Ανθρωπος Α-Διδακτος = Ερμαιο Της Κολασης !

Θέματα κατηγορίας που "κοιμούνται"...
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:
Skapaneas

Δημοσίευση από Skapaneas »

Vaso έγραψε: Θεωρώ τις ερωτήσεις του αγαπημένου μας Σκαπανέα παραπλανητικές, και πίσω από αυτές νιώθω μια πνευματική γνώση που χρειάζεται την συναισθηματική μας κάλυψη, για να απλωθεί και σε υπαρξιακή γνώση δική του. ΄Ετσι μόνο μπορώ να δικαιολογήσω την εμμονή σε «κουραστικούς» διαπληκτισμούς, όμως αυτή η δικαιολογία δεν μου δίνει και κανένα κίνητρο για να τους συνεχίσω.

Ο τρόπος που ο καθένας βιώνει τον «εγωισμό» του με αφήνει αδιάφορη και φυσικά δεν είμαι εδώ, ούτε εγώ, ούτε κανένας πιστεύω, για να συνεχίσω να τον τρέφω.
Βασω θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι κανεις μα απολυτως κανείς, δεν μπορει να χαρακτηρισει τις ερωτησεις μου παραπλανητικες, γιατι μονο εγω γνωριζω τη φυση τους και τη σκοπιμοτητα τους.
Διοτι κανείς αλλος δεν μπορει να με ξερει καλυτερα απο οτι ξερω εγω τον εαυτο μου.
Οποιαδηποτε αλλη κριτικη ή χαρακτηρισμος ειναι στοιχεια ενδεικτικα και αποκαλυπτικα του χαρακτηρα του αλλου και φανερωνουν, συμφωνα και με τα δικα σου λογια, πραγματα που ο ιδιος δεν παραδεχεται στον εαυτο του και τα τοποθετει στους αλλους !
Εκτος και πιστευεις οτι με γνωριζεις τοσο πολυ καλα, ωστε να εχεις το δικαιωμα να μιλας για μενα αντι για μενα...
Η αληθεια ειναι οτι χαρακτηριζοντας τις ερωτησεις μου παραπλανητικες, δημιουργεις ενα αρνητικο προτυπο στο προσωπο μου, το οποιο εμμεσα πλην σαφως υποδεικνυεις σε ολους τους αλλους να το αποφευγουν.
Δηλαδη να τι περνας μεσα σε ολους οσους σε ακουν και σε πιστευουν σαν "θεο": Κοιταξτε, οποιος κανει ερωτησεις ειναι επικινδυνος και καλυτερα ειναι να μη του δινετε σημασια, για να αποφυγετε τα χειροτερα.
Βεβαια αποφευγεις να πεις πια ειναι αυτα τα χειροτερα και γιατι θα πρεπει σε μια συζητηση να μη γινονται ερωτησεις.
Οπως επισης αποφευγεις να δωσεις το κριτηριο των γνησιων και των ειλικρινων ερωτησεων...
Αποφευγεις γενικως να συζητησεις πραγματα, και περιοριζεσαι σε αναφορες γνωστων σε σενα πραγματων, επι των οποιων δεν δεχεσαι και καμια κουβεντα !
Και το πιο περιεργο απο ολα ειναι οτι δεν δεχεσαι και τιποτα παρα περα απο τη "δικη" σου αληθεια...
Λες και μια και μοναδικη ειναι η εκδοχη της αληθειας μεσα στον κοσμο...
Και τελος επισημαινοντας αυτο που γραφεις :
Ο τρόπος που ο καθένας βιώνει τον «εγωισμό» του με αφήνει αδιάφορη και φυσικά δεν είμαι εδώ, ούτε εγώ, ούτε κανένας πιστεύω, για να συνεχίσω να τον τρέφω.
Ελπιζω να γνωριζεις τουλαχιστον εσυ καλα, τον τροπο που βιωνεις το δικο σου εγωϊσμο...
Γιατι πιστευω οτι εξακολουθεις κι εσυ να εχεις εγωϊσμο...
Και ακομα καλυτερα ελπιζω να γνωριζεις με τι ακριβως τον τρεφεις...

