: 1151
Εγγραφή: 16 Μάιος 2007 5:57 pm
Τοποθεσία: Σχερια

Δημοσίευση από Qisan »

Ακριβως γιαυτο το λογο εθεσα το θεμα κατ' αυτον τον τροπο Ελιαν ....

Καλη ξεκουραση .......
Φιλακια σταυρωτα τσου μουτρους ... χχ χχ

ΝαμασΤΕ
La culture c est comme la confiture , moins on en a plus on l etale
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Οποτε αρχιζουμε να μιλαμε για μνημες που εφερε στους δεκτες η μεταμοσχευμενη καδια . ! ! !

Σε ξαφνιάζει αυτό? ΄Ολα τα κύτταρα έχουν μνήμες...Αυτή είναι και η πρώτη βάση για τον χαρακτήρα μας.

Η δεύτερη είναι τα λεπτοφυέστερα σώματά μας, τα οποία εξακολουθούν και υπάρχουν και μετά την αποχώρησή μας από το σώμα...Το συναισθηματικό και νοητικό είναι τα ίδια σε όλες μας τις ενσαρκώσεις, μόνο που δεν το θυμόμαστε. ΄Οταν το θυμηθούμε, δεν υπάρχει και ο λόγος επανεσάρκωσης...
΄Οχι απλά να θυμηθούμε τις προηγούμενες ζωές μας, αλλά την ουσία του ερχομού μας! Σ' αυτήν την περίπτωση τα δύο αυτά "σώματα" απορροφούνται από ένα άλλο, που δεν είναι της παρούσης.
Το πνευματικό είναι και το μόνο "αθάνατο"...
Ασυνείδητες μνήμες έχουμε και από εκεί...

Και μετά έρχονται τα προσωπικά βιώματα που διαμορφώνουν εντέλει και την προσωπικότητά μας.

Η καρδιά σαν όργανο δεν αποτελείται από κύτταρα? ΄Αρα γιατί να μην έχει μνήμες? ΄Ομως δεν μπορεί να γίνει αλλαγή στον χαρακτήρα, μόνο από τις μνήμες τις καρδιάς...
Απλά αυτοί οι άνθρωποι, είδαν τον "χάρο" με τα μάτια τους και άλλαξαν. Θεωρώ τελείως συμπτωματική την κάθε ομοιότητα μετον δότη...Γιατί στην διαμόρφωση του εγώ σε κάθε μας ζωή παίζουν ρόλο όλα τα παραπάνω...
΄Ομως όταν αναγνωρίζεις εσωτερικά τις φύσεις σου, αλλάζεις και πορεία, αλλά μόνο τότε... Δική μου εμπειρία αυτή και φυσικά απόλυτη και πολύτιμη για μένα... :wink:

΄Ομως το θέμα δεν είναι το όργανο, αλλά το σημείο που ενώνεται το πνεύμα με την ύλη και είναι το σταυροδρόμι της ύπαρξης!!!
Η αμφίδρομη πορεία, η διπλή ανάσα, ή όπως αλλιώς το γνωρίζει κανείς...Από εκεί ξεκινά να πυροδοτεί την ανθρώπινη φύση μας, η πνευματική. Και αντίστροφα, από εκεί μεταβιβάζει η ανθρώπινη φύση μας στην πνευματική...

΄Οσο τα λεπτοφυέστερα σώματά μας είναι χωρίς "συνοχή", τότε θα μας "ενισχύουν" με ασυνείδητες μνήμες και συμπεριφορές...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Skapaneas

Re: Ο δρομος της ΚΑΡΔΙΑΣ

Δημοσίευση από Skapaneas »

Qisan έγραψε: Οποτε αρχιζουμε να μιλαμε για μνημες που εφερε στους δεκτες η μεταμοσχευμενη καδια . ! ! !
Δηλαδη μιλαμε για την μνημη την καρδιας .
Μαλλον λογικο μου φαινεται αυτο Qisan, αν σκεφτουμε οτι ολες οι μνημες της ανθρωποτητας ειναι καταχωρημενες με τον ενα ή τον αλλο τροπο στο DNA.
Και η ξενη καρδια εχει το δικο της DNA, διαφορετικο απο αυτο του δοτη.
Αν λοιπον μερικες ιδιοτητες του δοτη ειχαν σαν βαση το DNA του, τοτε ειναι φυσικο να εκδηλωθουν και στον δεκτη μετα απο μια περιοδο προσαρμογης της καρδιας με το νεο κατοχο.
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

H ίδια η εγχείρηση της μεταμόσχευσης από μόνη της είναι μιά εμπειρία που αναθεωρεί κανείς ολόκληρη τη ζωή του!!!!