Σημειωση
Ειμαι προθυμος να ακουσω και να συζητησω μαζι σου δημοσια οποια ποινη κι αν αποφασισεις για μενα !
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

Βασω θα μου επιτρεψεις να σου πω οτι κανεις μα απολυτως κανείς, δεν μπορει να χαρακτηρισει τις ερωτησεις μου παραπλανητικες, γιατι μονο εγω γνωριζω τη φυση τους και τη σκοπιμοτητα τους.
Διοτι κανείς αλλος δεν μπορει να με ξερει καλυτερα απο οτι ξερω εγω τον εαυτο μου.
Ο οποιοσδίποτε μπορεί σκαπανέα να χαρακτηρισει τα λόγια κάποιου απο αυτό που παίρνει απο αυτά....

Δηλαδη να τι περνας μεσα σε ολους οσους σε ακουν και σε πιστευουν σαν "θεο": Κοιταξτε, οποιος κανει ερωτησεις ειναι επικινδυνος και καλυτερα ειναι να μη του δινετε σημασια, για να αποφυγετε τα χειροτερα.
Ποτε μα ποτέ δεν υπονόησε η Βάσω κάτι τέτοιο... απο που το συμπερένεις;;;

Ελπιζω να γνωριζεις τουλαχιστον εσυ καλα, τον τροπο που βιωνεις το δικο σου εγωϊσμο...
Γιατι πιστευω οτι εξακολουθεις κι εσυ να εχεις εγωϊσμο...
Και ακομα καλυτερα ελπιζω να γνωριζεις με τι ακριβως τον τρεφεις...

Ο καθένας Σαπανέα αναγνωρίζει τον εγωισμό του εφόσον το θέλει Ο εγωισμός είναι κομμάτι μας δεν το διώχνουμε... το αποδεχόμαστε..

Σημειωση
Ειμαι προθυμος να ακουσω και να συζητησω μαζι σου δημοσια οποια ποινη κι αν αποφασισεις για μενα !
Τι είναι αυτα που λές ρε Σκαπανέα.. τα σκέφτεσαι πριν τα γράψεις ή σου ξεφευγουν;;;
Τι ποινή και χαζομάρες για να μην πω τιποτα πιο χοντρο λες;;;
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Νομίζω μια νηστεία στις απαντήσεις θα τον βοηθούσε ..μέρες που είναι..
Άβαταρ μέλους
galazia_sfaira
Δημοσιεύσεις: 10143
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 3:13 pm
Τοποθεσία: Μυτιλήνη

Δημοσίευση από galazia_sfaira »

Γιατί βρε πουλακι μου περιμενεις "ποινή";
Νοιώθεις να έκανες κάτι κακό;
Μη με ρωτήσεις γιατι εμεινα σε αυτο;
Ειναι κόκκινο Σκαπανεα μου,κι εγω .......Ταύρος
:roll:
Μπερδεύεις καλέ
Φερνεις τα πανω κάτω και δεν ξερει κανείς που πατά και που βρίσκεται.
Τα απλά τα κανεις δυσκολα.
Και κυρίως σκεφτεσαι και κάνεις (νομιζω),αντι να βιώνεις και να ψάχνεις τι σου φανερώνεται και γιατί.
Κυρίως δε (νομίζω)ότι παντου βιώνεις ότι βιώνεις με ενοχικό τρόπο,σαν να γίνεται μεσα σου μια παλη η οποιά φαίνεται απο το αποτελεσμα που δημιουργεί,δηλαδή συγχιση.
Δεν απαντω πνευματικά,απαντώ σαν άνθρωπος που βαδίζοντας σε ενα μονοπάτι μαζί με σενα και ολους, εχεις καταφέρει να βλεπω τα γραπτά σου και να μην μπορω να τα διαβασω.........ποιά;;;;;;;;; εγω!Και το τονίζω γιατι οπως κι αν είναι με βοηθησες σε πολλά πολλά θεματα.Αντε αυτα μου ηρθε να πω με μια νυστα μεσημεριανή που με ταλανίζει.
Eγώ είμαι εσύ και Εσύ είμαι Εγω!

"Αφίεσθε Ημών"
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

:shock: :shock: :shock:

Σκαπανέα, είπα μετά τις τελευταίες εξελίξεις του ποστ σου να μην σου απαντήσω...΄Ομως θεωρώ ότι τώρα θα πρέπει να εξηγηθώ μαζί σου δημόσια και να τσαλακώσω λίγο την εικόνα του θεού, που τόσο εύκολα πήρα!!!!!

Δεν είπα σε κανέναν να σε αποφεύγει, και επειδή συνεχώς λες σε όλους ότι με ακούν σαν θεό, θα σου θυμίσω πως με άκουγες κι εσύ στην διάρκεια των σεμιναρίων...

Εκεί, αναρωτιέμαι, γιατί δεν προέκυψαν ερωτήσεις παραπλανητικές? Γιατί άραγε δεν χρειάστηκε να σου το πω?

Δεν κρίνω εσένα, αλλά τις ερωτήσεις σου...


Εσύ γνωρίζεις την φύση των ερωτημάτων σου, εγώ όμως εισπράττω την ουσία τους!!! Και εμένα αυτήν την στιγμή, αυτό με ενδιαφέρει...Γιατί επί της ουσίας χρειάζεται να σου απαντήσω...

Η ουσία τους λοιπόν δεν είναι αγνή!!! Και αυτό μπορώ να στο βεβαιώσω...αν χρειάζεσαι βεβαιώσεις από τον θεό!!!!!!!

Διοτι κανείς αλλος δεν μπορει να με ξερει καλυτερα απο οτι ξερω εγω τον εαυτο μου.
Αν τον ξέρεις καλύτερα από εσένα, εσύ το ξέρεις.
Εμένα δεν με ενδιαφέρει να σε μάθω Σκαπανέα...ειλικρινά!
Γιατί δεν είσαι κάτι που δεν ξέρω...

Επί των εμπειριών μου Σκαπανέα δεν δέχομαι κουβέντα, όχι επί των γνώσεών μου...Αυτές τις διαπραγματεύομαι...
Αλλά τις εμπειρίες μου δεν μπορώ να τις αμφισβητήσω, μόνο και μόνο γιατί εσύ φοβάσαι να τις βιώσεις.
΄Οτι λέω λοιπόν, οφείλεις να το σέβεσαι, όταν περιέχει την λέξη εμπειρία-βίωμα... Δεν σου είπα ποτέ να το ακολουθήσεις... μόνος σου όμως το ακολουθείς, και χάνεσαι...γιατί διαφέρουμε οι δυό μας πολύ...Εγώ ρισκάρω, ενώ εσύ όχι!!!!

Αν δεν βγεις από τον νου σου Σκαπανέα, ακόμα και για σένα θεός θα είμαι, και αν δεν αγγίξεις την καρδιά μου, εκεί θα παραμείνω...
Απόμακρος, όπως είναι ο θεός που αγαπάς, σέβεσαι και εκτιμάς...τελείως αντίθετος από εσένα, που δεν σε εκτιμάς καθόλου!!!