Από πνευματικής αποψης όμως,ένα όργανο που αφαιρείται από ένα σώμα όσο είναι κανείς ουσιαστικά''εν ζωή'', --ναι μεν δίνει την ευκαιρία σε κάποιον να επιβιώσει το φυσικό του σώμα --, αλλά στην ουσία δεν δημιουργεί ένα τεράστιο ''κενό'' στην αύρα του δότη σε επόμενες ενσαρκώσεις??
Και επιπλέον σύγχυση στα σώματα του αποδέκτη, ιδιαίτερα όταν μεταμοσχεύονται όργανα όπως τα νεφρά ή το συκώτι, που μεταφέρουν όλη τη μπίχλα, το θυμό, τα πιό μάυρα συναισθήματα του δότη.
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Γιατί μπίχλα μόνο, Ντάννυ μου? Το σηκώτι μετασχηματίζει κι όλας, εκτός από το ότι μαζεύει...

΄Ομως τα λεπτοφυή σώματα είναι πιο ισχυρά σε μνήμες και προσαρμόζουν το όργανο. Αν δεν το "καταφέρουν" ...απλά η εγχείρηση δεν πέτυχε...και το όργανο δεν μπορεί να λειτουργήσει ομαλά... Η φύση από την οποία είναι φτιαγμένα τα όργανα, είναι ίδια...από εσωτερικής απόψεως εννοώ...

Τα καρμικά που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με τα όργανα, αυτά καθεαυτά!!! Αλλά με τα λεπτοφυή μας σώματα...Εκεί ειναι η σπουδαιότητα της εσωτερικής διαδρομής και της φυσικής εμπειρίας.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε:Τα καρμικά που αναφέρεις δεν έχουν να κάνουν με τα όργανα, αυτά καθεαυτά!!! Αλλά με τα λεπτοφυή μας σώματα...Εκεί ειναι η σπουδαιότητα της εσωτερικής διαδρομής και της φυσικής εμπειρίας.
Σε ένα σώμα άρρωστο, και ήδη επιβαρυμένο από τα δικά του καρμικά, έρχεται να προστεθούν και του άλλου.Εκεί πρέπει να εξαντλείται η δυνατότητα της εσωτερικής διαδρομής !!!
Το όργανο είναι φτιαγμένο από το ίδιο υλικό!!! Διαφορετικό DNA όμως και διαφορετικός ο κώδικας των λεπτοφυών σωμάτων ό οποίος συνοδεύει σαν αναπόσπαστο κομμάτι το όργανο!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

΄Οχι Ντάννυ μου, το σώμα δημιουργείται και μετά το αγκαλιάζουν τα λεπτοφυή σώματα. Καρμικά μέσω των οργάνων δεν έχω εντοπίσει...
Μπορεί να μην το έχω αντιληφθεί, αλλά τα όργανα εξυπηρετούν το σώμα και την επιβίωση.

Μπορει όμως και να έχεις δίκιο, απλά εγώ να μην το έχω αντιληφθεί.

Δηλαδή για την δική μου διαδρομή δεν παίζει ρόλο το όργανο της καρδιάς μου, αλλά το συναισθηματικό μου σώμα που την τροφοδοτεί με την ενέργεια. Αν το συναισθηματικο μου σώμα μπλοκάρει και δεν την τροφοδοτει σωστά και αρρωστήσει, ακόμα και καινούργια να μου βάλουν, πάλι θα αρρωστήσει, αν δεν καταφέρω να ισορροπήσω...

Η ασθένεια ξεκινά από "έξω" προς το "σώμα" και δηλώνει ανισορροπία, όχι καρμική οφειλή. Εκτός κι αν έτσι έχει επιλέξει η ψυχή μας, αλλά συνήθως σ' αυτές τις περιπτώσεις είναι από την γέννηση ήδη...