Και θα σου πω κάτι, αν θες το κρατάς, αν θες το πετάς...
Είσαι από τους ανθρώπους που ποτέ δεν θα αντιλαμβανόταν τον ερχομό ενός δασκάλου, ακόμα και αν αυτός ήταν ο αγαπημένος σου Κύριος... Και δεν ξέρεις πόσο λυπάμαι γι' αυτό...
Γιατί παρακολουθώντας την φύση των πραγμάτων, χάνεις την ουσία τους!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Vasoula την 12 Μαρ 2008 9:42 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Επισκέπτης

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Ηλία ηλίααααα

τι ώρα ξεκινά το προσκύνημα? σε μισή ώρα φεύγω :cry:
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

:lol: :lol: :lol:
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Σκαπανεα αν νομιζεις οτι κατεβασαμε τον θεο απο κει ψηλα που το ειχαμε φανταστει να μας περιμενει στην γωνια μολις παραλυψουμε κατι απο τις εντολες για να κανουμε θεο την Βασω γελαστηκες...
Προσωπικα σεβομαι και εκτιμω την Βασω και την διαδρομη της και ναι γιατι να το κριψουμε αλλωστε την ΑΓΑΠΩ.... αλλα οχι σαν θεο σαν Βασω...
Δευτερον αν πιστευεις οτι ειμαστε κατευθυνομενοι εδω μεσα απο την βασω η οποιον αλλον φανταζεσαι σαν εχθρο σου κανεις μεγαλο λαθος,και ισως θα πρεπει να σκεφτεσαι πριν γραφεις..
Διοτι και λιγο σεβασμος δεν βλαπτει και επιπλεον δεν ειναι απαραιτητο να συμφωνουμε και στα παντα...
Απανταω σε αυτα που με θιγουν διοτι εκανα πολυ δρομο να κατεβασω τον θεο,και αλλο τοσο να μην ειμαι κατευθυνομενη για ωα ερθεις εσυ να μου πεις τα δικα σου...
Επισης μηπως θα επρεπε να μην σκεπτεσαι τοσο πολυ..
Η διαδρομη ειναι πιο απλη ..δεν ειναι επιστημη ..
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Φυσικά παραλείπω να πω πόσο αγενής είσαι εδώ μέσα με όλους, όσους θεωρείς ότι με αγαπάνε τόσο πολύ, ώστε θα ανεχτούν να τους κατευθύνω, Σκαπανέα!

Η αγάπη που κατονομάζεις εσύ, είναι η λατρεία σε έναν προσωποιημένο θεό...γι'αυτό κοιτάξου στον καθρέφτη, πριν υποτιμήσεις τόσο πολύ τους συνανθρώπους σου...και βασικά τον εαυτό σου!!!

Κάτι τέτοιες "λατρείες" σκότωσαν κάθε ίχνος θεϊκής αγάπης στους ανθρώπους!!

Και να η κατάντια μας!!! :cry:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Christina

Δημοσίευση από Christina »

8) 8) 8)

Αχ βρε Σκαπυ!
Αχ βρε Σκάπυ!

Σε χάσαμε κανά δυο μέρες και αναρωτιόμασταν....

Αλλά λανθασμένα μάλλον.....

Βλέπω επέστρεψες με μεγαλύτερη όρεξη .......

Εικόνα

:roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Chill out!

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
Danielli
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 23105
Εγγραφή: 31 Οκτ 2007 4:53 pm
Τοποθεσία: Κέρκυρα

Δημοσίευση από Danielli »

Σκαπανέα!!!
Δεν είπαμε να χρησιμοποιείς περισσότερο την λέξη ΑΓΑΠΗ, και να κοιμάσαι περισσότερο;
Τα νευρα σου είναι σπασμένα!!
Θέλεις να σου στείλουμε ενέργεια όλοι μαζί, για να προωθήσεις όλον αυτόν το θυμό που έχεις απέναντι σε όποιον αγαπάει τον Εαυτό του;
Δεν είμαστε εδώ μόνο για να διαφωνούμε!!!
Αλλά και να αγαπάμε!
Αρκεί να το ζητήσεις!!
Όμως και θα στο πω, γιατί είναι βιωμένο, μέσα στην ανοιχτή καρδιά, αλλάζουν όλα και όλοι...
Γιατί η ανοιχτή καρδιά ξέρει να συγχωρεί και να προχωράει
Και αυτό από μόνο του είναι Σκοπός!
Άβαταρ μέλους
Vasoula
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 88472
Εγγραφή: 24 Απρ 2007 11:47 am
Τοποθεσία: Σείριος

Δημοσίευση από Vasoula »

Δεν χρειάζεται καν να το ζητήσει...

αλλά είναι αυτό που δεν αντέχει!!!


Ξέρεις Ντάννυ, στην εκκλησία την αγάπη την δείχνεις εμπράκτως...
Εδώ όμως, δεν φαίνεται!!!! Ούτε αναγνωρίζεται...μόνο την νιώθεις...

Και ξέρεις Σκαπανέα...απορώ μαζί σου...

Εγωίστρια είμαι, έχω ένα σωρό ελαττώματα για τον θεό σου, ερωτεύομαι, καπνίζω, γελάω, κλαίω, θυμώνω, παίζω...πως είναι δυνατόν κατά την άποψή σου να με αγαπάει ο Ιησούς ε?
Εσωτερική ερώτηση, ξέρω δεν τολμάς ούτε να την εκφωνήσεις...

Τρέφω τον εγωισμό μου με την αγάπη των άλλων...δεν αλλάζω εύκολα γνώμη, τολμώ να δηλώσω ελεύθερη...

πόσα ελαττώματα...πόσα...που τα βλέπω στον καθρέφτη που μου δείχνεις εσύ...Αλήθεια...

μα για πες μου...

γιατί προτίμησες εμένα για να πάρεις τις μυήσεις στο ρέικι?

και καλά την πρώτη...δεν ήξερες, δεν ρώταγες!!!

μα και την δεύτερη?

μαζόχας είσαι? Δεν φοβήθηκες μήπως σε χειριστώ κι εσένα μέσω του ρόλου μου ως θεού?

Ξέρεις πόσοι άνθρωποι δίνουν ρέικι? Χιλιάδες...
Γιατί βρε παιδάκι μου, προτίμησες τον θεό κι εσύ?

Απορία έχω... :roll:
H Aγάπη μου για εσάς έχει χρώμα Λευκό

Εικόνα
____________________________________________
Reiki Center - Ρεικι
Άβαταρ μέλους
AMALIA
Δημοσιεύσεις: 21571
Εγγραφή: 13 Ιαν 2008 1:14 pm
Τοποθεσία: ΚΕΡΚΥΡΑ

Δημοσίευση από AMALIA »

Βασω πιστευω οτι οσοι εχουν παρακολουθησει σεμιναρια σου μονο αγαπη εισπρατουν χωρις ορια και χειρεισμους....και ξερεις αυτο περναει στα κυταρα μας και αρχιζουμε να αγαπαμε τους ευατους μας και τους αλλους χωρις ορια...
Εγω παντως διδακτηκα απο σενα και το ρεικι να μην με χειρεζεται κανεις...... κατι που πριν ηταν το δεδομενο μου..
Μηπως θελει ο Σκαπανεας να χειρειστει κατι και το βλεπει στο προσωπο σου.....
Και κατι ακομα η αγαπη δεν μπαινει στο μικροσκοπιο για αναλυσεις...και οσο προσπαθει καποιος να την αναλυσει στεκεται εκει και δεν την νιωθει...
Rainmaker
Δημοσιεύσεις: 5284
Εγγραφή: 27 Απρ 2007 1:04 pm

Δημοσίευση από Rainmaker »

AMALIA έγραψε:Και κατι ακομα η αγαπη δεν μπαινει στο μικροσκοπιο για αναλυσεις...και οσο προσπαθει καποιος να την αναλυσει στεκεται εκει και δεν την νιωθει...
Πές τα βρε Αμαλία!!!!!!!! :D

Επιστροφή στο “ΜΟΥΣΕΙΟ ΘΕΜΑΤΩΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ 2”