Οι άλλες ασθένειες, είναι απλά "κοινωνικές ασθένειες" που δεν έχουν επιλεγεί εκ των προτέρων και δηλώνουν την αποχή μας από την πνευματική μας φύση.
Φυσικά την "πληρώνει" το σώμα, γιατί δυστυχώς αυτό βλέπουμε μόνο...
Αν μπορούσες να δεις τα υπόλοιπα "σώματα" θα φρίκαρες!!! :shock:
Επίσης, το σώμα αναδύει την μυρωδιά του συναισθήματος.
Είναι οδηνυρό για μένα να βρίσκομαι κοντά σε ανθρώπους που φοβούνται...δεν αντέχεται η μυρωδιά. :(
Δεν φταίνε τα όργανα γι' αυτήν!!! Μπορεί αυτά να λειτουργούν θαυμάσια...
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Vaso έγραψε: Δηλαδή για την δική μου διαδρομή δεν παίζει ρόλο το όργανο της καρδιάς μου, αλλά το συναισθηματικό μου σώμα που την τροφοδοτεί με την ενέργεια. Αν το συναισθηματικο μου σώμα μπλοκάρει και δεν την τροφοδοτει σωστά και αρρωστήσει, ακόμα και καινούργια να μου βάλουν, πάλι θα αρρωστήσει, αν δεν καταφέρω να ισορροπήσω....
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η ασθένεια ξεκινά από "έξω" προς το "σώμα" και δηλώνει ανισορροπία, όχι καρμική οφειλή.
Εννοώ ότι η καρμική οφειλή προκύπτει μετά την ''συναλλαγή'', και σε επόμενη ενσάρκωση! Υπάρχουν σημάδια πάνω στην αύρα μας -για να πω τα υπόλοιπα σώματα με ένα όνομα- από ότιδήποτε έχουμε υποστεί μέσα στους αιώνες της ύπαρξης μας. Μιά αφαίρεση ενός κομματιού μαζί με τα σώματα που το αγκαλιάζουν είναι σαν μιά παραχώρηση της αυτούσιας ενέργειάς μας, πράγμα που θα μας κοστίσει στο μέλλον!!! Δεν αναφέρομαι στο υλικό κομμάτι που σε αυτή τη φάση είναι παντελώς άχρηστο!
Ετσι το αντιλαμβάνομαι! :roll:
Είναι οδηνυρό για μένα να βρίσκομαι κοντά σε ανθρώπους που φοβούνται...δεν αντέχεται η μυρωδιά.
:oops: Αντε να καταλάβουν ότι ο φόβος τους.... μυρίζει!!!!
Οι υπόλοιποι ...τι φταιμε???? :? :?
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

σημάδια πάνω στην αύρα μας -για να πω τα υπόλοιπα σώματα με ένα όνομα- από ότιδήποτε έχουμε υποστεί μέσα στους αιώνες της ύπαρξης μας
α, ναι! Μα η 4η ή αλλιώς ο "χώρος" που πάει η ψυχή μετά την αποχώρηση, αυτό το σκοπό έχει...την αποκωδικοποίηση της κάθε εμπειρίας. Γι' αυτό ερχεται ΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ξανά!!
Το πνευματικό όμως δεν βρίσκεται εκεί! :(
Αυτά γνωρίζω...

:oops: Αντε να καταλάβουν ότι ο φόβος τους.... μυρίζει!!!!
και να έχουν βγει μόλις από το μπάνιο ε? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

:? :? :? :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Τι ωραία και ουσιαστική κουβέντα!
να συμπληρώσω και εγώ λίγες αράδες

Το πρωτότυπο της καρδιάς είναι ένα. Μια η ενέργειά της, κοινή η λειτουργία της. Στα σώματά μας, που είναι εμπλουτισμένα με τόση σοφία η οποία κατεβαίνει σε δόσεις, για να είμαστε έτοιμοι να την κατανοήσουμε και να κάνουμε κάτι χρήσιμο με αυτή, ακολουθεί τον φορέα της, εμάς. Κάθε φορά ανταποκρίνεται σε όλο το φάσμα των συναισθημάτων μας καθώς είναι ένα απο τα κομβικά ενεργειακά σημεία μας. Είναι το χωνευτήρι των ανώτερων και κατώτερων συναισθημάτων μας, το σχήμα της είναι υπέροχο και η λειτουργία της μαγικά τέλεια, μπορεί να είναι ακμαία, μπορεί και κουρασμένη, μα συνεχώς κτυπά, καταγράφει, διαχέει, ανακυκλώνει, δεν εγκαταλείπει με τίποτε. Ακόμη και αν όλα σωπάσουν ο κτύπος της, ο παλμός της είναι σχεδόν εκωφαντικός, και μέσα στην σιωπή αλλά και μέσα στην απόλυτη φασαρία!. Νομίζω πως δεν υπάρχει ορισμός για την καρδιά, πως να ορίσεις το πνεύμα της?
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Τα είπες όλα Ελιάν!!! :lol: :lol:
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

ELIAN έγραψε: Το πρωτότυπο της καρδιάς είναι ένα.
  • Και αυτο οφειλεται στο οτι πρωτοτυπο του ανθρωπου ειναι ενα !

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”